Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 29.05.2013, 09:53:26
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

pentru Marcel Ionut

Spui ca pe langa cartile religioase ,ce sa mai citesti. Eu nu prea as fi de acord sa iti mai pierzi vremea cu carti de literatura,atat timp cat ai descoperit izvorul vietii.
Dar asta depinde de tine,de structura ta.Daca ai aceasta idee,omul e liber sa faca ce vrea,sa incerce orice,atunci apuca-te de citit. Insa eu nu ti-as recomanda decat carti religioase,poate pare prea extremist ,dar asa gandesc eu.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 29.05.2013, 17:00:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Marcel Ionut, daca nu ai citit inca, poti incerca Legendele Olimpului.
Eu ti-as recomanda Oedip rege al lui Sofocle, cred ca il gasesti pe scribd, in general, toata tragedia greaca, si teatrul lui Blaga. Insa e pericolul pe care il amintea Cezar Ioan.
Ia zi, ai dat bacul?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 29.05.2013, 19:29:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La 20 de ani ar fi cam trebuit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #304  
Vechi 29.05.2013, 20:16:49
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Titlu: Sfantul Cosma Etolianul - Viata si invataturile
Constantin V. Triandafiliu
Editura: Evanghelismos, Bucuresti 2010
Traducere din limba greacă de Ieroschim. Ștefan Nuțescu, Schitul Lacu - Sfântul Munte Athos


Barbatul si femeia nu erau ziditi. Dumnezeu a luat tina din pamant, a facut un barbat ca noi, a suflat asupra lui si i-a daruit suflet ingeresc, nemuritor. Si asa cum noi oamenii luam faina si apa, le framantam si facem paine, tot astfel si Dumnezeu a framantat pamantul cu Duhul si l-a facut pe barbat.
Trebuie sa ne gandim ce este trupul si ce este sufletul. Trupul este pamant tina si maine il vor manca viermii, insa sufletul se va bucura pururea in Rai, daca face binele sau va arde in iad, daca face raul. Acest trup pe care il vedeti, fratii mei, nu este om, ci este ca o haina a sufletului. Omul este suflet. Sufletul este cel ce vede, aude, vorbeste, apuca, umbla, invata carte si mestesuguri, dă viață trupului si nu-l lasă să se strice. Iar daca iese sufletul, atunci trupul se împuțește și se umple de viermi pentru că nu este om. Trupul are ochi, dar nu vede, are urechi, dar nu aude, are gura, dar nu vorbeste, are maini, dar nu apuca, are picioare dar nu umbla. Așa cum este piatra tot astfel este și trupul fără suflet .

Atunci când in satul vostru mor oamenii, îi vedeți cu ochii voștri. Sau nu mor ?
- Mor, Sfinte al lui Dumnezeu.
- Așadar, nu aveți nevoie de cineva ca să vă învețe. Îl plângeți pe cel mort ?
- Îl plângem.
- După cum se pare, vă doare inima pentru el. Și câte zile îl țineți ?
- Două-trei ceasuri.
- Sărmanul, atâta dragoste aveți pentru el ? De azi înainte să nu-l îngropați așa curând, ci să-l țineți douăzeci și patru de ceasuri și să vă adunați toți, mici și mari, barbați, femei și copii și fetițe, să vă gândiți bine la el, fiindcă nu este învățător mai bun ca moartea. Eu pot să râd de tine și tu să râzi de mine, însă moartea nu râde nici de tine, nici de mine. Și să nu-i plângeți pe morții voștrii, pentru că vă faceți rău și vouă și lor. Iar femeile care aveți basmale murdare (adică basmale de doliu) să le aruncați.

Dar voi, fratii mei crestini, cum petreceti ? Aveti dragoste inlauntrul vostru ? Daca vreti sa va mantuiti, nimic altceva sa nu cautati in lumea aceasta decat dragostea. Este vreunul dintre voi care iubeste pe fratii sai ? Sa se ridice si sa-mi spuna ca sa-l binecuvantez, sa-i pun pe toti crestini sa-l ierte, sa primeasca o iertare pe care n-ar gasi-o de ar da mii de florini.

