Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.12.2023, 10:08:18
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 410
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ortodocșii nu sunt creștini.
Sunt ceea ce Biblia numește "lumea".

Problema e că tu judeci mult mai rău pe creștinii penticostali și nici măcar nu-ți dai seama.


Normal că ai. O sumedenie.
Că așa e lumea care nu-L cunoaște pe Dumnezu: plină de păcate grele.


Ce-ti mai place să predici altora, Ioreste.
Dar tu stai pe PC mai mult decât sărmanul păcătos Adr.iu91.
Eu descriu.

Tu te crezi fără păcat? Vezi că faci păcatul mândriei la greu.

Dumnezeu nu vine pentru cei drepti, ci pentru cei păcătosi, adică pe păcătosi îi cheamă la mântuire. Să citesti pildă vamesului si a fariseului! Si să te gândesti bine la felul cum ai răspuns tu aici.

Biserica Penticostala nu aduce cu nimic valoare, nu te mai Lauda atâta, tu cel fără de păcate. Nu exista Duhul Sfânt în acele biserici. Este ZERO! Că dansati si cântati muzica aia nu semnifică nimic. Poti să dansezi si sa cânti si la concerte de trupe faimoase, E tot egal cu zero.

La cat de mult au căzut protestantii începând cu Martin Luther nu E nici de mirare felul cum se comporta. Noi trebuie să ne apărăm când vă luati de noi.

Imi dai lectii de smerenie, dar esti arogant de mama focului. Tu nu ai recunoscut că faci păcate, asta e grav. Si pentru că nu recunosti că faci păcate si te consideri drept, din nou îti recomand să citesti pilda vamesului si a fariseului. Dumnezeu sa te ierte că nu stii ce faci!

Nu ai cunoscut deloc Taina Spovedaniei, Taina Împărtăsaniei si Taina Maslului, dar inca ai timp sa revii la Ortodoxie. Dumnezeu sa te Lumineze!

Eu nu mai răspund pe acest thread. I-am transmis tot ce ii trebuie penticostalului. Intoarce-te la Ortodoxi până nu e prea târziu. Intoarce-te la Dreapta Credintă!!!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.12.2023 at 11:01:19.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.12.2023, 12:13:26
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Biserica Penticostala nu aduce cu nimic valoare, nu te mai Lauda atâta, tu cel fără de păcate. Nu exista Duhul Sfânt în acele biserici. Este ZERO! Că dansati si cântati muzica aia nu semnifică nimic. Poti să dansezi si sa cânti si la concerte de trupe faimoase, E tot egal cu zero.
Vezi cât de urât, de scârbos si de nedrept judeci?
Mai ceva ca fariseii din timpul lui Iisus.

Si mai acuzai că neoprotestantii judecă ortodocsii.
Ortodocsii sunt cei mai lumesti si cei mai mari judecători din crestinism.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Intoarce-te la Ortodoxi până nu e prea târziu
Sa ma ferească Dumnezeu să cad în idolatrie si credintă lumească!

Vexi că se spune ortodocsi nu ortodoxi. Nu stii nici măcar cum se numeste credinta ta si ce sunteti.

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.12.2023 at 12:17:15.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.12.2023, 12:21:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu descriu.
Nu mai descrie nimic. Ca nu ai competentele necesare.
Esti si plin de pacate grele si umflat de mandrie, nici nu te rogi, nici nu citesti Biblia, nici nu practici ortodoxia. Nici macar nu stii cum te numesti. Spui ca ortodocsii sunt ortodoxi.

Doar un lumesc cu gura mare, ca toti ortodocsii.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu nu mai răspund pe acest thread.
Sa te tii de cuvant, Domnul sa te ajute!

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.12.2023 at 12:54:00.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.12.2023, 13:42:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.347
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Iar m-au agatzat niste erectice
Pentru că esti încă bărbat bine, Morococoule! E dincolo de orice îndoială.
Atragi toate privirile domnitelor sectante mai tomnatice, asa.

