Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2011, 19:02:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Situatia este f.dificila.
Tanarul a intrebat clar ce sa aleaga la scoala: religie sau etica. Acestea sunt variantele ce i se pun in fata.
Si sunt milioane de copii in astfel de situatie. Romani, ortodocsi, care invata in diaspora si nu stiu ce sa aleaga.
In fond nici una din alternative nu este buna pentru ei.
Si la etica vor face totul in viziune catolica, sau a traditiei tarii in care locuiesc.

Cel mai bun lucru ar fi daca s-ar permite sa se tina si ore din alte religii, adica sa existe si preoti ortodocsi in scoli.

Solutia pentri acest tanar ar fi sa aleaga totusi religia catolica - exista multe asemanari cu ortodoxia si macar invata niste lucruri de baza.
In paralel poate si ar fi bine sa faca la biserica sa ortodoxa de acolo, lectii de catehism (preotii din diaspora ar trebui sa ofera acest lucru si nu toti o fac, sau nu li se cere).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2011, 12:42:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Daca participa la orele de religie catolica sunt sanse mari sa devina apoi catolic. Asadar trebuie sa aleaga raul mai mic, etica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.09.2011, 15:55:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut. Sunt elev in Italia. La scoala am de ales intre lectie de religie catolica sau morala (unde este vorba despre rasism, cum functioneaza societatea, imigratie, diverse subiecte mondene). Am facut morala pentru ultimii ani, dar ma gandeam ca ar fi mai folositor sa fac religie catolica, pana la urma nimic nu se compara cu o persoana caruia ii poti pune intrebari despre biblie s.a.m.d . Sunt ortodox, dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
Intreaba-i pe parintii tai. In primul rand.
Apoi, cred ca si acolo gasesti biserici ortodoxe, du-te si intreaba-l pe preotul ortodox; cel mai indicat ar fi cel de la biserica ortodoxa unde obisnuiti, tu si parintii tai, sa mergeti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.09.2012, 01:33:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
dar pana la urma catolicismul nu difera mult ca filozofie. Ce parere aveti?
Nici o parere. Nu ma pricep la "filosofia crestina". Ce e aia?

(Oare ai vrut sa spui Filocalie in loc de filosofie?...:))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.09.2012, 01:35:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar trebuie sa aleaga raul mai mic, etica.
Intr-adevar... Etica e un lucru rau.

....:)))....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.09.2012, 09:28:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu, cand am fost la scoala in Germania (acum 22 de ani..), am fost la cursul de religie catolic, pentru ca ma gandeam sa invat ceva. Din pacate, acel curs era foarte edulcorat, nu faceam decat sa discutam fara cap si coada despre subiecte etice, pana la urma, iar profesoara nu ne invata practic nimic despre religie. Dar si asa am invatat ceva, cred: am invatat ca exista si acest fel de catolici in occident. Si cred ca se poate invata si sa inveti sa discuti, sa reflectezi, sa iti formezi gandirea, chiar si in astfel de cursuri.

De cand sunt si eu profesoara de religie (ortodoxa) vad ca sunt si astfel de profesori la catolici, unii chiar atei, de fapt, dar sunt si altii care fac lectii mai clasice de religie. Si ele pot fi folositoare, cred. Oricum, nu se ajunge la fineturi din astea cu infailibilitatea papei si filioque. Sunt prea grele pentru elevi, in general.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2012, 14:05:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Intr-adevar... Etica e un lucru rau.

....:)))....
Da, era o gluma. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01
Ajutati-ma sa imi pot cumpara cartile pentru scoala andupustiu Umanitare 24 01.10.2009 15:40:15