Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 27.07.2016, 21:32:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Măi omule, pe Hristos tot în grajdi Îl țineți ?
Atîta au. Dacă ar avea vile sau conace poate că l-ar ține acolo pe Dumnezeu.

Citat:
Voi stați în case, apartamente, viele, mobilate, utilate, cât mai îmbodobite și frumoase și pe Hristos... tot în grajdi Îl lăsați ?
Care voi? Întreabă-te mai bine despre care voi vrei să vorbești?

Citat:
Păi nu vă e rușine ? Nu vedeți cum își bat dracii joc de voi ? Oare atât de orbi sunteți ? Oare atât de mult urâți Biserica ?
Oare cine sunt dracii ăia care își tot bat joc? Pe cine regăsești printre ei?
De unde tot scoți tu că ar urî cineva biserica? Păi cei ce cred iubesc Biserica și nu o urăsc. Urîcioșii sunt în altă parte, deobicei în bar sau la birt... sau pe funcții foarte înalte.

Citat:
Ce vi-a făcut Biserica, Ortodoxia, cu ce greșim noi, toți, că facem Biserica, Biserică pe placul Domnului ? Voi sunteți pe placul demonilor... Mi-e tare milă de voi...
Cine sunteți voi toți? Cînd zici așa tu te gîndești la toți ortodocșii? Păi nu ei zic ci tu zici în numele lor. De ce ar fi ortodocșii în contra noastră a ortodocșilor? De ce? Cu ce am greșit unii altora? Oare nu avem dreptul să credem fiecare în Dumnezeu? Nu avem dreptul să credem fiecare în Cuvîntul lui Dumnezeu? Păi voi vă faceți pe placul demonilor răpindu-ne dreptul de a crede și de a mărturisi. Deci nu cred că ți-e milă ci spui tot ce-ți vine la gură amestecînd demonii ca să creezi panică în creduli. Păi demonii sunt cei ce nu cred sau cei ce cred greșit pentru a păcătui.


Citat:
Da, acuzi Biserica, că nu-și sărăcește ieslea Împăratului Universului... și tot tu spui de "portul cuvios specific tradițional românesc în conformitate cu Hrisovul care stă la temelie".
Te simți vizat cînd vorbesc de lux? N-am acuzat pe nimeni dar probabil că luxul evident de care profiți în loc să te facă să-l împarți, să dai din el și săracilor, iată, tu vi să le dai în cap fără pic de rușine pentru pofta ochilor și trufia bogăției... Și mai spui că ești creștin ortodox și că ne iubești? Defapt din ce vorbești văd că tu detești săracii... și mai ales pe ăia fără de păcate.
Citat:
Dacă aveți hrisov la temelie, atunci trebuie să aveți și biserica construită creștinește, cum au început să se construiască din secolul 3 bisericile, când a ieșit Biserica din catacombe.
Biserica Domnului e făcută din oameni căci Apostolii s-au dus să facă din oameni biserică și nu s-au dus să îi pună pe oameni să-și dea toți banii ca să ridice unii biserici peste biserici tot mai mari și mai multe spre a fi ele dărîmate.

Citat:
Deci faceți-vă acea biserică, frumoasă, cu Sfânt Iconostas, Sfinte Veșminte preoțești, ca Pavel, Sfintele Icoane ca mărturisire, cu hramul Bisericii, apoi Liturghierul, Molitfelnicul, Mineiele, Sfintele Canoane de la Sfintele Sinoade, toată rânduiala Bisericii, să dovediți că sunteți ortodocși, cum afirmați, nu? Atunci vă primim în Biserică și ne bucurăm împreună în Domnul.
Păi dacă nu cere Domnul Iisus Hristos în Cuvînt ceea ce le ceri dumneata, ce ar trebui ei să facă? Dumnezeu le cere Credință în Cuvîntul Lui Dumnezeu căci Hristos este biserica și casa creștinului așa cum Tatăl este biserica și casa Lui Hristos. Tu defapt ai vrea să slujească omul zidurilor așa ca cei din lume care își fac mereu case cu multe etaje și cu multe turnulețe ca să se vadă că e cel mai trufaș și cel mai tare din parcare... adică cel mai mare mafiot. Dumnezeu a trăit în corturi încă de pe vremea lui Avraam și Isaak și Iacov așa că El nu cere omului să-i ridice ziduri și să-I facă case și nici altare pline cu aureturi și cu tot felul de împopoțonări, nu cere. Dumnezeu cere Dreaptă Credință și multă dreptate făcută în Adevăr.... din iubire și din milă.

Citat:
Deci hai te rog, începe să răspunzi de aici, pagina 44: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=10271&page=44
Mai bine postezi doar cîte o pagină ca să discutăm. Acum e timpul să merg acasă căci îți scriu de la serviciu.

Citat:
Începe de la postarea mea #439, alineat cu alineat, te rog. Începe de acolo, bine? Te rog.

Nu merge așa. E mult prea mult deodată. Cred că ajunge pentru astăzi discuția asta. Trebuie să ai timp și pentru rumegare și discernere așa că pe viitor mai bine postezi maxim 20 de rînduri și eu îți răspund și tot așa sau invers, te întreb eu și răspunzi tu. Dacă facem inflație de întrebări și răspunsuri s-ar putea să nu mai rămînem cu nimic după ele decît să vrem mereu să tot întrebăm și să răspundem și s-ar putea ca prin asta să începem să ne mîndrim. Deci mai bine devenim mai eficienți și mai ne și odihnim pînă mîine căci lăcomia de prea multe cuvinte s-ar putea să vină din slava deșartă... cu care amîndoi lupătm. Ok?

