Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 06.04.2015, 21:09:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Alin,

Poti sa ramai tu insuti cand asculti aiureli sau intelepciune,
sau te aprinzi la extreme?

Poti sa ramai tu insuti cand esti laudat sau criticat,
sau te clintesc cuvintele?

Poti sa ramai tu insuti in suferinta sau in bucurie,
sau esti miscat launtric de cele doua?

Cand ai castigat stabilitatea inimii,
incepi sa gusti miezul adevarului.

Si nu e mambojambo, ci putere.

Cum poti sa o obtii daca nu cunosti natura ultima a fluctuatiilor?

Deci vorbesti de impasibilitate si in acelasi timp ispitesti pe om promitand la schimb putere ceea ce strica toata ciorba impasibilitatii :)

Ai dreptate, asta nu mai e mambojambo ci smechereala ieftina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #322  
Vechi 07.04.2015, 20:50:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci vorbesti de impasibilitate si in acelasi timp ispitesti pe om promitand la schimb putere ceea ce strica toata ciorba impasibilitatii :)

Ai dreptate, asta nu mai e mambojambo ci smechereala ieftina.
Cand nu mai esti miscat de fumuri si nu te mai sperii de umbre,

nu este impasibilitate, ci pur si simplu intelegere corecta.

"Lumea" isi pierde puterea pe care o are asupra ta.

Puterea pe care o dobandesti nu este decat un ochi curat, nimic mai mult.

Iti doresc sa o castigi candva.
__________________

  #323  
Vechi 18.04.2015, 14:22:32
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Tema reincarnarii

Budistii cred in reincarnare / apostolii Lui Iisus, cel mai probabil, credeau in reincarnare!

Argumentarea afirmatiei o regasim ilustrata in Ioan 9:1-3 - referitoare la pacatuirea omului inainte de a se naste.

1. Si trecand Iisus, a vazut un om orb din nastere.
2. Si ucenicii Lui L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cine a pacatuit; acesta sau parinții lui, de s-a nascut orb?
3. Iisus a raspuns: Nici el n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.


Cum poate un om sa pacatuiasca inainte de a se naste? Sa fie ulterior pedepsit cu o orbire din nastere ?

Cum de la sfarsitul mandatului Sau (dupa trei ani de invataturi), ucenicii Lui gandeau in logica reincarnarii (karmei / cauza-efect)?

Daca invatatura reincarnarii este o mare inselare asa cum este ea perceputa azi de cultele crestine, in mod normal Iisus ar fi trebuit sa o stigmatizeze, sa-i invete pe ucenici inca de la primele lectii ca aceasta forma de credinta este o cale gresita.

Insa cum gandeau ucenicii in termeni de pacat si efect al pacatului (cauza – efect) in faza finala a misiunii pamantesti a Lui Iisus?

Invatatorule, cine a pacatuit; acesta de s-a nascut orb?

Iisus nu pare surprins de eroarea logica, nu-si cearta ucenicii intrebandu-i :



Cum de credeti voi, ucenicii Mei, ca un om ar putea gresi inainte de nasterea sa?

---

In termenii karmei, de exemplu, orbirea din nastere nu este in mod necesar efectul unui pacat, ci poate fi si efectul unei virtuti anterioare, atunci cand aceasta functioneaza/se asambleaza in fluxul evenimentelor ca o cauza generatoare de virtuti in sine si in ceilalti.
__________________

  #324  
Vechi 18.04.2015, 15:15:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tema reincarnarii

Budistii cred in reincarnare / apostolii Lui Iisus, cel mai probabil, credeau in reincarnare!
Iisus nu pare surprins de eroarea logica, nu-si cearta ucenicii
Iisus nu si-a certat ucenicii pentru că nu doar apostolii Lui ci chiar si El insusi credea in reincarnare.
A incalcat mai apoi legile karmei vindecandu-l pe orb dar ce sa-i faci, toti gresim.

