Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 11.10.2012, 21:39:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Rar mi se întâmplă să fiu coerent în exprimare, aceea a fost una din situațiile rarissime. Cu toate acestea nu am fost înțeles. Ori, mai corect -recunoaște- ai înțeles perfect, dar ai evitat răspunsul căci aceste cuvinte doare. Le repet pentru că ies din cadrul mărunțișurilor teologice:

dacă esența creștinismului este mântuire/salvare doar prin crucea/Jertfa lui Hristos, mai pot fi numiți creștini cei ce cred că se pot mântui prin fapte proprii ori prin apelarea la alți mijlocitori?
Ai fost inteles foarte bine, si am si spus: ai pus o intrebare care se vrea probabil afirmatie iar daca este asa da dovada de ignoranta crasa fata de Scriptura.
Reply With Quote
  #1292  
Vechi 11.10.2012, 21:41:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Adica reformuland: "Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, dar nu e asa".
ce prostie ! penticostalii se bazeaza pe traire? care traire? adevarata traire a puterii lui Hristos este numai in cadrul Bisericii ortodoxe.

la penticostali se duc in general oameni slab dotati intelectual, pentru a se exterioriza (isi zbiara, isi urla necazurile, suferintele si prostia totodata), pe cand la adventisti mai gasesti cate un intelectual, de aia astia mai pun mana pe cate o carte.
Reply With Quote
  #1293  
Vechi 11.10.2012, 22:11:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ha ! ce minciuni sfruntate !

penticostalii si adventistii nu sunt prieteni decat pe forumuri (si nici acolo !, forumul acesta este o exceptie)
Vă deranjează aceste "excepții" pozitive? Ați dori doar ură confesională ?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
realitatea este ca sunt doua religii atat de diferite incat nicio "reconciliere" nu este posibila !
Este aceeași religie: cea creștină, diferă doar confesiunile. "Reconciliere"? Pentru ce, au fost vreodată în război?
Reply With Quote
  #1294  
Vechi 11.10.2012, 22:15:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce rost are sa incerci sa definesti o regula ca mai apoi sa spui ca de fapt nu este una?

Adica reformuland: "Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, dar nu e asa".

Amuzant.
Mai degrabă trebuie redefinit simțul umorului, se pare că avem criterii diferite...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi ca mai e o parte care iti este adresata din ce am scris Doarianei.
Nu comentezi si acolo?
Nu, nu este nevoie.
Reply With Quote
  #1295  
Vechi 11.10.2012, 22:17:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai fost inteles foarte bine, si am si spus: ai pus o intrebare care se vrea probabil afirmatie iar daca este asa da dovada de ignoranta crasa fata de Scriptura.
Am înțeles, ai văzut roșu... e prea gravă întrebarea, nu te mai necăjesc... rămânem la mărunțișuri teologice...

Poate reușește totuși cineva să dea un răspuns.
Reply With Quote
  #1296  
Vechi 12.10.2012, 08:32:34
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă deranjează aceste "excepții" pozitive? Ați dori doar ură confesională ?
bineinteles, nu !

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Este aceeași religie: cea creștină, diferă doar confesiunile.
de data asta chiar va spun pastorului si liderului de celula !

pentru ca acest punct de vedere enuntat aici este de factura ecumenica, nu adera la el nici adventistii si nici ortodocsii !

si nici crestinesc nu este, cum adica...aceeasi religie crestina doar difera confesiunea...pai atunci si mormonii sunt OK, se considera crestini, ce daca este o confesiune? sunt mai multe confesiuni crestine, dupa cum spuneti !

Biserica lui Hristos este una singura - Ef. 4; trupul lui Hristos unul si crestinii sunt una ! si aceasta este , normal, Biserica Ortodoxa.

Iar cu privire la adventisti versus penticostali, niciun adventist nu va intra intr-o adunare penticostala unde se tremura, se bolboroseste si asa mai departe, nu va intra, va asigur de asta.
In plus sunt extrem de multe invataturi diferite, unul crede in chinurile iadului, celalalt nu, unul serbeaza Pastele, Craciunul, duminica, celalalt doar sambata etc.etc.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Reconciliere"? Pentru ce, au fost vreodată în război?
ca sa existe reconciliere nu trebuie sa fie stare de razboi !
"reconcilierea" se refera la invataturi.
Reply With Quote
  #1297  
Vechi 12.10.2012, 08:53:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
bineinteles, nu !
Scrieți asta pe un bilețel și lipiți-l pe monitor.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de data asta chiar va spun pastorului si liderului de celula !
Go ahead! Mai greu cu "liderul de celulă" că n-am ajuns [încă] la pușcărie.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pentru ca acest punct de vedere enuntat aici este de factura ecumenica, nu adera la el nici adventistii si nici ortodocsii !
Ortodocșii poate nu, însă adventiștii îi consideră pe toți cei ce cred în Hristos ca Mântuitor al lor personal ca fiind creștini.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Biserica lui Hristos este una singura - Ef. 4; trupul lui Hristos unul si crestinii sunt una ! si aceasta este , normal, Biserica Ortodoxa.
În Rai vor fi doar ortodocși? Tare trist va fi raiul acela și stingheri se vor simți locuitorii lui...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Iar cu privire la adventisti versus penticostali, niciun adventist nu va intra intr-o adunare penticostala unde se tremura, se bolboroseste si asa mai departe, nu va intra, va asigur de asta.
Sunteți prea încrezător în convingerile dvs. O să aveți un șoc când veți descoperi că nu e chiar așa cum credeați.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
In plus sunt extrem de multe invataturi diferite, unul crede in chinurile iadului, celalalt nu, unul serbeaza Pastele, Craciunul, duminica, celalalt doar sambata etc.etc.
Ei da, aici aveți dreptate. Ați auzit de creșterea în Hristos?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
"reconcilierea" se refera la invataturi.
Printre altele și la asta se referă creșterea în Hristos.
Reply With Quote
  #1298  
Vechi 12.10.2012, 12:57:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