Nu le-ai zis nimic despre mătusica Virginica, sfanta ereticilor de la Ierusalimul cel nou de lângă Târgoviste?
Fii serios, n-atrag nicio privire, evit sa ma uit in oglinda ca sa nu ma sperii. E vorba de altceva. Necuratul stie ca ai bani si ca dai, ca esti fraier si aceasta stiinta o impartaseste cu saracii lui, erectici, tigani, cersetori ortodocsi boschetari si pierduti prin prea multa cersala, adica prin necredinta. Atata tooot cer pana le dai toti banii pe care erai dispus sa-i dai. Cand n-ai bani sau cand s-a terminat maruntisul unul nu mai vine sa-ti mai ceara. Am constat asta de fiecare data. Insista pana le dai toti banii pregatiti pentru ei. Stiu exact cat ai de dat lor si find lacomi si pismasi intre ei (asa-s si io) primul care te intalneste vrea sa-i ia pe toti pentru el insusi. Nu-i judec, nu-i condamn, e normal sa caute sa ia tot insa asta e naravul saracilor si vine din intelepciunea supravietuirii care bate bunul simt si morala, in sensul ca folosesc prilejul ivit la maxim, stiu cat ai la tine si cersesc cu insistenta pana le dai tot tot tot ce ai la tine daca esti darnic.

La unii le-am zis de sfintele Trambite Apocaliptice si de Cuvant insa nu vor sa auda daca simt ca sunt ortodox desi le marturisesc ca si ortodoxia a prigonit Trambitele, ei si asa sustin ca vor sa le silnicesc, sa le bag pe gat propaganda ortodoxa, ei cred ca ce le spun e propaganda ortodoxa cand le vorbesc de icoane, de sf. Cruce, de sfintele Taine, de Calea cea stramta, de sfinti, de Maica Domnului, de Harul Duhului Sfant, de sfanta Traditie, de sfanta Ierarhie, de puterea darului preotiei, de posturi, de sarbatori, de sfanta Duminica, de smerenie, de umilinta, de dreapta credinta. Le trece totul pe langa urechi, ridica ochii spre cer si zic ca nu exista niciun sfant, ca Isus era doar un om si ca Maria a avut multi copii cu Iosif, ca Isus a avut multi frati si surori, ca se scrie Isus si nu Iisus, ca mama lui e o femeie oarecare, ca sambata e ziua a 7-a de tinut, ca crucea-i un element de tortura, ca icoanele-s idoli, ca daca s-au botezat (spre nepocainta ulterioara) gata nu mai trebuie sa se spovedeaca si impartaseasca sau sa se mai pocaiasca vreodata ca cica din moment ce sunt pocaiti, spalati, odata si gata, sustin ca haina lor e mai tare ca pacatul si oricat ar pacatui ei haina lor primita prin bootezul lor, le ramane curata ca Isus ca un fel de vrajitorie infailibila incat asa ca musulmanii, pot viola, ucide, minti, fura si face toate faradelegile, ca din moment ce-s botezati toate faradelegile astea sunt defapt lucruri bune si drepte asa cum le baga in cap ayatolahul lor care-i indeamna la ele ca fiind fapte de sfintenie si ca vor primi in cer rasplata daca vor face orice rau pentru ”credinta” lor.. defapt o credinta desfranata si idoleasca pe care toata scriptura o condamna ca fiind defapt o mare necredinta si neascultare de Dumnezeu si o ascultare de sine insusi sau de demoni si deci scriptura nicidecum nu o sustine ca fiind de la Dumnezeu pentru ca Dumnezeu e sfant si nu locuieste in faradelgi, patimi si pacate! Mai degraba e ”har-bar-ababura” de la mamona. Dar nu vreau sa judec sau sa fac afirmatii infailibile jignitoare pentru ca idoleul din sine doare. Practic nu e treaba mea. Sunt liberi sa-si caute pieirea si pierzarea cat poftesc. N-au decat. Io nu-i opresc si nu-i silnicesc cu nimic! Doar am stat de vorba aici unde e liber dialogul onest dus cu buna credinta.

Deci nu le poti scoate tampeniile din cap ca ei cica au slava lui Dumnezeu acolo in adunarea lor, si-si dau inima si viata si sufletul unui duh careia ii zic Isus, ca acolo se fac multe minuni in adunarea lor, si cred asta cu putere, ca nu mai au nevoie de nimic decat sa se roage, sa cante si sa danseze cand se intalnesc, se imbraca ca si niste crestini rupti de lume si siliti de paaaaaastorii lor sub amenintare cu excluderea sa poarte batic, costumatie sobra, sa nu injure, sa nu fumeze, sa nu bea, sa nu consume droguri, sa imparta pliante, sa lupte pe baza scripturilor rastalmacite cu oricine autoindreptatindu-si comunitatea lor certandu-se sustinand cu infailibilitati bine invatate de la care nu vor sa se abata afirmand ca asa este scris cum iti citesc ei, cum iti arata ei dovada textuala pe care pun degetul ca poarta la ei scriptura si pentru naivi, comportamentul lor pare crestin, pare drept, pare viata de la Dumnezeu tinuta dupa carte sfanta, desi traducerile scartaie, insa ce fac nu cred ca e bine pentru ei, n-ajung in cer fiindca au ales calea cea larga, mai larga ca a lumii fiindca si lumea mai tine diete, sarbatori, mai munceste, mai tine Duminica asa ca tuturor sectarilor le racomand acest film pe care l-am vazut pe netflix. E foarte bun si pentru ortodocsi sau catolici ca sa vada unde duce prea mare idolizare a credintei fara ascultare si fara fapte... la cruzime, la razbunare, la distrugerea altora pentru propria ”infailibilitate”.

Le recomand sa-si ia acasa o icoana, o cruce, sa-si faca cruce cand trec pe langa o Biserica si sa descopere ce fel de slava au ei acolo in adunarea lor si de la cine e mandria respectiva a necredintei pe care ei o numesc slava ”domnului”. Sa vada filmul si sa traga concluziile despre impatimirea lor bolnava si nicidecum despre aparitiile sfintei fecioare Maria, ca ar fi defapt un duh rau travestit. Sunt neindoilnice toate acele aparitii si vrednice de crezare, in Dumnezeu si in EA, in marea Lui mireasa, sotie, pururea fecioara slujitoare si nicidecum in ereziile erecticilor avand impresia in mod pripit ca aparitia Ei le indreptateste, inovatii erectice de care ortodoxia trebuie sa se tina departe asa cum ne recomanda marii Duhovnici pentru ca noi o avem pe Maica Domnului chiar aici la noi in crestin-ortodoxie si nu trebuie sa fugim dupa Ea prin lume cand se arata altor oameni de alte religii sau de alte credinte crestine erectice ca sa-i calauzeasca spre Mantuitorul tuturor... spre Cuvantul.

”Unde Dumnezeu face o Biserica, imediat langa, diavolul deschide o capiste si un bar!”... ca sa puna botul fraierii ipocriti trufasi din interior, de la mijlocul adunarii ca cica ei ar fi sfinti infailibili, vrednici, multumind pe sfinvers, asa ca fariseul ce se demoniza plangandu-se de vamesul ce-si batea pieptul cu pocainta neindraznind nici ochii sa-i ridice spre Cer.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2023 at 16:34:26.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.12.2023, 13:44:51
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 410
Implicit

Domnu Penticostal, eu tin post, inclusiv post negru o data pe saptamana. Acum de Postul Craciunului nu prea am tinut post negru.

Ma rog des: Tatal Nostru il fac zi si seara, mai fac cate un acatist la Maica Domnului, dar nu mereu.

Merg Vinerea la Biserica la Sfantul Maslul la ora 5 dpamiaza, la mine se savarseste si Acatistul Sf. Spiridon inainte de Maslu, si Duminica la Biserica si in zilele de sarbatoare de la 9 jumate - 10 dimineata, atunci se citeste si din Evanghelie si am competente invatate (nu stiu totul, ca de asta mai vin aici si mai pun intrebari la alti Ortodoxi), si practic ma straduiesc cat pot de mult sa practic abstinenta de desfranare, care e un pacat cumplit.

Adevarat este ca eu nu sunt monah, sau preot, eu sunt mirean. Cei care practica Ortodoxia cu adevarat sunt cei care stau departe de tehnologii, cum stateau pustnicii crestini in epoca antica/medievala si nou-moderna.

