Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 04.07.2013, 02:31:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Orice ai face, orice ai zice, trebuie sa fi bucuros ca ai companie si de ai chef si de nu !
O fi o forma de agarofobie internauta..
Sau teama de pierderea audientei?
Mai schimbati stilul ca mai e putin si-l prindeti din urma pe vsovi, atunci chiar ca nu va mai citeste nimeni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 04.07.2013, 19:37:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Boala de a-i trece pe altii prin foc si sabie pentru pacate derizorii care poate nici macar nu ne afecteaza direct sau/si semnificativ in timp ce fara doar si poate noua ne gasim infinite scuze pentru pacate infinit mai mari..
Mda...nu prea,chiar nu!
Destul de greu sa vezi un fata ta in biserica o femeie despuiata pe jumatate si sa nu te sochezi!
Despre judecat,eu stau destul de linistita pt ca sunt chiar foarte aspra si cu mine insami ,stau bine la capitolul ipocrizie!

Asta si pt faptul ca stiu ca nu voi aparea asa nici macar pe strazi (fara a mai pomeni biserica)decat daca mi-o lua Dumnezeu mintile!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 04.07.2013, 20:58:41
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Frumos ! F. frumos ! Meritoriu, dar... v-am scapat ! Nu va pot prinde ! Hm, dar ce zic eu, nici macar nu ma pot tine dupa dvs. Este prea in cheie !
Vorba lui Minulescu : "Cheia, cheia de la poarta veche/ Cheia ce mi-ai dat-o aseara/ Am pierdut-o... dar ce cheie nu se pierde !"
M-ati atras suficient si v-am citit povestea dar...
Poate, daca ati vorbi un pic mai tare, dar fara sa strigati, v-as prinde mai bine !

Dar avem timp !
La vorbe bune si la buna auzire !

NB: re si recitindu-va s-ar putea sa inteleg totusi unde bateti . dar am sa va raspund cind voi fi convins ca nu fac o eroare.


Buna seara.

:))
Ce-ati gasit frumos, ce o fi meritoriu in postarea mea, nu stiu si nici n-as prea vrea sa stiu...si nici ce cheie a pierdut Minulescu.
Sarada mea n-a fost inteleasa. V-am atras degeaba... atentia. Inseamna ca ceea ce as fi vrut sa va transmit este fara valoare, fara temei. Asa stand lucrurile, ma bucur ca nu v-am prins.
Cam asta este...
Si acum va las si o sa mai navighez un pic pe forum sa vad ce mai zice crestinu'
Ma bucut ca v-am cunoscut.
O seara buna!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 05.07.2013, 11:00:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda...nu prea,chiar nu!
Destul de greu sa vezi un fata ta in biserica o femeie despuiata pe jumatate si sa nu te sochezi!
Despre judecat,eu stau destul de linistita pt ca sunt chiar foarte aspra si cu mine insami ,stau bine la capitolul ipocrizie!

Asta si pt faptul ca stiu ca nu voi aparea asa nici macar pe strazi (fara a mai pomeni biserica)decat daca mi-o lua Dumnezeu mintile!

Facerea 2:25
Facerea 3:6,7
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 05.07.2013, 19:19:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Facerea 2:25
Facerea 3:6,7
Da si cam ce relevanta are pasajul biblic recomandat cu goliciunea din zilele noastre?

Uite ca de atunci omenirea se acopera si se tot acopera pentru ca goliciunea invita la pacat,la poftirea carnii. Iar Iisus ne-a spus ca pana si a pofti in gand este la fel cu executarea actului in sine . De ce sa vrei sa fii responsabil pentru atata sminteala? Crezi tu ca cei care aduc sminteala de buna voie in lume nu sunt pasibili de judecata ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 05.07.2013, 20:11:38
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cine e mai vinovat: cel prin care vine sminteala sau cel care se sminteste?

O nebuna dupa Hristos de la Man. Tismana a zilelor noastre, Maica Antonia, se supara mereu cand cineva facea galagie in timpul slujbelor, caci o intrerupeau de la rugaciune.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 05.07.2013, 20:39:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cannabis sativa este canepa. Si nu, romanii nu cultivau canepa ptr. drog, ci ptr. sfoara, haine, panza si altele. Si nici nu au ascus cannabis indica (nu sativa) printre ele. Canepa se folosesze de secole, e putin ciudat sa fie interzisa in Romania acum, facandu-ne ca nu intelegem la ce se foloseste canepa.

