Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 22.10.2017, 07:24:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai putea dezvolta pe acest fir? In mod special sa argumentezi: de ce?
Sau ramane valabil ca daca e o discutie serioasa, fara porcaieli, tu nu discuti cu mine?
Sfânta Tradiție e a Bisericii.
Care e una.
Altă întrebare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1122  
Vechi 22.10.2017, 10:15:30
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Ai raspuns deja la alta intrebare.
Dar te felicit ca te-ai trezit asa devreme sa-i luminezi pe muritori ca Biserica este Una.
Scrie si in Biblie, deci ce spui e cu totul Adevarat.
Reply With Quote
  #1123  
Vechi 22.10.2017, 11:08:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

M-am trezit ca să particip la Sfânta Liturghie.
Și am răspuns la întrebarea ta: de ce tradiția voastră nu e sfântă. Pentru că nu e a Bisericii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1124  
Vechi 22.10.2017, 16:02:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.645
Implicit

Eu NU am pus o asemenea întrebare.
Pentru ca tradiția noastră e sfântă.
Iar noi suntem Sfanta Biserica.
Nu te-ai intors cam devreme de la liturghie?
Reply With Quote
  #1125  
Vechi 22.10.2017, 16:14:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ha ha.
Ha ha.
HA HA.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1126  
Vechi 22.10.2017, 22:28:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca nici macar tu nu poti nega ca sunt culte asa numite crestine aberante prin normele impuse si care vor sa treaca drept "ascultarea de Dumnezeu".

De unde sa stie un novice in ale credintei ce e bine si ce e rau din ceea ce i se cere sa faca?

Diavolul s-a incumetat sa-i ceara, cu Scriptura, lucruri aberante Fiului lui Dumnezeu, un individ oarecare, deja in deruta spirituala, are sanse mai bune sa-i faca fata?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca tot vorbim de reperul Scripturistic, unde este in Sfanta Scriptura conceptul de "garduri confesionale" ?
Citat:
Dar daca unul zice ca e mesaj de la Dumnezeu sa se mai stranga luna respectiva o tura de bani, poti sa zici ca ar contrazice invatatura apostolica?
Nenea Penti, tare iti place sa dai cu batzul prin gard, da' sa raspunzi punctual la niste intrebari banale..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1127  
Vechi 22.10.2017, 22:30:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci Sfanta Traditie Ortodoxa cuprinde clarificarile pe care le-au facut unii crestini ortodocsi la aproape 1500 de ani de la moartea apostolilor.

Dar Sfanta Traditie Protestanta NU poate contine clarificarile facute de unii crestini protestanti la aproape 1500 de ani de la moartea apostolilor.

Ai putea dezvolta pe acest fir? In mod special sa argumentezi: de ce?
Sau ramane valabil ca daca e o discutie serioasa, fara porcaieli, tu nu discuti cu mine?
Pai simplu: n-ai sa gasesti cu 1500 ani mai devreme nicaieri "Sola Scriptura".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1128  
Vechi 23.10.2017, 06:44:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu am zis deja: "Sfânta Traditie protestantă" nu există. Pentru că ce fac ei nu e Biserica.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1129  
Vechi 23.10.2017, 09:01:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu am zis deja: "Sfânta Traditie protestantă" nu există. Pentru că ce fac ei nu e Biserica.
Pot sa te intreb ceva?

Ai idee cum s-a ajuns la ceea ce inseamna astazi Biserica? Institutional, cat a durat, cate victime au existat, amestecul politic, laic, etc? Crezi ca daca ai sti toate acele lucruri ai mai face astfel de afirmatii?
Reply With Quote
  #1130  
Vechi 23.10.2017, 09:09:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da ai dreptate.
Este un exemplu excelent al faptului ca ceea ce au invatat sfintii are radacini in Scripturi. Insa ei, mai apoi, au avut explicatiile lor, precizarile lor, aportul lor.

Invatatura despre energia necreata este sintetizata astfel in ziarul Lumina, cotidianul Patriarhiei:
Sfântul Grigorie vorbește de posibilitatea cunoașterii și a unirii nemijlocite cu Dumnezeu. El spune că nu există natură (ființă) nelucrătoare, care să nu se manifeste în afară prin energii. Numai inexistența este nelucrătoare și neenergetică. Orice persoană care are natură proprie poate fi cunoscută prin manifestările ei. Dumnezeu, fiind necreat, se manifestă prin energii necreate (harul lui Dumnezeu); omul și întreaga creație au energii create, corespunzătoare naturii lor. Energiile - necreate sau create - sunt distincte de persoana care le generează, dar nu sunt diferite sau separate de aceasta. Astfel, ele fac cunoscută persoana, însă esența persoanei nu se epuizează în manifestările ei, rămânând întotdeauna dincolo de acestea.
Pentru a ilustra cele două concepții diferite, ne-am putea folosi de imaginea soarelui (exemplu ce trebuie primit, desigur, păstrând proporțiile): pentru adepții lui Varlaam, Dumnezeu este ca și discul solar lipsit de raze (situație în care lipsește și lumina, și căldura), în vreme ce pentru Sfântul Grigorie Palama El este ca soarele care încălzește și luminează pământul, grație razelor sale.
Cele două perspective au și consecințe diferite: în relația prin energii dintre Dumnezeu și lume, păcatele sunt considerate boli, iar calea spre mântuire presupune pocăința și vindecarea prin unirea cu Dumnezeu și sălășluirea harului Său în om; în relația indirectă cu Dumnezeu - prin harul creat -, avem de-a face cu o religie morală în care păcatele sunt considerate încălcări ale legii, ceea ce face ca în îndreptare să predomine pedeapsa și se minimalizează iubirea. Din contră, învățătura despre mântuirea ca vindecare accentuează foarte mult iubirea, iar libertatea dobândește un loc important.
Este invatatura formulata de sfantul Grigorie Palama.
Aparuta la mai mult de un mileniu dupa moartea ultimului apostol.

Sper ca nu imi ceri sa cred ca doctrina harului necreat a fost formulata de Iacov, Petru si Ioan, la coborarea de pe Muntele Schimbarii la Fata. Si transmisa oral pana la Grigorie Palama.
Tu asa ceva crezi ?
prietene, daca Grigorie Palama a vorbit despre energiile necreate, inseamna ca el a inventat acesta invatatura? Nu se gaseste in Biblie? Biblia vorbeste despre Lumina. Lumina, este sau nu o energie necreata? Daca vorbesti si detaliezi despre Lumina, inseamna ca inventezei invataturi la aproape 2000 ani de la moartea ultimului apostol, doar pentru simplu fapt ca ei nu au dezbatut daca Lumina este sau nu o energie necreata?
ps: sa nu uitam ca apostolii au vorbit si au scris doar la problemele aparute in timpul vietii lor. Ei nu au avut, spre exemplu un Arie, care sa conteste divinitatea lui Hristos
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17