Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 09.10.2012, 13:05:10
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

De acord si eu cu completarea dvs.
Sa ajute Domnul si cu faptele ca la teorie ne-am inteles
Reply With Quote
  #592  
Vechi 09.10.2012, 13:10:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Eugen7 , pai cu cizmarul acela era o taina mare .Nu spune cate placeri senzoriale avea el sau nu avea Antonie asta nu stim dar stim de ce il intrecea pe Sf Antonie cel mare : pentru ca statea si se uita la fiecare om ( probabil nealegand "ereticii" agarenii etc ) si zicand " si acesta se mantuiesta iar eu pier" .Lucrare deosebit de grea, cea mai grea posibila pe care au avut-o doar sfintii mari gen Siluan , e iadul deznadejdii sfintitoare al smereniei desavarsite care este periculoasa pentru noi ca din asta se pot pierde mintile. Pogorare la iad de viu nu oricine face asa ceva.

Apropos de placerile sfintilor , la un mare sfant ajunge un om si spune ca asa buna mancare avea si asa gust cum el in viata lui nu a simtit ( o mancare obisnuita era cu ceapa paine etc ), caci cuviosii curatindu-se traiesc placerile senzoriale mult mai intens decat noi dar o intensitate lina inocenta, pur si simplu au senzorul neprafuit , degeaba peisajul e frumos da ai cataracta.

Sa nu-i compatimim pe sfinti ca ei au de toate , noi n-avem si ni se pare ca avem.
Da! Foarte adevarat. Cred ca aici de fapt e marea problema a celor care aleg de timpuriu calea monahala. Ei se roaga mereu, fac ascultare, se infraneaza de la toate poftele si fug de pacat pe cat ii calauzeste pe ei constiinta. Dar de aici (cazul Sfantului Siluan) exista riscul ca smerenia sa-si piarda "obiectul". "... Atat timp cat fac voia lui Dumnezeu, si mai si primsc semne ca Dumnezeu ma iubeste, nu am de ce sa ma simt vinovat... Primesc pentru ca... merit!" Un mirean, oricare ar fi el, si oricat ar incerca sa faca voia lui Dumnezeu, traind in lume, nu se poate feri de pacat. Iar asta ii aduce certitudinea clara de pacatosenie si implicit de smerenie. Sau cel putin asa ar fi firesc (cazul cismarului spre exemplu).
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #593  
Vechi 09.10.2012, 14:18:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta de unde ai scos-o? Oare de ce unii pun mai sus de Biblie cuvintele unor parinti ai Bisericii?
In cazul in care nu stii, Biblia nu se talcuieste de unul singur, ci trebuie sa apelam la Sfintii, pe care Dumnezeu i-a luminat special, ca sa faca aceste interpretari.
Unul dintre cei mai elocventi dintre acesti sfinti este Sf. Ioan Gura de Aur, caruia insusi Sf. Petru ii soptea in ureche ce sa scrie, urechea aceasta existand si astazi sub forma de moaste. Dumnezeu nu a ingaduit sa putrezeasca urechea care a fost atinsa de Duhul Sfant.

In concluzie, ceea ce am scris mai sus nu imi apartine, ci sunt cuvintele Sf. Ioan Gura de Aur, desprinse din cartea nou aparuta "Despre feciorie - Apologia vietii monahale - Despre cresterea copiilor" in Editura Institutlui Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane. Cred ca am cumparat-o de la Libraria Cretulescu din Piata Palatului.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 09.10.2012, 14:44:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Taina casatoriei nu este o metoda de albire a sexului..
Nu as zice albire, ci nu se socoteste ca pacat celor casatoriti. Tot e ceva!
Reply With Quote
  #595  
Vechi 09.10.2012, 14:46:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In cazul in care nu stii, Biblia nu se talcuieste de unul singur, ci trebuie sa apelam la Sfintii, pe care Dumnezeu i-a luminat special, ca sa faca aceste interpretari.
Unul dintre cei mai elocventi dintre acesti sfinti este Sf. Ioan Gura de Aur, caruia insusi Sf. Petru ii soptea in ureche ce sa scrie, urechea aceasta existand si astazi sub forma de moaste. Dumnezeu nu a ingaduit sa putrezeasca urechea care a fost atinsa de Duhul Sfant.

In concluzie, ceea ce am scris mai sus nu imi apartine, ci sunt cuvintele Sf. Ioan Gura de Aur, desprinse din cartea nou aparuta "Despre feciorie - Apologia vietii monahale - Despre cresterea copiilor" in Editura Institutlui Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane. Cred ca am cumparat-o de la Libraria Cretulescu din Piata Palatului.
am mai auzit asta, in ultima perioada de prea multe ori! Daca un parinte al Bisericii spune un lucru sau o invatatura care nu este argumentata biblic, atunci este invatatura omeneasca si NU divina. Puteam spune cel mult ca este parerea lui personala. Chiar Pavel precizeaza in epistolele lui cand era parerea lui personala si nu porunca Domnului in legatura cu anumite lucruri.
PS: tocmai ceea ce zici tu ca a spus Ioan Hrisostom contrazice Biblia
Reply With Quote
  #596  
Vechi 09.10.2012, 14:51:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS: tocmai ceea ce zici tu ca a spus Ioan Hrisostom contrazice Biblia
Eu am spus multe; la ce te referi?
Da-mi te rog un exemplu de parere personala a Sf. Apostol Pavel. Sau nu ai citit ce spune Sf. Ioan Gura de Aur despre aceste pareri "personale" ale sfantului Pavel? Am scris mai sus, intr-una dintre postari.

