Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2012, 01:22:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cum s-a spus,pe forum de multe ori nu stim cu cine socializam (nu cunoastem varsta) asa ca e posibil sa evitam a folosi pronumele de politete. Iar cu cei care-i cunoastem ne comportam in functie de varsta. Eu pe forum cred ca de multe ori am folosit "dumneavoastra",insa cu cei care-i stiu ca sunt de varsta mea parca nu pot vorbi asa,ma gandesc ca s-ar simti si aiurea. Cel putin mie nu mi-ar placea sa mi se adreseze cineva cu pronumele de politete,m-as simti imbatranit.

Totusi,mai dureros mi se pare faptul ca unii efectiv nu stiu sa scrie corect romaneste,si acest aspect e mult mai deranjant decat un simplu pronume de politete. Pana la urma respectul nu consta in vorbe...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2012, 15:46:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
sunt de acord sa vorbim frumos ,sa ne respectam dar eu cred ca cel mai mult merita respectul (mai ales sufletesc) oamenii cu bun simt,crestinii adevarati pe care-i respecti sufleteste nu pt statutul social,nivelul de studii etc

-lui Dumnezeu ne adresam tu:tu Doamne ajuta-mi,nu dumneavoastra; dumneavoastra e folosit la nivel social si atata tot; adica ii satisfaci orgoliul celui care-i zici dvs,eu asa vad lucrurile.se creaza o distanta sufleteasca.

-asa ca daca ne adresam cu tu parca se creaza o apropiere sufleteasca intre noi,normal respectandu-ne sufleteste unul pe celalalt
.
Si eu cred ca adresarea cu "tu" nu este intotdeauna o lipsa de respect, ci poate crea o apropiere intre oameni.
Parintii si bunica mea ne-au invatat de mici sa ne adresam catre ei cu "matale", si sincer nu imi place deloc. Practic evit sa folosesc si "matale" si "tu".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.06.2012, 15:54:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sincer să fiu, fără a mă socoti un om extrem de respectuos, dar nici ultimul golan (cu toate că evidența înșeală de multe ori și mă surprind a fi de-a dreptul mârlan uneori), mie-mi place să scriu pe forumuri cu "tu" (bine, și cu diacritice). De ce? Motivele sunt multe și au fost (o parte) amintite și aici.
În schimb constat că de opărit s-au opărit când nu li s-a vorbit cu respectuosul "dumneavoastră" cei care nu sunt ortodocși. De ce oare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.06.2012, 16:01:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În schimb constat că de opărit s-au opărit când nu li s-a vorbit cu respectuosul "dumneavoastră" cei care nu sunt ortodocși. De ce oare?
Am să-ți răspund eu. Am un mesaj pe care îl am de ieri pregătit dar am ezitat să-l postez.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.06.2012, 16:56:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A căuta respectul din partea celorlalți, aici într-un cadru virtual, mi se pare absurd, având în vedere că poți vorbi cu un copil de 16 ani și căruia să i te adresezi cu dumneavostră. Mai mult, a pretinde și a căuta respectul din partea celorlalți (aviz celor care repede vă vătămați dacă cineva nu vi s-a adresat cu ”dumneavoastră”) denotă un aer de mândrie/superioritate chiar și de ai fi tu unul mai în vârstă/medic/avocat etc... Mi-au rămas în minte cuvintele Sf Nicodim Aghiorâtul care spune: ”Păzește-te a auzi toate acele cuvinte care-ți pot vătăma sufletul; mai ales momirile amăgitorilor și laudele. Să-ți placă mai ales să auzi necinstirile și insultele ce ți le fac alții”.
A nu se interpreta greșit că nu sunt adeptul bunului simț și al respectului, a celor 7 de ani de acasă...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.06.2012, 17:31:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Autorul s-a referit la viata de toate zilele, nu la modul de adresare intre userii unui forum.

Pe forum insa ne putem adresa cu tu cuiva fara a fi sau a intentiona sa fim nepoliticosi.
Importanta, zic eu, este tonalitatea, atitudinea si restul cuvintelor pe care le adresam.
Nu voi putea insa sa ma adresez cu tu unui user care, de exemplu, se prezinta ca fiind preot (au fost cazuri), chiar daca intalnirea este virtuala, sau unei doamne care se prezinta "pensionara, bunica a ....n nepoti" (exista cazuri).

Dar exista si reversul: voi replica cu aceeasi masura cuiva care staruie/persevereaza in atitudine ""deplasata"", ca sa n-o numesc altfel, ori pur si simplu il voi ignora......

Last edited by Adriana Cluj; 06.06.2012 at 21:10:02.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.06.2012, 19:34:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În viața de zi cu zi e altă mâncare de pește si eu cel puțin încerc să nu ies din conveniențele sociale. Cu toate că nu-s scorțos si nu mă supăr dacă-s tutuit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.06.2012, 22:04:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce altă atitudine ar trebui să aibă un creștin?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2014, 13:08:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mie mi se pare aiurea sa mi se zica dumneavoastra sau sa ma salute cineva cu sarut mana (de exemplu o vecina - fate e vreo 13 ani asa m saluta pana i-am is sa nu o mai fca, sam tutuiasca).

Cat despre forum, prefer sa tutuiesc si sa fiu tutuita, mi se pare aiurea sa vorbim cu dumneavoastra cu oameni pe care nu ii cunoastem deloc (cum nu citesc fiecare prezentare de pe forum, vorbesc cu "dumneavoastra" doar persoanelor care stiu sigur ca au o anumita varsta, sau celor care vorbesc tot cu pronumele de politete, desi asta nu inseamna ca nu mai scap cate un "tu" si persoanelor respctivw; si nu o fac din lipsa de respect, ci doar pentru ca mi se pare aiurea a folosi pronumele de politete pe un forum).

Asta imi place l limba engleza enorm, canu exist aceste pronume. exist "you" si atat.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti dumneavoastra prin desfranare? AGabriela Generalitati 83 23.02.2024 19:19:51
apelez la bunatatea dumneavoastra va rog..... istina Umanitare 115 27.05.2012 11:53:05
Stiti dumneavoastra oare? goldfinger17 Intamplari adevarate 10 02.04.2011 21:06:43
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
Maria are nevoie de rugaciunile dumneavoastra! casandrasa Umanitare 24 14.11.2009 20:22:27