Dacă ne ajută Dumnezeu, mîine continuăm de la postarea ta #439.

Last edited by vsovi; 27.07.2016 at 21:49:37.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 27.07.2016, 21:47:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

:) bine, te aștept mâine...

Să știi că dacă cei de la pucioasa sunt -biserica- și noi în toată România, Rusia, Grecia, etc., mințim și ne acuzați de erezie și că avem episcopi și preoți, la care nu trebuie să ne spovedim, cum spun duhurile de la pucioasa și alte acuze pentru Biserică, să știi că trebuie să argumentați scripturitic și patristic ce spuneți, să vă luptați cu oricine spuneți că sunt eretici, să le dovediți minciuna și le arătați că voi sunteți în Adevăr și ceilalți nu sunt, așa a făcut și Pavel, Apostolii și Sfinții Părinți cu ereticii și așa fac până azi și până la Judecată, Biserica se luptă cu ereziile, că așa învață Duhul Sfânt, să se arate înșelările. Origen a scris zeci de cărți, până să descopere Biserica în scrierile lui cele 3 mari erezii ale lui: preexistența, predestinația și apocastaza. A spus Biserica că e prea mult de citit? Nu, a citit tot. Deci nu spune nici tu că e prea mult de citit, eu îți voi da oricât timp ai nevoie, te voi lăsa să răspunzi cu răbdare la toate, în câte zile ai tu nevoie, și când spui că ai terminat de răspuns la cele 7 posturi, începând de la #439, voi încerca să răspund cu mila Domnului, citind tot ce mi-ai scris, mult sau puțin, cu atenție, fiindcă îmi pasă mult de tot ce scrii, fiindcă vreau să te ridic din erezii, ca să mântuiești alături de noi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 21:49:25.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 27.07.2016, 22:29:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
:) bine, te aștept mâine...

Să știi că dacă cei de la pucioasa sunt -biserica- și noi în toată România, Rusia, Grecia, etc., mințim și ne acuzați de erezie și că avem episcopi și preoți, la care nu trebuie să ne spovedim, cum spun duhurile de la pucioasa și alte acuze pentru Biserică, să știi că trebuie să argumentați scripturitic și patristic ce spuneți, să vă luptați cu oricine spuneți că sunt eretici, să le dovediți minciuna și le arătați că voi sunteți în Adevăr și ceilalți nu sunt, așa a făcut și Pavel, Apostolii și Sfinții Părinți cu ereticii și așa fac până azi și până la Judecată, Biserica se luptă cu ereziile, că așa învață Duhul Sfânt, să se arate înșelările. Origen a scris zeci de cărți, până să descopere Biserica în scrierile lui cele 3 mari erezii ale lui: preexistența, predestinația și apocastaza. A spus Biserica că e prea mult de citit? Nu, a citit tot. Deci nu spune nici tu că e prea mult de citit, eu îți voi da oricât timp ai nevoie, te voi lăsa să răspunzi cu răbdare la toate, în câte zile ai tu nevoie, și când spui că ai terminat de răspuns la cele 7 posturi, începând de la #439, voi încerca să răspund cu mila Domnului, citind tot ce mi-ai scris, mult sau puțin, cu atenție, fiindcă îmi pasă mult de tot ce scrii, fiindcă vreau să te ridic din erezii, ca să mântuiești alături de noi.
Nu te mai da victimă că nu te acuză nimeni de nimic și nici pe voi toți laolaltă nu vă acuză nimeni ci văd că tu mă acuzi mereu și pe mine și pe poporul Lui Dumnezeu.

Nu noi spunem ci în Cuvînt vorbește Domnul Iisus și sfinții iar ceea ce se spune acolo e Adevărat... dacă ești cinstit cu tine însuți vei citi, vei înțelege și vei crede.

Dragul meu nu pricepi că Dumnezeu nu este eretic? Nu găsești pic de erezie în Cuvînt. Nu-ți mai da apă la moară repetînd aceleași idei cu ereziile, cu sectarismele, cu demonii, cu voi toti ortodocșii care sunteți acuzați și abuzați de o mînă de credincioși...

Nu pricepi că nu eu și nu ei te acuză ci tu acuzi și nu toți ceilalți ortodocși ci tu acuzi și vrei să ne tratezi de ''erezie''.

Păi în loc să tot insinuezi vrute și nevrute și să repeți ca o placă stricată sau ca o moară stricată aceleași absurdități, nu mai bine discutăm noi la concret?

Iei o pagină, vii cu argumente, cu dovezi, cu probe, cu martori și arăți tu frumos despre ce erezie vorbești și în ce constă ea și așa poți să discuți ca să ne lămurim dar dacă vii mereu cu aceleași texte ca să-ți dau eu ție socoteală de toate ereziile și sectarismele lumii și de toți demonii de parcă eu sau cei din NIP le-am fi făcut sau le-am crede... păi cine ești tu? Ești tu delegatul tuturor ortodocșilor sau cine ești? Și despre ce vorbești?

