Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.03.2024, 22:18:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cred ca taica-su il protejeaza de accidentari. Statistic vorbind mai toate accidentarile au loc on zona ofensiva, la inaintasi pe linia de atac. Acolo au loc coliziunile cele mai violente. Eu am o gramada de prieteni care sunt cu genunchii facuti praf, rotule crapate, suruburi, etc.
Asa cum ai zis, cred ca in umbra sta o mama grijulie care avertizeaza cu pumnul strins ca daca pateste ceva fi-miu cu fotbalul vostru si ajunge olog, va crap capul la toti.
Asta cu accidentările o auzisem, am văzut și eu jucători care erau la juniori pe la echipe bune regional, dar care erau cu probleme la picioare și nici măcar nu jucau în liga a 3-a, de asta s-au și distrus mulți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.03.2024, 23:01:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit Nationala Ucrainei in Grupa Romaniei la Euro

https://www.sport.ro/nationala/engle...b-ucraina.html

După cum se știe Ucraina a ajuns în grupa României de la Euro, oare cum va reacționa cătălin2 dacă Ucraina ne va bate rău sau va fi favorizată de arbitri pe motiv că săracii trebuie ajutați că trec printr-un context dificil.

Să nu uităm că au câștigat două eurovisionuri prin fraudă și trucaje la jurizare, oare ce va zice în fața hoției pe față și a aroganței ucrainene căreia i se cuvine totul, românul care plânge de-și rupe cămașa pe el de grija Ucrainei ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.04.2024, 22:40:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Fotbalistul Dănuț Lupu hărțuit de jurnaliști la ieșirea din închisoare după ce a stat 6 luni pt conducere fără permis:

https://www.youtube.com/watch?v=9M-eErjV6Ww

Nu făcuse accident, nu condusese beat vorba lui, a greșit, a plătit, e foarte sâcâitoare insistența presei la un om abia ieșit din penitenciar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.06.2024, 00:17:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Primele trei rachete Patriot au fost livrate Kievului! Cele mai bune poante de după meciul România - Ucraina: FOTO/MEME/TEXTE
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.06.2024, 23:29:48
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
Naționala de fotbal a României: considerente duhovnicești

De la început menționăm că nu urmărim meciurile de fotbal ale naționalei României la Campionatul European, însă ne-am informat legat de latura duhovnicească a acestei participări, motiv pentru care îndrăznim, cu darul Domnului, să scriem câteva considerente.

Cel mai important lucru în această participare este nivelul duhovnicesc – atât cât este – nivel care generează coeziune, unitate și relații interpersonale în echipă și suporteri. Dacă nu este nivel duhovnicesc atunci oamenii cad în păcate, iar păcatul nu crește coeziunea dintre oameni, chiar dacă pare la prima vedere că oamenii se simt bine împreună atunci când, de exemplu, se îmbată sau vorbesc vulgar. Nu este așa. Este doar o himeră.

Este esențial ca să nu ne încărcăm cu păcat ca neam și ca persoane prin comportamente care se depărtează de noblețea cu care ne-a dăruit Dumnezeu și care tind în extreme provocate de o bucurie sau o durere care nu sunt gestionate corect.

Cel mai mare pericol aici este mândria. Nimeni să nu se mândrească cu sine ci să dea toată slava lui Dumnezeu.

În acest context, apreciem declarațiile unora din membrii lotului național în care aceștia L-au recunoscut pe Dumnezeu ca și dătătorul de putere.

În clipa în care cineva este exemplu pentru neam trebuie să fie impecabil din punct de vedere duhovnicesc, psihic și – în cazul naționalei de fotbal – și din punct de vedere fizic. Nu trebuie ca să ne încredem în noi înșine ci în bunul Dumnezeu pentru că de acolo vine luciditatea și iubirea necesară pentru a-i motiva pe oameni. Cine se încrede în sine, tremură pentru că își vede limitele. Cine se încrede în Dumnezeu este liniștit pentru că știe că el va fi bine, orice s-ar întâmpla.

Este cu totul extraordinar și vrednic de laudă în Hristos faptul că dl. antrenor Edward Iordănescu l-a chemat în cantonament pe părintele Ghelasie Păcurar de la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Apostol Andrei” din Würzburg. Acesta a venit în cantonamentul echipei naționale pentru o mică slujbă înainte de meciul cu Ucraina, pe care România l-a câștigat cu 3-0. Datorită faptului că părintele n-a putut ajunge în cantonamentul naționalei, fiind plecat din țară cu o delegație bisericească, acesta nu a mai făcut slujba înainte de meciul cu Belgia, meci pe care tricolorii l-au pierdut cu 0-2. Înainte de meciul cu Slovacia, părintele a fost din nou prezent și naționala terminat la egalitate (1-1), fiind promovată de pe locul întâi al grupei sale în optimile Campionatului European.

Ajutorul lui Dumnezeu este manifest, însă este nevoie și de partea noastră de determinarea necesară pentru a face virtutea și a da exemplu în neam.

Dacă dorește cineva să se roage pentru cei din lotul național, numele lor sunt acestea:

Edward, Denis, Denis, George, Adrian, Florinel, Deian, Darius, Marius, Valentin, Dennis, Ianis, Alexandru, Răzvan, Nicolae, Bogdan, Vasile, Radu, Andrei, Adrian, Ionuț, Andrei, Nicușor, Ștefan, Horațiu, Florin

Notă: Nu ne rugăm ca România să aibă neapărat succes în sport; ne rugăm ca românii care pot să influențeze să aibă succes să influențeze în bine și pe noi, cei mulți.
https://www.chilieathonita.ro/2024/0...-duhovnicesti/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.06.2024, 09:18:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

"În acest context, apreciem declarațiile unora din membrii lotului național în care aceștia L-au recunoscut pe Dumnezeu ca și dătătorul de putere."

Hehehe!
Ce panarame de oameni.
Ia sa nu mai primească milioanele de euro.
Oare or mai da Slava Domnului?
Hahaha!

Duhovnicie este sa nu te intereseze asa zisul fotbal.
Duhovnicesc este sa ai grija de templul Lui Dumnezeu, trupul tău și sa-I dai ce I trebuie, sa faci mișcare, sport.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.06.2024, 09:36:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
"În acest context, apreciem declarațiile unora din membrii lotului național în care aceștia L-au recunoscut pe Dumnezeu ca și dătătorul de putere."

Hehehe!
Ce panarame de oameni.
Ia sa nu mai primească milioanele de euro.
Oare or mai da Slava Domnului?
Hahaha!
N-ai de unde ști tu ce în inima oamenilor, să judeci și să râzi de oameni care se mărturisesc atașați de Biserica Ortodoxă este mai degrabă histrionic.

A. B: Înaintea fiecărui meci îmi spun rugăciunile și vreau sa fie acolo unde ma schimb totul în ordine. Atunci când toate sunt așezate mă simt confortabil mental.

Reporter: Andrei, azi a venit un preot în cantonament, ce inseamna asta pentru voi?

A. B.: Suntem un popor crestin. Eu mă identific cu Biserica Ortodoxa. Atât cât îl am pe Dumnezeu în spate și îmi iubesc valorile și principiile nu poate să se întâmple nimic rău în viata mea, pentru că il am pe Dumnezeu și acesta este drumul pe care trebuie să merg.


Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Duhovnicie este sa nu te intereseze asa zisul fotbal.
Duhovnicesc este sa ai grija de templul Lui Dumnezeu, trupul tău și sa-I dai ce I trebuie, sa faci mișcare, sport.
Astfel de purism exagerat nu a fost aplicat niciodată în Ortodoxie la scală largă, mereu s-a lăsat loc pentru slăbiciunile oamenilor și Biserica s-a îngrijit de întreaga natură umană.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.06.2024, 09:57:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

T
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
N-ai de unde ști tu ce în inima oamenilor, să judeci și să râzi de oameni care se mărturisesc atașați de Biserica Ortodoxă este mai degrabă histrionic.

A. B: Înaintea fiecărui meci îmi spun rugăciunile și vreau sa fie acolo unde ma schimb totul în ordine. Atunci când toate sunt așezate mă simt confortabil mental.

Reporter: Andrei, azi a venit un preot în cantonament, ce inseamna asta pentru voi?

A. B.: Suntem un popor crestin. Eu mă identific cu Biserica Ortodoxa. Atât cât îl am pe Dumnezeu în spate și îmi iubesc valorile și principiile nu poate să se întâmple nimic rău în viata mea, pentru că il am pe Dumnezeu și acesta este drumul pe care trebuie să merg.




Astfel de purism exagerat nu a fost aplicat niciodată în Ortodoxie la scală largă, mereu s-a lăsat loc pentru slăbiciunile oamenilor și Biserica s-a îngrijit de întreaga natură umană.
Doar vreau sa repet:
Sa l vad eu cat de marturisitor mai este daca ar fi sa piarda sau sa nu mai primeasca milioanele de euro, masini si case? In schimb nu este rau ca vorbeste multumitor la Dumnezeu. Chiar si asa. Asta-i bine!
Tind sa cred ca mai marturisitori si adevarati patrioti erau cei det la Dinamo si Steaua de pe vremuri care transpirau din greu pentru un simplu maruntis.
Si dupa aia mai vorbim.
Si in curand se va intimpla, se va termina cu afacerile astea finantate de alogenii navalitori deoarece nu vor mai exista resursele necesare indobitocirii maselor prin consumul bestial de sporturi si altele.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»

Last edited by cozia; 29.06.2024 at 10:33:40.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.06.2024, 01:08:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Sa l vad eu cat de marturisitor mai este daca ar fi sa piarda sau sa nu mai primeasca milioanele de euro, masini si case?
Nu e nimeni în fotbalul din România la nivelul ăsta.


Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Tind sa cred ca mai marturisitori si adevarati patrioti erau cei det la Dinamo si Steaua de pe vremuri care transpirau din greu pentru un simplu maruntis...
Hi, hi, hi!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.06.2024 at 01:12:17.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.06.2024, 01:57:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Tind sa cred ca mai marturisitori si adevarati patrioti erau cei det la Dinamo si Steaua de pe vremuri care transpirau din greu pentru un simplu maruntis.
Nu e un simplu mărunțiș să ai 1.000-2000 de euro diurnă de la statul român zeci de ani până mori, să fii scutit de impozitul pe proprietate, să ai gratuități la transport în comun pe viață.

Se adună niște sute de mii de euro cheltuiți de stat cu ei, dacă nu peste 1 mil de euro.

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Si dupa aia mai vorbim.
Si in curand se va intimpla, se va termina cu afacerile astea finantate de alogenii navalitori deoarece nu vor mai exista resursele necesare indobitocirii maselor prin consumul bestial de sporturi si altele.
Ce treabă are una cu alta, România i-a administrat o înfrângere usturătoare unor umflați cu pompa ajutați de arbitri și de jurii de tipul celor de la Eurovision.

Ucrainenii credeau că dacă au bătut 4-0 Moldova e ușor cu românii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde