Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 23.02.2013, 09:35:13
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar daca greseala a fost indreptata, nu mai e cazul sa insistam.
Într-adevăr.

Dar în cazul ăsta, vezi că mâna ta insistă să se bălăngăne de la stânga la dreapta și invers. De ce insiști? Oprește-te, mână!
..........:)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 23.02.2013, 13:06:33
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Pardon?........
:)) stiu ca n a scris o sfantul.dar de unde stia scriitorul atatea amanunte?eu cred ca a fost luminat de sfantul cand a scris cartea.nu ti mai aduci aminte de cealalta intamplare cand apostolul ii soptea la ureche sf.Ioan Gura de Aur.
deci pelerinul rus,este ca s cum a fost scrisa de Siluan,dar prin mainile altuia.trebuie sa privesti lucrurile in esenta lor.hai sa nu ne limitam.chiar ma amuza mesajele tale.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 23.02.2013, 13:10:58
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iata citatul din carte, la care te referi:

Pelerinul rus, pagina 55:
Taranul a adunat de pe camp, de prin curti si din gropile de gunoaie, un brat de felurite oase putrede - de animale si de pasari de tot felul - , pe care le-a spalat si le-a tocat marunt cu o piatra si le-a pus intr-un cazan mare. A acoperit cazanul cu un capac gaurit, apoi l-a rasturnat peste o oala bagata in pamant, iar partea de sus a cazanului a lipit-o cu un strat gros de lut, si inconjurandu-l cu o gramada de lemne, le-a dat foc si ele au ars asa mai bine de 24 ore.

A doua zi a scos din pamant oala in care cursese prin gaurile din cazan cam o jumatate de kilogram de lichid gros, rosiatic, unsuros si puternic mirositor, ca de carne vie, cruda; oasele erau albe, curate, stravezii, parca erau de sidef sau de margaritar.

Cu alifia aceea mi-a frictionat puternic picioarele de cinci ori pe zi. Si ce credeti? Peste doua zile am simtit ca pot misca degetele. A treia zi putem indoi si dezdoi picioarele, iar a cincea zi m-am ridicat pe picioare si m-am plimbat, sprijinindu-ma intr-un bat, prin curte, intr-un cuvant, peste o saptamana picioarele mele s-au intarit definitiv ca si mai-nainte.

I-am multumit pentru aceasta lui Dumnezeu si ma gandeam in sinea mea: Ce intelepciune dumnezeiasca se afla in fapturi! Niste oase uscate, putrede, prefacute aproape cu totul in pamant contin o astfel de putere datatoare de viata. Aceasta este o arvuna a viitoarei invieri a trupurilor.
deci pana la urma erau topite,dar nu erau de om. :)
multumesc ca te ai ostenit pt mn desi nu ma asteptam si nu te am rugat in nici un fel.imi acorzi atata atentie,dar mai bn indreapta ti atentia spre carte.spor la citit!
Reply With Quote
  #234  
Vechi 23.02.2013, 13:16:37
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Greseala a fost rectificata prin citatul dat. Nu e cazul sa facem tam-tam acum pentru o festa jucata de memorie cuiva. Tie nu ti s-a intamplat niciodata sa retii gresit un lucru? Oricui i se poate intampla. Dar daca greseala a fost indreptata, nu mai e cazul sa insistam.
de acord! si mi pare rau ca n am memorie de elefant.
ai putut sa distingi astfel si tu prin "intamplarea" asta haioasa daca este intelepciune la altii sau lipseste cu desavarsire. :)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 23.02.2013, 15:02:37
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
:)) stiu ca n a scris o sfantul.dar de unde stia scriitorul atatea amanunte?eu cred ca a fost luminat de sfantul cand a scris cartea.nu ti mai aduci aminte de cealalta intamplare cand apostolul ii soptea la ureche sf.Ioan Gura de Aur.
deci pelerinul rus,este ca s cum a fost scrisa de Siluan,dar prin mainile altuia.trebuie sa privesti lucrurile in esenta lor.hai sa nu ne limitam.chiar ma amuza mesajele tale.
Mică harababură, te rog încă o dată să lași prostiile când vorbești de cele sfinte. Fanteziile tale au un iz batjocoritor. Ia aminte să nu se întoarcă asupra ta libertatea prostească pe care ți-o asumi.
Dacă vrei să ne întrecem în șmecherii, sunt de acord. Și pe mine mă amuză libertatea pe care ți-o slobozești. Dar aș prefera s-o facem în particular, vedem acolo cât te ține.

Lasă lucrurile sfinte deoparte și nu mai face pe inocenta în văzul tututor, în vreme ce de fapt faci de batjocură oameni și sfinți!