Nu mai bine spui tu frumos ce crezi tu și mărturisești și tu așa ca mine ce crezi tu decît să o faci mereu pe apărătorul întregii ortodoxii de toate ereziile și de toate sectarismele și de toți demonii pe care nu vrei să îi vezi decît în credința mea și a lor, tu marele apărător care se dă victimă împreună cu toată ortodoxia?

Păi se poate să insinuezi că ești victima unor oameni săraci care nu au nici arme și nici mulțimi de oameni sau de armate și nici funcții peste alți oameni ca să te poată amenința? Ce ți-am făcut eu sau ce anume ți-au făcut ei? Dar nu-mi turna verzi și uscate ci te rog dacă ai ceva de spus, spune la concret. Cine cu ce te-a păgubit?

Și nu mai tot da exemple făcînd asemănări și corespondențe între eresuri ca să le verși pe toate celor de la NIP în cap și să le pui apoi în spate obligația de a se curăți de ele... că ei nu au nicio erezie ci tu susții mereu asta ca după aia să vrei să-i obligi la ce vrei tu susținînd că ei ar fii necredincioșii dacă nu fac ei ce ai vrea tu.

Păi cine ești tu să tot vrei mereu să facă alții ceea ce nu le cere lor Dumnezeu? Eu ți-am spus, ca mirean din BOR eu nu le cer nimic ci îi cred că sunt de bună credință și mă străduiesc să cred în Cuvîntul lui Dumnezeu. E simplu, crezînd îți schimbi viața din rău în bine asemenea lor... căci pe ei îi face Hristos asemenea Lui și a sfinților și a drepților. Îi face buni și blînzi și iubitori și miloși... așa cum sunt toate oile cerești.

Last edited by vsovi; 27.07.2016 at 22:35:52.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 28.07.2016, 01:24:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Of, iartă-mă, nu mai spun nimic, îmi doresc mult să continuăm de la postarea #439. Că ne tot lungim pe altele, și nu mai ajungem unde trebuie.
Ești tare sensibil și te agăți de orice.
Dumnezeu să-ți ajute. Deci hai să începem cu #439, te rog. Și când ai timp, chiar și în următoarele zile, continuăm cu #440, #443, #445, #446, #447. Atât, uite sunt 6 postări.
Nu-ți voi mai răspunde nimic, îți dau oricât timp și spațiu ai nevoie, până le termini pe acelea 6.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.07.2016 at 01:33:35.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 28.07.2016, 08:19:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
Eu cred că e așa cum îți spun: cele 7 Trîmbițe sunt 7 îngeri-oameni sfinți și mărturisirea lor este de la Dumnezeu. Toți au făcut minuni mari prin Credința lor în Dumnezeu și minunile lor au fost și sunt bune și sunt mulți martori care le-au confirmat:
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului.
2. Arsenie Boca și ucenicii lui.
3. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul de la Maglavit.
4. Sora Veronica de la Vladimirești și 5.Pr. Ioan Iovan de la Recea.
6. Sora Verginica de la Maluri prin care a vorbit Domnul Iisus ca printr-o Trîmbiță cînd ea era în stare de somn și sora sa Maria ca o punte spre...
7. Sora Mihaela de la Pucioasa și pr. Nicușor care continuă scrierea și citirea Cuvîntului lui Dumnezeu.
Pai si pe Ioan-Botezatorul cui il lasi ? Ca astia de pe lista asta a ta sunt ingeri-oameni, atunci cum ramane cu Ioan-Botezatorul ? Atat de rataciti sunteti
incat sfidati abc-ul credintei cu prostiile voastre.
Citat:
România e țara strălucirii și Noul Canaan și Noul Israel din români iar Iisus a fost trimis de Tatăl la noi pentru că Israelul cel vechi a căzut și îl reneagă și acum pe Mesia.
Iisus a venit pt toata lumea nu pt Romania.Daca Romania este tara stralucirii atunci Republica Athos ce mai este ?

Last edited by Copacel; 28.07.2016 at 10:41:46.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 28.07.2016, 11:14:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Of, iartă-mă, nu mai spun nimic, îmi doresc mult să continuăm de la postarea #439. Că ne tot lungim pe altele, și nu mai ajungem unde trebuie.
Ești tare sensibil și te agăți de orice.
Dumnezeu să-ți ajute. Deci hai să începem cu #439, te rog. Și când ai timp, chiar și în următoarele zile, continuăm cu #440, #443, #445, #446, #447. Atât, uite sunt 6 postări.
Nu-ți voi mai răspunde nimic, îți dau oricât timp și spațiu ai nevoie, până le termini pe acelea 6.
Mulțumesc că dai de lucru teologic unui mirean din BOR. Discuția noastră are și părți bune și părți rele. Că suntem amîndoi creștin-ortodocși asta ne unește, că Îl iubim amîndoi pe Domnul nostru Iisus Hristos asta ne unește de asemenea, că încercăm să respectăm mai întîi noi înșine tot Cuvîntul Lui Dumnezeu dăruit de la întemeierea lumii și pînă astăzi, asta iar ne unește și chiar ne bucură frățietatea asta. Mai rămîne ca fiecare, dacă nu crede ceva (ce crede că ar fi bun de crezut și folositor iubirii și mîntuirii lui) atunci să caute să se lămurească și mai bine de ce anume nu crede sau nu poate crede sau nu vrea să creadă sau îi e frică să creadă... Și fără să se deznădăjduiască și fără să intre în panică să se străduie cu ajutorul lui Dumnezeu, a Dreptății și Adevărului să încerce, ca un om liber, să creadă și să iasă din puțina lui necredință pentru ca să se bucure de unitate cu Dumnezeu.

O să continuăm de la postarea #439.

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 11:16:45.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 28.07.2016, 11:34:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
Eu cred că e așa cum îți spun: cele 7 Trîmbițe sunt 7 îngeri-oameni sfinți și mărturisirea lor este de la Dumnezeu. Toți au făcut minuni mari prin Credința lor în Dumnezeu și minunile lor au fost și sunt bune și sunt mulți martori care le-au confirmat:
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului.
2. Arsenie Boca și ucenicii lui.
3. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul de la Maglavit.
4. Sora Veronica de la Vladimirești și 5.Pr. Ioan Iovan de la Recea.
6. Sora Verginica de la Maluri prin care a vorbit Domnul Iisus ca printr-o Trîmbiță cînd ea era în stare de somn și sora sa Maria ca o punte spre...
7. Sora Mihaela de la Pucioasa și pr. Nicușor care continuă scrierea și citirea Cuvîntului lui Dumnezeu.
Pai si pe Ioan-Botezatorul cui il lasi ? Ca astia de pe lista asta a ta sunt ingeri-oameni, atunci cum ramane cu Ioan-Botezatorul ? Atat de rataciti sunteti
incat sfidati abc-ul credintei cu prostiile voastre.
Păi acum tu dialoghezi cu mine... de unde știi tu cît de rătăciți sunt alții? Ai stat de vorbă cu altcineva? Eu nu vorbesc în numele celor pe care ți-i închipui tu ci eu îți răspund din ceea ce cred... prin mila lui Dumnezeu.

Ce spui de fapt? Că dacă sf. Ioan Botezătorul nu e printre ei atunci sunt eu rătăcit încît sfidez abc-ul credinței cu prostiile mele, sau cu prostiile mele și ale altora care cred așa ca mine?

Păi chiar te rog, dacă eu spun prostii atunci ia spune-mi tu unde crezi tu că este sf. Ioan Botezătorul și înainte mărgătorul Domnului? Ia spune, ce părere ai tu? Trebuia să fie și el una dintre cele 7 Trîmbițe? Sau tu vrei să spui că scrie la Apocalipsă că una dintre cel 7 Trîmbițe e sfîntul Ilie sau sfîntul Ioan? Păi dacă susți ceva te rog arată pe ce anume îți întemeiezi credința.
Părerea mea este că niciuna dintre cele 7 sfinte Trîmbițe nu e sfîntul Ioan Botezătorul și nici sf. Ilie dar fiecare din cele 7 sfinte Trîmbițe poartă în duhul lor o bună parte din duhul sfîntului Ioan Botezătorul căci toate cele 7 Trîmbițe au trăit în duhul proorociei înainte mergător Domnului.


Citat:
Citat:
România e țara strălucirii și Noul Canaan și Noul Israel din români iar Iisus a fost trimis de Tatăl la noi pentru că Israelul cel vechi a căzut și îl reneagă și acum pe Mesia.
Iisus a venit pt toata lumea nu pt Romania.Daca Romania este tara stralucirii atunci Republica Athos ce mai este ?
Nu știu ce este republica Athos, dar România chiar este țara Strălucirii, Noul Canaan, Noul Israel așa cum este scris în scripturi și în Cuvînt iar Iisus a revenit duhovnicește prin cele 7 Trîmbițe Apocaliptice pentru păcătoșii din toată lumea ca să-i cheme iar la pocăință și la salvare, dar ca să locuiască El nu vine la tot omul îndărătnic din toată lumea ci numai la cei ce Îl așteaptă crezînd și se pregătesc ei ascultînd pentru această frumoasă întîlnire cu El și pentru viețuirea veșnică cu Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 11:52:38.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 28.07.2016, 14:01:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

Eu cred că e așa cum îți spun: cele 7 Trîmbițe sunt 7 îngeri-oameni sfinți și mărturisirea lor este de la Dumnezeu. Toți au făcut minuni mari prin Credința lor în Dumnezeu și minunile lor au fost și sunt bune și sunt mulți martori care le-au confirmat:
1. Preotul Iosif Trifa și Traian Dorz și Oastea Domnului.
2. Arsenie Boca și ucenicii lui.
3. Ciobănașul Petrache Lupu și Moșul de la Maglavit.
4. Sora Veronica de la Vladimirești și 5.Pr. Ioan Iovan de la Recea.
6. Sora Verginica de la Maluri prin care a vorbit Domnul Iisus ca printr-o Trîmbiță cînd ea era în stare de somn și sora sa Maria ca o punte spre...
7. Sora Mihaela de la Pucioasa și pr. Nicușor care continuă scrierea și citirea Cuvîntului lui Dumnezeu.
De ce toti romani? De ce nu si rusi, bulgari, greci, etc?
Reply With Quote
  #479  
Vechi 28.07.2016, 15:45:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Îți răspund a doua oară la acest mesaj!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fi-ți Sfinți, precum Eu sunt Sfânt", spune Domnul la I Petru 1, 16.
Da, așa spune.
Citat:
Deci și tu poți să ai iubire așa de sfântă și curată ca EL, de ce nu ai?
Pentru că eu mereu recad în patimile tinereții sau mă molipsesc de altele noi și n-am insinuat că aș fi sfînt dar mă străduiesc să nu mai păcătuiesc.
Citat:
Ești plin de tine însuți dar te consideri sfânt, sau?
Sunt prea plin de mine, deci mă laud și se încrede păcatul în mine iar dacă m-aș considera și sfînt pentru asta n-aș fi eu nebun? Ce zici? Deci mă strădui și să mă lepăd de mine însumi.

Citat:
De ce îi numești pe cei de la pucioasa, sfinți?
Pentru că orice om îndelung sfințit care se străduie să creadă și să viețuiască în sfințenie conform Cuvântului este mult mai sfînt ca mine sau ca restul oamenilor din lume deci față de mine toți aceștia sunt niște sfinți îndelung sfințiți.

Citat:
Pavel spune despre el că e cel dintâi păcătos, cel mai mare. Psalmistul David spune despre el că e vierme și nu om.
Dar tot Pavel spune pe undeva că mulțumește tuturor credincioșilor care ajutau pe săracii sfinți cu cîte ceva: cu bani, cu mîncare, cu mînă de lucru, cu un cuvînt bun... deci îi socotea sfinți pe cei ce lăsaseră toate pentru Hristos.


Citat:
Și voi ce sunteți?
Care voi? Eu sunt mirean din BOR și sunt sfințit și împărtășit cu Hristos și cred în Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa. Ei sunt îndelung sfințiți și bine pregătiți căci de 60 de ani le grăiește lor Dumnezeu. Cît sunt de sfinți sau de păcătoși fiecare dintre ei asta nu știu că nu am fost niciodată la ei să-i cercetez de aproape, dar cred că sunt sfinți, așa ca orice călugăr cu viețuire îndelungată întru sfințenie. Pentru mine unul ca acela e clar un sfînt și numai din faptul că stă în credință și primește o lucrare de îndelungă sfințire, dar față de alți sfinți mult mai mari, ar putea părea un păcătos.
Citat:
Curaj de discuții va fi mereu. Problema e că rămân atât discuții. Și nu se prinde de oameni nimic. Le arătăm Adevărul și fug de El. Ca și tine.
Păi orice discuție te-ar putea schimba în bine dacă știi să iei ceea ce este bun din ea. Ce-ți pasă ție ce prinde la oameni? Ai interese prozelite? Nu eu sunt cel ce fuge de dreptate și de Adevăr. Eu am citit despre cele 7 Trîmbițe Apocaliptice Îngeri-Oameni și le-am primit mesajul de la Dumnezeu și Îl cred pentru că acolo găsim Adevărul... și viața lor o găsești eroică dacă ești cinstit și o pui în contextul corect și dacă o cercetezi cu deamănuntul vei vedea că a fost una plină de adevăr și de iubire jertfelnică și de luptă bună dusă pentru mîntuirea tuturor. Citește despre fiecare din cele 7 sf. Trîmbițe și te vei convinge și tu de Adevăr și atunci îți vei da seama cine fuge de El.
[quote]
Citat:
Și crezi că e bine așa? Asta ne învață Biserica? Nu oare așa fac ereticii neo-protestanți? Înțelege fiecare ce vrea și ce poate și fiecare își face biserica lui... E bine așa? BIblia spune că ne rătăcim tâlcuind scripturile după mintea noastră.
E rău să tălcuiești scripturile? E rău să încerci să le înțelegi? Biserica și fiecare preot oare nu tîlcuiește după fiecare liturghie la fiecare pericopă scriptura zilei? Ce ai tu cu cei ce citesc și tîlcuiesc și ei scripturile după capul lor? Te temi că vor înțelege și vor interpreta mai bine ca tine? Ce ai tu cu cei ce vor să-și facă biserica lor? Ți-e frică și te cuprinde disperarea că-și pierde catolicismul sau ortodoxia din prozeliții care vă ''sponsorizează''? Să nu-mi spui tu că nu mai poți tu de grija lor. Alte interese propagandistice te poartă și nu grija pentru mîntuirea lor așa cum ne povățuiește Biblia: să nu răstălmăcim scripturile spre a noastră pierzare... ca ereticii.

Citat:
Așa au făcut Apostolii? Înțelegea fiecare ce putea și "ce îi era dat" să înțeleagă fiecare?
Bineînțeles că înțelegea fiecare ce putea, dar se străduiau să aibă o Credință comună cît mai cuprinzătoare și cît mai dreaptă în Adevăr. Păi darul înțelegerii este foarte mare și tu crezi că oricine îl poate primi din start? Eu cred că e nevoie pentru asta de o creștere duhovnicească în credință și așa Harul Duhului Sfînt te încununează cu o mai mare înțelegere atît a scripturilor cît și a celor care nu pot înțelege prea mult dintro dată... și prin asta se dovedește că ai înțelegere că nu te pui să-i abuzezi și să-i forțezi și să-i silești la ce vrei tu dacă vezi că ei înțeleg mereu pe dos vrînd să păcătuiască. Mai spui din cînd în cînd: ''Doamne facă-se precum Tu voiești să se facă voia Ta.''


Citat:
Știi ce e un Sinod Ecumenic și ce e o erezie?
Da.
Citat:
Dacă nu știi, crezi că poți să-ți dai cu părerea, să bănuiești ce ar fi, cum ar funcționa și apoi mai crezi că poți să ajungi și în Rai, nu?
Adică tu spui că nu poți și nu ai voie să-ți dai cu părerea? Nu poți să încerci să bănuiești ce citești? Tu spui că nu ai voie nici să-ți dai seama cum crezi că ar funcționa? Și după ce faci astea tu te îndoiești că ai putea să ajungi în Rai? Păi atunci unde este Libertatea dacă nu ai voie la păreri, la bănuială, la funcționare ca să-ți dai seama ce citești? Păi tu crezi că noi suntem un fel de roboți decerebrați care repetăm fără cîrtire canoanele și simbolul credinței și dogmele ortodoxe așa ca pe o poezie rostită într-o limbă necunoscută nouă ca pe un fel de superstiție absurdă în speranța că ne ajută fără să participăm cu Credința, Înțelegerea, Cunoașterea la ceea ce citim? Păi dacă Credința nu era ceva de citit și rumegat și de înțeles și de urmat și de trăit atunci nu era scris în Carte. Dacă e scris în carte și dacă la cartea sfîntă poate avea acces oricine așa cum voiește Dumnezeu atunci crede-mă că nu poți tu sau eu sau alții cenzura dreptul și modul cum poate fiecare citi și înțelege și urma.


Citat:
Nu, Domnul Hristos, n-a înființat Noul Ierusalim, până după Înviere și după Judecată, spune la Apocalipsă, atunci, atunci și abea atunci va fi dat Cerul Nou, Pământul Nou, Ierusalimul Nou, celor ce vor moșteni pământul.
Repeți și tu ca șarpele care a amăgit-o pe Eva: ''Nu, sigur nu veți muri... dacă mîncați din pomul acesta.''
Ba da, Domnul Iisus Hristos a înfințat Cetatea Noului Ierusalim de la Pucioasa și El grăiește în Cuvînt de 60 de ani ca să fie scris în Carte.
Practic vorbești mai sus de răstălmăcirea scripturilor și acum e clar că le răstălmăcești spre a ta pierzare. Suntem dimineața devreme în a treia zi (o zi cît 1000 de ani) după scripturi... iar cei ce aud Cuvîntul învie și nu vor mai veni la judecată... ci vor avea parte de un Cer nou, un pămînt Nou, de un Ierusalim Nou și drepții vor moșteni pămîntul făgăduinței.

Citat:
Noul Ierusalim de la Pucioasa, nu a fost dat de Domnul Hristos, ci de domnul hristos... dracul-hristos, hristoși mincinoși.
Iar te apucă... credința în minciuni și propagnda lor din interes.

Citat:
Dacă nu este așa, și e dat de Domnul Hristos, faceți-vă regim de Mănăstire ortodoxă.
Are regim de mînăstire ortodoxă și de cetate unde se adună credincioșii de sărbători.

Citat:
Cu ce greșește o mănăstire ortodoxă? Sau parohie, cu Biserică de parohie, organizată ortodox.
Am zis eu că greșește? Tu spui asta dîndu-te victima acuzării cînd defapt tu mă acuzi pe mine și pe ei.

Citat:
Ce e greșit întro Biserică ortodoxă?
Păi de ce mă întrebi asta pe mine din moment ce sunt mirean din BOR? Nu mă provoca la auto-critică că precis o să găsesc destule păcate... dar nu e frumos să judecăm. Este Cuvîntul lui Dumnezeu ca să-i trezească pe fiecare.

Citat:
De ce a voastră arată diferit și e atât de ciudată?
Pentru că așa a vrut Dumnezeu ca să nu pună pe spatele săracilor construirea unor lăcașe de cult impunătoare cu tot felul de tipicuri și de stiluri boierești și pentru că defapt Iisus ridică biserica Lui în oameni și nu în tot felul de clădiri sortite dărîmării.
Citat:
Dacă credința unește, voi de ce nu sunteți uniți cu noi?
Pentru că voi i-ați exclus. Dar despre care noi și despre care voi vorbești mereu? Eu ca mirean din BOR sunt unit cu tine în cele ce privesc ortodoxia în general dar în faptul că eu cred și tu nu crezi în Cuvîntul lui Dumnezeu și în mesajele Apocaliptice ale celor 7 Trîmbițe, acolo nu suntem uniți și tu ești cel ce mă excluzi nu eu, vrînd să-i exclud și eu pe ei așa cum îi excluzi tu.

Citat:
De ce ereticii nu vroiau să fie uniți cu creștinii?
Pentru că s-au exclus pe ei înșiși și au exclus la rîndul lor și ei pe alții.

Citat:
De ce ereticii își înființau propriul lor creștinism?
Pentru că sunt exclusiviști și îndărătnici și intoleranți și pentru că ei pricepeau altfel scriptura și credința și nu voiau ca altcineva să-i forțeze și să-i oblige cu dea sila să înțeleagă așa cum ei nu puteau pricepe și înțelege și crede nici în ruptul capului.
Citat:
De ce Pavel spune că aceia ereticii sunt anatema?
Pentru că nu aveau dragoste de Iisus ci îi mîna pe ei în luptă alte interese ascunse foarte viclene.
Citat:
Și chiar îi dă satanei, ăn mod expres și explicit. Ce este anatema, știi?
Ți-e frică de anatemă? Sigur că ți-e frică. Are așa un ecou superstițios ce înfricoșează și bagă panică în naivi. Păi dacă nu-L iubești pe Hristos ești anatemă oricît ai fi de mare creștin ortodox. Pe cei ce iubeau mai mult lumea, ce să facă cu ei? Păi ii dădea înapoi gLumii... conduse de satana, spunînd că aceia dintre creștini sunt anatemă. Sfinții după 3 încercări repetate de a-l îndrepta pe cîte un păcătos desfrînat îi punea anatemă adică îl scria și îl nota ca să știe toți să se ferească de el și era socotit ca un necredincios și un vameș și ca orice alt păcătos care nu voia să se întoarcă din căile lui cele rele.


continuarea mai jos.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 28.07.2016, 15:47:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit continuare pt. Igor

Citat:
Voi sunteți poporul lui Dumnezeu?
Poporul Lui Dumnezeu sunt locuitorii sfintei cetăți a Noului Ierusalim de la Pucioasa și poate și cei ce merg și participă la sărbători acolo și poate și cei ce cred și își schimbă viața în concordanță cu tot Cuvîntul lui Dumnezeu scris acolo.

Citat:
Atunci de ce faceți lucrurile diferit față de noi?
Cine sunteți aia voi? Eu pot să spun de ce fac eu că pe alții nu i-am urmărit și nu știu ce fac și cu atît mai puțin nu te-am urmărit pe tine sau pe voi ăia despre care vorbești ca să-mi dau seama ce se face diferit, și ce e greșit dacă se face ceva diferit. Dar cine sunt eu să cercetez ca să judec pe altul?
Citat:
Rușii, grecii, bulgarii, sârbii, și alți ortodocși, nu sunt poporul lui Dumnezeu?
Oricine crede și urmează sfinților ar putea fi teoretic din poporul lui Dumnezeu... căci Credința este un dar pentru tot omul.
Citat:
Cu ce greșim noi?
De ce mă ispitești să te judec pe tine sau să judec pe ortodocși? Păi fiecare ortodox cu păcatele lui și eu cu păcatele mele.

Citat:
Voi dacă faceți diferti și credeți diferit, greșiți.
Iar dacă nu credeți diferit, de ce nu sunteți ca noi?
Nu vezi că mă strîngi cu ușa, logic, ca să fac eu sau ei ce vrei tu? Păi nu trebuie să fiu eu așa ca voi sau așa alții, ca voi, căci nici nu știu cum sunteți voi ci eu și ei trebuie să fim ca Domnul nostru, ca Iisus și ca sfinții... căci așa este poporul Lui Dumnezeu: un popor sfînt de preoți cu preoție veșnică, unde preot înseamnă un cîrmuitor și un mîntuitor pe care urmîndu-L poți să speri că o să ajungi în Împărăția Cerurulilor, adică în fericire.
Citat:
Hristos mânca la masă cu vameșii și păcătoșii, și era cârtit, bârfit, hulit, de "ăia presus, din Israel, ăia mult mai presus de restul lumii".
Da, pentru că bolnavii au nevoie de doctor și nu cei sănătoși.

Citat:
Îi lăsa pe ucenici să culeagă grâu să mănânce sâmbăta, încălca legea veche, de-i oftica pe "ăia de sus", vindeca sămbăta, din nou, nepotrivit legii iudaice, care era foarte strictă și rigidă și El era foarte flexibil și iubitor și îi plesnea în creștetul capului cu faptele iubirii Lui...
Vorbești prostii mari și se vede că ești cam eretic deși te dai mare ortodox. Păi Iisus Hristos nu a încălcat legea veche cum minți tu ci a desăvîrști-o și a întărit-o atît în Cuvînt cît și în faptă căci dacă ar fi încălcat-o atunci chiar era un păcătos și un călcător de lege și un om al fărădelegii și-și merita moartea pe cruce așa ca orice tîlhar. Deci nu El nu încălca, nu frustra înbolnăvindu-i de oftică și nu îi plesnea în creștetul capului pe alții și nici măcar pe ''ăia de sus'', pe nimeni... căci faptele iubirii Lui nu sunt de tipul descris de tine ci sunt în duhul Adevăratei Legi Vechi căreia i s-a supus cu desăvîrșire împlinind toate scripturile proorocilor, căci El era și este Mesia.
Citat:
Voi sunteți mai sus de restul lumii, mai sus de ortodocși, nu?
Păi văd că tu ești exclusiviul și osînditorul... ca să nu zic voi.
Citat:
Mai sus de cei din Mănăstiri, nu? Ăia sunt proști nu știu ce fac și nu se mântuiesc, nu?
Păi tu spui asta încercînd mereu prin multe întrebări ironice să te scoți pe tine și pe voi cu mult mai sus...

Citat:
Sau cum? Voi la noul Ierusalim sunteți atât de speciali, iar restul sunt praf?
Eu sunt mirean din BOR iar cei de la Noul Ierusalim precis sunt altfel decît restul lumii că dacă ar fi la fel atunci ce sens ar mai avea toată pregătirea făcută de 60 de ani de cînd ei urmează Cuvîntului? Dar tu te dai mai special împreună cu voi ăia despre care vorbești căci nu eu ci tu vrei mereu și insiști să fiu și eu așa ca tine și ca voi... deci se pare că întrebările tale lămuresc ceea ce crezi: că noi suntem praf și că voi sunteți speciali, nu știu la care voi te referi.

Citat:
Și voi aveți Dreapta Credință creștină?
Bine-înțeles.
Citat:
Atunci de ce faceți toate lucrurile atât de diferit?
Păi de unde să știu eu sau ei ce faci tu și cu ce te ocupi ca să pot să compar ca să sesizez diferențele?

Citat:
De ce aveți haine atât de diferite?
Aia e uniforma lor.

Citat:
Nu sunteți nici ca și călugării din mănăstire, nici ca mirenii...
Acolo e mînăstire, dar portul de acolo e specific tradițional romînesc, cuvios.

Citat:
În Sfintele Mănăstiri ale noastre nu e Dreapta Credință? Nu locuiește Dumnezeu Duhul Sfântn acolo? Doar la voi, sau cum?
Dumnezeu ar locui în tot omul, însă dacă omul păcătuiește și nu regretă și nu se întoarce din căile lui cele rele la Dumnezeu ci se mîndrește și se semețește în răutăți și silnicie atunci singur își închide Cerul omul necredincios și rău ca prostul și apoi șade mort și în nepăsare adîncă ținîndu-se mai presus de alții și făcînd exclusivism... de om și nu de păcate.
Citat:
Aveți și voi chivotul legii? Parcă știam că e pierdut. E o copie?
De unde să știu ce au ei? Eu n-am chivotul dar am legile vieții, tot e ceva.

Citat:
Da? Omule, atunci de ce arătați așa de diferit? Hainele, portul, evanghalia aceea pusă pe un postament, construcția clădirii ce o numiți biserică, cu colțurile acelea ciudate, multe, corturile unde vă adunați, nu aveți Sfânt Iconostas, catapeteasmă, nu aveți Sfinte Vase, Sfântul Potir, nu aveți ierarh în mijlocul vostru, nu aveți clădirea în sine, ca Biserică, cu Sfintele Icoane zugrăvite pe pereți, ca mărturisire a hramului, a evenimentelor biblice, unde sunt acestea? Unde sunt călugării? Monahii, monahiile? N-am văzut portul lor pe acolo. Unde-i starețul? Ștareța? Unde sunt Mineiele? Molitfelnicul? Liturghierul? Unde sunt?
De ce mă întrebi pe mine? Nu-s eu responsabil cu toate cele afierosite Domnului. Ei au acolo doar ceea ce au primit și au păstrat și ceea ce este scris în Cuvînt ca să aibă.

Citat:
De unde știi? Știi tu cumva ce-i în inima și mintea unui om? Doar Dumnezeu cercetează inimile și rărunchii, spune Scriptura.
Ba e chiar fix invers. Majoriotatea din Biserică, din BOR, cred în Cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc.
Ce frumos ar fi să nu se oprească ei mai înainte de Apocalipsă ci să creadă ei și Apocalipsa și în cele 7 sfinte Trîmbițe Apăocaliptice și în Cuvîntul lui Dumnezeu de la Pucioasa. Atunci ar fi minunat de bine și de frumos pentru ortodoxie.


Citat:
Atribuie cuvântul unui om? Dar Pavel ce-a fost? Un om. Și a zis să-i urmăm lui, cum și el urmează lui Hristos. Și noi credem că Pavel nu spune de la el, ci de la Dumnezeu.
Nu atribuie Cuvîntul unui om ci Cuvîntul e dictat de Dumnezeu și scris în Cartea Cuvântul lui Dumnezeu. Așa cred și eu că sf. ap. Pavel grăia de la Duhul Sfînt sau de la el însuși dar nu aiurea ci în concordanță cu Evanghelia Domnului pe care o propovăduia și o urma.

Citat:
De cine au fost rupți și separați?
Ei au fost excluși.

Citat:
Dacă au fost rupți și separați, înseamnă că ceva era împotriva Bisericii, au fost învățați, li s-a argumentat în lumina harului Duhului Sfânt, nu au vrut să asculte și au trebuit alungați.
Așa dau toți oamenii credit stăpînirii fără să cunoască faptele și Adevărul. Logica asta vicleană: dacă așa și pe dincolo atunci a trebuit să fie alungați deși realitatea e exact invers, întîi constanți că au fost alungați și atunci ești sigur că așa și pe dincolo deci și-o meritau. E exact ca în politică, dacă îl vezi cu cîătușe sau în pușcărie sau răstignit pe cineva atunci sigur a meritat... și crezi în viclenia asta făcută de propaganda noii morale comuniste. Păi tu de ce nu asculți de cei ce vor să-L lepezi pe Hristos? Dacă tu nu vrei să te lepezi de Hristos atunci de ce le ceri altora să asculte și să se lepede? Păi lor le grăiește Dumnezeu de 60 de ani și sunt martori și găsim la ei multe mărturii și vede oricine ceea ce este scris în carte că numai Dumnezeu ar putea scrie așa ceva și în așa fel.

Deci cine greșește aici în mod evident? Cei ce i-au exclus sau cei ce au fost excluși? Nu prea contează căci nu vrem să judecăm pe nimeni, dar cei ce i-au exclus ținîndu-se pe sus, defapt s-au exclus pe ei înșiși de la a crede și de la a citi un Cuvînt atît de frumos și de minunat ca al Lui Dumnezeu. Deci loruși și-au făcut singuri rău căci ei sunt cei ce s-au privat de bunătatea și de mîngîierea Duhului Sfînt care Luminează prin Cuvîntul lui Dumnezeu din cărțile de la Noul ierusalim.


continuarea mai jos.

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 16:15:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57