Insa Iisus era de fapt un budist mascat. Nu a afirmat el clar ca Ioan Botezatorul era Ilie reîncarnat?

Nu-i asa Florine?
  #325  
Vechi 18.04.2015, 15:31:29
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tema reincarnarii

Budistii cred in reincarnare / apostolii Lui Iisus, cel mai probabil, credeau in reincarnare!




Cum poate un om sa pacatuiasca inainte de a se naste? Sa fie ulterior pedepsit cu o orbire din nastere ?
Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.Iar un sarac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. 27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
  #326  
Vechi 18.04.2015, 16:20:52
stoogecristi stoogecristi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Tema reincarnarii

Budistii cred in reincarnare / apostolii Lui Iisus, cel mai probabil, credeau in reincarnare!

Argumentarea afirmatiei o regasim ilustrata in Ioan 9:1-3 - referitoare la pacatuirea omului inainte de a se naste.

1. Si trecand Iisus, a vazut un om orb din nastere.
2. Si ucenicii Lui L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cine a pacatuit; acesta sau parinții lui, de s-a nascut orb?
3. Iisus a raspuns: Nici el n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.


Cum poate un om sa pacatuiasca inainte de a se naste? Sa fie ulterior pedepsit cu o orbire din nastere ?

Cum de la sfarsitul mandatului Sau (dupa trei ani de invataturi), ucenicii Lui gandeau in logica reincarnarii (karmei / cauza-efect)?

Daca invatatura reincarnarii este o mare inselare asa cum este ea perceputa azi de cultele crestine, in mod normal Iisus ar fi trebuit sa o stigmatizeze, sa-i invete pe ucenici inca de la primele lectii ca aceasta forma de credinta este o cale gresita.

Insa cum gandeau ucenicii in termeni de pacat si efect al pacatului (cauza – efect) in faza finala a misiunii pamantesti a Lui Iisus?

Invatatorule, cine a pacatuit; acesta de s-a nascut orb?

Iisus nu pare surprins de eroarea logica, nu-si cearta ucenicii intrebandu-i :



Cum de credeti voi, ucenicii Mei, ca un om ar putea gresi inainte de nasterea sa?

---

In termenii karmei, de exemplu, orbirea din nastere nu este in mod necesar efectul unui pacat, ci poate fi si efectul unei virtuti anterioare, atunci cand aceasta functioneaza/se asambleaza in fluxul evenimentelor ca o cauza generatoare de virtuti in sine si in ceilalti.
La intrebarea " Cum poate un om sa pacatuiasca inainte de a se naste? Sa fie ulterior pedepsit cu o orbire din nastere ?" Te-ai gandit vreodata la deformarile care pot aparea in urmare reproducerii materialului genetic?
  #327  
Vechi 18.04.2015, 17:00:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Iisus nu si-a certat ucenicii pentru că nu doar apostolii Lui ci chiar si El insusi credea in reincarnare.
A incalcat mai apoi legile karmei vindecandu-l pe orb dar ce sa-i faci, toti gresim.

Insa Iisus era de fapt un budist mascat. Nu a afirmat el clar ca Ioan Botezatorul era Ilie reîncarnat?

Nu-i asa Florine?

===========

Personal, nu cunosc sa existe dovezi care sa sustina ca Iisus ar fi fost budist.

Adica sa fi fost instruit in rationamente budiste, in cadrul unei anumite scoli/ramuri.

Eu nu cred in aceasta ipoteza.

Cred ca Iisus s-a nascut perfect, ca nu a avut nevoie de o instruire intelectuala pentru a progresa spiritual.

A fost pur si simplu o manifestare in trup a Adevarului, a desavarsirii la care suntem chemati cu totii.

Iisus nu avea nevoie de budism, hinduism sau orice alta forma de instruire conceptuala.

A fost Adevarul care a invatat despre Adevar.

Variatia interpretarilor invataturilor Sale este fireasca, un proces inevitabil.

=====

Iisus nu a incalcat legea karmei.

Karma nu este o lege care poate fi respectata sau incalcata.

Karma este logica in baza careia fenomenele se transforma, in baza careia sesizam si resimtim efecte - care la randul lor se constituie in cauze pentru alte efecte - si tot asa...intr-o inlantuire fara de sfarsit.

Cand facem ceva gresit nu incalcam karma ci actionam intr-un anumit fel resimtind ulterior sub o anumita forma efectele actiunii noastre.

Nimeni nu se poate sustrage transformarii, cu exceptia situatiei cand devine "liber" - liber de orice proces - "mukti" (slobod).

=====

A spune ca Iisus "credea" in reincarnare este incorect.

Desavarsirea presupune omniscienta si omniprezenta, inconceptibile mintii obisnuite.

"Credinta" presupune existenta unei obscuritati cognitive - Iisus nu cred ca avea asa ceva.

Apostolii, probabil, credeau in reincarnare - credinta si atunci larg raspindita.

Ceea ce poate fi surprinzator pentru crestinul de astazi, este faptul ca Iisus nu si-a invatat ucenicii ca reincarnarea este o credinta gresita.

In conditiile in care vedem bine (cazul orbului din nastere) ca ucenicii erau afectati profund de aceasta credinta a reincarnarii - Iisus nu doar ca nu le corecteaza eroarea de credinta, dar exprimarile Sale chiar favorizeaza ranforsarea acesteia (Ilie 'revenit' ca Ioan Botezatorul).

Personal nu cred ca 'Ilie' era inteles de oamenii acelor timpuri, care credeau puternic in reincarnare, ca 'tipologie de profet' reiterabila - pentru ca Iisus sa recurga cu lejeritate la aceasta forma de exprimare simbolica - fara pericolul de a fi inteles gresit.

Revenirea lui Ilie era inteleasa de oamenii obisnuiti literal, nu extrapolat-tipologic. Aceasta este o gaselnita fortata, in opinia mea, utilizata de exegetii crestini pentru a justifica afirmatia Lui Iisus - in sensul neafirmarii reincarnarii.
__________________

  #328  
Vechi 18.04.2015, 17:43:03
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ceea ce poate fi surprinzator pentru crestinul de astazi, este faptul ca Iisus nu si-a invatat ucenicii ca reincarnarea este o credinta gresita.
Crezi ca e onest intelectual sa-ti bazezi afirmatiile si credinta pe ceea ce Iisus NU a invatat?
  #329  
Vechi 18.04.2015, 18:13:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Crezi ca e onest intelectual sa-ti bazezi afirmatiile si credinta pe ceea ce Iisus NU a invatat?
Nu este o problema de onestitate (deformarea sensurilor cu buna stiinta), ci de relevanta.

In conditiile in care ucenicii Lui, cel mai probabil, credeau in reincarnare - faptul ca Iisus se exprima contextual congruent cu aceasta credinta, nu impotriva ei - cred ca este relevant.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 18.04.2015 at 18:21:07.
  #330  
Vechi 18.04.2015, 18:47:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.Iar un sarac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. 27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.

Bin,

Pilda - bogatului nemilostiv si a saracului Lazar - nu contrazice cu nimic reincarnarea asa cum este explicata in budism.

Dupa decesul fizic, sufletul intra in alte forme de existenta, fericite sau nefericite, functie de calitatea actiunilor savarsite anterior.

Unii isi reamintesc existentele anterioare, altii nu.


Existentele samsarice, fie edenice, fie infernale sunt insa epuizabile ca si existenta pamanteasca.

Doar starea de eliberare, conferita de cunoasterea Adevarului este inepuizabila, fara de sfarsit.


Aceasta pilda, ca de altfel toate pildele Lui Iisus (si Buddha) nu vizeaza clarificari ontologice pentru ca ele oricum nu pot fi intelese corect cu o minte intunecata - ci vizeaza instruirea in caile de vindecare launtrica - prin practicarea virtutilor (rabdare, smerenie, milostenie, infranare...).
__________________

Subiect închis