Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2014, 21:38:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu sfintii au avut contradictii, ci crestinii s-au separat intre ei, fiecare sustinand intaietatea unuia! Stabilirea sarbatorii a fost binecuvantata de Dumnezeu prin minunea din 30 Ianuarie, cand cei trei ierarhi s-au aratat episcopulului, slujind impreuna in ceruri si intrebandu-se de ce se cearta crestinii...
Asta e adevarat, se certau care sfant e mai mare.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu ma refeream la cei care inca n-au avut sansa sa "deschida ochii" catre adevarata Lumina, n-au avut cum si unde, fiind intr-o lume marginita si extrem de constransa (copii nevinovati sau provinciali izolati, lipsiti de alte informatii decat cele spuse de preotii locului...) Pentru aceia cred eu ca Dumnezeu e bun si ingaduitor, nu pentru cei ce STIU dar vor altceva, absolut constienti de Adevar.
E partial adevarat, faptul ca nu stii despre ceva ca e un pacat e o circumstanta atenuanta, dar pacatul ramane. Atat in Rai cat si in Iad sunt mai multe locasuri, fiecare in functie de ce a stiut si cat a facut.
Dar in forma aceasta e tot tot idee din vest. De fapt invatatura e simpla. Din cauza caderii lui Adam toti oamenii mergeau in Iad. Din cauza urmarii pacatului stramosesc. Adica toti, pacatosi, copii si chiar dreptii. Iisus a venit sa stearga pacatul stramosesc, iar asta se face prin botez. Nu e venit doar pentru ortodocsi sau pentru romani, ci pentru toti, chinezi, eschimosi, africani, etc. Dar unele popoare i-au respins pe apostoli, acestia au ajuns chiar si in India.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am spus doar ca, prin mila lui Dumnezeu, din orice credinta pot fi "alesi" care sa primeasca sansa de a fi acceptati la "Cina". Dar nu fara "haina de nunta". Si pentru ca tot Dumnezeu ii alege, tot El se preocupa si de "haina"!
Si unde ai citit asta, in orice articol ortodox. Sau e doar o invatatura bazata pe parerea ta personala? Nu degeaba am dat link-ul cu sfantul Serafim de Sarov, care spune ca nu-i sunt de folos faptele cuiva daca nu vine pana la sfarsitul vietii in Biserica. Dar, pentru ca are fapte bune, Domnul il va ajuta si va gasi o cale sa il aduca in Biserica. Nu e mai simplu asa? Nu stiu daca tie ti-am mai scris, crezi ca daca cineva e vrednic, Domnul nu il poate aduce in Biserica, ii trebuie masina sau avion, ca noua? Iov sau alti drepti au citit undeva ce sa faca si ce sa creada? Nimeni nu e uitat, cei care trebuie sa ajunga in Biserica si nu renunta sa caute adevarul vor ajunge.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu creasera ei nimic, dimpotriva, cunosteau scripturile mai bine ca nimeni altii. Dar nu acceptau ca si altii au drept la mantuire (ei singurii erau prea-mariti de Dumnezeu, popor ales, popor sfant, etc)...
Nu stiu daca ai inteles, ei chiar erau poporul ales. Doar ei se inchinau la adevaratul Dumnezeu, restul se inchinau la idoli. Iar idolatria era cel mai mare pacat, vezi cele zece porunci. Dar iudeii chiar erau unii din ei credinciosi, nu uita ca Apostolii au fost dintre ei, precum si alti viitori crestini. De la ei a venit mantuirea si altor popoare.
Dar era vorba de conducatorii iudeilor, fariseii, saducheii, etc. Iar acestora le zice Iisus ca nu cunosc Scripturile, nu ca le cunosc prea bine. Ei stiau citatele, dar nu le intelegeau. Asteptau un Mesia pamantean, care sa ii ajute sa scape de romani. In plus, invenasera, pe langa legea data, tot felul de alte obiceiuri (care mai sunt si azi, de exemplu nu purtau incaltaminte cu cuie sambata, ca asta ar fi presupus efort, cuiul fiind mia greu). Si in fata oamenilor se dadeau mari virtuosi, dar aveau pacate si erau mandrii. De aceea se foloseste termenul de fariseu, una spune si alta face.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu stiu ce vrea Antihristul dar stiu ca Biserica Ortodoxa se roaga mereu pentru unitatea credintei.
E adevarat, dar aceasta inseamna altceva, nu unirea credintei penticostale, catolice sau alta cu cea ortodoxa. Insemna exact invers, sa nu apara erezii, sa ramana credinta dreapta, adica "un Domn, o credinta, un botez". Pentru ca erezia inseman pierderea harului si mantuirii.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Frate, mai bine ti-ar fi sa nu te pronunti deloc, decat sa vorbesti astfel despre ei. Nu stiu de unde-ai scos-o cu "nu tin slujbe su stilistii" S-a intamplat de fapt invers: stilistii au fost invitati sa li se alature la tinutul slujbei, iar ei (prin decizia nu-stiu-cui si din motive... speciale) au refuzat. Totusi, de aici si pana a sustine ca stilistii sunt inafara credintei celei drepte, (asemenea paganilor, protestantilor, catolicilor, etc) e dureros de nedrept.
Nu stiu unde ai auzit tu asa ceva, adica invers. Preotii din BO nu tin slujbe cu stilistii, pentru ca sunt in afara Bisericii (prin voia lor, ca nu i-a dat nimeni afara). Si nu am cum sa zic ca sunt eretici, trebuie sa vezi ce insemana schismatic si eretic. Schismaticii sunt cei care au aceeasi invatatura dar se despart de Biserica. Iar sfantul Vasile ne spune ca si schismaticii si ereticii pierd harul dupa c se rup de Biserica. Eu nu inventez nimic.
Reply With Quote
Răspunde