Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 23.05.2013, 21:10:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Domnul nostru a spus ca homosexualitatea este pacat. Deci, o lege care incrimineaza homosexualitatea nu poate fi injusta.
A, dar atunci de ce nu ați spus așa de la început ? Justiția și legalitatea nu au nimic în comun, decât în situația în care se întâmplă ca legea să actualizeze poruncile divine.

Cu alte cuvinte: dacă legea penală se întâmplă să corespundă cu modul în care înțeleg eu poruncile lui Dumnezeu, atunci e justă; dacă nu, nu.

Acuma vă rog să-mi arătați unde scrie în Noul Testament că homosexualii ar trebui castrați chimic.

Sau, și mai bine, să-mi arătați unde scrie că ar trebui spânzurați (ținând cont că până la mijlocul secolului XIX, în Anglia, asta era pedeapsa pentru sodomie).

Pe de altă parte, ținând cont că pe alt thread v-ați exprimat disponibilitatea, chiar și numai teoretică, de a fi călău, nu m-ar mira să găsiți un răspuns...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spre deosebire de dv, eu nu cred ca toti legislatorii din toate tarile, au fost niste...nesimtiti, secol dupa secol.
Unde și când am scris eu că toți legislatorii din toate țările au fist niște nesimțiți ?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 23.05.2013, 21:50:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Si adevarul doare. Asa cum si injectia il doare pe un bolnav, dar trebuie tratat chiar daca il doare.
asta au crezut si cred de-a lungul timpului foarte multi, din toate taberele(mai nou, ateii considera ca e datoria lor sa arate cu forta ce abominatii cred ceilalti si demaste lucruri).
dar a ajutat asta pe cineva?
nu, oamenii doar vor deveni mai defensivi. trebuie facut cu tact.
in fine, titlul topicului e "crestini(fara a specifica de care) persecutati...."
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 23.05.2013, 21:57:14
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Este erezia pacat?

Catehismul catolic:
Erezie – Negarea cu încăpățânare, după primirea Botezului, a unui adevăr de credință revelat de Dumnezeu și definit de Biserică, sau îndoiala constantă față de un asemenea adevăr.

Tot Catehismul catolic:
442. Ce înseamnă afirmația lui Dumnezeu: „Eu sunt Domnul Dumnezeul tău” (Ex 20,2)?

Pentru cel credincios înseamnă să păzească și să înfăptuiască cele trei virtuți teologale și să evite păcatele care li se opun. Credința crede în Dumnezeu și respinge ceea ce îi este contrar, cum ar fi, de exemplu, îndoiala voluntară, necredința, EREZIA, apostazia, schisma.

<B>Incheiat citatul<B>
Deci EREZIA este ceva contrar lui Dumnezeu. Sa mai pun si alte citate din invatatura catolica despre erezie?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 23.05.2013, 22:20:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adevarat a inviat.

Diferenta dintre credinciosi si "habotnici", de fapt ortodocsi si antiecumenisti agresivi nu sta atat in adevarul de credinta ci mai degraba in abordarea lui.

E drept ca problema poate fi expusa f. diplomatic, dar inevitabil se ajunge la aceleasi idei.

Romano-catolicii sunt schismatici sau chiar eretici, iar neoprotestantii sunt categoric eretici iar pretentiile lor de "Biserica autentica a lui Dumnezeu" sunt nule si neavenite.

In definitiv, si pozitia lor fata de ortodocsi este una similara.

