Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 10.03.2016, 16:50:46
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Lui Florinvs îi mergea bine; deci era bine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #742  
Vechi 10.03.2016, 16:52:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce incerci sa-l demonizezi pe tov. Florin.

Ma rog, e in natura oamenilor sa mearga spre extreme, ori sa demonizeze ori sa idolatrizeze.

Cand de fapt si la urma urmei fiecare sistem are partile lui bune si partile lui rele si fiecare om are doza lui de subiectivism atunci cand prezinta unele si uita de altele.

Si uneori e frustrant cand ceva care consideri net superior ca idelogie in practica unei tari da rezultate economice catastrofale.

E mult mai usor atunci sa demonizezi trecutul in masa pentru a da o doza de legitimitate daca nu suportabilitate, prezentului.

Dar e la fel de gresit ca si atunci cand scoti in fata doar aspecte pozitive din trecut ignorand altele care tin de demnitatea si libertatea omului.
Alin, victimologia si demonologia sunt doua discipline distincte. Desi, ce-i drept, au oarece legatura intre ele...
Dar aici eu vorbesc despre victime. Victime ale minciunii si terorii. Practici omenesti, totusi, sa ma ierti... Nu tre sa fii musai demonizat ca sa minti si sa agresezi. E suficient sa fii o victima a lumii in care ai trait si inca mai traiesti.
Reply With Quote
  #743  
Vechi 10.03.2016, 16:57:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pocneste-l cand ai sa iesi la pensie si vezi ca n-are cine sa ti-o plateasca.
Am doua fete. Sper sa nu mor de foame dacă n-oi mai putea munci.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #744  
Vechi 10.03.2016, 16:58:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tov. Florin, comentati va rog si aspecte cum ar fi, ca nu puteai parasi decat cu greu spre deloc tara, ca nu aveai voie sa comentezi vizavi de sistem?
De parasit tara intradevar era mai greu! O data s-au organizat doua excursii la Viena! Prima data s-a intors numai soferul, iar a doua oara nu s-a mai intors nici soferul , de OJT-ul a fost nevoit sa trimita om sa aduca autocarul inapoi de la Viena!

Totusi, in 1969, tata s-a putut duce intr-o excursie in Ungaria si Cehoslovacia, iar un foarte bun prieten de a lui tata si fost coleg de liceu cu el (era seful directiei meteorologice a judetului Iasi) , cu masina personala, a facut un tur al Europei- inclusiv tarile vest-europene (dar a trebuit sa-si lase copilul in tara, pe perioada excursiei).
Reply With Quote
  #745  
Vechi 10.03.2016, 18:11:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tov. Florin, comentati va rog si aspecte cum ar fi, ca nu puteai parasi decat cu greu spre deloc tara, ca nu aveai voie sa comentezi vizavi de sistem?
Sa ne spusa mai bine de acei sarmani care au fost impuscati, ca au vrut sa treaca granita fraudulos si de cei terorizati pentru ca criticau sistemul.

http://www.romanialibera.ro/special/...uropei--211234

Cateva pasaje din editia in limba romana a cartii de fata ies in evidenta, dezvaluind amploarea tragediei de pana in 1989. Dupa ce a fost data in folosinta hidrocentrala Portile de Fier – 1, in 1972, autoritatile fostei Iugoslavii se plangeau ca ecluza lor era uneori blocata de cadavrele care pluteau pe Dunare, ingramadindu-se spre teritoriul sarbesc. Asa e curentul fluviului, in aval de Cazane, orice obiect fiind impins spre malul vecinilor nostri. O femeie povesteste cum baiatul ei a fost ucis in 1987, incercand sa traverseze fluviul. Trupul lui a fost gasit de pescari, care i-au recuperat si actele. La fel ca el, si altii fusesera inghititi de ape, "scurgandu-se" apoi spre hidrocentrala. Imagini terifiante, de care isi amintesc si azi cu groaza unii locuitori de la Dunare, cum e si mama acelui copilandru. Alte nenorociri au fost pe asa-numita “fasie verde”, o portiune lata de vreo 20 de metri, care insotea linia granitei. Fasia era mereu nivelata, sa se vada imediat orice urma de pasi ilegali. Pe acel segment au fost surprinsi multi fugari, intre care si o familie compusa din sot, sotie si doi copii. Mama a fost executata de graniceri in fata copiilor ei. Pur si simplu impuscata in cap. Alte marturii atesta ca cei prinsi pe "fasie" au fost ingropati chiar la locul crimei. Un caz de o salbaticie fara seaman s-a petrecut in 1988, in apropierea comunei bihorene Valea lui Mihai, la granita cu Ungaria, cand 11 fete de liceu din Oradea au vrut sa treaca frontiera. Au fost prinse de graniceri, care le-au dezbracat, le-au violat si la sfarsit le-au biciuit.

Last edited by aubergine; 10.03.2016 at 18:24:53.
Reply With Quote
  #746  
Vechi 10.03.2016, 18:37:37
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Lui Florinvs îi mergea bine; deci era bine.
Acelasi lucru se poate spune si despre ultrasubiectivii quasi isterici, pe care ii vedem des in mediul virtual, preamarind preznetul. Alin are dreptate: fiecare sistem are parti bunbe si rele.
Aveam 16 ani cind comunismul vizibil a cazut. Am urit mult intreruperile de curent, penuria de cam...orice, dar mai mult falsificarea istoriei, limbajul de lemn, lipsa libertatii de exprimare si de asociere, si mai ales, cultul personalitatii.
Acum detest nesiguranta economica a "oamenilor de rind" (nu suport sintagma asta, pe care anume televiziuni private o tot impun in limbaj), aroganta, minciuna si hotia politicienilor si oamenilor de afaceri (sincer, din punctul meu de vedere, "om de afaceri" este aproape sinonim, in context rominesc si euroamerican cu "descuraret fara Dumnezeu", aservirea tarii catre structuri de putere transnationale, distrugerea naturii, mai ales prin defrisari si braconaj, si multe altele.
Din ambele ispostaze sitorice detest subiectivismul militant al celor ce vor sa o duca bine (inainte spunind in ziar ce bine e, acum spunind pe net, doar casa fie bine vazuti), ei si ai lor. De atunci, observind aceasta tendinta (pe care si eu o am, dar diminuata si inversata; eu NU vreau sa o duc bine, nu pe acest pret si aceasta cale, oricum) am devenit obsesiv utilizator al termenului "aglutinare sub steag" si alte derivate. Sper ca arivistii de net si din politica si presa sa NU o duca NICI EI bine, intr-un final.
Deasemenea, rominii, din care avem canonul dat la nastere sa facem parte, sa zic asa, au defectele, indiferent de sistem, sa fure, sa minta si sa se saboteze reciproc. Si asta trebuie pus in balanta, indiferent sub ce steag ne aglutinam. :))))) Caci, din pacate, omul este fortat (destinat?) sa urmeze o cauza, o adunatura, pardon, organizatie, cit este o fiinta sociala.
Ambele sisteme, atit capitalismull cit si comunismul rominesc au facut crime. Diferenta este, sa zicem, de target, amplaore si subtilitatea draceasca sau grosolania cinica a metodelor, dar tot crime ramin. Condamn si lichidarea, economica si chiar fizica, a oamenilor intreprinzatori exceptionali, ajunsi self-made men in capitalsimul ante-1945, fie ei de la tara sau din orase, dupa cum condamn si asasinarea lenta a posibilitatilor de resurectie spirituala si chiar economica de catre un neocapitalism de import, dominat nu de micul producator autohton, cum ar fi normal, ci de corporatii straine, deseori la fel de inumane si hoate ca si statul parazitar securistico-politicianist romin, stat practicant al trotkismului comunismului real, nu teoretic.
Imi este scirba de tot ce se intimpla in tara de 50 de ani incoace. Intre masele care dau buzna in tramvai sa apuce loc, chipurile de oboseala, efectiv trecind peste/prin cei ce coboara, sau se inghesuie ca vitele deopotriva la promotii de chestii de proasta calitate in mall-uri, la pupat moaste si facut avorturi (ar fi interesant de vazut si demonstrat daca nu cumva sint in multe cazuri aceleasi persoane), pe de o parte, si politicienii cruzi, cinici, mincinosi, si care se rotesc la putere parca conform unui ritual de-al lor imputit din loja, ti-e scirba sa stii ca nu ai pe cine si ce alege.
Repet, vreau sa NU o duc bine, sa NU am un dosar "curat", fie el si electronic, asa ca nu pun accentul pe insticntul subiectivist omenesc de doi bani al aprobabrii cainelui alfa, ci dimpotriva, imi place si doresc sa imi pun toata haita in cap. Si pe aia care latra laudativ despre un trecut idealizat si pe aia care latra sub cainele alfa actual, asteptind parturitia unui viitor plin de impliniri dintr-un prezent din ce cin ce mai dezamagitor.
Reply With Quote
  #747  
Vechi 10.03.2016, 18:52:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul

Acum detest nesiguranta economica a "oamenilor de rind" (nu suport sintagma asta, pe care anume televiziuni private o tot impun in limbaj), aroganta, minciuna si hotia politicienilor si oamenilor de afaceri (sincer, din punctul meu de vedere, "om de afaceri" este aproape sinonim, in context rominesc si euroamerican cu "descuraret fara Dumnezeu", aservirea tarii catre structuri de putere transnationale, distrugerea naturii, mai ales prin defrisari si braconaj, si multe altele.

Deasemenea, rominii, din care avem canonul dat la nastere sa facem parte, sa zic asa, au defectele, indiferent de sistem, sa fure, sa minta si sa se saboteze reciproc. Si asta trebuie pus in balanta, indiferent sub ce steag ne aglutinam. :))))) Caci, din pacate, omul este fortat (destinat?) sa urmeze o cauza, o adunatura, pardon, organizatie, cit este o fiinta sociala.

Imi este scirba de tot ce se intimpla in tara de 50 de ani incoace. Intre masele care dau buzna in tramvai sa apuce loc, chipurile de oboseala, efectiv trecind peste/prin cei ce coboara, sau se inghesuie ca vitele deopotriva la promotii de chestii de proasta calitate in mall-uri, la pupat moaste si facut avorturi (ar fi interesant de vazut si demonstrat daca nu cumva sint in multe cazuri aceleasi persoane), pe de o parte, si politicienii cruzi, cinici, mincinosi, si care se rotesc la putere parca conform unui ritual de-al lor imputit din loja, ti-e scirba sa stii ca nu ai pe cine si ce alege.
.
Nici nu e de mirare ca sunt numiti oameni de rand si sunt dispretuiti cetatenii acestei tari, cu aroganta, la cata avere au strans oamenii de afaceri, pardon hotii, impreuna si cu presa care ii sustine, sunt deja cocotati intr-un turn si ii desparte un hau enorm de oamenii obisnuiti, distanta aceasta nu va putea fi redusa niciodata.

Hotia la romani este, pe de alta parte, ca un cancer cu metastaze, nu vad cum ar putea fi stopat.

Lipsa de respect si de civilizatie a romanilor se poate observa asa cum spuneti, in lucruri aparent mici, ca de exemplu urcatul in tramvai fara a permite celui dinauntru de a cobora in prealabil sau in (zic eu) mizeria de pe strazi, reactia salbatica din trafic, insotita de nerespectarea regulilor, lipsa de respect cand se sta la o coada si unii se baga in fata, imbulzeala de la moaste (si eu cred ca avorturile mai mult ca sigur sunt facute si de cei care merg la moaste sau la Prislop).

Lipsa de speranta data de rotirea cadrelor de partid este inca un lucru cu care sunt de acord.
Reply With Quote
  #748  
Vechi 10.03.2016, 18:53:08
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sint, pe acest forum, oameni exceptionali, ale caror familii si stramosi si agoniseli au fost aneantizate, aproape, de comunism. Cunosc doar doi: Mihnea si Scotianul. Ei si ai lor nu meritau un asa tratament. Cine stie ce ar fi ajuns tara asta cu niste fii ocrotiti, nu impinsi in afara, ca ei.
"Tara te vrea prost"!
Reply With Quote
  #749  
Vechi 10.03.2016, 18:58:02
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Sint, pe acest forum, oameni exceptionali, ale caror familii si stramosi si agoniseli au fost aneantizate, aproape, de comunism. Cunosc doar doi: Mihnea si Scotianul. Ei si ai lor nu meritau un asa tratament. Cine stie ce ar fi ajuns tara asta cu niste fii ocrotiti, nu impinsi in afara, ca ei.
"Tara te vrea prost"!
Este imoral ca cineva sa prezinte realizarile comunismului in fata unor oameni care au pierdut tot din cauza comunistilor.
Reply With Quote
  #750  
Vechi 10.03.2016, 19:07:16
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nici nu e de mirare ca sunt numiti oameni de rand si sunt dispretuiti cetatenii acestei tari, cu aroganta, la cata avere au strans oamenii de afaceri, pardon hotii, impreuna si cu presa care ii sustine, sunt deja cocotati intr-un turn si ii desparte un hau enorm de oamenii obisnuiti, distanta aceasta nu va putea fi redusa niciodata.

Hotia la romani este, pe de alta parte ca un cancer cu metastaze, nu vad cum ar putea fi stopat.

Lipsa de respect si de civilizatie a romanilor se poate observa asa cum spuneti, in lucruri aparent mici, ca de exemplu urcatul in tramvai fara a permite celui dinauntru de a cobora in prealabil, mizeria de pe strazi, reactia salbatica din trafic, insotita de nerespectarea regulilor, lipsa de respect cand se sta la o coada si unii se baga in fata, imbulzeala de la moaste (si eu cred ca avorturile mai mult ca sigur sunt facute si de cei care merg la moaste sau la Prislop).

Lipsa de speranta data de rotirea cadrelor de partid este inca un lucru cu care sunt de acord.
May the Lord give you grace! Sint placut surprins, doamna, sa descopar pe inca cineva aflat in tabra ideologica opusa mie, adica pro-Vest, care este o fina observatoare. Sincer, apreciez postarea dvs.
Sinteti aradeanca. Bun. Ei bine, sa va zic, si dvs., si la toti, o poveste: bunicul meu patern, dintr-un sat din N Rominiei, a avut ocrotirea Parcelor asupra vietii sale: in al doilea razboi mondial, a supravietuit de la Cotul Donului, pina in Tatra. In URSS a avut ocazia sa vada caracterul inuman al comunismului, asa ca, dupa ce au fost toti aglutinati in colectiva in '49, el a iesit dupa doua zile; si-o bagat picioarele si inca ceva in idiotul si criminalul sistem care deja incepaea sa lase masca jos. Ei bine, practic din acel moment, jegosul stat romin a inceput sa ii jefuiasca pe fata, pe el si familia sa.
Bunicul meu matern era in partea opusa a tarii, spre Mare, si era avocat. Eu pe el il mostenesc: pe vremea cainelui de rege-dictator, servantul pasaricii lupescu, el ratase o bursa pentru ca...nu spusese ca, vezi Doamne, monarhia este superioara republicii. cu late cuvinte, nu se aglutinase sub steag. Dumnezeu sa il odihneasca cu dreptii! La fel si eu, duc mai departe acest impuls si privesc cu ura la orice sistem, cu scirba la subiectismul sau ideologic, economic, religios, si cu dispret la cei ce stiu sa se integreze, si anume nu (doar) prin munca, ci (mai ales) prin arivism. Mai tirziu, pe vremea comunismului, era avocatul unor "chiaburi" locali, eivdent, a fost rau vazut si persecutat pe aceasta tema.
Asa ca, se pare ca cam detin si manifest din plin impusul suicidar de a mictiona cu putere impotriva vintului ucigas al istoriei.
Reply With Quote
Răspunde