adventiștii îi consideră pe toți cei ce cred în Hristos ca Mântuitor al lor personal ca fiind creștini.
perfect, deci, mormonii sunt crestini ! si ei considera pe Hristos ca fiind Mantuitor al lor, personal, iata:

El a fost Întâiul Născut al Tatălui, Singurul Fiu Născut în carne, Mântuitorul lumii.

extras din:
http://www.mormonii.ro/gospel-librar...ng-christ.html


p.s.: Pavel vorbea de unii care predicau o alta evanghelie si un alt Isus (2Cor.11:4), s-ar parea ca pentru dumneavoastra ce spunea Pavel este un non-sens din moment ce considerati toate confesiunile crestine ca fiind foarte bune, chiar daca in diferite stadii de crestere.
Reply With Quote
  #1299  
Vechi 12.10.2012, 13:20:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
perfect, deci, mormonii sunt crestini ! si ei considera pe Hristos ca fiind Mantuitor al lor, personal, iata:

El a fost Întâiul Născut al Tatălui, Singurul Fiu Născut în carne, Mântuitorul lumii.

extras din:
http://www.mormonii.ro/gospel-librar...ng-christ.html
Da, înseamnă că sunt și ei creștini, desigur niște creștini care n-au ajuns la cunoștința deplină a adevărului; însă în niciun caz "încornorați", încopitați, ori alte animale și demoni cum sunt numiți pe aici ne-ortodocșii.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
p.s.: Pavel vorbea de unii care predicau o alta evanghelie si un alt Isus (2Cor.11:4), s-ar parea ca pentru dumneavoastra ce spunea Pavel este un non-sens din moment ce considerati toate confesiunile crestine ca fiind foarte bune, chiar daca in diferite stadii de crestere.
În niciun caz nu le-am considerat "ca fiind foarte bune", de ce fabulați? Cât privește acea "altă Evanghelie", fiecare să-și controleze propria dogmă cât la sută e evanghelică și cât la sută de altă natură, rezultatele s-ar putea să ne surprindă...
Reply With Quote
  #1300  
Vechi 12.10.2012, 13:42:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ne-sectarii susțin altceva? Chiar eticheta de "sectar", "eretic" și "căzut de la Adevăr", aplicată celorlalți dovedește că au imagine prea bună despre ei înșiși ca depozitari ai Adevărului "integral".
(1)Cuvantul "dovedeste" intr-un context in care demonstratia lipseste, arata ca partenerul de discutie este adventist.

[quote] "fostul"? Probabil "folosul"... Folosul ar fi al tău, să dovedești că "nu e o ipoteză", ci chiar un adevăr așa cum lăsai să se înțeleagă. Mie nu-mi folosește la absolut nimic, căci eu cunosc forumurile adventiste și știu cum stă treaba cu banările.
[quote]

Tie n-are cine sa-ti dovedeasca nimic, esti prea indoctrinat.

Citat:
Q.E.D.
Bis(1)

Citat:
Puteai găsi un exemplu mai credibil, l-ai ales pe cel mai nefericit. Probabil vei folosi aceeași scuză convenabilă pentru a nu prezenta dovezi (forum/user "banat", etc.).
Ba cum sa nu, cine e interesat, PM, cu exceptia ta.

Citat:
Hehe, nu mai da reply-uri la ore târzii! Sunt un adventist tipic anti-ecumenist.
Cand vorbesti cu unii ca "Doriana", inclinati sa-ti crediteze religia, se pare ca dai replici ecumeniste.

Citat:
Eu zic că deloc. Chiar am avut intenția să deschid un topic legat de afirmații inedite ale Ellenei White (neregăsite în Scriptură) ce se găsesc și în scrieri patristice; însă sunteți absolut nepregătiți pentru așa ceva.
A furat si de acolo?

Citat:
Iar un exemplu nefericit... Privitor la somn (din punct de vedere științific) chiar n-am avut niciun comentariu. În permanență am arătat că nu trebuie să suprapunem toate elementele definitorii ale somnului peste termenul comparat: moartea. Serios Aline, puteai găsi alt exemplu, că ai de unde...
Pai hai sa simplificam:
Moartea ca somn:
corupul (fizic) inert, inactiv = aparenta mortii
psihicul omului - activ

E suficient de simplu? Sau doriti sa mai simplificam ca sa ajungem la ideea neosaducheista a adventistilor ca nu exista nimic in afara de trup dupa moarte?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32