Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 29.04.2018, 19:35:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cu astfel de retorica poti explica absolut orice!

eu stiu asa: botez, ungere cu mir, impartasanie, asa se primeste taina sau esti initiat, scuze pt exprimare daca e gresita.

spovedania e altceva. am citit undeva ca daca faceai aceleasi pacate erai excomunicat.

din cate stiu nici grecii nu leaga spovedania de impartasanie.
Acel argument e folosit doar pentru credinciosi, nu-i poti spune unui necredincios sa accepte ca Biserica e infailibila.
Spovedania este una din Sfintele Taine, cum sunt si celelallte mentionate de tine. Da, in trecut exista o mai mare strictete, un crestin trebuia sa dea dovada de o viata curata.
Spovedania se poate face oricand, fara impartasire. Si la greci e aceeasi practica la fel ca la noi, la fel ca in toata Biserica de 1500 de ani. La sfarsitul secolului XVIII cativa calugari de pe Muntele Athos au propovaduit intoarcerea la impartasirea deasa din primele secole (se impartaseau aproape in fiecare zi). Desi unii dintre ei au fost apoi canonizati nimeni nu a adoptat aceasta practica. Abia in 1961 preotul Schmemann a scris o lucrare despre reformarea liturgica, in care era afirmata si reintoarcerea la practica primelor secole. Aceasta arata faptul ca nu exista cineva care avea aceasta practica. Parintele a fost influentat de teologii catolici care faceau o reformare a slujbei catolice. De altfel parintele Schmemann a fost observator din partea Patriarhiei Ecumenice la Conciliul Vatican II. Cativa ortodocsi (printre care si unii scriitori si preoti) au adoptat ideile parintelui Schmemann si propovaduiesc practica din primele secole. Dar intr-un numar foarte mic, sunt si la noi vreo 2-3 (nu am cum sa stiu numarul exact). Din cate imi dau seama acesti preoti nu au cerut binecuvantare de la episcop, o fac mai mult pe ascuns.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 29.04.2018, 20:16:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spovedania se poate face oricand, fara impartasire. Si la greci e aceeasi practica la fel ca la noi, la fel ca in toata Biserica de 1500 de ani.
Habar nu ai despre ce vorbești.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La sfarsitul secolului XVIII cativa calugari de pe Muntele Athos au propovaduit intoarcerea la impartasirea deasa din primele secole (se impartaseau aproape in fiecare zi). Desi unii dintre ei au fost apoi canonizati nimeni nu a adoptat aceasta practica.
Peste 90% dintre Părinții din Sf. Munte merg pe mai multe împărtășiri cu o singură spovedanie.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 29.04.2018, 20:22:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
din cate stiu nici grecii nu leaga spovedania de impartasanie.
Și grecii le leagă. Nu te poți împărtăși fără spovedanie și binecuvântarea duhovnicului. Numai că la ei spovedania nu ”expiră” la prima împărtășire.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 29.04.2018, 20:36:44
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Peste 90% dintre Părinții din Sf. Munte merg pe mai multe împărtășiri cu o singură spovedanie.
Ei nu stau toata ziua pe internet,tv sau jocuri( ci in Biserica la cele 7 laude zilnice + Sf. Liturghie+ascultari+rugaciunea lui Iisus+....).E altceva.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #485  
Vechi 29.04.2018, 21:38:59
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acel argument e folosit doar pentru credinciosi, nu-i poti spune unui necredincios sa accepte ca Biserica e infailibila.
nu are nicio legatura cu credinta sau necredinta interlocutorului ci doar cu calitatea de argument. bagi un text din asta si argumentezi orice. asa i-au taiat limba si mana lui maxim marturisitorul sau i-au ars pe altii.
aceasta argumentatie o regasim exact asa in cazul papei, chiar mai argumentata decat la modul abstract, pentru ca papa ocupa scaunul lui petre, este vicar al lui Cristos, succesorul principelui apostolilor...

