Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 13.09.2014, 20:03:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Sunt OK, cu o singura conditie: nici barbatul nici femeia sa nu fie credinciosi practicanti.

Pot trai in concubinaj, poate sa-i cunune vraciul, să faca nunta în moscheie si in pagoda si in biserica, sa se treaca succesiv la samanism, islam, ateism, crestinism si hinduism. Doar de dragul de a fi impreuna poa sa se boteze ortodox s™i adventist s™i budist si in vana si in cristelnita si in Gange. De ce nu? Dumnezeu a facut pe om după chipul Său; a făcut bărbat și femeie. Asa ca femeia si barbatul vor trai impreuna cat va tine lumea. Si pot fi fericiti impreuna. Depinde de ei. N-au decat o spoiala de religie. Subectu credinta doi bani nu face in relatia lor. Nici nu-i apropie nici nu-i desparte.

E mai greu de inteles dar cand e vorba de un barbat sau o femeie care vor sa se casatoreasca si ei chiar isi iau credinta in serios, astia nu pot face casatorii mixte. Credinta si principiile lor nu le permit. Nu le permite Evanghelia, nu le permite legea lor, nu le permite Dumnezeu. Iar daca unul din ei se casatoreste cu un heterodox, va fi vai si amar viata lor. Ca pentru unu din ei credinta si biserica chiar contează. Si in cel mai important aspect al vietii lor, ei sunt un strain unul pentru celalalt. Adica e atat de nasol cat nici nu se poate exprima.

Se poate sa fie cununati in biserica un ortodox s™i unul de altă credinta? Da, fara probleme. Heterodoxul devine ortodox.
Sau alta variantă e să-l minta pe preot si gata. Se poate, normal. S˜i fiecare va trage ponoasele.
Total de acord, sunt straini unul pentru celalalt, aia nu mai e casatorie.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 13.09.2014, 20:10:35
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pentru ca iubirea de Dumnezeu este mult mai abstracta. Puteti spune ca, la 10 ani, aveati iubire fata de Dumnezeu? Eu cred ca nu. Nici un copil nu poate spune asta decat daca i s-a zis sa spuna asta.
Dar daca este intrebat daca o iubeste pe mama, tatal, prietenii, etc, va spune din toata inima ca da, ii iubeste.
Nu poti explica unui copil, care probabil il vede pe Dumnezeu ca fiind un batran cu barba alba care se uita la tot ce face (asta pe la varsta de 12 ani) sa iubeasca ceva ce nu intelege, sau n-a vazut in viata sa.
Nu poate fi abstracta, daca Hristos este o persoana.
Un copil poate iubi pe Maicuta Domnului pe care o vede ca pe mama lui. Cunosc o fetita care la doi ani saruta icoana toata ziua de drag, de iubire pentru mama ei. Si pentru tatal ei, la fel.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 13.09.2014, 20:22:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Acel sentiment nu este fericire, este multumire doar.

Da, o consider indoctrinare pura fara dovezi.

Adevarul este o persoana, v-am mai spus, adevarul este Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Adevarul poate fi doar unul, adevarul nu e relativ.
Da, i-as spune.
Ca sa evitam discutiile nu ne casatorim cu persoane de alta religie.
Din pacate probabil pentru dumneavoastra, exista destule dovezi. Cautati despre zircon si datarea pe baza de uraniu.
Poate o persoana sa fie nemultumita, dar fericita?
Deci considerati ca numai 4.5% din populatia acestui pamant traieste in minciuna? Aveti o viziune foarte sumbra asupra lumii din pacate...
Interesant este ca afirmatia dumneavoastra "Adevarul este o persoana, v-am mai spus, adevarul este Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat." are aceeasi valoare de adevar cu fraza "Mohamed este ultimul profet al lui Dumnezeu, si cel mai mare dintre toti profetii, deci trebuie sa-l urmam in adevar" spusa de un musulman cu acelasi grad de credinta ca si dumneavoastra.

Deci considerati ca o lume dezbinata in atatea bucati cate religii exista este o lume mai buna? Unde incape iubirea propovaduita de Iisus in asta? Sunt sigur ca Iisus n-a zis sa ne iubim numai apropriatii de aceeasi religie. O astfel de lume am observat in evul mediu, si nu a iesit prea bine...

Ce ziceti de o casatorie intre o crestina si un evreu? Pana la urma au 80% din religie in comun.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu poate fi abstracta, daca Hristos este o persoana.
Un copil poate iubi pe Maicuta Domnului pe care o vede ca pe mama lui. Cunosc o fetita care la doi ani saruta icoana toata ziua de drag, de iubire pentru mama ei. Si pentru tatal ei, la fel.
Ati putea iubi o stra-stra bunica de care numai vi s-a zis si povestit, fara sa o vedeti sau sa o cunoasteti, precum va iubiti mama? Sunt curios daca acea fetita a pupat icoana din propria initiativa si iubire, sau a facut-o numai pentru ca i-a vazut pe toti din jurul ei facand asta.

