Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.02.2015, 20:15:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia din vest nu s-au revoltat cand Ianukovici a castigat alegerile, ci atunci cand acesta a rejectat planul de asociere al Ucrainei la UE.

Pe timpuri, cand eram eu copil, URSS-ul si nu numai ei, organiza revolte spontane cand un regim dintr-o tara incerca sa-si proclame independenta. Dupa care revoltatii preluau puterea si invitau fortele armate ale URSS-ului sa asigure ordinea.
E cam contradictoriu comentariul tău. Ce să înțeleg? Că, de data asta, cei care ar fi inițiat revolta „spontană” n-au fost rușii, ci „nu numai ei”?

Oricum ar fi, intrăm pe terenul speculațiilor și nu văd rostul. Eu am vrut doar să comentez cele două afirmații ale lui Alin, care mi s-a părut că nu stau în picioare.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 18.02.2015, 20:15:24
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Scotian.
Hai ca iti zic eu. Nu mai fi suparat pe mine. Pur si simplu suntem in tabere opuse! Rusia si Turcia au sprijinit tabara asa-zis eretica. Hovanski, Dolgoruki si Chmielnicki au intrat in Polono-Lituania ca Piophila casei in branza. La Istanbul era un Patriarh care, chiar daca nu a iscalit o anume Confessio fidei, era totusi pentru voi. Asa ca atunci erau buni rusii...
Sincer, de cand citesc cartea aia de Vallee, mi se rupe inima de cat de sus erau popiarele Nordului Vestului pe vremuri, si ce se intampla acum.
Gindeste-te la Knox, eu la Moss, Mihnea la Lefebvre...deci, se poate, si vesticii sunt oameni. Frati umani. Dar, atunci, de ce slujesc, prin legislatii, ideologii, coprporatii si razboaie pe Dusmanul tau, al meu, al lui Muhnea, Iuliu, Alin, etc, al tuturora, ca vorbim gaelica, romana de Bucuresti sau rusa!?

Last edited by Barsaumas; 18.02.2015 at 20:18:14.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.02.2015, 20:23:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot sa ma supar pe tine, in ciuda stilului tau mai inflacarat nu ai putea ucide nici macar o furnica :) Nu uitati ca este doar un forum si noi ,,vorbim discutii" :) Propun sa nu ne luam prea in serios unii pe altii, in caz contrar s-ar putea chiar sa incepem sa credem ceea ce spunem :)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.02.2015, 20:24:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
E cam contradictoriu comentariul tău. Ce să înțeleg? Că, de data asta, cei care ar fi inițiat revolta „spontană” n-au fost rușii, ci „nu numai ei”?

Oricum ar fi, intrăm pe terenul speculațiilor și nu văd rostul. Eu am vrut doar să comentez cele două afirmații ale lui Alin, care mi s-a părut că nu stau în picioare.
Ca in lumea de astazi la fel ca si in lumea de ieri, cine nu e cu noi e impotriva noastra. Daca Ianukovici nu a semnat acordul de asociere, urmatorul il va semna, sau tara se va rupe in bucati. Dupa cum daca maine Romania ar iesi din NATO, urmatorul presedinte o va baga imediat inapoi sau tara se va rupe in bucati.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.02.2015, 20:44:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Scotian si ceilalti: o postare lamuritoare, ca sa nune mai intepam intre noi.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu pot sa ma supar pe tine, in ciuda stilului tau mai inflacarat nu ai putea ucide nici macar o furnica :) Nu uitati ca este doar un forum si noi ,,vorbim discutii" :) Propun sa nu ne luam prea in serios unii pe altii, in caz contrar s-ar putea chiar sa incepem sa credem ceea ce spunem :)
Asa e; o sa iti trimit candva poze pe privat cu fetzele dragalase ale unor fiinte cu multe picioare.
Hai sa iti explic ceva: eu sunt advers actualului Occident, pentru ca se opune felului in care Dumnezeu a creat lumea. Atat. Nu ca ma topesc dupa puritatea vreunei credinte sau a alteia. Ma stii ca nu ma pot lipi de vreo credinta-de-altii-compilata; sunt ortodox pentru ca am acea "religie personala", iubitoare de natura, armonie si libertate, si coconul acela interior are cele mai multe puncte comune cu ortodoxia (nu uita de Blaga: "ortodoxiae pe modelul naturii, catolicismul pe al statului").
Cum protestantismul istoric si deopotriva catolicismul (si ante-CVII, si post-CVII) sunt prea grave, serioase, autoritare si subiective, eu ma refugiez in credinta mea, care e mai mult credinta unui copil care vede ca "oamenii mari" omoara caprioare, si NU ca le este foame.
Intrezaresti acum. tu si ceilalti, esenta mea si a aparent instabilei mele credinte?
Nucleul ala nu se va schimba. La tine nucleul e identificabil cu ceva din afara, adica ti-ai gasit implinirea in Scriptura interpretata de uriasi ca Calvin, Knox si Spurgeon. Mihnea, in catolicismul traditional SSPX. Etc.
Iti multumesc ca m-ai avertizat la inceputul topicului. Nici eu nu vreau gealatii serei sau enesei la usa mea. Totusi, cind mai sar peste cal, avertizeaza-ma pe privat. Altfel, ma transformi intr-o tinta, si asta numai prietenie nu-i.
Asa ca numai tradator nu sunt. Sub rusi, as instiga la asasinarea lui Putin sau Medvedev, sau cine le va urma.
Credinta mea se defineste, din unghiul ei politic, din doua cuvinte: "Non serviam!".
P. S. Ai idee cati protestanti, nu doar de extractie etnica scotieni sau britanici, dar indeosebi din acestia si germani, si-au gasit refugiul in Rusia primilor tari Romanov?
Alt aspect: sa nu imi spui ca nu stii ce etnie avea un anume sfetnic al unei anume tarine din sec. XVIII...
Instructorii marinaresti ai tarului Petru erau...olandezi si englezi. Mama, ce ii mai "uram" noi ortodocsii, indeosebi slavofoni, pe protestantii occidentali...
Atat despre "ura" rusilor fata de occidentali, indeosebi protestanti...

Last edited by Barsaumas; 18.02.2015 at 20:54:48.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.02.2015, 20:57:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-ti face griji decat cu privire la cum stai in fata lui Dumnezeu.Restul sunt detalii trecatoare, indiferent cat de importante par pe moment.Nu iti promit ca nu te voi mai intepa din cand in cand, tu,ca si scotienii :), daca nu va tine cineva de kilt dati navala de unii singuri peste adversar inainte sa apuce si restul sa fuga dupa voi sau sa inteleaga ce se intimpla :) Bye mate
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.02.2015, 22:00:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La arme. Hâc.
Pardon.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 18.02.2015, 22:12:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Total off-topic, pentru descretirea fruntilor:

http://peracarida.myspecies.info/sit...s/img_6683.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2308/...56fb12b4_m.jpg
http://somethingscrawlinginmyhair.co...ace_.eyes_.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...use_2007-2.jpg

Asa arata. Armadillidium, adica.
Nu e mai simpatic decat perspectiva razboiului?

Last edited by Barsaumas; 19.02.2015 at 09:05:19.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.02.2015, 12:05:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte posibil ca atunci cand se va declansa razboiul (poate, Doamne ajuta sa nu), orice opinie anti-NATO si fie si doar aparent pro-Rusia sa fie considerata un gest de tradare, propaganda inamica, etc.

Accesul la Internet mai mult ca sigur va fi restrictionat pentru a evita propagarea curentelor anti-razboi si anti-NATO si doar media oficiala de propaganda va fi tolerata.

Sa vedeti cum o sa curga cu indemnuri patriotice de "a ne apara tara" de la cei care au bagat-o intr-un razboi in care nu avea ce sa caute..

Si cum vor fi romanii iarasi trimisi in Rusia sa-si lase oasele pe acolo sau in Siberia iar pe urma sa platim toti despagubiri de razboi cu ce resurse ne-au mai ramas ca industrie..

Pana atunci insa sa profitam de farama de libertate care ne-a mai ramas si sa spunem lucrurilor pe nume.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.02.2015, 12:24:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Din câte știu, în America a existat libertate de expresie împotriva politicii oficiale care a implicat SUA în războiul de Vietnam și în alte războaie, iar mai recent ei înșiși au făcut dezvăluiri și scandaluri privind terorismul CIA. Nu același lucru se poate spune despre Rusia. Și mă tem că riscul ca Rusia să reușească să destabilizeze și să fărâmițeze UE și, implicit, NATO, pentru ca apoi să se poată desfășura liniștită, este cel puțin la fel de mare ca riscul ca NATO să inițieze un război cu Rusia.

Deocamdată, însă, cred că suntem liberi să avem opinii și să le exprimăm. Rău este că s-ar putea să începem să ne suspectăm unii pe alții că am fi agenți – plătiți sau nu – ai uneia sau alteia dintre părți și că opiniile noastre nu sunt libere. De fapt, atâta vreme cât propaganda există, ea va avea și agenți, și unii poate chiar scriu pe aici. Dar cei care ne cunoaștem cât de cât trebuie să facem efortul de a înțelege cât de liber gândește interlocutorul.
Reply With Quote
Răspunde