Asculta. Nu vreau sa ajung sa ma cert cu tine cum se certau GPalama si Moroco aici, acum un an de zile de umpleau toate threadurile cu pro si contra debate.

Am scris ortodocsi pentru ca iti scriam de pe telefon, si imi da automat scrierea aceasta. Cand scriam cu "x" ma trimitea la "cs". Acum scriu de pe PC.

Inca nu ai raspuns ca si tu faci pacate, ma asteptam in ultimul ceas sa recunosti ca si tu pacatuiesti, dar tot o tii pe a ta.

Eu nu m-am mandrit, eu doar am zis ce faceti voi, si incerc sa va corectez, e treaba ta cum interpretezi conversatiile de aici sau cine din mintea ta iti arata cum vezi aceste conversatii.

De mandrie nu, dar daca crezi ca te-am judecat, imi cer scuze.

Am si scris la un mesaj trecut de aici, ca eu il urmaresc pe Bandi, el e penticostal, dar avand in vedere ca se comporta frumos cu lumea eu mai vorbesc cu el in comentarii pe social media dar nu ma iau de el, pentru ca nu am de ce sa ma iau de el, pentru ca e OM BUN (nu l-am vazut sa atace Ortodoxii vreodata), dar am o mare dispretuire si imi sunt tare antipatici acei protestanti care ataca Biserica Ortodoxa.

Eu pot sa iti vorbesc mult de vietile sfintilor, cunosc multe pentru ca am citit multe despre vietile sfintilor (am avut un canon o data sa citesc despre ei din tot calendarul, dar nu totul), si cum au un impact pozitiv asupra oamenilor carora se roaga la ei, unde voi ii numiti "idolatrii" cand de fapt nu e asa. Cunosc despre Sf. Maria Egipteanca, Sf. Andrei, Sf. Spiridon, samd...cate vrei. Mai ales de Sf. Maria Egipteanca, daca ai fi curios vreodata sa aflii despre ei in detaliu ce si cum.

Gata, am terminat cu threadul asta definitiv!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.12.2023 at 15:05:41.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.12.2023, 15:33:30
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Domnu Penticostal, eu...
Tu, da. E foarte important ce faci și ce crezi tu.
Dar ai promis că nu mai scrii niciun cuvințel.
Eram sigur că vei continua pentru că ești lumesc și cu gură mare și nu te poți stăpâni.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
eu tin post, inclusiv post negru o data pe saptamana.
Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca sectanții sau chiar ca penticostalul acesta. Eu eu tin post, inclusiv post negru o data pe saptamana. mȘi a rog des: Tatal Nostru il fac zi si seara, mai fac cate un acatist la Maica Domnului, dar nu mereu. Merg Vinerea la Biserica la Sfantul Maslul la ora 5 dpamiaza, la mine se savarseste si Acatistul Sf. Spiridon inainte de Maslu, si Duminica la Biserica si in zilele de sarbatoare de la 9 jumate - 10 dimineata, atunci se citeste si din Evanghelie ”

Vai de capul tău de fariseu!

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Gata, am terminat cu threadul asta definitiv!
Parcă ești Mark Twain: "Cel mai ușor lucru din lume e să te lași de fumat! Eu spre exemplu m-am lăsat de vreo douazeci de ori!"

Cam așa termini și tu threadul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.12.2023, 15:59:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.347
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca sectanții sau chiar ca penticostalul acesta. Eu eu tin post, inclusiv post negru o data pe saptamana. mȘi a rog des: Tatal Nostru il fac zi si seara, mai fac cate un acatist la Maica Domnului, dar nu mereu. Merg Vinerea la Biserica la Sfantul Maslul la ora 5 dpamiaza, la mine se savarseste si Acatistul Sf. Spiridon inainte de Maslu, si Duminica la Biserica si in zilele de sarbatoare de la 9 jumate - 10 dimineata, atunci se citeste si din Evanghelie ”

Vai de capul tău de fariseu!
Nu-ti dai sema ca citesti si vezi pe sfinvers?
Acest coleg de forum, Adrian, ti-a marturisit cata ravna are pentru pocaintza si mantuirea sa mentionand ca este doar un mirean pacatos deci iata el e vamesul in discutia asta care s-a destainuit spre folosul tau ce Cale stramta e de urmat pe cand tu am impresia ca esti defapt fariseul ipocrit si lenes din pilda, auto-indreptatitul care-si bate joc de vames aratandu-se scarbit... de pocaita.

”Mai indreptat se va cobora de la Templu vamesul si nicidecum cel ce multumea lui Dumnezeu laudandu-se (cu trufie demonica blestemat de mandra) ca pocainta vamesului (ce sedea in genunchi intrun loc retras batandu-si pieptul cu durere zicand ”Milostiv fii mie pacatosului” in timp ce nu indraznea nici ochii sa-i ridice din pamant) nu e pe placul sau dupa voia lui Dumnezeu ci vrednicia lui infailibila pe care o lauda in mijlocul adunarii din Templu in gura mare cu multe multumiri sustinand ca da zeciuiala si din marar si din frunzele de patrunjel, adica nu numai din cele mari ci si din cele mai mici lucruri din averea sa cu care defapt in mod mamoniac se impauna sustinand ca el intretine defapt slujirea la Templu, asa ca meirtele i se datoreaza fix lui insusi si castei de farisei mandri si exclusivisti de care apartinea, deci multumea lui Dumnezeu calcand pe altii ca sa se inalte pe sine insusi crezand ca lui trebuie sa i se aduca laude si slava in templul lui Dumnezeu pentru ca fara banii lui, Dumnezeu ar fi sarac si neputincios.

Sesizezi deci duhul mamoniac infiltrat in sufletul si inima sa caruia ii slujea avand impresia ca aduce slava Domnului in Templu?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2023 at 16:22:34.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 15.12.2023, 16:35:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Acest coleg de forum, Adrian, ti-a marturisit cata ravna are pentru pocaintza si mantuirea sa mentionand ca este doar un mirean pacatos deci iata el e vamesul in discutia asta care s-a destainuit spre folosul tau ce Cale stramta e de urmat
O, nu!
Colegul Adrian este pe deplin omul (g)lumii, un fariseu cat de poate de umflat de mândrie că el tine post, inclusiv post negru o data pe saptamana si că se roagă des si că se duce vinerea la maslu lu Sf. Spiridon cum te duci si tu la Sf. Mătusica Virginica.

El cică nu e ca penticostalii păcătosi fată de care are o mare dispretuire si îi sunt tare antipatici.

Cred că e cel mai mare fariseu de pe forum.
Bine, în afare tine, care esti mai vechi.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sesizezi deci duhul mamoniac infiltrat in sufletul si inima sa caruia ii slujea avand impresia ca aduce slava Domnului in Templu?
O da, se vede clar cum vi se furisează în inimi si v-a si inhatat.

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.12.2023 at 16:39:12.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 15.12.2023, 17:02:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.347
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional
O, nu!
Colegul Adrian este pe deplin omul (g)lumii, un fariseu cat de poate de umflat de mândrie că el tine post, inclusiv post negru o data pe saptamana si că se roagă des si că se duce vinerea la maslu lu Sf. Spiridon cum te duci si tu la Sf. Mătusica Virginica.

El cică nu e ca penticostalii păcătosi fată de care are o mare dispretuire si îi sunt tare antipatici.
Zici dumneata, stii dumneata. Cine te informeza?

Citat:
Cred că e cel mai mare fariseu de pe forum.
Bine, în afare tine, care esti mai vechi.
Sa fim seriosi.
Ca zici de mine, de inteleg.
Stiu ca va doare adevarul pe care-L marturisesc. Ma iarta, nu vreau sa va silnicesc sau sa va amenint cu ceva ca din pricina durerilor sa faceti voia mea sustinand ca ar fi voia Lui Dumnezeu. Din partea mea sunteti complet liberi si nu va sperii cu nimic. Poruncile Domnului io am datoria sa le implinesc si nicidecum altii. Nu va cer nimic. Eventual doar sa ducem aici un dialog pasnic, onest si cu buna credinta. Dar nu numai voua ci oricui ma interpeleaza provocator.