Last edited by Miha-anca; 09.10.2012 at 14:55:17.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 09.10.2012, 18:04:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am mai auzit asta, in ultima perioada de prea multe ori! Daca un parinte al Bisericii spune un lucru sau o invatatura care nu este argumentata biblic, atunci este invatatura omeneasca si NU divina. Puteam spune cel mult ca este parerea lui personala. Chiar Pavel precizeaza in epistolele lui cand era parerea lui personala si nu porunca Domnului in legatura cu anumite lucruri.
PS: tocmai ceea ce zici tu ca a spus Ioan Hrisostom contrazice Biblia
Da, sf. Pavel spune ca este parerea lui personala ('de la mine, nu de la Domnul zic') ca este mai bine pentru un vaduv sau o vaduva sa nu se recasatoreasca.
Sigur ca, fiind cine este, parerea lui personala conteaza foarte mult. Insa el isi da seama ca in acest domeniu, depinde mult de viata fiecaruia si nu o spune ca pe o porunca dumnezeiasca, ci ca pe un sfat.
Si sigur, Biserica recomanda casatoria unica, inclusiv in cazul ca unul din soti moare. Dar accepta si a acceptat intodeauna recasatorirea vaduvilor.
In afara de preoti, unde se aplica sfatul sfantului Pavel.

Iar in ceea ce priveste scrierile parintior Bisericii, ele trebbuie citite in ansamblu. Se poate intampla ca unul sau altul sa mai fi gresit. De exemplu, sfantul Ioan Gura de Aur nu credea ca Maica Domnului era fara de pacat personal. Idee care nu corespunde cu invatatura Bisericii, si nici cu a celoralti parinti.
Dar asta nu il face mai putin admirabil.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #598  
Vechi 09.10.2012, 20:11:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Chiar daca "nunta este cinstita" (Evrei, 13,4), totusi casatoria nu reuseste decat sa scape de pangarire pe cel casatorit, adica sa nu-l faca sa cada in desfranare; nu sta insa in puterea casatoriei sa faca sfinti. Asta sta in puterea fecioriei. (Sf. Ioan Gura de Aur, Despre feciorie, pg.48)
aici Ioan Gura de Aur contrazice Biblia. Nunta este o taina Bisericii, SFINTITA de insusi Hristos. Cum poate sa zica acest parinte al bisericii (asta in cazul in care el chiar o spune) ca, casatoria, NU poate sa scape de pangarire pe cel casatorit? Pe ce temei biblic face el o astfel de afirmatie?
Reply With Quote
  #599  
Vechi 09.10.2012, 20:16:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, sf. Pavel spune ca este parerea lui personala ('de la mine, nu de la Domnul zic') ca este mai bine pentru un vaduv sau o vaduva sa nu se recasatoreasca.
Sigur ca, fiind cine este, parerea lui personala conteaza foarte mult. Insa el isi da seama ca in acest domeniu, depinde mult de viata fiecaruia si nu o spune ca pe o porunca dumnezeiasca, ci ca pe un sfat.
Si sigur, Biserica recomanda casatoria unica, inclusiv in cazul ca unul din soti moare. Dar accepta si a acceptat intodeauna recasatorirea vaduvilor.
In afara de preoti, unde se aplica sfatul sfantului Pavel.

Iar in ceea ce priveste scrierile parintior Bisericii, ele trebbuie citite in ansamblu. Se poate intampla ca unul sau altul sa mai fi gresit. De exemplu, sfantul Ioan Gura de Aur nu credea ca Maica Domnului era fara de pacat personal. Idee care nu corespunde cu invatatura Bisericii, si nici cu a celoralti parinti.
Dar asta nu il face mai putin admirabil.
tocmai de aceea zic ca invataturile parintilor bisericii, daca NU au argument biblic, NU sunt de la Dumnezeu ci sunt pareri personale (de MULTE ori FOARTE bune). Si ei au fost oameni supusi greselii!
Reply With Quote
  #600  
Vechi 09.10.2012, 20:47:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu am spus multe; la ce te referi?
Da-mi te rog un exemplu de parere personala a Sf. Apostol Pavel. Sau nu ai citit ce spune Sf. Ioan Gura de Aur despre aceste pareri "personale" ale sfantului Pavel? Am scris mai sus, intr-una dintre postari.
pareri personale ale Sf. apostol Pavel: 1 Corinteni cap.7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02