Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.05.2024, 13:13:39
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

De la Claudiu Târziu:

Citat:
Părintele Iustin Pârvu, care mi-a fost îndrumător duhovnicesc, care mi-a fost călăuză, mi-a fost prieten și duhovnic, a făcut parte din senatul Asociației Rost, pe care o conduc.
https://www.rostonline.ro/2024/05/cl...ile-comuniste/

Nu știam că Pr. Iustin a fost în senatul Rost, acesta este încă un punct în plus pentru Târziu că se discuta despre el în paginile anterioare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.05.2024, 13:22:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De la Claudiu Târziu:



https://www.rostonline.ro/2024/05/cl...ile-comuniste/

Nu știam că Pr. Iustin a fost în senatul Rost, acesta este încă un punct în plus pentru Târziu că se discuta despre el în paginile anterioare.
Ca să fiu precis istoriografic, la un moment dat revista rost a fost scoasă de la pangarul mănăstirii Petru Vodă, unii zic pt că într-un interviu un preot era prea permisiv cu actele cu cip, alții zic că pt susținerea candidaturii Monicăi Macovei când ea se prezenta ca o creștină-democrată - greco-catolică pe model Corneliu Coposu - țărăniști.

https://apologeticum.wordpress.com/2...ii-petru-voda/

Alte greșeli făcute de Claudiu Târziu - nesusținerea candidaturii lui Iulian Capsali independent la europarlamentare în 2014, care ne-a costat 6 ani fără un pol conservator:

https://www.rostonline.ro/2014/05/de...ulian-capsali/

E o greșeală peste care s-a trecut, Iulian Capsali e pro-AUR, dar toți și cu Mihai Neamțu și cu alții trebuie să fim familia politică a conservatorilor, a referendumului pt familie care va schimba România cândva și va da un președinte creștin practicant și în administrarea polisului - acestei țări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.05.2024, 07:35:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Miza e dreptul de vot, ei nu trebuie să fie aici decât în acte.
Pe lângă faptul că și eu am abordat această chestiune extrem de gravă la adresa democrației românești, consider totuși că lucrurile sînt și pot fi mult mai grave decât ceea ce menționezi mata, anume, netrecînd peste faptul că nu există absolut nicio legalitate și legitimitate pentru așa-zisa „restituire”, au apărut voci mai recent în spațiul public care vorbesc despre posibile scenarii ale unei „refugieri” / „invazii” a până chiar la 3 milioane de cetățeni ai statului „Izreel”, dintre care unii, nu știm câți, personal nu cred că prea mulți (raportat la cifra de 3 milioane), ar avea proprietăți, iar alții ar viza locuințe în care să se „adăpostească” cel puțin temporar, însă noi știm că la unii temporarul poate să aibă mai mult înțelesuri.

Este vorba în principal despre afirmațiile unui oarecare Cazacu Aurel, partener de afaceri cu Georgică Becali, însă eu nu cred că într-o societate atât de controlată poate cineva așa nestingherit, și chiar la mai multe emisiuni de la mai multe posturi tv, să emită astfel de opinii decât dacă are o anumită coordonare de la anumiți factori despre care s-ar presupune că ar fi trebuit și ar trebui să fie de răspundere în România.

De ce s-a dus, de fapt, premierul Marcel Ciolacu în Israel? Expertul militar, Aurel Cazacu: (...) - B1 TV, 17 oct. 2023

Fragmente video mai extinse (decât înreg. mai scurtă de pe sait) de la emisiunea respectivă din 17 octombrie 2023 de la B1 TV, inclusiv cu opiniile gen. (r) SRI Troncotă
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.05.2024, 08:59:26
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai văzut că Gigi Becali era pro evrei să vină să investească aici, dar eu nu cred că vin
Avînd în vedere că Georgică Becali trăiește în Pipera și mai e și partener de afaceri cu acel Cazacu Aurel, și avînd în vedere afirmațiile istoricului și profesorului Corvin Lupu despre un imens „cartier evreiesc” care s-ar fi construit în Pipera, și spune că a auzit și a văzut de acum 10 ani, poate ne dă ceva mai multe informații, în ciuda faptului că noi știm că „dumnealui” are un mod mai bizar de a gândi despre drepturile și interesele naționale ale românilor și ale României și că el e așa un „capitalist” mai original.

Afirmațiile au fost făcute în 7 decembrie 2023 la o emisiune la tv, spre care dau și link, cu mențiunea că nu am în vedere decât conținutul a 5 minute de la momentul indicat în link, în rest nu mă amestec privitor la emisiunea respectivă, nu am competențe pentru așa ceva, și nu există exclusiv fragmentul respectiv la un link aparte. (Asta apropo și de afirmațiile citate mai sus ale lui „RappY” despre „existențe doar în acte”.)

https://www.youtube.com/watch?v=eZ5G714kKaI&t=1235s
Reply With Quote
Răspunde