Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.11.2013, 01:44:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
Ai sanse si aici pe forum...
Nu stiu daca a ajuns cineva la casatorie deja,insa in mod clar la o "pasiune virtuala"de idei tot s-a ajuns :)
Sansele sunt nenumarate,oamenii se intalnesc in diverite medii si situatii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.11.2013, 11:34:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Marry in haste, (and) repent at leisure. Scuze pentru engleza, dar eu zic ca se potriveste perfect.

Si eu cunosc un caz, s-a casatorit dupa o luna, si deja nu isi mai suporta sotul, il critica non-stop, nimic nu e bun la el, dar s-a casatorit pentru ca era la o varsta si s-a gandit ca nu mai gaseste pe nimeni altcineva dornic de casatorie, probabil, din disperare.
A facut si un copil presata de parinti si de sot, desi nu vroia. Sunt curioasa care e mai situatia in prezent, nu am mai tinut legatura cu persoana.

Chiar daca startul nu e foarte ok, pe parcurs lucrurile se mai pot schimba, cel putin atat timp cat tu esti credincios/credincioasa (practicant/practicanta) si te asigur ca viitorul tau tovaras de viata macar nu este dusmanos la ideea de Dumnezeu si biserica (nici viclean in aceasta privinta).

Poti sa te gandesti ca e mai bine o ultima incercare disperata (chiar si cu pretul unui esec) decat sa pierzi si ultimul tren.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.11.2013, 11:36:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Este adevarat- am vazut si aici pe forum femei cu opinii si principii sanatoase, insa pana nu vorbesti cu omu fata in fata, e greu sa-ti faci o parere mai intemeiata!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.11.2013, 11:40:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Totusi nu inteleg de ce nu sunt fericite? Am vb cu ele,si desi imi vb despre case,copii,planuri si nunti totusi vb cu indiferenta unei zile plictisite,banale...
Ceva este putred! Mai ales ca nu vb cu emfaza nici despre viitorii soti,ei sunt doar oamenii prin care ele isi materializeaza scopul.
In fine,sper sa ma insel eu si sa nu fie asa,chiar sa aibe sansa unei casatorii fericite-pt ca imi plac oamenii pozitivi si fericiti prin preajma :)
Pentru ca de la 15-20-25 ani pana la 30+ nu au reusit sa-si rafineze criteriile dupa care isi definesc fericirea.
Maturizarea fizica nu este pentru ei un timp care pentru ele sa fi trecut cu folos in plan mental/sufletesc ci o neplacere a vietii cu care trebuie sa se acomodeze.
Pentru ca mintea/sufletul la randul lor nu s-a maturizat ci cam dimpotriva acumuleaza mai multa blazare, plictiseala, indiferenta, etc..

Plus stresul specific, ca femei care au trecut deja printr-un divort nu mai au iluziile celor de la 20+ care se gandesc ca o data maritate l-au prins pe Dumnezeu de un picior si orice ar face casatoria e cvasi-indisolubila.

Dar chiar si casnicia este probabil pentru ele un rau inevitabil, copii poate la fel, daca stii cum sa le iei, probabil ti-ar marturisi ca idealul lor de de viata este acolo unde erau si ce faceau cand aveau 15-25 ani, relatii fara obligatii, libertate, distractie, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2013 at 11:46:19.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.11.2013, 11:42:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Este adevarat- am vazut si aici pe forum femei cu opinii si principii sanatoase, insa pana nu vorbesti cu omu fata in fata, e greu sa-ti faci o parere mai intemeiata!
Depinde cum definesti "sanatoase".
Sunt oameni care se cred foarte maturi si echilibrati, chiar si credinciosi dar au handicapuri grave in planul credintei, daca vorbim la modul practic.

Insa atat timp cat ajungi sa cadeti de acord in fata sistemului de valori pe care il propune Biserica pentru familie si om in general, conflictele, aproape inevitabile in orice relatie, se pot concilia mult mai usor.

