Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 13.07.2016, 19:57:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Nu" ce? Că erau două întrebări.
Vezi că am răspuns și la a doua.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #432  
Vechi 13.07.2016, 20:12:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In acest caz tu ai dat tonul, AlinB atat astepta, a jubilat facand si scenarii si apoi s-a format o mica turma care au inceput sa vada acelasi lucru. Culmea e ca tocmai cel avizat e singurul care a inteles ce am vrut sa spun.
Eu nu m-am referit la vărul din Timișoara. Am spus că muți disputa în plan fizic pentru că ai făcut referiri fizice – atât la adresa lui Alin, cât și la a lui MihaiG – care n-aveau legătură cu discuția. De data asta, am văzut agresivitate de partea ta. Ceilalți, care te-au tras și ei de mânecă, au propriul discernământ, sunt convins că nu s-au luat după mine. Nu suntem un cor unde dacă se găsește unul să dea tonul, ceilalți se simt datori să cânte. Prea faci o luptă personală din toate disputele forumistice.


Citat:
Acum cate zile am vazut ceva ciudat, am vrut sa scriu dar nu am mai avut timp. Am vazut ca incercai sa il convingi pe Trimisul ca are probleme psihice (asa cum fusese jignit inainte) si, culmea, cand el nu a fost de acord ai spus ca e impotriva psihiatrilor. In concluzie, nu te mai baza intotdeauna pe cum vezi tu lucrurile, aproape intotdeauna e gresit. Lucreaza la invatatura de credinta si vei vedea mai clar si celelalte lucruri.
Asta n-are legătură cu discuția de față, doar dacă ții neapărat să-mi dai o replică. Însă dacă ai ceva de spus la subiectul ăsta, te invit să o faci pe topicul aferent, unde mi-am argumentat părerea cu privire la Trimisul, care nu cred că s-a simțit jignit de mine; în orice caz, nu-mi pare a fi supărat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #433  
Vechi 13.07.2016, 20:15:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Vezi că am răspuns și la a doua.
Ai editat răspunsul original.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #434  
Vechi 13.07.2016, 20:19:39
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu. Fiecare are dreptul la opinii. Oricât de năstrușnice ar fi ele.

Uite, eu am opinia că tu ești un program de calculator din Matrix. Știi tu, din filmele cu Keeanu Reeves. Dar ești un program influențat, în rău, de Lorzii Sith din Războiul Stelelor.

Și, evident, sunt perfect normal. Dacă te îndoiești de asta, ești nașpa.

P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat; singura persoană a cărei opinie contează din punctul ăsta de vedere, respectiv nevastă-mea, nu consideră așa.
Adică eu, ca Lord Sith, influențez pe careva în rău?! În seara îmi vei vedea flotila de asalt, mînuită de popîndăi, deasupra TM. Așa ca intimidare.
Acum serios, lasînd bufoneria mea benefică aside, nu sntem noi, ăștia de pe forum, cu toate urile noastre tranzitorii și simpatiile încă mai efemere, o adunătură absolut simpatică? I-am fi provocat lui Homer așa un șoc, de și-ar fi recăpătat vederea.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 13.07.2016, 20:49:34
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare are dreptatea lui. Cătălin are dreptatea sa, căci există într-adevăr un grup pe forum, format din persoane cu atitudini uneori elitiste, cu o atitudine de hive, care se justifică reciproc. Asta e aparte de războiul lui cu Mihai, care ține de cîțiva ani, și care e cu totul altă problemă. Nu mă bag în certurile altora; făceam asta la început de tot, însă acum mă cuminții. Cred sincer că și Cătălin și Mihai și Alin sînt oameni valoroși, fiecare după structura dată lor de Făcătorul. Singurul lucru carr mă enervează pe internet în general este momentul în care unii postează exact păreri corecte politic, deși se vede de la parseci distanță că sînt persoane îndeajuns de inteligente ca să nu mănînce chiar orice kopros dat nouă de blestemații de "puternici ai acestei lumi". Însă de, animalul din noi vrea să o ducă bine, eventual cu ai lor din vizuină alături. De înțeles impulsul, dar de disprețuit acest impuls.
Multe s-ar detensiona, dacă ne-am aglutina™ la o băută, că tot e vară. De cînd îmi răcesc eu gura!... Singurii care m-au văzut și știu cum arată Cel Cu Multe Aidiuri sînt Mihnea și Ioan Cezar. Atît. Văzutul față către față (re)umanizează.
Ar fi fain să o facem, chiar dacă eu sînt sigur că multe aidiuri de pe net în general sînt creația serviciilor, în scopuri de manipulire și control, că de, nici democrațiile nu renunță la "sportul" ăsta.
Mi-e pohui de ceartă, pe bune.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 13.07.2016, 21:07:43
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inteleg (cu oarecare surprindere), ca dvs. sunteti preot. Din ce cred eu, inainte de a judeca pe cineva e ideal ca acea persoana sa afle macar cum stau lucrurile. Am observat, tot cu suprindere, ca nu pareti deloc deranjat ca persoana pe care o aparati este agresiva sau jigneste. Proetul care a fost inaintea dvs. pe forum a plecat suparat, atragand atentia asupra atmosferei negative de pe forum. Dvs. pare ca agreati agresivitatea existenta pe forum. E posibil sa nu o fi observat pana acum.
Mai important este ca pare ca nu ati citit nici mesajele, ati citit doar ce spunea AlinB. Am scris ca vreau sa stiu cine e persoana care e agresiva si chiar sa ne intalnim, pentru ca, de obicei, acea persoana nu e deloc asa si in viata reala si face acest lucru sub protectia anonimatului. In urma dezvaluirii identitatii si, mai ales a intalnirii fata in fata, acea persoana nu mai e asa. M-am mai intalnit cu cineva de pe acest forum, tot la propunerea mea, tot cineva cu care aveam dispute. Nu am lovit pe cineva si nici n-o sa incep de acum, sunt o persoana pasnica. Daca citeati mesajele mel vedeati ca am scris ca nu am atacat sau jignit pe cineva de pe forum de prima data, chiar si dupa ce am fost atacat sau jignit am raspuns dupa ami multe astfel de intamplari.
Persoana pe care o aparati dvs. jigneste si ataca de multi ani pe multi de pe forum. Ati vazut cum vorbeste cu femeile, cum le face nebune? Acum ceva timp eram impreuna pe un forum (nu il cunosteam atunci), era singura persoana agresiva de acolo. Din cauza certei violente de acolo cu alti useri multi credinciosi inscrisi au cerut sa fie dezabonati (se primeau mesaje pe mail). Era un preot acolo, pe care il ataca si jignea tot timpul, imi era mie rusine de ce facea el. Eu am citit ca in viata reala aceste persoane agresive sunt persoane slabe, daca ii cunosti nu mai au curajul sa fie agresive, puterea lor e doar in anonimatul din spatele calculatorului. Daca aveati rabdarea sa asteptati raspunsul meu aflati si cum stau exact lucrurile.
Doamne ajuta!
Nu imi place agresivitatea pe forum si nu apar pe nimeni (nu sunt avocat).
Dar nu crezi ca prin mesajele alea, cumva intretii agresivitatea? Ma refer la cele in care ii inviti la intalniri fata in fata, sa le demonstrezi ca nu sunt asa mari si tari? Ce crezi ca intelege cineva din mesajele alea? Ca ii inviti la un ceai?
p.s. De ce esti asa surprins?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #437  
Vechi 13.07.2016, 21:09:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bravo catalin2, ai reuwit sa lwmuresti pe toata lumea cum gandeste un ortodox adevarat.
Daca dl. avocat e efeminat, tu sa inteleg ca esti chiar mai putin de atat daca ai nevoie sa vii cu verisorul?
Succes, am senzatia.ca ai sa fii coleg de 'camera' cu sacciv? alt 'ortox adevarat', lat in ceafa, ingust la minte.
Am vazut ca esti ingrijorat in legatura cu faptul ca as putea avea probleme cu legea. Te pot linisti in privinta asta, are cine sa imi dea sfaturi juridice, sora mea a facut dreptul, iar unul din cei mai buni prieteni a fost seful criminalistica aici, iar sotia sa prim-procuror (acum in CSM).
Am retinut expresia "ingust la minte" (fara sa fie si o surpriza, e ceva obisnuit pentru tine). Nu stiu cat de multa minte iti trebuie ca sa iti dai seama ca nu as fi putut sa scriu pe forum ca m-as duce sa bat pe cineva doar ca sa iti implinesc visul sa ajung unde ai spus. Plus ca am zis ca nu e un culturist, sa am nevoie de inca cineva. Varul meu e mai in varsta, are 51 de ani (desi pare mult mai tanar), e inginer si ar avea destula minte sa nu se duca orbeste sa bata pe cineva doar ca i-a spus varul lui. Era vorba ca am drum pe acolo, chiar am vrut sa scriu ca el ma tot roaga sa trec pe la el si il voi vizita.
Amuzant e ca de fapt tu s-ar putea sa te fi speriat. Am spus in mesajele anterioare ca cei ca tine, agresivi pe net, teoria spune ca nu sunt asa si in viata reala, profita doar de anonimat si se vad puternici. Dezvaluirea identitatii le-ar lua aceasta putere. De fapt ti-ai aratat, inca odata, rautatea.
Legat de infractionalitate, am gasit ceva interesant. De exemplu expresiile jignitoare se pedepsesc penal: http://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-inve...urioase-130127
Iar insulta si calomina sunt reintroduse din 2013 in Codul Penal (dar mai mult ca procese civile) http://www.gandul.info/politica/de-c...-bani-10967970
Era vorba doar de ideea de infractionalitate (ca tu ai pomenti de asta), stai linistit, n-o sa stea nimeni sa-si piarda timpul sa si faca asta.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 13.07.2016, 21:19:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cel vizat, Cătăline, cel VIZAT, nu avizat.
Corect, am scris gresit.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 13.07.2016, 21:33:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P.S. Sincer, mă doare undeva dacă on oarecare apreciază că aș fi efeminat;
Eu ma refeream doar la infatisare. Adica la faptul ca nu ai o infatisare de om dur, cum te manifesti pe forum. Acum te poti gandi daca le-a placut celor ce au fost jigniti de tine pe forum.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 13.07.2016, 21:59:19
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ma refeream doar la infatisare. Adica la faptul ca nu ai o infatisare de om dur, cum te manifesti pe forum. Acum te poti gandi daca le-a placut celor ce au fost jigniti de tine pe forum.
Serios, Cătălin, ce zici de reumanizarea interacțiunilor forumiștilor prin întîlniri en chair et os? Periodic, astea ar reîntări legătura străveche, dar aproape ca un cablu tăiat, a umanității din noi toți.
Reply With Quote
Răspunde