Oricat de diplomat ai fi, inevitabil poti sa ajungi sa afirmi lucrurile astea deschis si raspicat, daca intr-adevar vrei sa expui adevarul nu doar sa-ti pazesti pielea.
"Diferenta dintre credinciosi si "habotnici", de fapt ortodocsi si antiecumenisti agresivi nu sta atat in adevarul de credinta ci mai degraba in abordarea lui."
De acord, deși, desigur, inclusiv în această privință am putea găsi anumite nuanțe...
Așa cum am spus, este datoria profesorului de REligie să mărturisească ortodoxia, să-i învețe pe elevi cât de dreaptă, autentică și profundă este sfânta noastră credință!
În privința creștinilor de alte confesiuni, de ce să le spun elevilor că aceștia sunt "schismatici", "eretici" etc? Le-aș prezenta învățăturile respectivelor confesiuni și denominațiuni, aș menționa clar asemănările și deosebirile dintre învățătura ortodoxă și cele ale celorlalte confesiuni, aș susține prin argumente cât mai convingătoare cu putință adevărul Ortodoxiei, aș defini și termeni precum cel de "schismă" și "erezie" și, după aceea, i-aș lăsa pe ei să discearnă singuri, să-și pună mintea la contribuție, având la dispoziție toate informațiile necesare. Credeți că i-aș putea apropia mai ușor de Ortodoxie și le-aș trezi în suflete dragostea față de toți semenii lor, dacă m-aș apuca să dau sentințe categorice, precum: "feriți-vă de catolici, că sunt niște papistași schismatici"; "fugiți de protestanți, pentru că au căzut în erezii" etc etc?...
Eu la acest tip de atitudini mă refeream că sunt total neindicate, acest tip de atitudini le-am catalogat drept "habotnicie", iar nu mărturisirea sinceră, deschisă și hotărâtă a adevărului ortodox.
Desigur că, în cele mai multe dintre lecțiile din manualele școlare de Religie este prezentată învățătura de credință, morala și practicile liturgice ortodoxe, fiind alocat un număr mai mic de ore pentru discuțiile referitoare la celelalte confesiuni și religii. Astfel, învățământul religios fiind confesional în țara noastră, elevii ortodocși studiază în special învățătura Bisericii din care fac parte și, așa cum este firesc, își însușesc și noțiuni elementare despre celelalte confesiuni creștine, chiar și despre celelalte mari religii ale lumii.
Acum, în orele consacrate discuțiilor despre diferențele interconfesionale (evit să aduc în discuție și lecțiile referitoare la celelalte religii, fiindcă ne-am îndepărta prea mult de la topic), profesorul are cel puțin 3 variante:
1. să fie total obiectiv, prezentând imparțial învățătura fiecărei confesiuni, total neimplicat, întocmai ca o oră de Filosofie (ideea nu-mi pare potrivită pentru un profesor ortodox);
2. să se susțină, agitat și autoritar, cât de rătăciți și vrednici de iad sunt "ereticii" de catolici și protestanți și cât de sfinți, aleși și privilegiați suntem noi, creștinii ortodocși (o extremă la fel de periculoasă pentru dezvoltarea spirituală și psihologică a elevilor, în opinia mea);
3. să le vorbească elevilor cu bucurie, pasiune și iubire despre adevărurile de credință ale Sfintei noastre Biserici, să evidențieze clar faptul că toți cei care-L mărturisesc pe Hristos ca Dumnezeu și Om sunt creștini (confrați ai noștri întru credință, închinători ai Aceluiași Dumnezeu, Care a întemeiat o singură Biserică, divizată ulterior de către oameni) și să menționeze, într-un mod accesibil, principalele asemănări și diferențe interconfesionale, explicând și argumentând în mod persuasiv perspectiva ortodoxă și, în același timp, evitând cu grijă cuvinte jignitoare la adresa altor creștini (precum "eretici" etc).
Un exemplu concret, doar schițat: în loc să spunem "catolicii sunt eretici și prin faptul că au inventat dogma infailibilității papale" (îmi cer scuze față de colegii de forum catolici, am intenția de a evidenția tocmai absurditatea unei astfel de atitudini intolerante), am putea spune "potrivit credinței noastre ortodoxe, dogma infailibilității papale nu poate fi acceptată pentru că...".
Sper că acum m-am făcut mai bine înțelasă.
Răspunsul i-l adresez și domnului Decebal, care observ că a exprimat aproximativ aceleași idei.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #195  
Vechi 23.05.2013, 22:45:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un profesor de religie ar trebui sa ii invete pe copii adevarul ortodox, adica toata invatatura ortodoxa, inclusiv faptul ca e adevarata credinta. Tu spui ca ar trebui sa invete ca toate cultele sunt bune, iar daca un profesor ar spune ca adventismul e o credinta gresita ar trebui sa fie atentionat. Si daca "habotnicul" asta crede si dupa aceea la fel atunci cred ca trebuie luate masuri mai dure, pana devine si el ecumenist.
"Un profesor de religie ar trebui sa ii invete pe copii adevarul ortodox, adica toata invatatura ortodoxa, inclusiv faptul ca e adevarata credinta."
Întru totul de acord cu această afirmație.
Mai departe, mă surprinde faptul că-mi atribuiți afirmații grave, chiar eretice, care nu-mi aparțin.
1. Unde am scris că un profesor de Religie ar trebui să le spună elevilor că toate religiile sunt bune (să-i îndemne, adică, la relativism)?
2. Unde am afirmat că un profesor care ar spune că adventismul este greșit ar trebui atenționat?
3. Unde puteți găsi, în mesajul meu la care ați răspuns, ideea că "daca "habotnicul" asta crede si dupa aceea la fel atunci cred ca trebuie luate masuri mai dure, pana devine si el ecumenist". Aceasta este, pur și simplu, o idee care nici nu mi-a trecut prin minte și mă deranjează faptul că mi-a fost atribuită în felul acesta.
În toate mesajele dvs de până acum, am observat o atitudine autentic creștină, pașnică, politicoasă, tolerantă, în ciuda diferențelor de opinii dintre noi. De aceea, am încredere că așa vor decurge și mai departe discuțiile noastre de pe forum. :)
Despre tema pe care o discutăm, v-am răspuns și la topic-ul "Iad sau rai" (rubrica "Secte și culte").
Pace și bucurie întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #196  
Vechi 23.05.2013, 22:49:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Si adevarul doare. Asa cum si injectia il doare pe un bolnav, dar trebuie tratat chiar daca il doare. Este erezia pacat? Este erezia pacat mare sau mic? Ce este erezia? Astea de fapt sunt intrebari la care majoritatea "crestinilor" nu stiu raspunsul. Un fel simplist de a spune: erezia este un fel de injuratura la adresa divinitatii pe care cei vizati o rostesc in rugaciunile lor, in viata lor, in conceptiile lor.
Da, dar bolnavii nu pot fi și nu trebuie tratați împotriva voinței lor...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 23.05.2013 at 23:31:40.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 23.05.2013, 23:13:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Sfintii Parinti au luptat impotriva altor religii (nu impotriva oamenilor din alte religii, ci au incercat sa ii atraga la ortodoxie) si au sustinut sus si tare ca numai ortodoxia e mantuitoare. Sunt si ei "HABOTNICI ORTODOCSI"?
Doamne ajută și Hristos a înviat!
În primul rând, nu vorbeam despre celelalte religii (hinduism, buddhism, confucianism, iudaism, islam etc), nici despre cine știe ce erezii antitrinitare și hristologice, ci mă refeream la creștinii catolici și la cei protestanți și neoprotestanți din denominațiunile ce au păstrat măcar adevărurile fundamentale de credință în privința Sfintei Treimi și a Întrupării Fiului. Deci, din păcate, nu-i pot include în categoria creștinilor de alte confesiuni pe membrii organizației Martorii lui Iehova (este doar un exemplu), din simplul motiv că ei resping principalele adevăruri de credință creștine: dogma Sfintei Treimi și dogma hristologică. Chiar într-una dintre principalele scrieri ale lor, "Să aducem argumente din Scripturi", ei își mărturisesc în mod deschis convingerile necreștine: "noi nu suntem creștini și nu credem în Trinitate" (voi căuta pasajul și voi cita exact, dacă va fi necesar, acum am redat din memorie). De asemenea, nu pot fi considerate drept creștine grupări religioase care profesează credințe sincretice de tip New Age (Hristos e reîncarnarea vreunui zeu hindus și alte erezii de acest fel), din exact același motiv: necrezând în Hristos, nu pot fi creștini, ci aparțin altor religii.
Repet că, în mesajul meu, m-am referit la catolici, protestanți evanghelici, reformați, anglicani etc, adică cei care sunt creștini, care au aceeași credință cu noi.
Ceilalți, cei care cred în alte religii, sunt, de asemenea, vrednici de toată dragostea noastră, dar nu pot fi considerați creștini, ci credincioși ai altor religii.
Atunci când s-au exprimat atât de categoric împotriva ereziilor, Sfinții noștri Părinți au avut în vedere ereziile foarte foarte grave din vremea lor, grupări eretice precum maniheii, marcioniții, doketiștii, toate grupările gnostice, arienii, pnevmatomahii, nestorienii etc etc. Ce poate fi mai eretic decât ideea că Hristos nu ar fi Dumnezeu adevărat, ci doar o ființă creată (arianism)? Ce tragedie spirituală ar fi mai înfricoșătoare decât negarea dumnezeirii Sfântului Duh (pnevmatomahism/ macedonianism)? Ce aberație mai uimitoare s-ar putea inventa, decât aceea că în Hristos ar exista două persoane diferite, una divină și alta umană (nestorianism)? Și exemplele pot continua...
Sfinții Părinți, așadar, au combătut idei necreștine și anticreștine, ce se infiltrau în Biserica vremii lor, așa cum, în zilele noastre, încearcă să se infiltreze în inimile creștinilor duhul mișcării New Age, relativismul religios, indiferentismul, ideologia secularismului și alte multe EREZII (le spun erezii, fiindcă unii dintre promotorii acestor credințe își spun "creștini", altfel le-aș numi simplu: "religii necreștine") ce trebuie combătute cu fermitate de către creștinii ortodocși iubitori de Adevăr.
În privința creștinilor din celelalte confesiuni, ei sunt credincioși ai Domnului nostru Iisus Hristos, ca și noi, sunt de-ai noștri, cum se spune. :) Dacă nu mă credeți, căutați puțin și informați-vă despre... ordinul monahal înființat de către Maica Tereza... Am cunoscut două măicuțe din această congregație și... m-am gândit mult, după aceea, dacă eu am vreo șansă de intrare în rai... Bine că Domnul nu ne judecă prin comparație, ci ne tratează ca persoane unice, altfel ar fi vai de noi și de puțina noastră credință!
Nu în ultimul rând, n-am spus "habotnici ortodocși", ci "habotnici ortodoxiști"; este o diferență...
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #198  
Vechi 23.05.2013, 23:20:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
asta au crezut si cred de-a lungul timpului foarte multi, din toate taberele(mai nou, ateii considera ca e datoria lor sa arate cu forta ce abominatii cred ceilalti si demaste lucruri).
dar a ajutat asta pe cineva?
nu, oamenii doar vor deveni mai defensivi. trebuie facut cu tact.
in fine, titlul topicului e "crestini(fara a specifica de care) persecutati...."
Sunt întru totul de acord cu opinia dvs.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #199  
Vechi 24.05.2013, 00:05:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
A, dar atunci de ce nu ați spus așa de la început ? Justiția și legalitatea nu au nimic în comun, decât în situația în care se întâmplă ca legea să actualizeze poruncile divine.
Este exact convingerea mea. Legea Ierusalimului pamantesc trebuie sa fie legea Ierusalimului Ceresc. Avem legislator: este Dumnezeu. Legislatorii Ierusalimului Pamantesc sunt chemati sa legifereze in numele Lui si ei sunt legitimi atata timp cat fac acest lucru.

Citat:
Cu alte cuvinte: dacă legea penală se întâmplă să corespundă cu modul în care înțeleg eu poruncile lui Dumnezeu, atunci e justă; dacă nu, nu.
Judecata personala in materia poruncilor lui Dumnezeu este periculoasa. Poporul credincios este posesor si beneficiar al depozitului credintei, dar nu interpret autorizat al ei. Interpretarea poruncilor lui Dumnezeu este slujire sacerdotala. Dimpotriva, transpunerea lor in text normativ este slujire laicala: tine de ministerul politic pe care l-am primit ca fideli laici ai Bisericii.

Citat:
Acuma vă rog să-mi arătați unde scrie în Noul Testament că homosexualii ar trebui castrați chimic.

Sau, și mai bine, să-mi arătați unde scrie că ar trebui spânzurați (ținând cont că până la mijlocul secolului XIX, în Anglia, asta era pedeapsa pentru sodomie).
In Noul Testament nu scrie despre dozarea pedepselor. Nici la homosexualitate, nici la crima. Scrie ca lucruri precum legatura homosexuala sau omorul sunt pacate. In ce fel sunt ele pedepsite la un popor ori altul, intr-o epoca sau in alta, iata un lucru in limita de competenta a legislatorilor legitimi, iata un lucru care poate varia de la un popor la altul, de la o epoca la alta. Aici, faptasul poate fi pedepsit prin spanzurare, acolo prin scaun electric iar dincolo se poate ajunge la concluzia ca pedeapsa capitala nu mai este necesara, ci inchisoarea, exilul ori bataia la fund sunt mai potrivite. Toate acestea sunt optiuni legitime si toate sunt potrivite cu Biblia. Dar, a nu incrimina de loc homosexualitatea, ori a nu incrimina de loc omorul este un lucru neintelept, fiindca deschide drumul unei societati anomice. Mai mult, a sustine ca sodomia ori crima nu numai ca nu sunt pacate, ci lucruri cat se poate de normale fata de care trebuie sa avem toleranta, in caz contrar fiind pedepsiti, inseamna a numi raul bine si binele rau. Si asa ajungem, de la o societate sanatoasa care condamna homosexualitatea, la una bolnava in care uciderea copiilor nu mai este condamnata, in schimb condamnat devine delictul de opinie.

Citat:
Unde și când am scris eu că toți legislatorii din toate țările au fist niște nesimțiți ?
Propozitia "Bunul simt imi spune ca homosexualitatea nu este condamnabila" este echivalenta cu propozitia "daca cineva condamna homosexualitatea, atunci nu are bun simt". Mai general spus, propozitia "alfa implica beta" este echivalenta cu propozitia "non beta implica non alfa".

Desigur, puteti incerca sa scapati spunand ca bunul simt al dv este altul decat bunul simt al meu, din moment ce bunul simt al fiecaruia ii dicteaza altceva. Dar atunci eu va intreb: nu credeti ca ar trebui sa ne bazam pe altceva, mai putin relativ decat bunul simt ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.05.2013 at 00:11:05.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 24.05.2013, 00:24:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acuma vă rog să-mi arătați unde scrie în Noul Testament că homosexualii ar trebui castrați chimic.

Sau, și mai bine, să-mi arătați unde scrie că ar trebui spânzurați (ținând cont că până la mijlocul secolului XIX, în Anglia, asta era pedeapsa pentru sodomie).
Ma ierti, Erethorn, dar ma asteptam sa incepi cu alta intrebare, si anume: unde este incriminata homosexualitatea in Biblie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11