Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 07.09.2012, 16:59:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Subscriu cererii făcute de fratele nostru Ioan și aștept cu nerăbdare să citesc ce ne va scrie Adriana.
Eu nu am timp sa citesc tot, in fiecare zi sunt iar vreo zece pagini si doar cititul ia mult timp. Nici nu mai e timp de raspuns.
  #232  
Vechi 07.09.2012, 17:35:41
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Omul ca persoana nu este dusman altui om. Ortodoxia afirma ca dusmanii omului sunt exclusiv: patimile, pacatele, duhurile necurate.
Asadar este bine sa uram: patimile, pacatele si duhurile demonice (moarte duhovniceste), dupa cum spun Sfintii Parinti.

Orice om, indiferent de patimi si pacate (gravitatea lor) se poate pocai, se poate semeri si poate fi mantuit de Hristos Iisus pe cele mai inalte nivele: indumnezeire prin har.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Eugen,

Eu vad ca unii oameni sunt dusmani ai altora si le fac rau, si pe langa asta, Domnul a stiut foarte bine ce a zis, nu cred ca El nu stia adevarul despre toatea astea. Cand vorbeste despre iubirea de dusman zice asa: daca ii iubim numai pe ai nostrii, ce mare bine facem? Nu la fel fac si paganii? (paganii fiind la acea ora toti non-evreii). Si a continuat spunand ca tocmai in asta consta desavarsirea, in a-i iubi si pe vrajmasi pe motiv ca asa face si Tatal Ceresc care da cele bune (soare si ploaie) peste toti oamenii buni si rai, si astfel, iubind ca si Tatal Ceresc devenim fii Lui.
Domnul a fost foarte concret, dvs. insa plecati imediat in filozofii spunand ca nu-i adevarat cum a zis Domnul pentru ca va pare dvs. ca ar fi prea jurudic si ca Ortodoxia ar zice altceva. Cum poate Ortodoxia sa zica altfel decat Domnul? Nu poate, de aceea v-am rugat sa nu va mai ascundeti dupa termeni generali ca "Ortodoxia afirma", "Sfintii Parinti afirma", "Filocalia afirma", ci sa dati exact textul care afirma, textul sub forma de citat pentru ca cine stie ce afirma textul si ce intelegeti dvs. din el.
  #233  
Vechi 07.09.2012, 18:20:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și răspunsul concret la întrebarea fratelui Ioan care e?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #234  
Vechi 07.09.2012, 18:50:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Draga Adriana, este tare simpatica. De ce nu adersezi aceasta intrebare Sfintilor Parinti. Ei te vor lamuri cu singurata intru harul Duhului Sfant (daca ai inima smerita, pocaita iubitoare de Adevar.)
Imi adersezi aceasta intrebare ca sa cunosti, sa intelegi... sau ca sa iscodesti? Daca este vorba de prima varianta atunci iti multumesc pentru apreciere si consideratie si te indrum catre izvorul nesecat de la care ma adap si eu: Sfanta Biserica, Sfintele Taine, Sfintii Parinti.
Daca insa este vorba de a doua varianta (iscodire)... ma retrag, caci sunt "praf si cenusa" fara Hristos.

O sa incerc un raspuns lapidar la intrebarea adresata, din cate am inteles si trait pana in prezent.
Hristos Iisus este implinirea legii si a proorociilor. Sfantul Moise spre exemplu (precum si toata legea veche si toti prooroci din Vechiul Testament) a "semanat" in popor urmatoarea certitudine: "Prooroc mai mare ca mine (Moise) va ridica Dumnezeu in poporul israel, de ACESTA sa ascultati caci EL este MESIA" (citat aprox). Astfel, mai ales la inceputurile ei, Biserica (Apostoli, Episcopi, Preoti, Diaconi precum si credinciosi) lui Hristos a "cules" (pentru Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica) din poporul israel roadele semanate de preotia si proorocii Vechiului Testament.
Biserica lui Hristos Iisus seamna si ea, insa diferit de legea veche (si preotia, data prin Moise) care s-a implinit intru Hristos Iisus. Ce seamna Biserica: pai seamna Sfintele Taine in persoanele umane pentru a fi hristificate... pentru ca fiecare om sa poate spune (ata cat doreste potrivit vointei libere): "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine" (Galateni 5)

Draga Adriana, cat timp de hranesti cu un surogat de hrana duhovincesca nu o sa ai cognitia adecvata a adevaratei hrane duhovnicesti (Sfintii Parinti). Daca manacam un surogat de miere contrafacuta... gustul este pacalit chiar vatamant si fie nu mai dorim fie chiar nu mai putem simti dulceata mierii naturale (adevarate). Chiar putem fi relativ usor inselati de "viclenii experti mincinosi" in produse apicole contrafacute... De aceea avem nevoie de discernamant duhovnicesc (diakrisis) si expertii duhovnicesti (Sfintii Parinti) care stiu sa deosebeasca adevarul de minciuna, viclenie... precum expertii in apicultura stiu sa dosebeasca merea adevarata de cea contrafacuta.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Te rog nu te supara pe tonul meu mai aprig. Repet nu am nimic cu persoana ta ci cu atitudinea inadecvata fata de ortdoxie, ortopraxie, teognosie... Sfintii Parinti.
In sfarsit a iesit la iveala punctul de ruptura intre ceea ce afirmati dvs. si ceea ce afirm eu: cine seamana de fapt: dvs. spuneti ca biserica iar eu spun Dumnezeu.
Biblia cine spune? Eu vad ca spune tot Dumnezeu, spune ca El seamana iar apostolii (biserica) culeg de unde nu au semanat . Este deci cuvantul dvs. impotriva celui dumnezeiesc.

PS Tonul nu m-a suparat deloc :)
  #235  
Vechi 07.09.2012, 19:10:18
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
In sfarsit a iesit la iveala punctul de ruptura intre ceea ce afirmati dvs. si ceea ce afirm eu: cine seamana de fapt: dvs. spuneti ca biserica iar eu spun Dumnezeu.
Biblia cine spune? Eu vad ca spune tot Dumnezeu, spune ca El seamana iar apostolii (biserica) culeg de unde nu au semanat . Este deci cuvantul dvs. impotriva celui dumnezeiesc.
Îmi cer scuze că intervin mai ales că Eugen nu are nevoie de vreun ajutor, pentru că a explicat bine și foarte clar care este tâlcuirea respectivului verset. Însă Adriana Tartaruga demonstrează din nou atitudinea ei tipic sectară, și nu întâmplător afirmase mai devreme AlinB că are un model tipic (100%) neoprotestant și sare de la o problemă la alta, de la un verset la altul, exact cum fac sectarii de la noi atunci reușești să îi biruiești, chiar cu Biblia în mână; când sectantu vede că pierde pe o parte, pe niște versete, imediat se apucă sectantul și atacă pe altele, doar, doar din tot efortul lui de a împroșca Biserica lui Christos Ortodoxă se va alege "ceva". Deci nu este nici o contradicție împotriva a ceea ce spunea Christos și explicația pe care a dat-o domnul Eugen, contradicția este numai în capul unora care au boală pe Biserica Ortodoxă și nu știu, așa cum fac sectanții, cum să mai împroaște, cum să mai atace, mai ales când vede că este pe o cale greșită.