spovedania curata e o problema de constiinta, omul e slab, e pacatos, e mincinos, e putred, cu cat il pui sa se spovedeasca mai des cu atat va fi mai superficial si nu se va spovedi curat. cu cat preotul va face ceea ce nu are voie, adica sa-l traga de limba pe cel ce se spovedeste, cu atat va face mai rau, cu cat spovedania va deveni o discutie tete a tete cu popa cu atat va fi mai mare greseala. eu cred ca asta se intampla la noi in majoritatea cazurilor.

lasa oamenii sa vina la liturghie cu bucurie duminica, lasa-i sa se umple, impartaseste-i, da-le ce le trebuie, ai sa vezi ca vor veni la spovedanie cand va trebui sa vina. eu cred ca schimbarile astea, numite de tine imbunatatiri, vin din manastiri. nu mai stiu exact acum unde am citit, parca anania spunea despre calugari ca in general sunt niste lasi care fug din fata vietii.

edit.am gresit, nu e anania, sigur e altcineva, mai bine nu scriam...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 29.04.2018 at 21:54:46.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 29.04.2018, 21:42:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ba da, dar tu probabil ai uitat ce spun chiar teologii pe care ii sustii (sau poate nici nu ai citit).
În discuția de față, pe subiectul legat de împărtășire, ți-am relatat ceea ce am constat eu în teren, adică asta se întâmplă în Biserică în parelel cu ceea ce tu știi. Nu am citat niciun teolog.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca imi aduc bine aminte chiar eu m-am impartasit odata dupa Pasti, pentru ca nu apucasem sa o fac inainte. Si inainte de a ma impartasi m-am spovedit si am tinut si post.
...:)) Cel mai ”tare” argument! Mai exact când după Paști? Eu am dat un exemplu chiar de Paști. Sunt parohii în care majoritatea, care au binecuvântare, se împărătșesc de 2-3 ori în cele 3 zile consecutive fără post și cu o singură spovedanie. Asta se întâmplă realmente în Biserică!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am intalnit un preot care sa impartaseasca pe cineva fara sa se fi spovedit inainte, ii intreaba pe toti daca s-au spovedit inainte sa se impartaseasca.
Faptul că tu nu ai întâlinit nu înseamnă că nu există! Preoții pe fii duhovnicești nu-i întreabă, iar pe cei care sunt noi sau din altă parte normal că-i întreabă dacă s-au spovedit și dacă au binecuvântare de a se împărtăși. Și asta se întâmplă și la preoții care împărtășesc des.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, nu cunosc niciun laic care sa transforme darurile
Corect, dar exemplul nu are legătură cu subiectul de față.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
sau sa poata ierta pacatele la spovedanie, deci comparatia cu preotii e valabila doar pentru protestatism.
Dar nici nu cunosc preot care să se dezlege singur de păcate, la fel cum darul preoției nu-l absolvă de păcate.

Câți preoți postesc și se spovedesc în prima zi de Paști penru a putea săvârși a doua zi Sf. Liturghie?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca acela ar fi singurul scop al Liturghiei spune doar parintele Schmemann (si cei ce ii urmeaza conceptiile),
Nu am spus singurul scop, ci scopul...într-un anumit context, iar când am făcut afirmația m-am inspirat de la Sf. Nicolae Cabasila: ”Săvârșirea Sfintei Liturghii are ca obiect prefacerea darurilor de pâine și vin în dumnezeiescul Trup și Sânge, iar ca scop sfințirea credincioșilor, care dobândesc prin acestea iertarea păcatelor și moștenirea Împărăției Cerurilor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uite ce raspuns am gasit la un arhimadrit: "Noi, preotii, datorita harului primit in hirotonie suntem asemenea cu ingerii, desi oameni fiind, avem nenumarate pacate."
Dacă au păcate cum rămâne cu iertarea lor înainte de fiecare împărășire? Harul nu se amestecă cu păcatele, iar păcatele se iartă prin Taina Spovedaniei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta e o dilema de tip protestant, ei considera ca un preot nu poate sa fie diferit de un credincios. Raspunsul e mult mai simplu pentru un ortodox adevarat: Atat preotii cat si mirenii fac exact cum invata Sfanta Biserica de 1500 de ani, de cand s-a adoptat aceasta practica. Un ortoodx are intredere in Sfanta Biserica si o respecta, cineva care conceptii ecumensite nu, vrea sa o reformeze.
Nu! Tocmai că preoții au păstrat această practică. Dovadă că preoții nu merg pe parctica bătută de tine în cuie.