Last edited by abaaaabbbb63; 13.09.2014 at 20:24:16.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 13.09.2014, 20:37:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cu tot respectul, domnule Aubergine, eu am ajuns la concluzia ca este mult mai importanta iubirea decat credinta. Si daca prin credinta va referiti la lucrurile de forma ale orcarei religii (ritualuri, rugaciuni mecanice, post mecanic, ascultare oarba de reguli religioase), atunci consider ca se poate extrem de bine si armonios si fara acestea, inclusiv din punct de vedere sufletesc.
Acele cuvinte ale oamenilor de stiinta, da, le consider ca fiind peste Vechiul Testament.

Asta este ce cred eu. Sper sa nu ma judecati pentru asta. Consider ca nu am fost indoctrinat la scoala, ci "invatat". Un om nu poate fi indoctrinat cu realitatea.
Sunt femeie.

Si iubirea si credinta sunt importante in egala masura. Cand spun credinta ma refer la credinta din sufletul omului.
Acestea nu sunt lucruri de forma, rugaciunea nu e mecanica ci e vorbirea directa cu Dumnezeu, ritualul nu e ritual, e intalnirea cu Dumnezeul viu, ascultarea nu este oarba ci este constienta, voita, din iubire si respect, si gandita in prealabil.
Dauneaza aceasta necredinta tocmai echilibrului sufletesc, armoniei din om.
Ati fost indoctrinat in scoala desi nu credeti asta, nici macar nu va dati seama cat de indoctrinat ati fost.
Cu realitatea fabricata de atei, frumos.
Nu va judec, imi pare rau pentru d-voastra.
Nu poate un om chiar si el om de stiinta sa fie peste creator, peste Dumnezeu, este un non-sens, creatul mai mare decat creatorul.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 20:44:24.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 13.09.2014, 21:01:20
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Din pacate probabil pentru dumneavoastra, exista destule dovezi. Cautati despre zircon si datarea pe baza de uraniu.
Poate o persoana sa fie nemultumita, dar fericita?
Deci considerati ca numai 4.5% din populatia acestui pamant traieste in minciuna? Aveti o viziune foarte sumbra asupra lumii din pacate...
Interesant este ca afirmatia dumneavoastra "Adevarul este o persoana, v-am mai spus, adevarul este Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat." are aceeasi valoare de adevar cu fraza "Mohamed este ultimul profet al lui Dumnezeu, si cel mai mare dintre toti profetii, deci trebuie sa-l urmam in adevar" spusa de un musulman cu acelasi grad de credinta ca si dumneavoastra.

Deci considerati ca o lume dezbinata in atatea bucati cate religii exista este o lume mai buna? Unde incape iubirea propovaduita de Iisus in asta? Sunt sigur ca Iisus n-a zis sa ne iubim numai apropriatii de aceeasi religie. O astfel de lume am observat in evul mediu, si nu a iesit prea bine...

Ce ziceti de o casatorie intre o crestina si un evreu? Pana la urma au 80% din religie in comun.



Ati putea iubi o stra-stra bunica de care numai vi s-a zis si povestit, fara sa o vedeti sau sa o cunoasteti, precum va iubiti mama? Sunt curios daca acea fetita a pupat icoana din propria initiativa si iubire, sau a facut-o numai pentru ca i-a vazut pe toti din jurul ei facand asta.
Trebuie sa ne iubim strabunii asa cum ne iubim parintii, tara si pe Dumnezeu in egala masura.

Deci raspunsul e da.

Nu cred ca e valabila in baza raspunsurilor precedente decat daca evreul trece la ortodoxie.

Copiii sunt mult mai curati decat noi si in legatura mai mare cu lumea de sus.

Ce rau este ca a facut-o pentru ca a vazut la altii, prin puterea exemplului? E rau daca avem respect si iubire pentru Creatorul nostru asa cum avem pentru parinti? Nu sarutam poza parintilor in semn de iubire si respect, cu atat mai mult pe cea a Dumnezeului si Maicii noastre.

Copilul acela are mai multa iubire decat d-voastra sau mine la un loc.

Dovezi inventate pentru a sustine filosofiii ateiste. Cand nu suntem multumiti cu ce ne arata Biserica inventam filosofii de viata paralele, ne credem mai destepti, pentru ca suntem mandri si condusi de tatal minciunii.

Creatura vrea sa isi renege creatorul. Copii rebeli, neascultatori si rai, asta suntem.

Mohamed nu e un exemplu de urmat, plus ca nu a inviat din morti.

Nu poate fi mai buna din moment ce aceasta lume este condusa de tatal minciunii si dezbinarii. El a dus la formarea tuturor sectelor crestine de pe acest pamant.

Ne putem iubi apropiatii de alta religie, sa ii ajutam, sa ii indreptam, sa ii mustram, sa ne rugam pentru ei dar nu sa le aprobam ereziile si sa ii luam in casatorie.