- Sfinte al lui Dumnezeu, Îl iubesc pe Dumnezeu și pe frații mei.
- Bine, copilul meu, să ai binecuvântarea mea. Cum te cheamă ?
- Kostas.
- Ce meserie ai ?
- Păstor de oi.
- Când vinzi brânza o cântărești ?
- O cântăresc.
- Tu, copilul meu, ai învățat să cântărești brânza, iar eu am învățat să cântăresc dragostea. Se rușinează cântarul de stăpânul său ?
- Nu.
Am să cântăresc dragostea ta și, dacă este bună, iar nu goală pe dinăuntru, atunci am să te binecuvintez și am să-i pun pe toți creștinii să te ierte. Cum să-mi dau seama copilul meu, ce fel de dragoste ai pentru fratii tai ? Să zicem că prin locurile pe unde merg sa invat lumea, spun ca il iubesc pe domnul Kostas ca pe ochii din cap. Tu mă auzi spunând că te iubesc, dar nu crezi, ci vrei să mă pui la încercare mai întâi și apoi să crezi. Am pâine, iar tu nu ai. Daca iti dau si tie o bucata, dau dovada ca te iubesc. Dar daca mananc toata painea, iar tu rabzi de foame, ce arat ? Arat ca dragostea pe care o am pentru tine este mincinoasa. Am doua pahare de vin, iar tu nu ai nici unul. Daca îți dau și ție sa bei, atunci dau dovada ca te iubesc, dar daca nu-ți dau, dragostea mea nu este adevarata. Am și doua-trei haine, iar tu nu ai si iti este frig. Daca scot una si ti-o dau, atunci este adevarata dragostea mea. Dar daca le tin inchise intr-un cufar, ca sa le manance moliile, iar tu umbli gol, dragostea mea nu este adevarata.

Esti intristat pentru ca a murit mama ta sau tatal tau sau copilul tau sa pentru ca esti bolnav. Daca vin si te mangai, atunci dragostea mea este adevarata. Daca insa tu plangi si te tanguiesti, iar eu mananc, beau, cant, joc si chefuiesc, dragostea mea este mincinoasa. Îl iubești pe acel copil sărac ?

- Îl iubesc.
- Dacă îl iubesti, ii ei o camasuta, pentru ca este gol, ca sa se roage si el pentru sufletul tau. Atunci dragostea ta este adevarata, in vreme ce acum este falsa. Nu este falsa, crestinii mei ? Nu ne umplem hambarul cu taciuni si nu mergem in Rai cu dragoste mincinoasa. Daca vrei copilul meu, ca dragostea ta sa fie adevarata, imbraca pe copiii saraci si atunci ii voi pune sa te ierte.
- Vei face aceasta ?
- O voi face.
- Fratii mei, domnul Kostas a inteles ca dragostea pe care a avut-o pana acum pentru fratii sai a fost mincinoasa si ar vrea sa o faca adevarata, vrea sa imbrace pe copiii saraci. Pentru ca l-am pedepsit si l-am facut sa roseasca, va rog sa spuneti pentru el de trei ori : "Dumnezeu să-l ierte și să-l miluiască pe el"

Last edited by tot-Laurentiu; 29.05.2013 at 20:21:48.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 29.05.2013, 21:03:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alte carti duhovnicesti au fost prezentate pe aceste topice:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9634

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11792

M-a impresionat ,,Ne vorbeste parintele Cleopa'', volumul 15.

Last edited by antoniap; 29.05.2013 at 21:14:29.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 29.05.2013, 22:05:10
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Marcel Ionut, daca nu ai citit inca, poti incerca Legendele Olimpului.
Eu ti-as recomanda Oedip rege al lui Sofocle, cred ca il gasesti pe scribd, in general, toata tragedia greaca, si teatrul lui Blaga. Insa e pericolul pe care il amintea Cezar Ioan.
Ia zi, ai dat bacul?
Am dat anu' trecut si nu l-am luat, asa ca il dau si anu' asta
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #307  
Vechi 29.05.2013, 22:08:41
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am dat anu' trecut si nu l-am luat, asa ca il dau si anu' asta
Pai daca nu l-ai luat e simplu,citeste bibliografia din manualele de liceu.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 01.06.2013, 19:08:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Tocmai am terminat de citit o carte de suflet pe care v-o recomand.
Am tot auzit despre Sf. Nectarie din Eghina si de o vreme m-am apropiat si eu de acest minunat sfant.
Am gasit in librarie o carte caci imi doream sa aflu mai multe despre acest sfant contemporan oarecum.
Nu pot pune poza cartii aici. Nu stiu de ce nu-mi permite, sau nu stiu eu cum se face.

In fine. Cartea se numeste: "Sfantul Nectarie din Egina Facatorul de minuni" si este scrisa de monahul Teoclit Dionisiatul.
Cartea cuprinde viata sfantului, invataturi, scrisori pastorale (corespondenta cu monahii de la manastirea din Eghina pe care o infiintase si o pastorea, atitudinea sfantului fata de sfintele icoane, viata monahala si erezii si aprecieri/impresii ale unor fosti elevi (mai ales de la Seminariul Rizarios).

Asa cum mi-am imaginat reiese atat din scrierile sale (scrisori) cat si din ceea ce spun elevii sai, ca Sfantul Nectarie era un om bland si credinta sa se vedea atat in operele sale, cat si in suflet si in fapte. Cumva l-am revazut in el (sau poate ca este tocmai invers), pe parintele Galeriu. Este genul de parinte/monah/sfant care imi umple sufletul si reprezinta pentru mine credinta ortodoxa cu adevarat.
Un om care avea multa si delicata grija de oameni in general, dar mai ales de monahiile din manastirea sa, preocupandu-se de sanatatea lor fizica si sufleteasca (da, intelegea foarte bine cum se simteau si cu sufletul), precum si de cresterea lor intru credinta. Le trimetea bani si medicamente, le sfatuia cum sa posteasca incat sa nu se imbolnaveasca, si cum sa se protejeze la sanatate si chiar ce activitate i-ar face bine fiecareia (pictura, lucru manual, cantat etc.).

Spun cei care l-au cunoscut personal ca avea o bunatate de copil (naivitate), ajutand pe toti cei aflati in nevoie, daruindu-si si rasa ce o avea, el ramanand fara. Era bland.
Despre minuni se stie bine.
A scris multe lucrari bisericesti mai ales multe imnuri inchinate Nascatoarei de Dumnezeu.

M-a surpins placut atitudinea sa fata de eretici (cei de alte credinte). Nu-i certa, nu-i judeca, nu-i ura. Dimpotriva tine contact cu ei, le trimetea lucrari si ii ajuta sa invete mai mult intru credinta. Ii era mila si intelegea cauza si situatia. Iubea si pazea credinta ortodoxa, dar nu judeca pe altul, ci incerca sa-l ajute.

Si nu uita niciodata sa fie om si Om.

Mai mult veti afla din carte. Merita citita.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #309  
Vechi 01.06.2013, 19:10:52
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ii era mila si intelegea cauza si situatia. Iubea si pazea credinta ortodoxa, dar nu judeca pe altul, ci incerca sa-l ajute.
Mare sfant a fost acesta.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 01.06.2013, 22:06:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am dat anu' trecut si nu l-am luat, asa ca il dau si anu' asta
Leonid ti-a dat o sugestie foarte buna. Incepe mai intai cu autorii canonici din literatura romana.
Apoi ii vei intelege mai bine pe cei din lista ta!

Uite, ai putea sa ne spui care sunt preferatii tai de pe lista bibliografica de la Bac? Mie imi placeau Blaga, cu Poemele luminii si Caragiale, ultimul mi-a si picat la oral.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 01.06.2013 at 22:30:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27