P.S. Bună pereche ți-ai găsit în Miha-Anca! Nici doamna nu are limite și nimic sfânt.
Poate puneți de-un club al feministelor obraznice și snobinete. Aveți stofă cu carul!
Reply With Quote
  #236  
Vechi 23.02.2013, 15:14:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Aveți stofă cu carul!
stofa e bună, îi trebuie pentru rasa monahală ...
Reply With Quote
  #237  
Vechi 23.02.2013, 15:26:18
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mică harababură, te rog încă o dată să lași prostiile când vorbești de cele sfinte. Fanteziile tale au un iz batjocoritor. Ia aminte să nu se întoarcă asupra ta libertatea prostească pe care ți-o asumi.
Dacă vrei să ne întrecem în șmecherii, sunt de acord. Și pe mine mă amuză libertatea pe care ți-o slobozești. Dar aș prefera s-o facem în particular, vedem acolo cât te ține.

Lasă lucrurile sfinte deoparte și nu mai face pe inocenta în văzul tututor, în vreme ce de fapt faci de batjocură oameni și sfinți!

P.S. Bună pereche ți-ai găsit în Miha-Anca! Nici doamna nu are limite și nimic sfânt.
Poate puneți de-un club al feministelor obraznice și snobinete. Aveți stofă cu carul!
nu judeca sa nu fi judecat!o seara cat mai placuta
Reply With Quote
  #238  
Vechi 23.02.2013, 15:27:59
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stofa e bună, îi trebuie pentru rasa monahală ...
multumesc!asa nu mai dau bani pe stofa daca mi dai tu.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 23.02.2013, 18:30:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Până una alta parcă mai mult ți-ar folosi să redescoperi drumul spre școală. Că, printre alte lucruri sfinte, cam siluiești și sfânta limbă română. Scrie, soro, corect românește! Dă-ți o brumă de silință, nu face orice oricum. "Se poate și-așa" nu e o strategie bună de viață.
De ce nu, mai degrabă, te cumințești? De ce nu te întorci cu seriozitate și încredere în rostul cel bun la ale tale? Ce te-a speriat așa de tare? Ce tot umbli langa și debitezi de-a valma, cu ușurătate? Ți s-a făcut de necazuri?
Că pari un om tânăr, adică la momentul când îți asiguri drumul pentru toată viața, probabil.
În fine... M-a mâhnit destul frivolitatea ta. De acum mă voi ține deoparte, ca să nu crezi că am ceva cu tine și că îți port pică. Și tare mult m-aș bucura să fii ceva mai cu băgare de seamă când slobozești impresii și judecăți în dialogul cu creștinii de pe forum.
Spor la cele bune! Liniștește-te, mai întâi... Domnul fie cu tine, cu noi toți!
Reply With Quote
  #240  
Vechi 23.02.2013, 21:31:17
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Până una alta parcă mai mult ți-ar folosi să redescoperi drumul spre școală. Că, printre alte lucruri sfinte, cam siluiești și sfânta limbă română. Scrie, soro, corect românește! Dă-ți o brumă de silință, nu face orice oricum. "Se poate și-așa" nu e o strategie bună de viață.
De ce nu, mai degrabă, te cumințești? De ce nu te întorci cu seriozitate și încredere în rostul cel bun la ale tale? Ce te-a speriat așa de tare? Ce tot umbli langa și debitezi de-a valma, cu ușurătate? Ți s-a făcut de necazuri?
Că pari un om tânăr, adică la momentul când îți asiguri drumul pentru toată viața, probabil.
În fine... M-a mâhnit destul frivolitatea ta. De acum mă voi ține deoparte, ca să nu crezi că am ceva cu tine și că îți port pică. Și tare mult m-aș bucura să fii ceva mai cu băgare de seamă când slobozești impresii și judecăți în dialogul cu creștinii de pe forum.
Spor la cele bune! Liniștește-te, mai întâi... Domnul fie cu tine, cu noi toți!
eu nu dialoghez cu tine,tu te bagi in seama probabil din lipsa de ocupatie,cauta ti servici si nu te mai face de ras
:)) am si eu zile libere si dau de...
cauta ti drumu ca te ai cam impotmolit.hai fa cale intoarsa ca m ai plictisit destul.si ti dau un sfat: nu te ia nimeni de barbat daca continui in halu asta.plictisesti lumea cu veninasu tau si nu te mai obosi sa mi raspunzi.aici se vorbeste de moaste nu de cearta intre atei si ortodocsi.

Last edited by rainrainbow; 23.02.2013 at 21:34:09. Motiv: continuare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34