Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 18.10.2012, 20:14:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
... ...Poți te rog să-mi traduci? Dar mai bine nu, las-o așa. Un singur lucru e cert că iarăși ești pe lângă subiect. Ți-am cerut să îmi răspunzi la o întrebare simplă fără să o dai cotită prin dogmatică și alte presupuneri.
Uite am să rezum tot textul inițial la cuvintele cheie poate așa vei reuși să înțelegi: "Referitor la sfinții catolici....Ei rămân de valoare". - Pr Arsenie Papcioc.
ps: dacă crezi că nu poți să vezi ceea ce e subliniat... îți propun să renunțăm la discuție căci se pare că vorbim limbi diferite.
Eu credeam ca ti-am raspuns destul de clar, nu stiu exact ce sa iti spun in plus si ce nu ai inteles. Poti citi ce spune Sfantul Iustin Popovici despre catolicism si protestantism in cartea citata de parintele Arsenie Papacioc, am dat de cateva ori link-ul cu cartea. Daca aici te refereai sa traduc.
In rest ti-am spus de ce a spus probabil Parintele Arsenie acele lucruri, pentru ca nu stia daca sunt valide Tainele catolice. De aceea spunea ca desi exista diferente dogmatice ei se ocupau de rugaciune, nu de dogme. Dar daca nu au Sfinte Taine atunci nu mai are sens sa vorbim. Noi acum stim ca nu exista Taine in afara ortodoxiei, uite si enciclopedia britanica spune de Sinodul pan-ortodox de la Constantinopol din 1755 si ce s-a hotarat: http://www.britannica.com/EBchecked/...Constantinople
Si ca date in plus citeste cu atentie mesajul scris de mine si mai ales minunile sfintilor din catolicism: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Reply With Quote
  #242  
Vechi 18.10.2012, 21:08:22
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ți-am cerut să îmi răspunzi la o întrebare simplă fără să o dai cotită prin dogmatică și alte presupuneri.
Dar v-a răspuns Cătălin: Părintele Papacioc a scris cea a scris pentru că nu avea acces la internet și la Enciclopedia Britannica ca să citească despre sinodul din 1755, și, mai ales, nu citise postările lui Cătălin de pe forum.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 18.10.2012, 21:23:00
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: am rugămintea să fii pe subiect, să răspunzi dacă se poate scurt și să nu-mi amintești de ce ai vorbit sau ce ai postat, ci să raspunzi exact la întrebări.
După cum vedeți, este imposibil.

Ceea ce mi se pare fascinant este cât de ușor a găsit Cătălin postarea lui de pe forumul catolic, făcută, nota bene, acum mai mult de trei ani !!!
Sunt convins că are un soi de agendă în care își notează ce a zis și când a zis pe forumuri, probabil organizată pe topicuri și idei, ca să se poată auto-cita mai ușor.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 18.10.2012, 22:55:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu credeam ca ti-am raspuns destul de clar, nu stiu exact ce sa iti spun in plus si ce nu ai inteles.
Sincer pe mine m-ai amețit rău de tot. "Eu am spus că unul a spus ...eu am mai vorbit și am mai spus"....Eu nu răspunsuri de genul ăsta așteptam. Așteptam un simplu răspuns și am subliniat de două ori că aștept ceva concret, un răspuns simplu și la obiect și care să vină de la tine. Și ca să n-o mai lungim părintele Arsenie Papacioc a spus simplu "ei rămân de valoare - sfinții catolici". Restul nu mai contează, pricepi? Adică în terenul lor nu intrăm că s-ar putea să ne frigem...nu suntem noi în măsură să judecăm sfinții. Aici am vrut să ajung și să te fac să înțelegi că nici tu și nici eu nu suntem în măsură să-l judecăm pe Pr Arsenie Papacioc și nici pe Pr Arsenie Boca - referitor la poziția lor față de sfinții catolici. Și dacă ei au grești nu ne privește pe noi.

Last edited by ovidiu b.; 19.10.2012 at 12:49:27.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 19.10.2012, 14:27:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sincer pe mine m-ai amețit rău de tot. "Eu am spus că unul a spus ...eu am mai vorbit și am mai spus"....Eu nu răspunsuri de genul ăsta așteptam. Așteptam un simplu răspuns și am subliniat de două ori că aștept ceva concret, un răspuns simplu și la obiect și care să vină de la tine. Și ca să n-o mai lungim părintele Arsenie Papacioc a spus simplu "ei rămân de valoare - sfinții catolici". Restul nu mai contează, pricepi? Adică în terenul lor nu intrăm că s-ar putea să ne frigem...nu suntem noi în măsură să judecăm sfinții. Aici am vrut să ajung și să te fac să înțelegi că nici tu și nici eu nu suntem în măsură să-l judecăm pe Pr Arsenie Papacioc și nici pe Pr Arsenie Boca - referitor la poziția lor față de sfinții catolici. Și dacă ei au grești nu ne privește pe noi.
Ovidiu, tu m-ai intrebat, eu ti-am raspuns, ti-am repetat ca am mai scris pentru ca am spus acelasi lucru de trei ori, cand era suficient doar o data ca sa fie inteles. Eu ti-am dat un raspuns care sa cuprinda toate neintelegerile si intrebarile care puteau aparea. Problema cred ca e ca eu nu am raspuns ceva care sa se potriveasca cu ce crezi tu, dar eu nu am ce face. Mesajele acestea ar putea da apa la moara doar userului catolic, care e nerabdator sa troleze si ironizeze.
Daca tu vrei doar sa iti confirm ce crezi pot sa scriu si o suta de mesaje, ca nu ajungem la vreun rezultat, eu nu o sa fac asta, scriu doar ce e adevarat.
Iti explic iar, mai detaliat. In primul rand nu am spus ca doar din aceasta cauza am unele rezerve in cazul Parintelui Arsenie Boca, am enumerat mai multe cauze. In al doilea rand e o diferenta in ce a afirmat Parintele Arsenie Boca si ce a spus Parintele Arsenie Papacioc, ultimul nu a spus clar ca tainele catolicilor sunt valide (ci ca nu stie), nici ca sfintii catolici sunt sfinti, ci ca Francisc de Assisi e de valoare, un raspuns evaziv. Tu ai luat prima parte si ultima, in ultima se refera la sfantul Serafim si Francisc de Assisi, despre ei zice ca sunt de valoare, nu despre sfintii catolici din prima fraza, deci nu e "Referitor la sfintii catolici... ei sunt de valoare."

Acum sa trec la subiect, adica de ce a spus Parintele Arsenie asta. In primul rand am scris ca un sfant poate crede ceva gresit, desi altii pentru o invatatura gresita au fost condamnati ca eretici. Care e diferenta? Cel ce a devenit eretic s-a impotrivit adevarului, desi i s-a spus ca e gresit el a continuat sa sustina acel lucru. Un sfant nu stia acel lucru, daca ar fi aflat adevarul ar fi venit la adevar.
In al doilea rand spuneam ca nu stiu de cand e acel interviu, o carte cu parintele a aparut si in anii '80, ceea ce am dat eu era din 2005, deci putea sa adopte o pozitie mai clara intre timp, pentru ca tot repeta ce spunea sfantul Iustin Popovici.
Sa explic si pasajul, uite-l aici in intregime: http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm
La inceput parintele spune: "Ce părere aveti despre Biserica Baptistă?
- Biserica Baptistă este o biserică bolnavă. Câte Taine au? Iar pe care le au sunt simbolice. Ce stiati dumneavoastră despre împărtăsire, despre preotie?
- Au nădejde de mântuire?
- Nu! Mântuire este doar în Biserica Ortodoxă, în Hristos. Si se pune problema chiar a Bisericii Catolice."
De ce spune acestea si apoi despre sfintii catolici? Pentru ca spune ca nu stie daca au catolicii Taine si har: "În azima si în vinul lor mai există Hristos?
- Dacă îmi îngăduiti, dacă ar fi posibil să întreb pe Hristos lucrul acesta, v-as spune."
si "au sapte Taine; cum le au ei, cu aspectele lor simbolice - dar le au.
Dacă n-ar avea aceste sapte Taine ar fi eretici."
Au catolicii Taine? Nu, dar parintele spune acele lucruri pentru ca nu stia, nu pentru ca stia dar nu dorea sa accepte ce a hotarat Biserica.
Dupa ce am dat hotararea Sinodului pan-ortodox, iata ce spune Sfantul Sinod al Georigiei (deci Sinod local):
"Comisia Teologica a Patriarhiei Georgiei considera inacceptabile invataturile eretice:
- Valabilitatea Sfintelor Taine si în afara granite1or canonice ale Bisericii lui Hristos celei adevărate.
- Asa zisa "Teorie a ramificatiilor".
Detinătoarea harului este exclusiv una, sfîntă, sobornicească si apostolească Biserică Ortodoxă. Amin."

Asadar Parintele Arsenie spune acele lucruri despre catolici pentur ca nu stia daca au catolicii Taine si har. De aceea spune in continuare ca desi au erezii nu stiau de ele, ca in cazul sfantului Grigorie cu apocatastaza sau Fer. Augustin. Avand har si taine e normal ca s-ar putea mantui orice catolic, chiar daca ar fi crezut ceva gresit din nestiinta. Daca nu au har si Taine nu au Botez si Impartasanie, si de aici intelegi ca nu mai e posibil.
Ti-am repetat mai pe larg, daca tot mai ai nelamuriri sa imi spui punctual care sunt, nu doar ca nu ti-a raspuns la intrebare.
Asadar, daca parintele Arsenie Boca doar nu a stiut aceste lucruri si in rest a facut fapte vrednice poate fi sfant si in aceste conditii deocamdata nu e pana nu e canonizat).
Reply With Quote
  #246  
Vechi 20.10.2012, 21:07:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nici ca sfintii catolici sunt sfinti, ci ca Francisc de Assisi e de valoare, un raspuns evaziv. Tu ai luat prima parte si ultima, in ultima se refera la sfantul Serafim si Francisc de Assisi, despre ei zice ca sunt de valoare, nu despre sfintii catolici din prima fraza, deci nu e "Referitor la sfintii catolici... ei sunt de valoare."

Și mă rog sfântul Francisc nu a fost catolic? Bați câmpii Cătăline.

ps: Restul prefer să nu comentez, te las în teoriile tale.

ps: Și cu ce mă afectează userul catolic. Nu vezi că-l ignor? Ce e așa greu să nu-i dai satisfacție?
Reply With Quote
  #247  
Vechi 20.10.2012, 23:20:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
După cum vedeți, este imposibil.

Ceea ce mi se pare fascinant este cât de ușor a găsit Cătălin postarea lui de pe forumul catolic, făcută, nota bene, acum mai mult de trei ani !!!
Sunt convins că are un soi de agendă în care își notează ce a zis și când a zis pe forumuri, probabil organizată pe topicuri și idei, ca să se poată auto-cita mai ușor.
Daca a activat suficient de mult timp pe acel forum, a stiu unde sa caute. Ce e atat de fascinant?!? Ca are memorie?
Reply With Quote
  #248  
Vechi 20.10.2012, 23:48:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca a activat suficient de mult timp pe acel forum, a stiu unde sa caute. Ce e atat de fascinant?!? Ca are memorie?
Dimpotrivă, dacă a activat suficient timp, înseamnă că a strâns foarte multe postări (în speță, 1161 - repetați după mine: omieosutășasezecișiuna de postări !!!)- și deci devine din ce în ce mai greu să cauți.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 21.10.2012, 00:44:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și mă rog sfântul Francisc nu a fost catolic? Bați câmpii Cătăline.
ps: Restul prefer să nu comentez, te las în teoriile tale.
ps: Și cu ce mă afectează userul catolic. Nu vezi că-l ignor? Ce e așa greu să nu-i dai satisfacție?
Ovidiu, daca nu am scris ce ai vrut tu sa auzi ai tot spus ca nu intelegi, iar la sfarsit ,din lungul meu mesaj, ai ales un paragraf pe care l-ai inteles gresit si ai concluzionat ca bat campii. Eu cred ca ai inteles, dar nu iti convine raspunsul, pentru ca tu doreai doar un raspuns care sa confirme ce crezi tu. Nu o sa scriu decat ce e adevarat, in rest e numai optiunea ta ce crezi si ce nu, nu-ti impun nimic.
Referitor la acea fraza, eu nu am zis ca nu e vorba de Francisc de Assisi, m-am referit la alaturarea primei parte a unei propozitii cu o alta propozitie, dupa aprerea mea acea ultima propozitie se referea la Sf. Serafim si Francisc. Dar asta era ceva secundar in mesajul meu, doar o mica observatie, nu avea mare importanta, restul mesajului era legat de intrebare.
Eu am facut ce era necesar, am raspusn la intrebare si ai aflat raspunsul, e problema ta ce faci cu acel raspuns.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 21.10.2012, 00:49:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca a activat suficient de mult timp pe acel forum, a stiu unde sa caute. Ce e atat de fascinant?!? Ca are memorie?
Forumul catolic are un motor de cautare foarte bun, pe forumul asta de obicei e mai greu de gasit ceva, chiar si cu motorul de cautare. Caut de exemplu "bilocatie" si gasesc mesajul meu. Intrebarea era pusa doar rautacios, nu era nevoie de un raspuns.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Despre lectura, in general Lilith23 Generalitati 26 15.06.2011 12:11:07
sentimentalism si un dumnezeu general lareine Generalitati 0 31.12.2009 01:15:25
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58
Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos ortodox4life Generalitati 18 14.10.2008 22:09:52