Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 01.12.2012, 20:28:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate ar trebui să ne împărtășim rețete culinare :) decât să ne certam pe alte teme.
Nu ne certam,incercam sa explicam de ce avem opinii diferite :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 02.12.2012, 20:10:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Sa nu uitam gustoasele scovergi ! Cea mai simpla reteta , dar merita !

Scovergile dospite, sunt economice si usor de facut. Singura "problema", ar putea fi, pentru unii, prajitul. Dar merita!

Ingrediente si cantitati:

1 ciur de faina
drojdie cat o nuca
1/2 de lingurita de sare
apa calduta
ulei

Mod de preparare:

Se amesteca faina, drojdia si sarea cu apa pentru a obtine o coca potrivita. Se lasa la dospit. Se imparte in bucatele mici care se intind in mana, sau, daca aveti vreo forma rotunda, puteti sa o folositi si pe aceea. Alegeti metoda mai usoara pentru dumneavoastra. Se pun apoi in ulei incins si se rumenesc. Se pot da prin zahar pudra, dupa gust.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 02.12.2012, 21:40:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am facut zilele acestea clatite fara ou:
Faina, putina sare, un praf de copt si apa minerala.
Au iesit pufoase si bune!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 03.12.2012, 21:13:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am facut zilele acestea clatite fara ou:
Faina, putina sare, un praf de copt si apa minerala.
Au iesit pufoase si bune!
Cu adevarat ies mai bune fara lapte , caci nu se prind , si nici oul nu este asa de neceasar in reteta . Sunt topit dupa clatite umplute cu gem de caise sau capsiuni !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.12.2012, 21:41:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ideea e ca si ea e foarte calica, mananca mult, e "disperata" dupa mancare. Eu am rasfatat-o de mica, am zis sa nu-i lipseasca nimic, dar se pare ca i-am facut rau Chiar m-am gandit sa o duc la un cabinet veterinar sa ii fac niste analize, sa-i dea un tratament ceva.

Exact asa ma gandeam si eu. Incearca sa-i dai boabe Gastrointestinal sau Digestiv confort. Costa ceva mai mult, dar chiar merita. Sa stii ca mai toate terapiile la animale de companie se bazeaza si pe o dieta speciala, ajuta foarte mult daca e respectata de proprietar si acceptata de animal. Oricum ar trebui sa fie mai usor acceptata decat injectiile sau pastilele... (Ce bine ar fi sa se gaseasca si pt. noi asa ceva... mancare speciala pt. stomac, pt. slabit, contra caderii parului, ... etc..). Succes.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 03.12.2012, 21:59:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Exact asa ma gandeam si eu. Incearca sa-i dai boabe Gastrointestinal sau Digestiv confort. Costa ceva mai mult, dar chiar merita. Sa stii ca mai toate terapiile la animale de companie se bazeaza si pe o dieta speciala, ajuta foarte mult daca e respectata de proprietar si acceptata de animal. Oricum ar trebui sa fie mai usor acceptata decat injectiile sau pastilele... (Ce bine ar fi sa se gaseasca si pt. noi asa ceva... mancare speciala pt. stomac, pt. slabit, contra caderii parului, ... etc..). Succes.
Hmm... o sa caut si din acelea. Multumesc de info. De unde aveti astfel de cunostinte de medicina veterinara? Aveti pisica si dvs.? Eu tin mult la ea.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 03.12.2012, 22:37:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De unde oare? Mi-o fi ajuns atata scoala... Am si eu doua chiar. Daca stai cumva din intamplare prin Berceni ai putea gasi de exemplu la mine la magazin. Daca nu, trebuie sa fie si la tine in cartier magazine, cabinete, farmacii veterinare, cat de cat mai dotate...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 04.12.2012, 00:38:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu adevarat ies mai bune fara lapte , caci nu se prind , si nici oul nu este asa de neceasar in reteta . Sunt topit dupa clatite umplute cu gem de caise sau capsiuni !
Eu nu pun niciodata lapte, ci doar apa in aluatul de clatite. Dar e prima oara ca nu am pus ou si a mers!
In lipsa de "capsini" eu folosesc gem de fructe de soc. O minunatie!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 04.12.2012, 01:30:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu pun niciodata lapte, ci doar apa in aluatul de clatite. Dar e prima oara ca nu am pus ou si a mers!
In lipsa de "capsini" eu folosesc gem de fructe de soc. O minunatie!

Fructe de soc??Nu am mai auzit pana acum.
Am mancat gem de macese si coarne,care erau preferatele mele in copilarie dar de fructe de soc nu am auzit.Cred ca este aromat :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 04.12.2012, 19:23:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Mea culpa

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu pun niciodata lapte, ci doar apa in aluatul de clatite. Dar e prima oara ca nu am pus ou si a mers!
In lipsa de "capsini" eu folosesc gem de fructe de soc. O minunatie!
Ai dreptate : capsuni
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14