Last edited by simpllu; 30.04.2018 at 16:59:51.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 29.04.2018, 21:55:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ei nu stau toata ziua pe internet,tv sau jocuri( ci in Biserica la cele 7 laude zilnice + Sf. Liturghie+ascultari+rugaciunea lui Iisus+....).E altceva.
Corect, numai că ideea cum că ”nimeni nu a adoptat aceasta practica” este falsă. Și asta nu este numai în Sf. Munte. Problema este că se mai și bate cu cărmida în piept că ”sustine doar ce sustine Biserica”.

Măsura vredniciei nu ți-o impui tu, ci duhovnicul.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 29.04.2018, 21:59:06
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Corect, numai că ideea cum că ”nimeni nu a adoptat aceasta practica” este falsă. Și asta nu este numai în Sf. Munte. Problema este că se mai și bate cu cărmida în piept că ”sustine doar ce sustine Biserica”.

Măsura vredniciei nu ți-o impui tu, ci duhovnicul.
de ce e corect? ca este vorba in primul rand de mireni. clerul are obligatii infinit mai mari, acelasi pacat se socoteste inmiit.

ps.apropo, am citit ca la athos nu-s permise nici animale femele. e adevarat sau e o batjocura?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 29.04.2018, 22:48:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum care practica si cum numai eu inteleg prost? Eu sustin ce sustine Biserica de 1500 de ani, ceea ce au sustinut toti sfintii de atunci pana azi (afara de 3 sfinti colivari sau 4).
Majoritatea Sfinților Părinți au practicat și recomandat împărășirea des, sistematică. Tot Sfinții Părinți au văzut drept prim scop al Liturghiei împărtășirea clerului și a credincioșilor. În unele rugăciuni din Sf. Liturghie preotul cere învrednicirea clerului și a credincioșilor participanți de a se împărtăși. Niciun cuvânt, nicio rugăciune din Sf. Liturghie nu este fără sens, ele sunt vii și ne îndreaptă către scopul final, anume unirea cu Hristos. Esența ortodoxiei este trăirea Liturghiei, nu Liturghia, iar a trăi înseamnă să faci, nu să rămâi pasiv.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa fie vreo 20 de preoti si cateva sute de credinciosi in toata lumea ortodoxa?
..:)) Doar eu cunosc îi jur de 10 preoți.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca era o practica buna de ce n-a adoptat-o nimeni, nu te-ai intrebat?
...:)) Mă gândesc să-ți fac cadou un bilet cu pelerinaje prin Grecia, poate așa te vei trezi la realitate.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 29.04.2018, 23:01:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de ce e corect?
Păi afirmația este corectă, dar nu anulează inepția că asemenea practici nu au fost adoptate.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ca este vorba in primul rand de mireni. clerul are obligatii infinit mai mari, acelasi pacat se socoteste inmiit.
Faptul că ești mirean nu-ți dă dreptul la mai multe păcate. Și eu cred că păcatul poate cântări diferit în funcție de persoana judecată.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps.apropo, am citit ca la athos nu-s permise nici animale femele. e adevarat sau e o batjocura?
Nu am auzit de așa ceva. Dacă ar fi așa, nu ar mai exista animale sălbatice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11