Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1441  
Vechi 19.02.2018, 12:27:19
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici vorba de 270 de milioane, nici macar pe aproape.
Frate Catalin, tu poti sa te joci cu cifrele cat doresti. Te impiedici de ele, le rastorni, le inversezi, revii, te mai trezesti, e o baba-oarba de toata frumusetea.

Insa, daca Domnul nu revine sa isi rapeasca Mireasa, in treizeci de ani crestinii vorbitori in alte limbi vor depasi un miliard. Pentru ca Duhul Sfant lucreaza cu putere in vremurile noastre, dupa cum scrie in Biblie.
Dar tu vei continua sa zici ca-s vreo 50 de milioane. Maximum.
Sau, poate, vei avea harul sa te numeri printre ei. Probabil ca in acest caz, fericit, vei fi un pic mai obiectiv.
  #1442  
Vechi 19.02.2018, 12:33:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Iar eu ti-am zis ca ce zici tu p'acolo, e un cliseu de doi bani.
Crezi ca ar trebui sa-ti mai spun si ca e o generalizare prosteasca?

Pana una alta eu studiez Biblia mai mult decat tine si o cunosc mai bine. Deci, aici pe forum, cade.

Nu exista niciun studiu serios care sa-ti sustina asertiunea.
Ar fi si foarte dificil de realizat.
Tu nu cunosti Sfanta Scriptura, o talamacesti sustinand neadevaruri, in spiritul invataturilor cultului penticostal. Mai mult, negi chiar si ce scrie negru pe alb, nu doar pasaje care se pot interpreta. Sustii doar ce spun ecultul tau, diferit de ceea ce spune Sfanta Scriptura.
Eviti tot timpul sa raspunzi la intrebarea mea simpla, mai bine stai sa batjocoresti. Intrebarea e, daca nu-ti mai amintesti, de ce e nevoie de talamcire, daca vorbirea in limbi consta in rugaciuni? De ce ar trebui sa existe un talamcitor care sa repete de zece ori Tatal Nostru, adica ce spun cei ce vorbesc in limbi?
  #1443  
Vechi 19.02.2018, 13:02:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Fenomenul carismatic crește, nu penticostalii neapărat.
În 20 de ani maxim, 1 din 3 creștini va fi carismatic. Asta este o predicție făcută conform statisticilor, de către persoane abilitate.
Este Diavolul care corupe. Este lucrarea de amăgire profețită de Pavel la 2 Tesaloniceni cap. 2.
Vorbirea în limbi este, de fapt, posesie demonică. Așa păcălește Diavolul. Cât de simplu. Vinde o minciună, că ar fi Duhul sfânt, dar nu este. Este un demon băgat acolo, care dă bolborosirea. Obținerea bolborosirii se face în felul în care procedează budiștii și yoghinii cu meditațiile lor pentru a se ilumina (adică pentru a comunica cu zeii lor).
Cât de evident este pentru mine lucrul acesta acum!
Eu am dat ceva clar, ce sustin sursele penticostale, cati penticostali ar fi in lume si care sunt cifrele reale. Cu atat mai mult se poate exagera numarul carismaticilor, care nu apar in statisticile oficiale, poate fi doar un numar estimativ. Si ti-am dat o exagerare evidenta, se sustinea ca in India sunt 65 de milioane de penticostali si carismatici, cand sunt 25 de milioane toate denominatiile. Nu stiu de ce vrei tu sa cresti numarul lor, cand nu e adevarat, trebuie sa sustinem ce e adevarat. Predictiile acelea sunt facute pe baza numerelor fanatasmagonice vehiculate de penticostali. Spui ca in 20 de ani 1 din 3 crestini va fi carismatic, dar deja e viculata acea proportie, cei peste 600 de milioane de penticostali si carismatici sunt aproape o treime din numarul total. Poate va fi asa, dar noi vorbim de numarul din ziua de azi, vorbim de un neadevar sustinut de penticostali. Neadevarul este problema.
  #1444  
Vechi 19.02.2018, 13:11:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Frate Catalin, tu poti sa te joci cu cifrele cat doresti. Te impiedici de ele, le rastorni, le inversezi, revii, te mai trezesti, e o baba-oarba de toata frumusetea.

