Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.06.2014, 11:10:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba te-ai gandit, ca de asta ai aruncat lumanarile
Nu, le-am aru cat pt ca m-am simtit vinovata, si totodata nedemna,'nevrednica sa ma mai aproprii de biserica si de Dumnezeu. Ispita de-a dreapta cum se zice.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.06.2014, 11:17:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu ziceai ca e vis ci asta ti s-a intamplat azi, in realitate, nu m-as fi mirat deloc :)
Cam este in firea ta, cel putin asa cum ti-ai expuso-o aici.

Sa stii ca visul asta atarna totusi ca o premonitie asupra ta, in sensul ca daca relatia ta actuala cu "barbatul" nu o sa mearga, s-ar putea sa te superi cam tare pe Dumnezeu.
Sau ceva de genul.
Cea mai mare temere a mea vizavi de relatiacu el nu e sa ma paraseasca, ci sa nu ma sileasca cumva, sa ma santajeze, sa ma despart de Dumnezeu si de biserica, mai ales. ( el crede ca Dzeu nu are nici o legatura cu biserica, mai ales cu a noastra, etc, nu dezvolt acum erezia lui personala, care seamana oarecum cu a unui eretic celebru, cel care zicea ca orict am fi de pacatosi Dumnezeu ne va ierta neconditiona pe toti, deci in concluzie nu crede nici macar ca ce scrie in sf Evanghelie ar fi cu adevarat cuvintele lui Hristos, si nici ca El ecu adevarat fiul lui Dumnezeu). In fine, sper pt binele lui sa ma insel si /sau sa nu creada asta sau sa-si dea seama ca se insala el.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.06.2014, 11:54:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu, le-am aru cat pt ca m-am simtit vinovata, si totodata nedemna,'nevrednica sa ma mai aproprii de biserica si de Dumnezeu. Ispita de-a dreapta cum se zice.
Probabil asa si-ar justifica si Iuda gestul final.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.06.2014, 11:55:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pe timp de vara cand merg bine vanzarile iau 1600. Totul depinde strict de vanzare, altfel de unde bani? Sunt magazine si cabinete unde merge mult mai prost, snt incasari si implicit salarii mai mici, iar managerii, fie ca-s angajati sau patroni, nu zic neaparat ca-s mai prosti, dar sunt mai putin interesati sau isi vad doar propriul interes imediat si dupa ei, potopul. Si ceilalti angajati, la fel. Pe mine insa m-au invatt de la inceput ca daca vreau mai multi bani trebuie sa produc mai mult, si sa-mi gestionz munca ca pe propria afacere, si eu zic ca m-au invatat bine, totusi.
Si obtii mai mult? Adica ai un procent stabilit din vanzari?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.06.2014, 12:01:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cea mai mare temere a mea vizavi de relatiacu el nu e sa ma paraseasca, ci sa nu ma sileasca cumva, sa ma santajeze, sa ma despart de Dumnezeu si de biserica, mai ales. ( el crede ca Dzeu nu are nici o legatura cu biserica, mai ales cu a noastra, etc, nu dezvolt acum erezia lui personala, care seamana oarecum cu a unui eretic celebru, cel care zicea ca orict am fi de pacatosi Dumnezeu ne va ierta neconditiona pe toti, deci in concluzie nu crede nici macar ca ce scrie in sf Evanghelie ar fi cu adevarat cuvintele lui Hristos, si nici ca El ecu adevarat fiul lui Dumnezeu). In fine, sper pt binele lui sa ma insel si /sau sa nu creada asta sau sa-si dea seama ca se insala el.
Pai n-a reusit deja sa faca asta cand te-a obligat sa faci avort?
Nu te obliga, intr-un fel, sa faci asta, cand te obliga si accepti concubinajul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.06.2014, 12:07:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil asa si-ar justifica si Iuda gestul final.
Corect! Intr-adevar!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.06.2014, 12:11:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-a reusit deja sa faca asta cand te-a obligat sa faci avort?
Nu te obliga, intr-un fel, sa faci asta, cand te obliga si accepti concubinajul?
Asta a fost acum 7 ani. Nu am realizat atunci gravitatea faptei si consecintele ( si am sperat ca in timp le voi ispasi). Se pare ca el nici acum i nca. Logica lui e daca ai facut-o odata de ce sa n-o mai faci?

Last edited by fallen; 05.06.2014 at 12:26:49.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.06.2014, 12:21:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si obtii mai mult? Adica ai un procent stabilit din vanzari?
Nu am un procent stabilit din vanzari, dar sefa mea e o buna econoama si stie exact cat isi permit sa imi dea. In alte parti e mare tzeapa cu procentul. Adica, ti se promite, dar conditionat de anumite targeturi, tu iti faci niste calcule, si apoi constati ca nu se potrivesc si iei fix praful de pe toba:-) . Nu stiu cat de legal acst mod de plata, de aceea nu prea am vazut reglementat in nici un contract treaba asta. Asa ca ramane la libera intelegere ( adica daca nu ti s da, n-ai cui sa te plangi:-)dc nu e prevazut in nici un contract; chiar daca si tu ai muncit mai multe ore decat scria in contract, "spaga"ta, cum poti dovedi???). E cam ca in concubinaj, aceeasi promiscuitate:-) .

Last edited by fallen; 05.06.2014 at 12:28:21.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.06.2014, 12:31:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asta a fost acum 7 ani. Nu am realizat atunci gravitatea faptei si consecintele ( si am sperat ca in timp le voi ispasi). Se pare ca el nici acum inca. Logica lui e daca ai facut-o odata de ce sa n-o mai faci?
Io de aici trag concluzia ca te chinui cu el tocmai ca sa-ti ispsesti pedeapsa... Sper sa gresesc.
Logica lui e tampita, imi cer scuze de limbaj; daca asta e logica lui si nu se potriveste cu ta, atunci de ce, Doamne, iarta-ma, te mai complici cu el?
Cu chestia asta ca, "cum zice el e bine si asa trebuie sa faci" o sa ajungi rau de tot, pentru ca tu, practic, degeaba te opui la mofturile lui, ca, atata timp cat esti cu el, esti obligata sa faci cum zice el.

Daca, Doamne fereste, ramai insarcinata (se poate si cu pastile uneori) si te pune sa faci avort, ce faci, avortezi? pentru ca asa ti-a zis el sau iti vezi de viata ta cu copilul?
Stiu femei care au fost parasite din motivul asta au care au parasit ele la ranul lor pe niste nemernici care le-a impus avortul; pentru ele, tot respectul; si de bine, de rau, muritoare de foame nu sunt, ca au stiut unde sa ceara ajutorul si au invatat pe parcurs ce si cum...
Mi-e groaza numai cand ma gandesc la astfel de barbati si la femeile care avorteaza.
Oi fi io semi atee, dar cu avortul nu sunt de acord si n-o sa fiu niciodata, indiferent de conditii.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.06.2014, 14:03:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din pacate logicamultora ca nu e pacat sa avortezi atunci cand nu-i poti oferi copilulului un trai decent. Si nici atunci cand mai ai deja unul sau mai multi copii si le-ai afecfa si lor bunastarea. Eu insa se pare am dezvoltat o psihoza legata de avort, si ma tem ca e intrinseca, dupa cum o simt, nu e in fluentata de biserica sau de religie. Adica nu pare a fi o chestie de care cineva m-ar putea convinge in cele din urma ca e bine s-o fac, ca e ok. Si eu sa fiu impacata cu ea. E o chestie car te face sa te simti exact ca Iuda, atata doarca nu esti mort de-a binelea ci un fel de zombi. Ma rog, poate doar pe mine, altii/ele n-au absolut nici o treaba, nici o mustrare.

Pe de alta parte, cel putin o data m-am gandit ca poate daca traiam bine cu barbatu, cu sau fara acte/cununie, poate nu mi-as mai fi adus aminte de Dumnezeu...

Last edited by fallen; 05.06.2014 at 14:08:09.
Reply With Quote
Răspunde