Daca este o credinta doar de suprafata, cand se ajunge la valori nici unul nu e dispus sa-si plieze ambitiile dupa ele, Dumnezeu cu mila...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.11.2013, 11:48:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
daca vrei o "reteta" pentru ati intalni jumatatea, nu cred ca exista. Dumnezeu e mare si milostiv si iti va scoate in cale jumatatea
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.11.2013, 12:28:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar daca startul nu e foarte ok, pe parcurs lucrurile se mai pot schimba, cel putin atat timp cat tu esti credincios/credincioasa (practicant/practicanta) si te asigur ca viitorul tau tovaras de viata macar nu este dusmanos la ideea de Dumnezeu si biserica (nici viclean in aceasta privinta).

Poti sa te gandesti ca e mai bine o ultima incercare disperata (chiar si cu pretul unui esec) decat sa pierzi si ultimul tren.
Nici eu nu stiu cum e mai bine. Unii spun ca mai bine este singur decat cu o companie nepotrivita, altii zic ca e mai bine oricum, decat singur, singuratatea e grea. E mai bine cu un om credincios langa tine.
Nici disperarea nu e buna, te poate face sa alegi gresit.
Important este sa fie intelegere si acceptare.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.11.2013, 12:33:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca vrei o "reteta" pentru ati intalni jumatatea, nu cred ca exista. Dumnezeu e mare si milostiv si iti va scoate in cale jumatatea
Asa cum sunt oameni buni si oameni rai si oameni parte buni si parte rai, asa sunt si jumatatile.
De obicei Dumnezeu iti scoate in cale multe posibile jumatati, dar tu esti cel care alegi cu care sa faci "lipeala" prin Taina Cununiei.
Si o data facuta, buna sau rea, este a ta si trebuie sa o tratezi asa cum spune Sf. Scriptura "ca pe tine insuti".
Insa din pacate sunt multi care nu se iubesc pe sine sau daca se iubesc se "iubesc" la modul gresit, pana la mutilare si auto-distructie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.11.2013, 12:35:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nici eu nu stiu cum e mai bine. Unii spun ca mai bine este singur decat cu o companie nepotrivita, altii zic ca e mai bine oricum, decat singur, singuratatea e grea. E mai bine cu un om credincios langa tine.
Nici disperarea nu e buna, te poate face sa alegi gresit.
Important este sa fie intelegere si acceptare.
Motivele. Diferenta o face motivele.
Daca o faci pentru tine, sa te simti tu bine, sa nu-ti ratezi "cariera" in domeniu, sa nu pierzi trenul, sa ai o companie cu care sa te simti bine, etc. exisa sanse mari sa o dai in bara indiferent cat de inspirata a parut alegerea la momentul initial.

Daca o faci pentru Dumnezeu si cu logica credintei care deriva din primirea mesajului Evangheliei, atunci este cu totul altceva.

Poti sa faci o alegere proasta(initial) dar care sa sfarseasca cu o cununa.

Eu nu zic ca oamenii ar trebui sa aleaga prost ca atunci sigur iese bine la sfarsit, dimpotriva, trebuie sa caute sa faca cea mai buna alegere in conformitate cu credinta, principiile crestine, dar daca n-au reusit sa faca asta de la inceput, nu inseamna ca trebuie sa sfarseasca in frustrari sau divort.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2013 at 12:37:51.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.11.2013, 12:48:09
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici mi se pare ca prea se despica firu' in patru! Ca un om sa fie fericit cu adevarat si sa aiba o viata crestineasca, trebuie indeplinite cateva conditii :

1. Sa aiba credinta in Dumnezeu, atat din punct de vedere a convingerii, cat si prin caracterul si faptele concrete care le face;
2. Sa fie sanatos fizic si psihic
3. Sa iubeasca si sa fie iubit de o persoana de sex opus;
4. Sa aiba un serviciu care sa-l faca cu placere, din pasiune si nu din obligatie (conditia asta se indeplinea foarte usor inainte de 1989, astazi mai greu!)
5. Sa aiba cat mai multi prieteni cu care sa poata socializa si petrece timpul liber.
Reply With Quote
Răspunde