Last edited by Decebal; 07.09.2012 at 19:19:58.
  #236  
Vechi 07.09.2012, 19:26:38
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Îmi cer scuze că intervin mai ales că Eugen nu are nevoie de vreun ajutor, pentru că a explicat bine și foarte clar care este tâlcuirea respectivului verset. Însă Adriana Tartaruga demonstrează din nou atitudinea ei tipic sectară, și nu întâmplător afirmase mai devreme AlinB că are un model tipic (100%) neoprotestant și sare de la o problemă la alta, de la un verset la altul, exact cum fac sectarii de la noi atunci reușești să îi biruiești, chiar cu Biblia în mână; cânde sectatntu se vede că pierde pe o parte, pe niște versete, imediat se apucă sectantul și atacă pe altele, doar, doar din tot efortul lui de a împroșca Biserica lui Christos Ortodoxă se va alege "ceva". Deci nu este nici o contradicție împotriva a ceea ce spunea Christos și explicația pe care a dat-o domnul Eugen, contradicția este numai în capul unora care au boală pe Biserica Ortodoxă și nu știu, așa cum fac sectanții, cum să mai împroaște, cum să mai atace, mai ales când vede că este pe o cale greșită.
Nu este contradictie? Biblia spune ca apostolii nu au semanat ci doar culeg de acolo de unde nu au semanat (ci a semanat un Altul). Eugen a spus contrariul, ca ar semana. Daca nu este contradictie inseamna ca este vorba de doua semanaturi aici, una facuta de Dumnezeu si alta facuta de apostoli. Doar ca despre o a doua semanatura in epoca Noului Legamant Domnul nu a vorbit niciodata, ba chiar a spus clar sa nu numim pe nimeni altul invatator decat pe El. Deci daca El nu a invatat de existenta a doua semanaturi in NT, nici eu nu o sa pot accepta doua.

Partea despre VT care a semanat informatii despre Domnul este perfect adevarata. In VT semanau oamenii ceea ce le spunea Duhul sa semene, in NT insa nu mai seamana oamenii ci Dumnezeu direct iar oamenii doar culeg ceea ce nu au semanat, este exact ceea ce a zis Domnul si este exact si sensul profetiei de la Ieremia. Nici vorba sa sar de la un verset la altul, dimpotriva, am o viziune mult mai de ansamblu a Bibliei ca sa vad ce versete se leaga si se explica unul pe altul explicand acelasi lucru. Aceasta viziune globala care sa integreze toate versetele va lipseste de aceea ramaneti fara argumente si tot ce puteti sa mai spuneti apoi sunt doar insulte. Tipic (sau clasic, cum preferati).


Si in plus de asta, cand apostolii merg sa culeaga ceea ce nu au semanat ci a fost semanat de un Altul, de unde culeg ei? Nu tocmai dintre cei pagani, nebotezati, care conform teoriilor voastre nu au nimic in ei semanat de Dumnezeu? Recolta este mare si lucratorii putini, asa a zis Domnul. Care este aceasta recolta mare in teoria lui Eugen? Tocmai ca recolta mare sunt oamenii ce trebuie convertiti iar lucratorii sunt apostolii si toti cei ce, ca si ei, fac misiune de convertire... Iar misiunea de convertire este a culege ceea ce era deja semanat de un Altul in inima lor...


In plus: stiti unde anume spune si Ap. Ioan acelasi lucru? Ca pasajul din Pavel ce reproducea profetia tot eu a trebuit sa il dau, desi v-am lasat timp sa il gasiti. Si Ioan a spus acelasi lucru ca si profetia, stiti unde? Va mai las timp. Imi cer doar scuze daca de ieri seara pana acum a dat cineva pasajul, inca nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris azi.

Last edited by Tartaruga; 07.09.2012 at 19:48:56.
  #237  
Vechi 07.09.2012, 19:47:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Interpretarea ta este pe lângă Biblie și este doar "adevărul" din mintea ta și care nu are legătură cu adevărul Bibliei. Domnul Eugen a răspuns foarte clar că apostolii intră unde în prealabil au semănat profeții vechiului Israel. Interpretarea dumitale este pur și simplu de tip sectant și este pe lângă adevărul din Biblie. Iar pe de altă parte, nu știu de unde ai mai scos așa zisa învățătură neo-testamentară cu "două semănături"; din nou nu ai prezentat fundamentele pe care îți bazezi falsele tale doctrine așa zise biblice, în schimb insiști să revii cu tot felul de afirmații nefundamentate. Restul de afirmații sunt simple aberații care ar merita să fie puse la Index Prohibitorum.
  #238  
Vechi 07.09.2012, 20:09:51
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Interpretarea ta este pe lângă Biblie și este doar "adevărul" din mintea ta și care nu are legătură cu adevărul Bibliei. Domnul Eugen a răspuns foarte clar că apostolii intră unde în prealabil au semănat profeții vechiului Israel. Interpretarea dumitale este pur și simplu de tip sectant și este pe lângă adevărul din Biblie. Iar pe de altă parte, nu știu de unde ai mai scos așa zisa învățătură neo-testamentară cu "două semănături"; din nou nu ai prezentat fundamentele pe care îți bazezi falsele tale doctrine așa zise biblice, în schimb insiști să revii cu tot felul de afirmații nefundamentate. Restul de afirmații sunt simple aberații care ar merita să fie puse la Index Prohibitorum.

