Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.11.2015, 19:06:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In discoteca dansam pe ABBA, Boney M., Beatles, Queen, Hands Up si altii/alte melodii. Si era frumos.
Sa stii ca era hippy nu era lipsita de droguri. Ba chiar din contra, avea mai multe droguri ca niciodata.

Si nu stiu ce blamati atata Metallica. Uitati niste versuri din Enter Sandman:

Say your prayers little one
Don't forget, my son
To include everyone

Tuck you in, warm within
Keep you free from sin
Till the sandman he comes

Cantecul este despre un baietel care avea cosmaruri (the Sandman in folclor aducea cosmaruri), iar "Metallica" il indeamna sa se roage la Dumnezeu. In cantec se gaseste inclusiv o rugaciune:

Now I lay me down to sleep
'Now I lay me down to sleep'
I pray the Lord my soul to keep
'I pray the Lord my soul to keep'
If I die before I wake
'If I die before I wake'
I pray the Lord my soul to take
'I pray the Lord my soul to take'
  #72  
Vechi 10.11.2015, 19:23:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
1. Adica manelele caracterizeaza tara noastra? De cand?!

2. E o socializare pe care TU (si altii) nu o intelegi. Simplu. E o socializare diferita de ceea ce consideri tu socializare.

3. Nu peste tot.

4. Exact asa faci tu (si muuulti altii) in legatura cu rockerii. Ii numiti satanisti, desi nu sunt, asa cum si crestinii sunt numiti homobobi fara sa fie asa. (cu exceptiile de rigoare, din ambele tabere). Nu esti nici tu mai breaza ca cei care te fac homofoba.

5. Viata ne-a fost data si ca sa socializam, sa legam prietenii si sa facem lucruri lumesti. De-aia am fost lasati sa vietuim IN LUME.



Si de ce nu vinerea? Ca daca o sa stai sate gandesti mai bine, parca vad, ca iti da la gata, ca nu e bine sa te distrezi in nici o zi a saptamanii din cine stie ce motive.



Si ce ar trebui sa faca un crestin vinerea? Si unde scrie, ce dogma/canon al Bisericii scrie ce trebuie si ce nu trebuie sa faca un crestin vinerea, ori an alte zile ale saptamanii?



Vrajeala pura. Asta e idee preluata de la protestantii americani; la fel ca si restul chestiilor de tin de asta si e illuminati.
Mai usor cu pianul pe scari, ca nu stii ce vorbesti...
MANELELNU NE CARACTERIZEAZA CA SI MUZICA ROCK,nu ai inteles ca le consider inadecvate pt romani pe ambele!
Daca esti crestina ar trebui sa stii ca si pt.tine VINEREA a murit IISUS HRISTOS PE CRUCE pt.si ale tale pacate .Daca ai avea evlavie si respect pt.creatorul lumii si Mintuitorul nostru ai respecta ziua de vineri ca o crestina ..nu ca necrestinii.Dar multi sunt crestini doar cu numele si altii nici nu sunt.Socializarea asta nu tre facuta zilnic,omul mai tre si sa citeasca sa isi faca o cultura generala ,sa se mai si roage din cind in cind,macar vinerea si Duminica,ziua cind ainviat hristos ,daca nu stii.Se vede ca nu umblati si pe la biserica ,macar din cind in cind si nici nu ati stat de vb.cu un prot duhovnic,dar nici de acuma nu e tirziu.
__________________

Last edited by sofiaiuga; 10.11.2015 at 19:25:39. Motiv: satanismul in muzica rock a fost editate de grecii ortodocsi
  #73  
Vechi 10.11.2015, 19:32:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
MANELELNU NE CARACTERIZEAZA CA SI MUZICA ROCK,nu ai inteles ca le consider inadecvate pt romani pe ambele!
Daca esti crestina ar trebui sa stii ca si pt.tine VINEREA a murit IISUS HRISTOS PE CRUCE pt.si ale tale pacate .Daca ai avea evlavie si respect pt.creatorul lumii si Mintuitorul nostru ai respecta ziua de vineri ca o crestina ..nu ca necrestinii.Dar multi sunt crestini doar cu numele si altii nici nu sunt.Socializarea asta nu tre facuta zilnic,omul mai tre si sa citeasca sa isi faca o cultura generala ,sa se mai si roage din cind in cind,macar vinerea si Duminica,ziua cind ainviat hristos ,daca nu stii.Se vede ca nu umblati si pe la biserica ,macar din cind in cind si nici nu ati stat de vb.cu un prot duhovnic,dar nici de acuma nu e tirziu.
Pasajele subliniate, plus toate virgulele și punctele care plâng după un spațiu, demonstrează fără putință de tăgadă adevărul afirmației D-vs.: "omul mai tre si sa citeasca sa isi faca o cultura generala"

Eu vă propun să reveniți spre a da lecții de viață, creștinism și românism după ce veți învăța să vă exprimați corect în limba română.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #74  
Vechi 10.11.2015, 19:37:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa stii ca era hippy nu era lipsita de droguri. Ba chiar din contra, avea mai multe droguri ca niciodata.

