Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 06.04.2013, 12:47:22
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
myself00, de cand ai devenit "alta confesiune"??? parca nu erai asa inainte...
Draga Adriana,scuza-ma ca indraznesc,dar sunt noua pe forum si nu inteleg:ce cauta "alte confesiuni" pe un forum"crestin ortodox",dupa cum este intitulat????am sperat ca aici pot citi si discuta numai de la si cu ortodocsi-ca m-am saturat de "alte confesiuni"-pe orice blog intru,pana si pe blogul Manastirii Prislop-se baga tot felul de ecumenisti si "alte confesiuni"...cred ca astia-s "lupii in blana de oaie" pe care-i semnaleaza Scriptura...Nu inteleg,astia chiar spera sa faca prozeliti pe un forum ortodox???Inca odata scuze de intrebare,dar sunt foarte nelamurita-te-as ruga sa-mi raspunzi,daca vrei.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 06.04.2013, 13:11:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Draga Adriana,scuza-ma ca indraznesc,dar sunt noua pe forum si nu inteleg:ce cauta "alte confesiuni" pe un forum"crestin ortodox",dupa cum este intitulat????am sperat ca aici pot citi si discuta numai de la si cu ortodocsi-ca m-am saturat de "alte confesiuni"-pe orice blog intru,pana si pe blogul Manastirii Prislop-se baga tot felul de ecumenisti si "alte confesiuni"...cred ca astia-s "lupii in blana de oaie" pe care-i semnaleaza Scriptura...Nu inteleg,astia chiar spera sa faca prozeliti pe un forum ortodox???Inca odata scuze de intrebare,dar sunt foarte nelamurita-te-as ruga sa-mi raspunzi,daca vrei.
Habar nu am care-i treaba lor pe aici, probabil fiecare dintre ei are un motiv de se baga in casa altuia neinvitat (ori, mai corect spus ar fi: umbla pe la alte case).
De cele mai multe ori au ca scuza apararea propriului cult (e cea mai des invocata), despre care spun ca ar fi atacat de catre ortodocsi.
Cel mai bine ar putea raspunde la intrebarea asta fiecare dintre ei.

Last edited by Adriana Cluj; 06.04.2013 at 14:14:20.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 06.04.2013, 13:14:46
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Ne cam depărtăm de subiectul inițial, dar ia te rog în calcul că Biserica nu înseamnă doar zidurile, cu atât mai puțin zidurile conform arhitecturii bizantine. Iar când vorbim de întreaga eră creștină, factorul confesional, regional și temporar au o relevanță cu atât mai mică. La aceasta adaugă că Hristos n-a înființat Biserica Ortodoxă, ori Biserica Adventistă; ci Biserica.
Daca nu te superi,centesimus -dar de fapt poti sa te si superi-"biserica adventista" ii spuneti doar voi.Pentru restul populatiei,sunteti o secta,nu o biserica.Biserica e UNA singura:cea ortodoxa,intemeiata de Domnul nostru IIsus Hristos prin apostoli,este"una sfanta,soborniceasca si apostoleasca "Biserica-iar a voastra e compusa numai din "ziduri"-voi nu aveti nici o Taina,ci aveti numai niste interpretari "savante" ale bibliei,interpretari emanate de fiecare care viseaza noaptea ca-i predicator si a doua zi vine cu o gaselnita si mai scoate un citat "interesant".Nu inteleg dece napaditi acest forum ortodox-voi sunteti "alta confesiune"-faceti-va forumul vostru si discutati acolo pana faceti bataturi la degete,dar lasati-ne pe noi in pace,sa credem in Dumnezeu asa,"rudimentar" cum ne-au invatat Sfintii Parinti.In nici un caz sa nu va faceti iluzii ca veti convinge pe cineva sa va urmeze"intelepciunea" si nici nu veti convinge pe nimeni ce "dastepti" sunteti voi,cum stiti voi sa rastalmaciti toata Biblia si sa improscati cu noroi in crestinism..Voi va autonumiti"crestini",dar de fapt manjiti credinta in Hristos cu interpretari grosolane ,facand pe savantii...Daca mai vrei ,iti mai spun,dar imi stric mainile si timpul discutand cu un ratacit...
Reply With Quote
  #314  
Vechi 07.04.2013, 08:16:05
drumetul6519 drumetul6519 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2013
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Revenirea Domnului este asteptata pentru a invia si trupurile,pentru a fi judecat omul in ansamblul sau-trup si suflet-si pentru a desparti" oile de capre".
Tot nu inteleg nimic. Stiu ca, in conceptia ortodoxa, omul mort traieste in continuare, in prezenta Domnului, la "loc cu verdeata" (doar ca-i lipseste trupul - nici o problema, nici ingerii nu au trupuri omenesti). Dilema este urmatoarea: ce rost mai are revenirea Domnului pentru invierea mortilor si rasplatirea lor? Toate aceste lucruri sunt deja rezolvate.

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Spre deosebire de dvs.,care va credeti mantuiti de aici,pentru ca "l-ati primit pe Hristos",noi recunoastem ca suntem plini de pacate,pe care incercam fiecare,dupa puteri,sa le anulam prin fapte bune.
Aici gasim o asemanare, nu o deosebire. Adventistii cred ca sunt mantuiti prin credinta, dar credinta adevarata se vede din fapte. Faptele credintei nu sunt excluse. "Credinta fara fapte este moarta" - spune sfantul apostol Iacov.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 07.04.2013, 08:29:01
drumetul6519 drumetul6519 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2013
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
intemeiata de Domnul nostru IIsus Hristos prin apostoli,este"una sfanta,soborniceasca si apostoleasca

Inca o asemanare: si adventistii cred ca sunt urmasii apostolilor (la fel ca ortodocsii). Exista doar o "mica" diferenta: unii sustin acest lucru printro succesiune (fara argumente), altii sustin ca sunt urmasii apostolilor urmandu-le invataturile si modul de inchinare (fara adaugiri).

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
voi nu aveti nici o Taina,
Nici sfintii apostoli nu aveau taine. In epistolele lor gasim cuvantul "taina" de mai multe ori. Dar, aproape de fiecare data (cu 2 sau 3 exceptii) este vorba de o "taina descoperita" (deslusita, explicata spre intelesul nostru). Sfintii Apostoli nu promovau misticismul ci cunoasterea.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 07.04.2013, 11:20:57
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Daca nu te superi,centesimus -dar de fapt poti sa te si superi-"biserica adventista" ii spuneti doar voi.Pentru restul populatiei,sunteti o secta,nu o biserica.
Fals! Fără supărare, oficiosul Patriarhiei Ortodoxe Române o numește "Biserica Adventistă". Ori tu nu recunoști Patriarhia?

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Biserica e UNA singura:cea ortodoxa,intemeiata de Domnul nostru IIsus Hristos prin apostoli
Fals! Nici Hristos, nici sfinții apostoli nu au numit Biserica nou întemeiată ca fiind Ortodoxă, ci pur și simplu "Biserica [Creștină]". Dacă ai o altă opinie, demonstreaz-o te rog cu Evanghelia Domnului Hristos, ori cu Epistolele sfinților apostoli (ori întreg Noul Testament).

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
,este"una sfanta,soborniceasca si apostoleasca "Biserica
Ontopic: în sfârșit o asemănare! Și Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea este "una", "sfântă", "sobornicească" și "apostolească" și "Biserica", deci care-i problema?

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
iar a voastra e compusa numai din "ziduri"
[pentru a 3-a oară]Fals!
Ontopic: Încă o asemănare. Atât ortodoxia cât și adventismul consideră Biserica nu doar locaș de comuniune și închinare ("compusă din ziduri"), ci și comunitatea de credincioși ai lui Hristos. Nu doar pietrele construcției, ci și "pietrele vii" (I Petru 2,5) ale membrilor ei.

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
voi nu aveti nici o Taina
Demonstrați cu Biblia în mână că Biserica trebuie să aibă "Taine" (eventual 7 la număr) și atunci o să avem și noi...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Nu inteleg dece napaditi acest forum ortodox-voi sunteti "alta confesiune"
Uită-te pe ce secțiune a forumului te găsești ("alte confesiuni") și atunci vei înțelege misterul prezenței noastre aci.