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Sesizezi deci duhul mamoniac infiltrat in sufletul si inima sa caruia ii slujea avand impresia ca aduce slava Domnului in Templu?
O da, se vede clar cum vi se furisează în inimi si v-a si inhatat.
Nu va dati sufletul! Nu va tot dati sufletul!
Tzi-am zis ca nu trebuie sa va dati sufletul mamonei si stintei infailibile, adica slavei duhului rau si pacatos caruia ii spuneti voi Isus gandindu-va ca e vorba de Cel de acum 2000 de ani. Ala caruia ii dati voi inima, viata, trupul-pamantul si sufletul e antihristul si mandria e slava lui si pe duhul ala rau si mincinos il slujiti si de aia va recomand sa vedeti acest film (inlocuind pe ”Maria” Mariei din Banfield din New England cu Isus al vostru) ca sa va dati seama ca ar trebui sa va treziti pana nu e prea tarziu, revenind la Calea crestin-ortodoxa, adica la adevaratul Iisus mergand frumos pe Calea Lui dupa sfinti spre Cuvant!

”Unde Dumnezeu face o Biserica, imediat langa, diavolul deschide o capiste si un bar!”... ca sa puna botul fraierii ipocriti trufasi din interior, de la mijlocul adunarii ca cica ei ar fi sfinti infailibili, vrednici, multumind pe sfinvers, contra pocaintei, asa ca fariseul ce se demoniza plangandu-se de vamesul ce-si batea pieptul pacatos neindraznind nici ochii sa-i ridice spre Cer.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2023 at 17:31:04.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 15.12.2023, 18:25:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 410
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Zici dumneata, stii dumneata. Cine te informeza?


Sa fim seriosi.
Ca zici de mine, de inteleg.
Stiu ca va doare adevarul pe care-L marturisesc. Ma iarta, nu vreau sa va silnicesc sau sa va amenint cu ceva ca din pricina durerilor sa faceti voia mea sustinand ca ar fi voia Lui Dumnezeu. Din partea mea sunteti complet liberi si nu va sperii cu nimic. Poruncile Domnului io am datoria sa le implinesc si nicidecum altii. Nu va cer nimic. Eventual doar sa ducem aici un dialog pasnic, onest si cu buna credinta. Dar nu numai voua ci oricui ma interpeleaza provocator.



Nu va dati sufletul! Nu va tot dati sufletul!
Lasa-l in pace in lumea lui, are block din partea mea (sau cum ii spune ignore list pe forum). Nu i-am vrut raul, dar e amuzant ca ma face "fariseu". I-am explicat pasii si ce am simtit la spovedanie, impartasanie, cum functioneaza, tot eu "fariseu".

Puteam sa continui discutia cu ce cred duhovnicii de la mine din Biserica Ortodoxa de Protestanti, dar nu am mai deschis subiectul ca il enervez prea tare. Nu am fost niciodata fariseu.

Sa ma injure cat vrea acest protestant, de acum incolo fac ce imi zic preotii ortodoxi: i-ai explicat unui Protestant, o data, de doua ori, hai si a 3-a oara daca nu inteleg. Daca nu vor sa inteleaga in continuare, de acum incolo ii eviti total, nici la masa sa nu stai cu ei (pana si Parintele Pimen Vlad spune acelasi lucru), acest individ spion de pe forum nu mai exista pentru mine. Gata, game over!

Nici nu stiu ce cauta aici pe forum sincer, sa se duca pe un forum de protestanti, nu la noi la Ortodoxi.

Voi ma stiti ca vorbeam de multe lucruri, si va ceream si sfaturi cum si ce fel (uneori mai greseam si eu), uneori veneam si eu cu ce imi mai spuneau alti duhovnici si dezbateam linistiti, dar aici cred ca e prima oara cand dau block cuiva.

Cu tine Moroco, la inceput nu te intelegeam, dar m-am obisnuit cu tine si chiar nu am nimic cu tine.

In rest ma inteleg bine cu Iorest, Demetrius, Seraphim, Rappy mai nou, mihnea, Alaric, cand vorbeam noi normal, adica asa e bine, nu m-am certat.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.12.2023 at 18:55:24.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti