Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.12.2016, 17:54:08
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Va muri in veacul nr 2...Mereu omul indoctrinat si incapatanat va găsi răspunsuri...
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.12.2016, 22:58:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
El spune:
€€Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.(Apoc.1,18 - Biblia Ortodoxă)

Nu mă întreba cum se poate una ca asta, de bună seamă este o taină ce n-o putem pricepe. Suficient să-L credem pe cuvânt.
Pai nenica, daca e sa-L crezi pe El, atunci nu poti sa-i mai crezi pe adventisti.

Ca daca zice acolo clar ca "a fost mort" si adventistul iti zice ca mort=disparut,inexistent, atunci trebuie sa renunti ori la povestea adventista ori la ideea ca Hristos e Dumnezeu si atunci devii iehovist.

Sau si mai bine, lepezi toate ratacirile si vii la Biserica Una, pe care "portile Iadului nu o vor birui".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.12.2016 at 13:26:59.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.12.2016, 23:36:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

In fapt decât crestini (daca astia se pot numi crestini si repet ce spun adventiștii despre Ioan Botezătorul : Ca el fiind mai mic decât cel mai mic din imparatia cerurilor nu va ajunge in împărăție deci va ajunge in iad) adventiști si iehovisti cred in faptul ca omul dupa ce moare nu mai stie nimic despre el...dar biblia ne mai învață ca sa nu ne lăsăm amagiti. De cine de crestini sau de niste amăgitori? Pot crestinii sa insele lumea cum ca Domnul ar venii si s-ar dovedii o minciună? Dar ce grija a avut Duhul Sfânt de biserica daca ea cf cu cele spuse de adventiști a căzut in erezie ? Cum poate biserica sa fie permanenta si sa predice adevărul daca ea a căzut in erezie?! Când i-am povestit despre ce cred adventiștii despre Ioan unui ateu el a zis ca astfel de oameni sunt îndoctrinați si pun o mare pată învățăturii crestine. Deci ereziile strica mesajul si învățătura lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 09.12.2016, 09:36:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Revenind la subiect după divagațiile de mai sus, atât în Biblia Ebraică, cât și în Biblia Grecească, pasajul din Geneza spune clar că omul a devenit un suflet viu, nu că ar fi fost dotat cu un suflet.
uite ca nu este chiar asa. Omul nu este doar un suflet, el chiar are un suflet. Citeste aici: "Dumnezeul păcii să vă sfințească El Însuși pe deplin și duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos". (1 Tesaloniceni 5:23). Verset luat din Biblia Cornilescu, biblie folosita de cultele evanghelice ca sa nu zici ca ortodocsii...intelegi tu la ce ma refer.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #175  
Vechi 14.01.2017, 15:29:20
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Ce e sufletul? Citind acest topic am priceput ca nu se poate pricepe ce e sufletul decat daca stabilim ce versiune a Bibliei sa interpretam: Septuaginta sau Textul Masoretic. De asemenea, atunci cand observam in textul biblic, cel Adevarat desigur (urmeaza sa stabilim care e acesta), vreo sugestie legata de faptul ca sufletul ar fi viu sau mort, trebuie sa tinem seama de faptul ca sufletul e nemuritor, altfel riscam sa devenim adventisti si nu e bine.

Cineva spunea:

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Despărtirea [definitivă] de Dumnezeu e moartea a doua, aceea din care nu mai există înviere;
Complicata treaba. Moartea intai... moartea a doua... A treia nu? Pana la urma ce inseamna "moarte"?

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ati adus un singur argument biblic cu privire la nemurirea sufletului? La faptul că sufletul părăseste trupul în momentul mortii si trăiste în continuare într-o altă sferă, înainte de a fi înviat? NU ati adus!
Aha, deci dupa moarte sufletul ar trebui sa paraseasca trupul si inteleg de aici ca el poate exista in absenta trupului, numai ca pentru asta e nevoie de argumente. Majoritatea crestinilor cu care am stat de vorba spun ca sufletul poate exista fara trup doar dupa ce in prealabil a fost in trup, intrucat , sufletul n-a existat inainte ca omul sa fi fost conceput. Cu alte cuvinte sufletul exista doar dupa ce a intrat intr-un embrion, iar dupa aceea el nu mai poate sa nu mai existe, devine indestructibil. Totusi n-am auzit inca niciun crestin sa spuna ca sufletul ar fi un simplu cuvant pe care noi il folosim pentru a desemna o realitate pe care n-o intelegem. Asta se pare ca ar contraveni doctrinei crestine.

Complicata treaba! Asadar eu traiesc, ma misc, respir, am suflet, si vine la un moment dat cineva cu un topor in mana, imi da in cap, iar din acel moment sufletul meu incepe sa traiasca intr-o alta sfera. Dupa cum sugereaza comentariile scrise de cei de dinaintea mea, sufletul poate trai in cealalta lume ca suflet viu, daca a crezut in Dumnezeu, sau ca suflet mort, daca n-a crezut. Probabil ca moartea a doua despre care am auzit vorbindu-se pe aici e moartea spirituala. Acum m-am lamurit. Moartea asta spirituala e adevarata moarte si de aceea crestinii nu se tem deloc de moartea fizica...ma rog!

Totusi nimeni de aici nu si-a imaginat urmatoarea situatie. Un om se imbolnaveste de alzheimer. Cei din jurul lui observa ca respectivul uita in mod progresiv numele prietenilor sai. Ii vine tot mai greu sa faca calcule, iar in cele din urma nu mai e in stare nici macar sa adune doua numere. In curand nu mai e capabil nici macar sa se joace de-a unu, doi, trei...etc, nu-si mai recunoaste rudele apropiate, vorbeste din ce in ce mai putin, uita cuvinte, intelege din ce in ce mai greu ceea ce i se spune, pana ce e lipsit de capacitatea sa inteleaga chiar si propozitii simple. Mai apoi omului ii vine tot mai greu sa umble fara sa fie ajutat de cineva. Prefera sa stea jos pentru ca intr-o buna zi sa nu mai poata sta nici pe scaun, isi pierde reflexele si in cele din urma moare din cauze cunoscute (pneumonie, infectii, atac vascular) sau necunoscute (probabil de sorginte neurologica, adica alzheimer pur si simplu). Cercetand creierul unui asemenea pacient vom observa un proces clar de degenerescenta, adica de moarte a neuronilor in special a celor aflati in zona cortexului si de aici si aparitia mai intai a simptomelor ce denota afectarea functiilor cognitive. Exista vreo legatura intre leziunile ce se produc la nivelul creierului unui bolnav de alzheimer si "tulburarea" sau "incetosarea" care ii cuprinde sufletul? Raspundeti dumneavoastra la aceasta intrebare. Sau nu raspundeti. E totuna. Oare sufletul omului a fost si el distrus de aceasta boala sau numai trupul sau? Iar daca sufletul nu a fost distrus, de ce avem totusi impresia ca, in timp ce boala avansa, sufletul pacientului se imputina din ce in ce mai mult? Ati cunoscut vreodata o fiinta plina de viata care sa se transforme treptat-treptat intr-un simplu obiect cu chip omenesc? Daca da, atunci probabil veti cauta sufletul in alta parte decat in Septuaginta sau in Textul Masoretic.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.

Last edited by Krautrock; 14.01.2017 at 15:45:10.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.01.2017, 15:46:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Krautrock, sufletul nu este memoria omului, iar aceasta are legătură atât cu creierul, cât și cu sufletul. Acționând asupra creierului, nu acționezi și asupra sufletului, însă. Creierul este, probabil, doar o interfață a minții, prin care se face legătura cu trupul și cu lumea concretă. Degradarea lui afectează manifestarea în trup, care, la un moment dat, dintr-un motiv sau altul, va deveni intert. Nu va mai manifesta viață, dar ceea ce dispare în acel moment nu este sufletul, ci legătura cu el.

Despărțindu-se de trup, sufletul rămâne întreg, păstrând, se pare, inclusiv memoria evenimentelor pe care le-a parcurs în viață.

Totuși, trebuie să recunoaștem că nu știm multe despre suflet; avem mai mult deducții și intuiții, iar restul îl vom afla după trecerea pragului vieții în trup.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.01.2017, 16:03:41
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Krautrock, sufletul nu este memoria omului, iar aceasta are legătură atât cu creierul, cât și cu sufletul. Acționând asupra creierului, nu acționezi și asupra sufletului, însă. Creierul este, probabil, doar o interfață a minții, prin care se face legătura cu trupul și cu lumea concretă. Degradarea lui afectează manifestarea în trup, care, la un moment dat, dintr-un motiv sau altul, va deveni intert. Nu va mai manifesta viață, dar ceea ce dispare în acel moment nu este sufletul, ci legătura cu el.

Despărțindu-se de trup, sufletul rămâne întreg, păstrând, se pare, inclusiv memoria evenimentelor pe care le-a parcurs în viață.
Bine v-am gasit!

Fabula mea despre bolnavul de alzheimer, deoarece e o fabula si nimic mai mult, avea ca talc o intrebare: unde se afla sufletul omului atunci cand vedem ca sufletul lui devine tot mai firav? Nu ma intereseaza deocamdata ce se intampla cu sufletul dupa ce omul moare. Pacientul din fabula mea a murit deoarece aveam nevoie de creierul sau ca sa vad daca exista vreo legatura intre procesul de atrofiere a cortexului si tulburarile de gandire. Ma intereseaza doar daca boala aceasta care parca topeste sufletul asa cum caldura topeste gheata, chiar topeste sufletul sau nu-l afecteaza deloc.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.01.2017, 16:57:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bine v-am regăsit!

Asta încercam să argumentez: că nu sufletul este cel care se diminuează atunci când memoria sau mintea suferă. El se află tot acolo unde era și mai înainte, păstrând legătura cu trupul până la moartea acestuia. Cel care nu mai funcționează corect este trupul, nu sufletul, acesta subzistând și la modul inconștient.

Observațiile privind moartea clinică relatează cazul cuiva care, aflându-se în această stare, se percepe pe sine întreg, deși trupul său era ciung. Sufletul, se pare, rămâne într-o legătură subtilă cu trupul care i-a dat o concretețe, niște limite, nu se dizolvă în eter. Credința mea este că și memoria și-o regăsește întreagă după moartea fizică.

P.S. Cred că afirmația de la semnătura ta (dacă putem comunica fără ''dv.'') e cam abuzivă. Creștinului i se cere să răspundă chiar și la blestem cu binecuvântare, din partea oricui ar veni. E adevărat, însă, că nu toți facem așa, dar asta ne face mai puțin creștini. Ne regăsim în situația de aici :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 14.01.2017 at 17:26:41.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 14.01.2017, 22:38:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Bine v-am gasit!

Fabula mea despre bolnavul de alzheimer, deoarece e o fabula si nimic mai mult, avea ca talc o intrebare: unde se afla sufletul omului atunci cand vedem ca sufletul lui devine tot mai firav? Nu ma intereseaza deocamdata ce se intampla cu sufletul dupa ce omul moare. Pacientul din fabula mea a murit deoarece aveam nevoie de creierul sau ca sa vad daca exista vreo legatura intre procesul de atrofiere a cortexului si tulburarile de gandire. Ma intereseaza doar daca boala aceasta care parca topeste sufletul asa cum caldura topeste gheata, chiar topeste sufletul sau nu-l afecteaza deloc.
Spunem ca si bebelusul are suflet, desi nu stie ce-i cu el o vreme. Pacatele afecteaza sufletul, acea boala doar mintea.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 15.01.2017, 05:48:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Credința mea este că și memoria și-o regăsește întreagă după moartea fizică.
4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor. (Psalmi145,4)
Credinta mea este ca memoria se pierde(asa inteleg din versetul de mai sus), insa ramane in inima(suflet) sentimentul generat de fiecare gand.

Citat:
Spunem ca si bebelusul are suflet, desi nu stie ce-i cu el o vreme. Pacatele afecteaza sufletul, acea boala doar mintea.
Deoarece sufletul este legat de trup, de aceea pacatul sufletului se transmite la trup.

24. Nimeni dintre locuitorii Sionului nu va zice: "Sunt bolnav!" Poporul care-l locuiește va dobândi iertarea păcatelor.(Isaia33,24)

Am avut mereu sentimentul, iar versetul de mai sus mi l-a confirmat, ca orice malformatie sufleteasca se evidentiaza in trup, iar sufletul neprihanit are parte de un trup sanatos tun; de aceea se zice "Mens sana in corpore sano".
Oare de ce Iisus n-a avut nici macar o gripa?
Adevarat spun: orice boala se trage din suflet.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde