Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.02.2012, 21:33:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu sunt sigur că înțeleg sensul întrebării. Să nu ne înșelăm singuri, ura față de Cristos va cuprinde și țările predominant catolice, și țările predominant ortodoxe. O vreme, ne putem adapta: mai exact atâta timp cât păcatul nu este obligație legală. Cât mai avem până acolo ? Probabil că Dumnezeu va mai îngădui un răgaz oarecare, ca să ne pregătim.
Domnul stie, draga frate! Domnul stie!
Eu insa, tin la formulare. Revezi te rog postarea mea precum si a fratiei voastre. Apare acolo o diferenta, te rog sa nu te superi pe mine...
Domnul fie cu noi, copiii Lui! AMIN+
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.02.2012, 13:43:21
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Patriarhul Ioannis Vekkos al XI-lea și prigonirea Athoniților

Între anii 1276 și 1282, pe când Patriarh al Constantinopolului era Ioannis Vekkos al XI-lea, părinții athoniți au suferit mari prigoane din partea acestuia și a latinilor (catolicilor), pentru că nu primeau unirea cu Roma și împreună-slujirea cu papistașii. Patriarhul Vekkos, incitat de împăratul Bizanțului Mihail al VIII-lea Paleologul, care simpatiza cu latinii, a declarat că este de acord cu unirea celor două biserici, adică a Bisericii Ortodoxe cu Biserica Romano-Catolică, și că va așeza Biserica Ortodoxă sub puterea Papei. Îndată a izbucnit furtuna împotrivirilor în sânul Bisericii, așa încât preoții și monahii l-au anatemizat pe Patriarh și în aproape nici o biserică nu mai pomeneau numele lui. Patriarhul, ca să înăbușe mișcarea clerului răzvrătit, s-a dus în Sfântul Munte însoțit de armată și de clerici papistași.

Acolo, pentru că nu a fost primit de aproape nici o mănăstire, pentru a teroriza comunitatea monahală, a poruncit soldaților să îi tortureze și să îi omoare pe monahii care nu se supuneau poruncilor sale. Astfel, trecând pe la Manastirea Zografu au ars într-un turn pe monahii care nu voiau să îl primească și să accepte unirea cu Roma. La Manastirea Vatoped au spânzurat 12 monahi și au înecat în mare pe starețul lor legat în lanțuri, la Manastirea Iviron, de asemenea, i-au înecat pe monahi scufundându-i în mare cu corabia lor cu tot.

Ajungând însă la Manastirea Marea Lavra, monahii de acolo i-au făcut o primire oficială în toată regula. A urmat împreună-liturghisirea în biserica centrală a mănăstirii, Patriarhul slujind sfânta liturghie ajutat de un ierodiacon al Lavrei și de șapte monahi, precum și de către preoții latini care îl însoțeau.

După izgonirea lui Ioannis Vekkos de pe tronul patriarhal la anul 1282 și după ce s-au zădărnicit planurile acestuia de unire a celor două Biserici, cei șapte monahi și ierodiaconul de la mănăstirea Marea Lavră care au slujit împreună cu Patriarhul și cu latinii, au fost înlăturați din Sfântul Sinod al Sfântului Munte. Ierodiaconul, la scurt timp, s-a îmbolnăvit și, potrivit mărturiilor scrise ale mănăstirii Marea Lavră, s-a topit în câteva zile precum se topește o lumânare.

Respectivii monahi, după ce au murit și au fost îngropați în afara cimitirului mănăstirii, la dezgroparea lor, au fost găsiți neputreziți, având trupurile cu totul negre și o înfățișare înspăimântătoare, de neînchipuit pentru mintea umană. Trei dintre cele șapte trupuri de monahi au fost aduse în pronaosul bisericii Sfinților Apostoli a cimitirului mănăstirii, unde au și rămas spre vederea tuturor până în secolul al XIX-lea. În ultimii ani ai șederii trupurilor lor acolo, un pelerin, zărindu-i, a pățit atac de cord și a murit pe loc. Acesta a fost și motivul pentru care au fost duși într-o peșteră, pe plaja schitului românesc, unde, după ce i-au așezat, au zidit intrarea cu pietre, ca să nu îi mai poată vedea nimeni. Restul de patru trupuri, care sunt și cele mai înfricoșătoare, au fost transportate îndată după dezgroparea lor într-o peșteră greu accesibilă aproape de Mănăstirea Marii Lavre, unde se află până astăzi.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.03.2012, 00:56:51
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Recomandare carte:

http://www.librarie.net/autor/62111/clark-carlton

Babtist trecut la ortodoxie.

Din carte: "Biserica romano-catolica nu mai este nici romana si nici catolica." SUBSCRIU !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.03.2012, 10:59:05
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit Unitatea in Hristos Domnul!

Orgoliile ambelor culte crestine la nivel actual sunt foar mari. Pe acest forum am mai scris asta si o repet aici iarasi, cum va fi unitatea, pacea, intelegerea... nu la nivele Ortodox - Catolic ci la nivel Crestin Universal mundial:

1)Atunci cand: Toate onorurile, marile titulaturi, ca cele de ARHI-episcop, MITROPOLIT, PATRIARH, PAPA se vor desfiinta TOTAL!!!
2)Atunci cand: Vor ramane doar gradele preotesti cele din N.T. fiind urmatoarele trei: Diacon, Preot si Episcop!
3)Cand toti Episcopii vor fii adevarati frati in unitate si credinta universala marturisind pretutindenea acolo unde sunt pastori.

Fara insa a pretinde: ca Catolicii de Vatican sa fie Ortodocsi de Bucuresti sau alta Patriarhie autocefala din lume.
Fara a se absoarbe Una pe Cealalta! Asa ceva Veci nu va fi!!! Orgoliile fiind prea mari, smerenia nu exista la nivele inalt! degeaba vrem noi asta.
OK. Atunci cand gradele ca Arhi, Mitropolit si Patriarh nu vor supune pe mai multi Episcopi pt a controla, in special in administratie si jurizdictie ecclesiastica!!! Atunci cand vor ramane doar cele trei grade preotesti a lui Hristos de mai sus!

Ce inseamna asta? ca doar atunci cum a fost in biserica primara si pana la 1054 cand era Biserica Crestina Orthodoxa-Catholica Universala Traditionala Apostolica!!!

Atunci cand mai mare grad ca Episcop nu va exista, iar credinta va fi la fel cu a celorlalti episcopi frati, vecini, din lume. Intr-o unitate soborniceasca.
Cand functiile de Papa, Cardinalii, Patriarhii, Mitropolitii si Arhi... vor fi reduse doar la gradul maxim al N.T. adica cel de Episcop... punct.

E inuman in Ortodoxie si in Catolicismul actual, cum un altul e mai mare prin titulatura peste celalt. Nu exista Episcop mai mare peste alt Episcop in vreun fel spiritual sau preotesc. Cand titulaturile cele de mai sus vor fi absolut eliminate!!!

Iar Papa sau Patriarhul Constantinopolului sa fie "Primus Inter Pares" respectati Doar. Fara a le umfla conturile. Atunci cand un Episcop nu va da socoteala unui Arhi sau Mitropolit sau Patriarh. Cand doar Episcopul in teritoriul lui va fi Seful si mai mare peste el va fi doar capul Hristos. Episcopii slujind impreuna lui Hristos in unitate fara insa a supune pe Episcopi altora... care se cred mai mari, pt a controla administratia... s.a.m.d.
Adica o unitate in credinta nu supunand clerul in forma piramidala, cea ce azi e.

Episcop, Preot si Diacon.
O forma simpla, adevarata si drepta!

Cred ca am fost destul de clar. Amin.

Last edited by Gherardus; 27.03.2012 at 11:09:22.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.03.2012, 12:45:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
E inuman in Ortodoxie si in Catolicismul actual, cum un altul e mai mare prin titulatura peste celalt. Nu exista Episcop mai mare peste alt Episcop in vreun fel spiritual sau preotesc. Cand titulaturile cele de mai sus vor fi absolut eliminate!!!

Iar Papa sau Patriarhul Constantinopolului sa fie "Primus Inter Pares" respectati Doar. Fara a le umfla conturile. Atunci cand un Episcop nu va da socoteala unui Arhi sau Mitropolit sau Patriarh. Cand doar Episcopul in teritoriul lui va fi Seful si mai mare peste el va fi doar capul Hristos. Episcopii slujind impreuna lui Hristos in unitate fara insa a supune pe Episcopi altora... care se cred mai mari, pt a controla administratia... s.a.m.d.
Adica o unitate in credinta nu supunand clerul in forma piramidala, cea ce azi e.

Episcop, Preot si Diacon.
O forma simpla, adevarata si drepta!

Cred ca am fost destul de clar. Amin.
Trebuie sa te felicit, desi esti catolic ai intuit adevarul. Asa este cum spui, nu exista decat episcop, preot si diacon. Probabil nu stii dar in ortodoxie si in Biserica din primul mileniu asa si era, functiile de patriarh si mitropolit sau arhiepisop sunt doar administrative, din punct de vedere spiritual sunt tot episcopi, avand si o episcopie. Toti patriarhii si mitropolitii au titulatura de episcopi, doar din punct de vedere adminustrativ au si o functie suplimentara. La fel si preotii pot fi preot parho sau protopop, care sunt doar functii administrative, respectivii fiind tot preoti.
In schimb in catolicism nu e asa, papa este o functie superioara episcopilor nu numai din punct de vedere administrativ. In catolicismul de dupa Scisma din 1054 sunt patru ordine clericale, nu trei: papa, episcop, preot si diacon. De aceea ortodocsii s-au impotrivit si atunci si acum acestei inventii.
Nu e intotdeauna corect cu orgoliile legate de functii, ma refer la ortodoxie. Din ce imi amintesc in perioada interbelica Bisericii greco-catolice i s-a propus reunirea cu Biserica ortodoxa, iar conducatorul ei urma sa fie numit patriarh. Dar nu s-a mai ajuns, a venit si razboiul, iar apoi comunistii au desfiintat cultul greco-catolic.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.03.2012, 18:47:04
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit

Sunt greco-catolic. rit bizantin. Cunosc adevarul nu-l intuiesc.

Da asa e din pacate. In apus trebuia sa ramana Episcopul Romei ca Primus Inter Pares!
intradevar in ambele confesiuni administratia e foarte asemanatoare, aproape geamana.

Ar trebui sa se scoata functiile acestea de Arhi, Mitropolit, Patriarh, Papa. Nu seamana deloc cu crestinismul primar.

Se va da seama si asta intr-o buna zi!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.03.2012, 23:56:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gherardus Vezi mesajul
Orgoliile ambelor culte crestine la nivel actual sunt foar mari. Pe acest forum am mai scris asta si o repet aici iarasi, cum va fi unitatea, pacea, intelegerea... nu la nivele Ortodox - Catolic ci la nivel Crestin Universal mundial:

1)Atunci cand: Toate onorurile, marile titulaturi, ca cele de ARHI-episcop, MITROPOLIT, PATRIARH, PAPA se vor desfiinta TOTAL!!!
2)Atunci cand: Vor ramane doar gradele preotesti cele din N.T. fiind urmatoarele trei: Diacon, Preot si Episcop!
3)Cand toti Episcopii vor fii adevarati frati in unitate si credinta universala marturisind pretutindenea acolo unde sunt pastori.

Fara insa a pretinde: ca Catolicii de Vatican sa fie Ortodocsi de Bucuresti sau alta Patriarhie autocefala din lume.
Fara a se absoarbe Una pe Cealalta! Asa ceva Veci nu va fi!!! Orgoliile fiind prea mari, smerenia nu exista la nivele inalt! degeaba vrem noi asta.
OK. Atunci cand gradele ca Arhi, Mitropolit si Patriarh nu vor supune pe mai multi Episcopi pt a controla, in special in administratie si jurizdictie ecclesiastica!!! Atunci cand vor ramane doar cele trei grade preotesti a lui Hristos de mai sus!

Ce inseamna asta? ca doar atunci cum a fost in biserica primara si pana la 1054 cand era Biserica Crestina Orthodoxa-Catholica Universala Traditionala Apostolica!!!

Atunci cand mai mare grad ca Episcop nu va exista, iar credinta va fi la fel cu a celorlalti episcopi frati, vecini, din lume. Intr-o unitate soborniceasca.
Cand functiile de Papa, Cardinalii, Patriarhii, Mitropolitii si Arhi... vor fi reduse doar la gradul maxim al N.T. adica cel de Episcop... punct.

E inuman in Ortodoxie si in Catolicismul actual, cum un altul e mai mare prin titulatura peste celalt. Nu exista Episcop mai mare peste alt Episcop in vreun fel spiritual sau preotesc. Cand titulaturile cele de mai sus vor fi absolut eliminate!!!

Iar Papa sau Patriarhul Constantinopolului sa fie "Primus Inter Pares" respectati Doar. Fara a le umfla conturile. Atunci cand un Episcop nu va da socoteala unui Arhi sau Mitropolit sau Patriarh. Cand doar Episcopul in teritoriul lui va fi Seful si mai mare peste el va fi doar capul Hristos. Episcopii slujind impreuna lui Hristos in unitate fara insa a supune pe Episcopi altora... care se cred mai mari, pt a controla administratia... s.a.m.d.
Adica o unitate in credinta nu supunand clerul in forma piramidala, cea ce azi e.

Episcop, Preot si Diacon.
O forma simpla, adevarata si drepta!

Cred ca am fost destul de clar. Amin.
Clar si la obiect, frate. Domnul sa te binecuvinteze.

"Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." (Ioan.17:21)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.08.2012, 23:35:53
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit as dori sa stiu

buna seara tuturor.lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. as vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....
Reply With Quote
  #79  
Vechi 05.09.2012, 06:54:40
SergiuNicola
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt ortodox și sunt mândru de asta dar indiferent de situație trebuie să te rogi pentru a primi acel Duh Sfânt ca să te simți "acasă" oriunde pe acestă planetă. Eu chiar nu am treabă cu niciun cult, nu port pică nimănui. Încerc să iubesc pe toată lumea, chiar și pe vrăjmași.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.09.2012, 17:11:42
Gherardus Gherardus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 23
Implicit Absolut nici o problema!

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
buna seara tuturor.lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. as vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....
Nu este absolut nici o problema si prin aceasta nu va tradati religia. Religia e aceasi cea crestina traditionala si apostolica!
In Biserica Romano-Catolica este prezenta succesiunea apostolica, sf. parinti, etc, aceasta este adevarata si sora cu cea Ortodoxa! Tainele sunt aceleasi: cele 7.
Toate sarbatorile mari sunt aceleasi.
Deci fiti linistita atata timp cat sinceritatea si pocainta interioara si smerenia va va ghida va veti mantui. Iar nu judecata in ne cunostiinta de cauza!
Crestinismul la Roma si in Italia a fost propovaduita de Sf. Ap. Petru pe care Mantuitorul a infiintat Biserica! Acolo totodata multi crestini si-au dat viata pt El devenind sf. martiri (in primele secole ale crestinismului primar)!
Apoi cati mari sfinti a dat Italia?:... o sumedenie!!! Cautatii mormintele Sfintilor: Padre Pio de Pietrelcina, Rita de Cascia, Anton de Padova (mare sfant!!!), sfintii de la milano, ooo si multi multi alti mari sfinti cu o viata superba dedicata in slujba Mantuitorului Nostru Iisus Christos!!!
E o tara plina de Sfinti! Nu avem decat sa le urmam viata si telul sfant!
E o tara binecuvantata de Christos Domnul!
Domnul sa fie cu dvs!

Last edited by Gherardus; 15.09.2012 at 17:19:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49