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
lasati-ne pe noi in pace
Dacă nu aveți pace, nu înseamnă că v-am tulburat-o noi; puteți simplu alege să ne ignorați, ori să comentați pe subforumurile specific ortodoxe unde nu ne veți găsi. Cât privește exterminarea noastră, are cineva grijă periodic...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Daca mai vrei ,iti mai spun,dar imi stric mainile si timpul discutand cu un ratacit...
... nu mai vreau, măcar pentru binele tău sufletesc. Multă pace și post cu folos!
Reply With Quote
  #317  
Vechi 07.04.2013, 12:32:09
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Aici n-ai nimerit-o. Adventiștii sunt printre puținii neoprotestanți ce nu au dezvoltat teologia "Răpirii", ei considerând că evenimentul esențial este Revenirea Domnului Hristos (sugerată și de denumirea lor).
Ca o constatare: nu știu cum se face că până și topicele pozitive (asemănări esențiale) sunt transformate rapid în teren de luptă denominațională... E chiar atât de rău să te asemeni cu ortodocșii [în anumite privințe]?

Ontopic: Atât Ortodoxia cât și Adventismul consideră Sfânta Scriptură ca fiind Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu.
Da,ortodocsii au Sfanta Scriptura care-i cuvantul lui Dumnezeu,dvs.CONSIDERATI ca aveti Sfanta Scriptura,dar n-o aveti-dvs.aveti o Sfanta Scriptura PRELUCRATA dupa interesele diversilor capi ai adventismului,ceea ce-i cu totul altceva.Dumnezeu nu putea sa inspire doua Sfinte Scripturi care se contrazic.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 07.04.2013, 12:48:39
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Da,ortodocsii au Sfanta Scriptura care-i cuvantul lui Dumnezeu,dvs.CONSIDERATI ca aveti Sfanta Scriptura,dar n-o aveti-dvs.aveti o Sfanta Scriptura PRELUCRATA dupa interesele diversilor capi ai adventismului,ceea ce-i cu totul altceva.
De fapt, noi (adventiștii români) nici nu avem o Biblie proprie ("PRELUCRATĂ", ori neprelucrată), ci o folosim pe a dumneavoastră - a ortodocșilor. Adică Sinodala, Anania, Galaction, Cornilescu: toți autori ortodocși...
Reply With Quote
  #319  
Vechi 07.04.2013, 13:03:15
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Ontopic: în sfârșit o asemănare! Și Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea este "una", "sfântă", "sobornicească" și "apostolească" și "Biserica", deci care-i problema?
Biserica ortodoxa este "UNA,soborniceasca si apostoleasca" "biserica" dvs.e ALTA "soborniceasca si apostoleasca"-aici e problema -Dumnezeu nu are doua biserici cu doua adevaruri,ci una singura,cu un singur Adevar,ceea ce va exclude.
Patriarhia noastra va spune "biserica" din politete,asta nu inseamna ca chiar sunteti...
Va considerati "biserica apostolica"-demonstrati ca adventismul a aparut in timpul vietii Apostolilor-eu stiu ca a aparut muuult mai tarziu...
"biserica " dvs.poate este alcatuita si din credinciosi,dar nu are Duhul Sfant.
Eu zic sa nu ne mai contrazicem,stiu din frageda copilarie ca nimeni nu va sta inainte cand e vorba de citate si de deschis cartea acolo unde va convine.Imi pare rau sa ma contrazic cu dvs,dar mi-as dori foarte mult sa nu mai dau peste cultul dvs.la tot pasul.Mi-as dori sa nu mai cautati asemanari ,caci,oricate asemanari credeti dvs.ca descoperiti,ortodocsii nu se vor"impaca" cu dvs.pana nu renuntati la erezie si nu va botezati.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 07.04.2013, 13:05:16
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusdecimus Vezi mesajul
De fapt, noi (adventiștii români) nici nu avem o Biblie proprie ("PRELUCRATĂ", ori neprelucrată), ci o folosim pe a dumneavoastră - a ortodocșilor. Adică Sinodala, Anania, Galaction, Cornilescu: toți autori ortodocși...
Cornilescu e ratacit...stiu ca pe asta o folositi,dar asta difera de Biblia ortodoxa-e deja interpretata,iar la interpretarea asta mai adaugati si propriile interpretari...
Reply With Quote
Răspunde