Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2014, 21:14:25
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu îmi vine să cred!

Pentru cine nu știe, există o carte, numită "Scrierile călugărilor sciți". La pagina 20, este dat ca normal, plauzibil și chiar dezirabil un fapt ca acesta: Papa de dinaintea înscăunării lui Justinian îl roagă pe împărat ca, la o adică, să îl înnece în mare pe propriul lui legat, Dioscur, dacă acesta nu Îl recunoaște pe Domnul ca Unum de Trinitate.
Sinistru. Vorbim de bolșevici, masoni, eurocrați, naziști, islamiști, etc.? Nu. Vorbim de ierarhi creștini, din Biserica Nedespărțită.
Acum, este teroarea, deocamdată "doar" economico-financiară și mediatică, a Noii Ordini
Ca alternativă, e calea ante-1789. Pe care și eu o susțin, cu o singură excepție: detest monolitul ideoligic. Că se cheamă prezența sufocantă a Bisericii/creștinismului oficial în evul mediu european, sau prezența sufocantă a partidului comunist, sau prezența sufocantă a banului-ca-etalon-universal în capitalismul sălbatic, e același lucru: aglutinarea sub steag, și crima pentru cauză.
Clericilor care cereau moartea unor oameni, din Rasarit sau Apus, indiferent de rit,nu conteaza, nu le era rusine si frica de Dumnezeu?!

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 27.12.2014 at 11:29:52.
Reply With Quote
Răspunde