Si nu stiu ce blamati atata Metallica. Uitati niste versuri din Enter Sandman:
Aia-i Metallica din perioada pop.
  #75  
Vechi 10.11.2015, 19:48:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
Dacă ar fi nu mi-ar părea rău..
dar am recitit pologhia; cateodata firul logic lipsete, mila pentru nenorocirea aproapelui de asemenea i mie unul imi pare un fel de ceartă a filoZofului cu lumea (prin filozofie" se înțelege iubire de beznă, de întuneric", iar filosofie" inseamnă iubire de înțelepciune").
Ideea absurdă că vinerea e sfântă i ar trebui petrecută doar cu post i cenuă, nu cu ieit în ora sau alte chestii păgâne,
desele referiri la videoclipuri, predici i cări editate de diverse grupuri i grupulee,
erijarea in instană morală i condamnarea în bloc a celor 400 ( De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, și nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Luca 6: 41 - http://www.totalschimbat.ro/2012/05/...estina-online/ )
mă fac să mă îndoiesc de valoarea textului.
predica pt.mine este o predica de referinta ,expune cu mult bun simt problemele omului si cuprinde toata esenta mintuirii sufletului pt.om
Linkuri nu am dat decit doua.
Nu condamn pe cei 400 ci as fi vrut prin text sa atrag atentia celor care au mai ramas ca sa nu li se intimple si lor altadata,DOAMNE FERESTE!
dAR cum spune parintele CALISTRAT in predica de Duminca sf.arhangheli dc.cineva citeste cite o rugaciune chiar si inainte de amerge la club sau oriunde ,ca nu stim nimeni ce ni se poate intimpla cind iesim pe usa casei si daca mai ajungem inapoi,gindul nostru poate fi intors spre bine si sa evitam locurile periculoase pt suflet si trup.
Cartea satanismulin muzica rock aost editata de grecii ortodocsi si daca ati citi-o nu ati mai vb.asa,altfel a-ti gindi .Ea a fost editata tocmai pt a a trage atentia tinerilor greci de pericolul acestei muzici.
__________________
  #76  
Vechi 10.11.2015, 19:52:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pasajele subliniate, plus toate virgulele și punctele care plâng după un spațiu, demonstrează fără putință de tăgadă adevărul afirmației D-vs.: "omul mai tre si sa citeasca sa isi faca o cultura generala"

Eu vă propun să reveniți spre a da lecții de viață, creștinism și românism după ce veți învăța să vă exprimați corect în limba română.
sunt admise si prescurtari...asa stiu eu..dar rautatea ..deeee..ce sa mai zic...
__________________
  #77  
Vechi 10.11.2015, 19:52:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Cartea satanismulin muzica rock aost editata de grecii ortodocsi si daca ati citi-o nu ati mai vb.asa,altfel a-ti gindi .Ea a fost editata tocmai pt a a trage atentia tinerilor greci de pericolul acestei muzici.
Rock-ul cuprinde foarte multe genuri, nu cred ca e bine sa generalizezi. Intrebare, care e mai satanista, Let It Be de la Beatles sau Stairway To Heaven de la Led Zeppelin?
  #78  
Vechi 10.11.2015, 19:56:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Rock-ul cuprinde foarte multe genuri, nu cred ca e bine sa generalizezi. Intrebare, care e mai satanista, Let It Be de la Beatles sau Stairway To Heaven de la Led Zeppelin?
https://www.youtube.com/watch?v=pn5lDsJ8ql8

https://www.youtube.com/watch?v=jbNqeDr5mlQ
  #79  
Vechi 10.11.2015, 19:59:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Rock-ul cuprinde foarte multe genuri, nu cred ca e bine sa generalizezi. Intrebare, care e mai satanista, Let It Be de la Beatles sau Stairway To Heaven de la Led Zeppelin?
posibil ca ambele ..eu nu ascult decit pricesne.
__________________
  #80  
Vechi 10.11.2015, 20:07:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu altii ce au.
Metallica si genul asta metalic si heavy metal si altele asemenea sunt foarte foarte zgomotoase si zbuciumate.

Plus ca unii au cerinte mai ciudate de costumatie si frizura si gestica. Am mai scris mai sus si nu mai repet.
Cine este satanist si cine nu, nu stiu. Dar nu e numai asta problema.
Ci acest zbucium de toate felurile din tineret (si nu numai).
Si mi se pare ca asa muzica se vehicula si in acel club.

Nu stiu, eu n-am stiut de droguri in vremea copilariei mele. Numai acum sunt ingrozita de ce mai inventeaza copiii astia. Pana si din deodorante se drogheaza.
S-a discutat la televizor despre o fata de 14 ani care asa a murit - inhaland din deodorant.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Subiect închis