Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 26.10.2014, 20:36:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum Se simte Dumnezeu daca sustinem ca suntem crestini, dar acceptam insemnele rivalului Sau?
Dumnezeu are rival?

Last edited by ovidiu b.; 26.10.2014 at 20:54:57.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 26.10.2014, 20:55:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dumnezeu are rival?
Mitologic si istoric vorbind, orice zeu are un rival.

Poate Antonia are o perspectiva mitologia asupra lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.10.2014, 08:46:03
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi plac toti romanii,si moldovenii care is foarte calzi , banatenii care is mai isteti si repezi,dar ardelenii imi sunt foarte dragi!
Nici nu pot accepta gluma asta pt ca nu sunt de loc prosti :)
Sunt niste draguti! O prietenie cu un ardelean este una pe viata,pt ca asa sunt ei,oameni profunzi,de baza!
Era o gluma, desigur.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 27.10.2014, 09:02:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și mai spune acolo: „fără a răspândi panică și îngrijorare prin preocupare excesivă pentru lucruri trecătoare.”
Se pare că vrei să vezi doar ce se potrivește ideilor tale.
Ei spun sa nu raspandim panica .Nu vad de ce neluarea cardurilor trebuie insotita de panica si ingrijorare.Nu am sfatuit pe nimeni ce sa faca.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Se pare că nu ai înțeles. Să-ți explic: prin refuzul actelor cu cip creștinii amână apocalipsa și implicit a doua venire a lui Iisus, însă, asta nu e o gândire sănătoasă. Nu poți săvârși păcatul pentru a grăbi venirea sfârșitului.
Pai vad ca vezi in luarea actelor biometrice un pacat,



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce spui de faptul că Dioclețian la sfârșitul perioadei persecuțiilor și-a pus în gând să distrugă cu totul creștinismul? A legiferat distrugerea creștinismului: „nu este legitim să existe creștin”. Creștinii de atunci citind Apocalipsa puteau vedea „fiara” în Dioclețian? Nu puteau ei interpreta după semnele vremurilor venirea sfârșitului?
Dar pe vremea lui Stalin? Sau mai bine spus pe vremea comuniștilor? Și exemplele pot continua.
Ovidiu ,Dumnezeu nu va ingadui sa fim pecetluiti .El ne-a facut liberi si actualii guvernanti vad ca ne iau aceasta libertate ,ne ataca la capitolul sanatate pt a juca cum vor ei ,ne impun aceste acte desi noi platim bani grei la asigurarile de sanatate.
De aceea spun ca prea mult timp nu mai este ,desi noi ne anesteziem cu ce a fost in trecut. ,in antichitate ,etc.Din cauza cipuirii nu mai e timp.
Pe vremea lui Diocletian nu erau carduri electronice cu cip.
Avem Apocalipsa ,Dumnezeu nu ne-a trimis- degeaba.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 27.10.2014, 10:29:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ei spun sa nu raspandim panica .Nu vad de ce neluarea cardurilor trebuie insotita de panica si ingrijorare.Nu am sfatuit pe nimeni ce sa faca.
În schimb, îi cataloghezi pe cei ce dau acest sfat (ierarhi, preoți) drept eretici.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pai vad ca vezi in luarea actelor biometrice un pacat,
Nu, ți-am explicat ceea ce vroia să spună abaaaabbbb63, reducând totul la absurd.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ovidiu ,Dumnezeu nu va ingadui sa fim pecetluiti .El ne-a facut liberi si actualii guvernanti vad ca ne iau aceasta libertate ,ne ataca la capitolul sanatate pt a juca cum vor ei ,ne impun aceste acte desi noi platim bani grei la asigurarile de sanatate.
Și pe vremea comuniștilor conducătorii au îngrădit libertatea de exprimare a credinței multor clerici și mireni ortodocși.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De aceea spun ca prea mult timp nu mai este ,desi noi ne anesteziem cu ce a fost in trecut. ,in antichitate ,etc.
Sau unii se anesteziază cu idei sectare că, refuzând un cip nu săvârșesc un păcat, uitând de adevăratele păcate care pecetluiesc gândirea (fruntea) și faptele (mâna).

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Din cauza cipuirii nu mai e timp.
Să înțeleg că tu știi ceasul sfârșitului? Ai citit Matei cap. 24?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pe vremea lui Diocletian nu erau carduri electronice cu cip.
Și unde spune în Apocalipsă de carduri cu cip? De când cipul a devenit semnul sfârșitului? Eu ți-am dat un exemplu cum că fiecare moment istoric putea fi interpretat ca fiind un sfârșit. Dioclețian a dat lege împotriva creștinismului și a lepădării de credință.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 27.10.2014, 10:47:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Mihnea ,judecandu-i pe altii va osanditi singur
Nu va ganditi ca cei care au refuzat cardul au facut-o neaparat din motive crestinesti .La fel ,nu mai stati cu gura cascata la functionara de la posta care daca i-a zis cineva ceva ,acum gata toti au venit acolo sa o bruftuluiasca.Ce garantie am eu ca asa a fost?
Toti refuzatorii de card s-au repezit sa o certe pe functionara.
Eu stiu ca cei care nu au vrut cardul nu s-au mai deranjat pana la posta ,dar ma rog ,sa credem.
Doamne ajuta !
Anita, nu s-au deranjat pana la posta, s-a deranjat postarita pana la ei; in mod legal, trebuie sa mearga postarita sale inmaneze PERSONAL cardul, iar in caz de neacceptare, oamenii trebuie sa completeze o fisa in care sa scrie ca nu accepta cardul si sa motiveze de ce.
Nu toti, in general fanaticii...care in zona care a aut-o femeia asta separe ca erau majoritari. Nu zic a e asa in orice zona; ar fi culmea...

Tu nu ai garantia ca asa a fost, o am eu, si nu imi convine ca toata lumea omoara mesagerul... ce vina are femeia aia ca isi face treaba?! Pentru asta trebuie trimisa "inapoi la tatal tau diavolul"?! si trantite usile in nas si strigat sa dispara de la poarta ca aduce insemnele satanei?! Hai sa fim seriosi? Ce om merita asemenea reactii?
Au fost si oameni care a refuzat politicos, au completat formularul ca oamenii normali si totul a decurs in ordine;

Oricum, e dezastru; un dezastru care pe mine persnal ma amuza teribil, dar ma si scoate din sarite in acelasi timp.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 27.10.2014, 11:10:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Anita, nu s-au deranjat pana la posta, s-a deranjat postarita pana la ei; in mod legal, trebuie sa mearga postarita sale inmaneze PERSONAL cardul, iar in caz de neacceptare, oamenii trebuie sa completeze o fisa in care sa scrie ca nu accepta cardul si sa motiveze de ce.
Nu toti, in general fanaticii...care in zona care a aut-o femeia asta separe ca erau majoritari. Nu zic a e asa in orice zona; ar fi culmea...

Tu nu ai garantia ca asa a fost, o am eu, si nu imi convine ca toata lumea omoara mesagerul... ce vina are femeia aia ca isi face treaba?! Pentru asta trebuie trimisa "inapoi la tatal tau diavolul"?! si trantite usile in nas si strigat sa dispara de la poarta ca aduce insemnele satanei?! Hai sa fim seriosi? Ce om merita asemenea reactii?
Au fost si oameni care a refuzat politicos, au completat formularul ca oamenii normali si totul a decurs in ordine;

Oricum, e dezastru; un dezastru care pe mine persnal ma amuza teribil, dar ma si scoate din sarite in acelasi timp.
Ma mir de ardeleni care sunt niste oameni foarte blanzi si civilizati.Or fi fost niscavai sectanti ,ca Ardealul e plin de sectanti.Eu stau in Muntenia dar nu am auzit asa ceva.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 27.10.2014, 11:22:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și pe vremea comuniștilor conducătorii au îngrădit libertatea de exprimare a credinței multor clerici și mireni ortodocși.
Si totusi accesul la credinta nu a fost ingradit ,ce era in sufletul omului nu a disparut.Pe cand acum ,desi nelegal ,se ingradeste accesul omului la servicii medicale.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau unii se anesteziază cu idei sectare că, refuzând un cip nu săvârșesc un păcat, uitând de adevăratele păcate care pecetluiesc gândirea (fruntea) și faptele (mâna).
De unde stii ca cei care refuza cardurile sunt fanatici ,poate sunt oameni profund credinciosi in fapta si cuvant.Eu cate persoane credincioase stiu nu s-au laudat ca au refuzat cardurile ,dimpotriva nu am discutat acest subiect.
Nu am intrebat ,nu cunosc.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să înțeleg că tu știi ceasul sfârșitului? Ai citit Matei cap. 24?
Da ,am citit.Acolo nu se spune ,dar Hristos spune ceva,cand vezi ca maslinul a inmugurit stii ca se apropie vara,deci ,cand aceste semne se vor ivi trebuie sa luam aminte ,sa avem trezie ,si da exemplul cu sluga ramasa sa pazeasca casa.



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și unde spune în Apocalipsă de carduri cu cip? De când cipul a devenit semnul sfârșitului? Eu ți-am dat un exemplu cum că fiecare moment istoric putea fi interpretat ca fiind un sfârșit. Dioclețian a dat lege împotriva creștinismului și a lepădării de credință.
In apocalipsa spune de nr.666 ,cap.13
Reply With Quote
  #229  
Vechi 27.10.2014, 12:46:05
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tocmai de aceea Judecata este cunoscută doar de Hristos. Poate El îl va recunoaște pe acel „ateu” care a avut inima luminată de dragoste și de milă și nu-l va recunoaște pe unul care, crezând că respingând cardul (sau făcând alte gesturi formale) Îi rămâne credincios, însă a trăit cu inimă rece față de durerile semenilor.
Și îi va contraria pe mulți, probabil.
Felicitari pentru modul in care gandesti!

Din fericire acesta este tipul de crestinism (daca-i pot spune asa) care se regaseste in jurul meu (famile & prieteni). Cu acest tip de crestinism, non-segregationist, intru foarte rar in conflict.

Fapte, nu vorbe!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 27.10.2014, 13:02:26
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E adevarat ,dar si ateii pot implini aceste porunci ,dar de se vor fi lepadat de Hristos cum le va fi socotit lor ?
Am inteles. E simpla treaba cu spurcatii de atei.
Haideti totusi sa nu mergem atat de departe.

Ce spuneti despre castigatorii din ultimii ani ai Premiului Nobel pentru Pace? Unde va sfarsi, spre exemplu, Malala Yousafzai, proaspat laureata a acestui premiu? Aceasta adepta a Islamului i-a intors spatele lui Hristos. O fi luptat ea pentru libertatea femeilor din Pakistan, riscandu-si viata, dar... este acest lucru suficient?

Intrebari:
1) Unde credeti ca va sfarsi sufletul acestei biete pacatoase?
2) Unde credeti ca este corect sa sfarseasca sufletul acestei biete pacatoase?

Multumesc!

Last edited by Inorogul; 27.10.2014 at 13:06:15.
Reply With Quote
Răspunde