Normal ca nu se mai foloseste canepa din moment ce e interzisa si s-au distrus culturile, iar exportul a cazut, evident. Ciudat e ca, in vest oamenii inteleg diferenta intre canepa(cannabis sativa) si cannabis indica (drog).

Au fost multi mesteri populari care duc traditia mai departe care s-au plans de acest lucuru. Canepa este un material important in traditia romaneasca.

In legislatie scrie ca e interzis cannabisul, dar nu se specifica care cannabis. Drogul sau canepa.
In primul rand multumiri pentru atentionarea cu privire la canabis, si anume existenta a doua plante distincte: canabis sativa (canepa romaneasca, folosita la confectionarea de franghii) si canabis indica (folosit pentru droguri).

In al doilea rand, ai dreptate: iata la ce confuzii se poate ajunge printr-o guvernare mondiala! Ceea ce intr-un loc e ceva banal si inofensiv, in alta parte poate fi ceva nociv. Ar trebui mai multa atentie la intocmirea legilor, care sunt valabile pe o raza atat de mare, precum Europa sau chiar tot Pamantul. Daca se incurca borcanele, legile pot deveni ridicole, iar legiuitorul decredibilizat.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 05.07.2013, 21:22:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Buna seara.

:))
Ce-ati gasit frumos, ce o fi meritoriu in postarea mea, nu stiu si nici n-as prea vrea sa stiu...si nici ce cheie a pierdut Minulescu.
Sarada mea n-a fost inteleasa. V-am atras degeaba... atentia. Inseamna ca ceea ce as fi vrut sa va transmit este fara valoare, fara temei. Asa stand lucrurile, ma bucur ca nu v-am prins.
Cam asta este...
Si acum va las si o sa mai navighez un pic pe forum sa vad ce mai zice crestinu'
Ma bucut ca v-am cunoscut.
O seara buna!
S'ara buna, Mena !
Fara sa fi urmarit anume acest scop, observ ca suntem chit in acest parteneriat(de-a purta un dialog): desi ne-am atras suficient de mult ca sa ne zabovim unul asupra celuilalt, sa ne luam in seama adica, fiecare nu a inteles totusi ceva !
Initial, eu nu am inteles unde bati tu Mateias, dar am vazut ca destul de repede nu ai inteles nici tu de ce mi-a placut totusi atit de mult inteventia ta !
Dar daca ai hotarit ca nu mai este necesar sa ne deslusim, ramine asa : bucurindu-ne doar, sau nu, ca am schimbat citeva vorbe !

O buna seara !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #199  
Vechi 05.07.2013, 23:59:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dragilor, eu ma aflu acum pe niste meleaguri straine, cu niste oameni straini. Am fost azi sa vizitam o biserica ortodoxa celebra cu doi dintre acestia. O ortodoxa, o catolica si un budist - asa ne-am nimerit. La intrare era un cosulet cu fuste/sorturi. Vreau sa va spun ca fata catolica, care purta pantaloni, s-a uitat in cosulet, si-a ales o fusta/sort si si-a pus esarfa pe cap, dupa ce m-a intrebat daca asa se face la ortodocsi, pentru ca in orasul ei vazuse femei ortodoxe care nu purtau batic. Baiatul budist si-a facut semnul crucii, lucru care m-a mirat foarte tare, dar el mi-a replicat ca asa intelege el sa respecte locul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 06.07.2013, 02:50:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dragilor, eu ma aflu acum pe niste meleaguri straine, cu niste oameni straini. Am fost azi sa vizitam o biserica ortodoxa celebra cu doi dintre acestia. O ortodoxa, o catolica si un budist - asa ne-am nimerit. La intrare era un cosulet cu fuste/sorturi. Vreau sa va spun ca fata catolica, care purta pantaloni, s-a uitat in cosulet, si-a ales o fusta/sort si si-a pus esarfa pe cap, dupa ce m-a intrebat daca asa se face la ortodocsi, pentru ca in orasul ei vazuse femei ortodoxe care nu purtau batic. Baiatul budist si-a facut semnul crucii, lucru care m-a mirat foarte tare, dar el mi-a replicat ca asa intelege el sa respecte locul.
Sa ai parte de o vacanta pe cinste Ana-Maria!
Tare mult mi-a folosit povestea relatata de tine,sper ca (,) cat mai multi sa-i inteleaga talcul.
O vara placuta tuturor(si eu am o mica vacanta de 4 iulie,sunt intr-o zona frumoasa cu paduri).
Multumim Domnului pt tot!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde