Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2015, 17:29:09
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Canonul zilnic

Buna seara.As dori sa stiu si eu cate ceva despre canonul zilnic,cati dintre voi l.ati avut si cum v.ati simtit...a fost dat de duhovnic?Ce canon ati avut?Eu am intrebat un ucenic al parintelui Calistrat si intrebandu.l pe parintele pentru sanatate a parintilor,lasarea de o patima,sanatatea mintii mele si intelegere mi.a spus sa citesc zilnic Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Dommnului si cate o catisma zilnic.Sincer am citit o zi si nu inteleg nimic,si mi se pare foarte greu sa il savarsesc acest canon.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2015, 18:21:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Sincer am citit o zi si nu inteleg nimic,si mi se pare foarte greu sa il savarsesc acest canon.
O zi? Pai nici dupa o luna nu e sigur ca intelegi ceva concret. Asta depinde de osteneala si mai ales smerenie. Harul nu apare peste noapte. E nevoie de ani. De aceea rabdarea este absolut necesara in drumul spre mantuire. Cu niste ani in urma eram unul dintre cei mai inversunati cand era vorba de citit catisme. Mi se pareau atat de crude si subiective (aveam impresia ca se adreseaza strict poporurului evreu) incat pur si simplu ma revoltau. Pana cand s-a nimerit sa ajung intamplator la Parintele Ciprian, care "m-a citit" dintr-o ochire si care mi-a dat pravila (nu canon) trei catisme pe zi. De-atunci au trecut ani, iar ce inseamna acum Psaltirea e greu de spus in cuvinte.
Parerea mea: nu asculta de sfatul vrajmasului, care se cutremura cand aude de Psaltire. Mergi inainte cu ceea ce ti s-a recomandat. Cu atat mai mult cand e vorba de canon. Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2015, 18:29:17
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 286
Implicit

Curaj, Florentina!

Canonul este ajutorul și sprijinul nostru. Citește chiar dacă ți se pare că nu înțelegi. Cu bunăvoință. Aceste rugăciuni vor deveni mângâietoare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2015, 19:41:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna seara.As dori sa stiu si eu cate ceva despre canonul zilnic,cati dintre voi l.ati avut si cum v.ati simtit...a fost dat de duhovnic?Ce canon ati avut?Eu am intrebat un ucenic al parintelui Calistrat si intrebandu.l pe parintele pentru sanatate a parintilor,lasarea de o patima,sanatatea mintii mele si intelegere mi.a spus sa citesc zilnic Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Dommnului si cate o catisma zilnic.Sincer am citit o zi si nu inteleg nimic,si mi se pare foarte greu sa il savarsesc acest canon.
Nu ai reusit sa te lamuresti cu duhovnicul si vrei sa o faci pe forum?
Mda... ai toate sansele.


Acum am si eu totusi o nelamurire. Ce nu intelegi? Acum, nu te supara, dar chiar nu este nevoie de o inteligenta deosebita si nici nu sunt lucruri extraordinar de dificil de inteles.

Si poate nu ai inteles ce este canonul. Daca e greu canonul gandeste-te cat de grea trebuie sa fie alternativa.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2015, 01:16:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna seara.As dori sa stiu si eu cate ceva despre canonul zilnic,cati dintre voi l.ati avut si cum v.ati simtit...a fost dat de duhovnic?Ce canon ati avut?Eu am intrebat un ucenic al parintelui Calistrat si intrebandu.l pe parintele pentru sanatate a parintilor,lasarea de o patima,sanatatea mintii mele si intelegere mi.a spus sa citesc zilnic Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Dommnului si cate o catisma zilnic.Sincer am citit o zi si nu inteleg nimic,si mi se pare foarte greu sa il savarsesc acest canon.
......:) Dragă Florentina, Acatistul și psalmii se citesc cu inima, deoarece în ei se află adunate ca într-o comoară toată sensibilitatea, frumusețea, puritatea sufletului omenesc care se îndreaptă spre Dumnezeu. Așadar e tare bine să ne apropiem de aceste mărețe poeme (eu așa le consider, adică adevăr frumos, sublim chiar) cu tot dragul, cu haina de sărbătoare a sufletului. Or, pentru sărbătoare, nu de înțelegeri savante ne pregătim ci de participare la bucurie. Sărbătorim pentru a ne bucura, pentru a fi părtași la o bucurie, la o împlinire, la o reușită, etc. Deci înainte de toate venim la o întâlnire emoțională, la descoperirea căii pentru a fi în siguranța Ocrotitoarei noastre, la liniștire și alinare, la nădejde. Lacrimile ne sunt de mare folos acum, lacrimi de regret, lacrimi de nădejde, lacrimi de recunoștință... Ele ne spală sufletul și îl fac treptat curat și strălucitor.
Nu e nevoie să înțelegem prea multe, în sens intelectual-logic, în sensul unei înțelegeri ordinare. Ele nu se adresează acestei zone de funcționare a sufletulu nostru ci țintesc mai la adânc, acolo unde ne sunt tainițele delicate, omenescul cel mai profund și curat, energia vieții, a bucuriei și liniștii. Sunt un fel de vitamine revigorante ale sufletului nostru, sunt în orice caz un medicament sufletesc fără egal.
Dacă totuși te sâcâie anumite pasaje, versete, cuvinte chiar - îți stăm la dispoziție. Pe forum sunt destui creștini care te pot însoți cu vreo lămurire, cu vreo sugestie, cu o simplă explicație de natură chiar tehnică. Întreabă, așadar! Ce anume nu înțelegi?
Reply With Quote
Răspunde