Evreii de religie iudaica nu il au pe Hristos, o mica mare diferenta.

Last edited by aubergine; 13.09.2014 at 21:09:38.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 13.09.2014, 21:11:20
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Din pacate probabil pentru dumneavoastra, exista destule dovezi. Cautati despre zircon si datarea pe baza de uraniu.
Poate o persoana sa fie nemultumita, dar fericita?
Deci considerati ca numai 4.5% din populatia acestui pamant traieste in minciuna? Aveti o viziune foarte sumbra asupra lumii din pacate...
Interesant este ca afirmatia dumneavoastra "Adevarul este o persoana, v-am mai spus, adevarul este Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat." are aceeasi valoare de adevar cu fraza "Mohamed este ultimul profet al lui Dumnezeu, si cel mai mare dintre toti profetii, deci trebuie sa-l urmam in adevar" spusa de un musulman cu acelasi grad de credinta ca si dumneavoastra.

Deci considerati ca o lume dezbinata in atatea bucati cate religii exista este o lume mai buna? Unde incape iubirea propovaduita de Iisus in asta? Sunt sigur ca Iisus n-a zis sa ne iubim numai apropriatii de aceeasi religie. O astfel de lume am observat in evul mediu, si nu a iesit prea bine...

Ce ziceti de o casatorie intre o crestina si un evreu? Pana la urma au 80% din religie in comun.



Ati putea iubi o stra-stra bunica de care numai vi s-a zis si povestit, fara sa o vedeti sau sa o cunoasteti, precum va iubiti mama? Sunt curios daca acea fetita a pupat icoana din propria initiativa si iubire, sau a facut-o numai pentru ca i-a vazut pe toti din jurul ei facand asta.
Noapte buna! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #277  
Vechi 13.09.2014, 21:57:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Mohamed nu e un exemplu de urmat, plus ca nu a inviat din morti.
Banuiesc ca ati auzit de zeul dac Zamolxis? Stiati ca acesta era considerat o deitate de Daci pentru ca a murit, si a inviat in a 3-a zi? La fel si Osiris la egypteni. Sau Dionisos la greci.

In zilele de azi, si Indienii au deitati care au murit si au inviat.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Noapte buna! Doamne ajuta!
Ma scuzati pentru confuzie. Nu am stiut ca sunteti femeie. Sper ca nu v-am deranjat.

O noapte buna si dumneavoastra!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 13.09.2014, 22:46:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Banuiesc ca ati auzit de zeul dac Zamolxis? Stiati ca acesta era considerat o deitate de Daci pentru ca a murit, si a inviat in a 3-a zi? La fel si Osiris la egypteni. Sau Dionisos la greci.
Dovezi ? Sigur trebuie sa existe izvoare istorice pentru macar unul din zeii astia daca nu pentru toti trei.

Si cred ca ala de la egipteni e Horus nu Osiris. Mai citeste o data propaganda. Dupa care cauta si citeste si adevarata poveste a lui Horus si vezi daca e vreo legatura intre una si alta.

Last edited by iuliu46; 13.09.2014 at 22:56:57.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 13.09.2014, 23:20:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dovezi ? Sigur trebuie sa existe izvoare istorice pentru macar unul din zeii astia daca nu pentru toti trei.

Si cred ca ala de la egipteni e Horus nu Osiris. Mai citeste o data propaganda. Dupa care cauta si citeste si adevarata poveste a lui Horus si vezi daca e vreo legatura intre una si alta.
Nup, e Osiris. El a fost reinviat.

Inclusiv Baal, zeul stramosilor evreilor, a inviat. Lista continua:
Bodhidharma: http://en.wikipedia.org/wiki/Bodhidh...fter_his_death
Fuke-shƫ: http://en.wikipedia.org/wiki/Fuke-sh...Death_of_Puhua
Asclepius: http://en.wikipedia.org/wiki/Asclepius#Death

Baal si Asclepius sunt zei trecuti in mitologie. Dar ceilalti doi, au cronici si "dovezi" ca au inviat.

Credeai ca crestinismul este asa original incat sa fie singua religie cu invieri?

Si da, exista izvoare istorice. Herodot, in cazul lui Zamolxis.

In cazul lui Zamolxis, si-a inscenat moartea si invierea, si asa a ajuns sa fie zeul dac...
Pe de alta parte, unele surse spun 3 zile, altele vorbesc de 4 ani.

Last edited by abaaaabbbb63; 13.09.2014 at 23:23:07.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 13.09.2014, 23:35:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.238
Implicit

Există multe elemente asemănătoare între alte religii si credint›a cres™tină. E vorba de intuit›ii ale Adevărului care S-a revelat deplin poporului ales de Dumnezeu cu misiunea de a-L nas™te pe Hristos.

Faptul că s™i celelalte popoare as™teaptă un Mesia s™i o izbăvire de moarte ar putea fi o pregătire a pământului mint›ilor s™i inimilor lor pentru primirea lui Hristos cel adevărat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10