Profetii VT au semanat in Grecia antica, in Dacia, in Europa occidentala etc? Pilda semanatorului se refera deci la semanarea de catre profeti a mesajului despre Iisus? Doar ca in aceasta pilda semanatorul este unul singur iar profetia de la Ieremia arata clar ca in Noul Legamant va fi un singur semanator, Dumnezeu iar oamenii nu vor mai avea nevoie (ca in VT) sa ii invete (insamanteze) oamenii/vecinul/sfintii si cine mai doriti. Profetia este clara, oricum o luati. Oamenii doar vor culege... Iar Semanatorul din pilda semanatorului din Evanghelie este interpretata in toate omiliile ortodoxe ca fiind Dumnezeu si nicidecum profetii VT...

Tocmai ca nu exista doua semanaturi in NT ci doar una singura, cea facuta de Dumnezeu, Eugen a introdus-o pe a doua facuta de oameni. Recititi-l pe ap. Pavel ca sa vedeti ce s-a intamplat cu vechiul legamant cand a aparut cel nou. Iar vechiul legamant era facut la propriu doar cu Israel, si nu cu paganii din Grecia antica, Dacia si toata omenirea, de aceea evreii erau curati si paganii nu, si de aceea salvarea omenirii a venit din Israel. Toate se leaga, Decebal, toate...

Last edited by Tartaruga; 07.09.2012 at 20:18:16.
  #239  
Vechi 07.09.2012, 20:16:53
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ești într-un marș continuu de aberații pe lângă Biblie. După cum am mai spus toate aberațiile pe care le-ai spus în ultimele postări sunt vrednice de pus la Index Prohibitorum. Încă o dată îți repet că interpretarea de către Eugen a acelui verset a fost cea corectă, anume că apostolii aveau să intre unde în prealabil au semănat profeții. Ce vorbești tu de europa etc sunt aberații peste aberații care nu au legătură cu versetul respectiv. Din nou remarc că nu ai adus justificarea biblică (carte, capitol, verset) pentru teorii extra-biblice pe care le susții.
  #240  
Vechi 07.09.2012, 20:21:33
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ești într-un marș continuu de aberații pe lângă Biblie. După cum am mai spus toate aberațiile pe care le-ai spus în ultimele postări sunt vrednice de pus la Index Prohibitorum. Încă o dată îți repet că interpretarea de către Eugen a acelui verset a fost cea corectă, anume că apostolii aveau să intre unde în prealabil au semănat profeții. Ce vorbești tu de europa etc sunt aberații peste aberații care nu au legătură cu versetul respectiv. Din nou remarc că nu ai adus justificarea biblică (carte, capitol, verset) pentru teorii extra-biblice pe care le susții.

Si eu iti repet draga Decebal ca TOATE omiliile ortodoxe interpreteaza ca Dumnezeu este Semanatorul din pilda evanghelica a semanatorului, absolut TOATE. Nici macar una nu a interpretat vreodata ca semanatorul ar fi profetii VT. In caz contrar te rog sa imi aduci exemple de omilii/texte ortodoxe care sa interpreteze ca Semanatorul din evanghelie ar fi de fapt profetii VT si nu Dumnezeu pentru ca eu asa ceva nu am intalnit vreodata nici macar la cei mai "eretici" dintre crestini!

Last edited by Tartaruga; 07.09.2012 at 20:23:39.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 15:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38