Insa, daca Domnul nu revine sa isi rapeasca Mireasa, in treizeci de ani crestinii vorbitori in alte limbi vor depasi un miliard. Pentru ca Duhul Sfant lucreaza cu putere in vremurile noastre, dupa cum scrie in Biblie.
Dar tu vei continua sa zici ca-s vreo 50 de milioane. Maximum.
Sau, poate, vei avea harul sa te numeri printre ei. Probabil ca in acest caz, fericit, vei fi un pic mai obiectiv.
Nu ma joc cu cifrele, nu le rastorn, voi faceti asta si imi zici mie. Eu arat ca este o minciuna sustinuta de penticostali, pe baza cifrelor reale, nu a celor din imaginatie. Eu cand am spus ceva gresit am recunoscut. Cultul vostru face asta ca sa ii pacaleasca mai usor pe oameni, din moment ce aproape toti vor deveni bolborositori e normal sa adere cineva la miscarea asta, altfel e impotriva curentului, nu e la moda. Nu degeaba cresterea asta (mica, nu cum exagereaza penticostalii) este in tarile sarace din America latina si de Sud si Africa, acolo unde e si putina cunostinta a invataturilor.
  #1445  
Vechi 19.02.2018, 13:47:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa, daca Domnul nu revine sa isi rapeasca Mireasa, in treizeci de ani crestinii vorbitori in alte limbi vor depasi un miliard.
Deci matale vrei un miliard de vorbitori în limbi. La ce bun toți acești bolborositori de rahat? De ce nu vrei un miliard de proroci sau un miliard de învățători în Christos, ori un miliard de vindecători?
...pentru că Satana doar asta poate oferi, BOLBOROSEALĂ...cât cuprinde...
  #1446  
Vechi 19.02.2018, 13:55:20
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
vorbim de un neadevar sustinut de penticostali. Neadevarul este problema.
Observ că pocăiții se laudă cu numărul mare, eu îi las să fie mulți, să fie cât de mulți, Gheena are loc destul.
Pe mine nu mă deranjează această creștere exponențială a pocăiților bolborositori în limbi, fiindcă știu ce o produce și în ce constă. Constă într-o manifestare spiritistă, de la dracul și o produce dorința omului carnal de a fi ”atins de Dumnezeu”,
....
pot confirma că vorbirea în limbi face mult rău,
pocăiții vorbitori în limbi decad spiritualicește, ba chiar încep să păcătuiască, fiindcă dracul din ei care provoacă vorbirea în limbi, îi îndeamnă la păcate felurite, sunt curvari, mincinoși, hrăpăreți. Siguranța lor e falsă, crezând că dacă vorbesc în limbi au Duhul și sunt mântuiți. La fel prostește Dracul și pe martorii lui iehova, aceștia cred că dacă împart acele reviste de rahat, foarte colorate dar fără conținut, vor fi sigur salvați la Armaghedon.
Dracul spune așa: acum, vorbești în limbi, ești salvat, deci fă ce vrei, acum, împarți reviste prin blocuri, ești salvat, deci poți fi gelos, invidios, mincinos, lacom etc.
Așa păcălește Dracul.
  #1447  
Vechi 19.02.2018, 14:05:34
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, se vede cat de frumos ai vorbit pana acum in mesajul precedent. Nu, tot timpul ai vorbit jignitor si ai catalogat dupa cum ti-a nazarit. Eu ti-am vorbit frumos de fiecare data, chiar si cand vorbeai urat. La fel faci si in acest mesaj, aduci o acuzatie mincinoasa, spunand ca mint. Nici macar nu dai o explicatie, eu habar nu am la ce te referi. Daca nu o faci e doar o denigrare graduita, cum faci de obicei. Eu nu ti-am vorbit urat chiar cand ceilalti o faceau, desi spuneai lucruri complet false si denigratoare la adresa ortodoxiei sau contraziceai adevaruri evidente.
Nu, tu nu citesti lucrari neutre, ci partizane, dar nici macar nu stii daca sunt neutre sau partizane pentru ca nu ai cunostintele de baza in acel domeniu. Asa cum faci si in privinta crestinismului si ortodoxiei, tu crezi orice aberatie "stiintifica" si "neutra", nestiind prea multe despre crestinism sau ortodoxie. Nimeni nu stie din nastere, dar unii au macar bunavointa sa se informeze, nu sa spuna aiureli sustinand cu fanatism ca acela e adevarul. Habotnic nu sunt eu, ci tu, sustii cu indarjire niste neadevaruri, neinteresandu-te adevarul. Habotnic se refera la orice credinta si religie, inclusiv la ceea ce crezi tu.
Asadar, astept sa spui cu ce as minti.
P.S. Intru la doua zile pentru ca nu vreau sa-mi pierd asa mult timp cu discutii de genul asta si cu oameni care nu discuta civilizat si nu-mi face neaparat placere sa discut (de exemplu tu si penticostalul, in acest moment). Daca intru la doua zile e acelasi lucru ca si cum as intra in fiecare zi, doar ca imi pierd mai putin timp.
aia care ma injuriau pe mine o faceau si cu tine, e aiurea ca tu sa scrii ce ai scris mai sus.

ai mintit, ai bagat-o cu ironia cand ti-ai dat seama ca ai mintit, asa e felul tau, ti-e imposibil sa admiti ca mai si gresesti. uite, esti la fel de infailibil ca si invatatura ortodoxa! sper ca esti multumit.
in fine...
doua chestiuni si termin.
1.in chestiounile ce tin de istoria crestinismului, dar de istorie in general, nu ai cum sa stii ceva corect pentru ca nu ai de unde sa stii, sursele tale sunt eronate. si este greseala mea ca intru in discutii cu tine.
2.in materie de teologie, de dogma, de biblie, sunt doar un mirean ignorant, nu am spus niciodata altceva. DAR! am dreptul sa-mi exprim anumite indoieli, am dreptul sa-mi exprim ceea ce simt despre divin si despre divinitate ca oricine altcineva! exact asa cum simt. daca tu consideri ca e nevoie sa ma cataloghezi in fel si chip fa-o in continuare, eu, asa pacatos si necredincios cum sunt, nu te voi lua in considerare, raman ortodox, acolo, undeva bine ascuns inlauntrul meu. asa este ortodoxia pentru mine, iubitoare, primitoare, pastratoare si intelegatoare cu toti fiii ei, chiar mai saltareti, asa ca mine. si nicidecum asa cum o arati tu, pricinoasa, ofticoasa, pizmasa, obtuza si habotnica, fanatica, ignoranta, primitiva.

ti-am mai spus, biserica a evoluat si evolueaza impreuna cu societatea, ceea ce era lucratura dracului ieri este firesc astazi, ceea ce este lucratura dracului astazi va fi firesc maine.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 19.02.2018 at 16:19:12.
  #1448  
Vechi 19.02.2018, 14:10:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pocăiții vorbitori în limbi
din ce am inteles eu ca scrie asta e un miracol, deci ceva foarte rar. nu stiu cati "pocaiti" vorbesc in limbi, dar cu siguranta nu au cum sa fie multi. si inca ceva, e clar din ce zice pavel, este ceva intim, deci daca treaba aia se face in public e si falsa si e si un pacat, cred eu.

si inca ceva, cred ca degeaba cauta sau cere sau se roaga un om pentru asa ceva, nu depinde deloc de el, de cat de credincios este.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1449  
Vechi 19.02.2018, 14:16:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eviti tot timpul sa raspunzi la intrebarea mea simpla, mai bine stai sa batjocoresti. Intrebarea e, daca nu-ti mai amintesti, de ce e nevoie de talamcire, daca vorbirea in limbi consta in rugaciuni? De ce ar trebui sa existe un talamcitor care sa repete de zece ori Tatal Nostru, adica ce spun cei ce vorbesc in limbi?
Am asteptat sa raspunzi tu mai intai. Asa e politicos.
In Biblie este scris clar ca lumina zilei ca prin vorbirea in limbi credinciosul comunica cu Dumnezeu.
Penticostalii cred ca atunci cand omul vorbeste catre Dumnezeu, aceea este o rugaciune. Dupa cum spune Biblia.

Acum dupa ce tu ai dat de inteles ca, prin vorbire in limbi, omul ii da invatatura lui Dumnezeu, mergem mai departe.

Pentru a raspunde intrebarii tale, sa prezentam mai intai punctul de vedere al unui reputat calugar ortodox:
"Se intampla adesea ca se rosteau cuvinte sau doxologii pe care cei prezenti in biserica nu le puteau pricepe si era nevoie de ajutorul unui talmaci insuflat de Duhul Sfant."
Daca inca ai nelamuriri, iti stau la dispozitie. Iti pot prezenta si din punct de vedere penticostal. Adica, al Evangheliei Depline.
  #1450  
Vechi 19.02.2018, 14:20:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pot confirma că vorbirea în limbi face mult rău
Tu ai staruit 12 ani pentru ceva ce face mult rau?
Inseamna ca ai probleme foarte grave.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10