Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2008, 00:18:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

HRISTOS A INVIAT, fratii mei intru Domnul!
Mai curand cred ca ideea ce urmeaza ar putea fi un subiect pentru un nou topic nu neaparat de deschis in meniul Biserica Ortodoxa in Relatia cu alte confesiuni" al forumului ortodox, ci poate la meniul "Biserica Ortodoxa Romana" sau la "Generalitati", oriunde ar merge.

Ideea este urmatoarea (pare nebuneasca, dar autoritatile lumesti ar putea lua o astfel de hotarare pentru a-i dezorienta cu totul pe crestini, mai ales pe ortodocsi...):

Cum ar reactiona crestinii ortodocsi in cazul in care autoritatile lumesti (sefi de state, de guvern, parlamentele tuturor statelor lumii) ar hotari prin lege sa declare ziua de 1 ianuarie, de exemplu (arbitrar) la 1 aprilie sau 1 mai?

Credeti ca Iordanul s-ar mai intoarce inapoi in noua zi de Botez al Domnului, data de 6 ianuarie din noul calendar adoptat de oficialitatile intregii lumi? Dar Sfanta Lumina s-ar mai pogora la Biserica Mantuitorului din Ierusalim la noua data fixata pentru Sfintele Paste (care ar putea cadea la mijlocul actualei luni decembrie sau chiar in actuala luna ianuarie)? Ce s-ar intampla cu noi, crestinii in aceasta situatie?

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei.
.................................................. .............................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2008, 10:07:20
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

oricum..minunile un sunt : fenomene ale naturii!
eu cred ca tot ar veni, dar este bine sa nu ne jucam cu de astea..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2008, 10:27:12
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Ce crezi, frate, ca aduce minunile? Rugaciunea celor credinciosi sau calendarul/ ziua?
Dar oare rugaciunile sunt bine facute? Oare se cuvine sa rugam pe Domnul pentru minuni? Sau minunile le face Hristos pentru rugaciunile Maicii Lui si ale sfintilor? Rugaciunile acestora nu sunt pentru minuni ci sunt pentru folosul nostru. Ei se roaga cu ravna pentru ca Dumnezeu sa aibe mila de noi, sa ne trimita mangaiere si usurare, sa ne bucure. Minunile sunt minuni in ochii nostri prea obisnuiti cu lumea asta cazuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2008, 11:15:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand ioanhodean
Citat:
oricum..minunile un sunt : fenomene ale naturii!
eu cred ca tot ar veni, dar este bine sa nu ne jucam cu de astea..
Hristos A Inviat, fratii mei intru Domnul!

Si eu, pacatosul, ma gandesc ca m-as juca cu focul.
In schimb, parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa afirma ca data de 1 ianuarie a fost stabilita arbitrar, prin logica omeneasca, asa ca nu ar conta daca ar fi adusa cu cateva luni mai inapoi sau mai inainte.
In plus data cinstirii Nasterii Domnului, 25 dec. calendar stil nou reprezenta data serbarii pagane a fertilitatii. asadar data de 25 dec. are o semnificatie strategica, a fost stabilita de Biserica pentru ca oamenii sa treaca la adevarata credinta si sa uite de acel obicei pagan al serbarii zeitei fertilitatii, in timpul careia preotesele pagane se dedau la desfrau liber (sex).
Apoi ma gandesc ca acest lucru i-ar dezorienta cu totul pe credinciosii BOSVR, facandu-i probabil sa se gandeasca la noi schisme din pricina parerilor diferite existente printre ei si datorita faptului ca pt. ei calendarul iulian e o dogma si ca urmare nu poate fi schimbat in niciun fel.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei.
.................................................. .............................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2008, 12:47:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle Sfanta Lumina se pogoara le Ierusalim in scop de propovaduire.
La fel se face si intoarcerea Iordanului.
Ca daca cautatzi in istorie vetzi vedea ca s-a pogorat la un moment Duminica in loc de Sambata.
Pai ce Dumnezeu se conduce dupa calendarele noastre,dupa stilul vechi sau dupa stilul nou?
Hai ca ma ia rasul.
Sfanta Lumina se pogoara la Ierusalim ca sa se arate care este dreapta credintza.
Daca Patriarhia Ierusalimului ar hotara sa treaca pe stil nou s-ar pogora pe stil nou.
Patriarhia Ierusalimului nu trece pe stil nou deoarce Dumnezeu stie caci credinciosii din Rusia nu sunt inca pregatziti pentru adoptarea stilului nou.

Si sa nu creada careva de pe aici de pe forum ca daca el intzelege lucrurile astea si altu nu intzelege asta inseamna ca el e mai bun ca acela.

Ca Dumnezeu pe fiecare dupa cat a stiut il judeca.
Eu fac parte din categoria celor care stiu dar nu fac si de aceea am sa iau multa osanda la judecata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2008, 22:01:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

de ce va trebuie atatea minuni ca sa credeti?oare nu ati citit:,,nu va voi da alt semn decat semnul lui Iona!'...acel semna a fost dat 1 ce va mai trbuie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2008, 22:52:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie sa precizez ceva: eu, nemilostivul, pacatosul, curvarul, alcoolicul, sunt credincios ortodox "pe nou" si am crezut ca acesti "stilisti" tinand atat de mult la calendar, s-ar putea sminti din pricina acestor schimbari. In schimb, pentru credinciosii de "pe nou" nu vad niciun motiv de schisma.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei.
.................................................. .............................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2008, 22:57:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar daca Pr. Gheorghe Calciu Dumitreasa, care a si fost un sfant al inchisorilor comuniste ca si Valeriu Gafencu, e de acord cu o schimbare arbitrara a datei de 1 ianuarie prin decalarea ei inainte sau inapoi cu o oarecare perioada de timp, nu vad cu ce mi-ar putea afecta posibilitatea (mai mult teoretica) a sporirii duhovnicesti, caci eu, curvarul, betivul, nemilostivul, ecumenistul si alte cateva sute de epitete injositoare dpdv al trairii reale ortodoxe, nu am fapte vrednice care sa ma ajute sa ma mantuiesc.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei.
.................................................. .............................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2008, 23:16:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt

Ca Dumnezeu pe fiecare dupa cat a stiut il judeca.
Eu fac parte din categoria celor care stiu dar nu fac si de aceea am sa iau multa osanda la judecata.
Si de aceea e bine sa facem acuma ceva, cat timp traim, ca macar la Judecata de Apoi sa ne mantuim, daca pana atunci vom sta in iad.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum saluta crestinii ? Dasy de Mara Intrebari utilizatori 16 17.04.2012 01:20:28
IPS Teofan a vizitat crestinii ortodocsi din Tanzania mihailt Generalitati 1 30.01.2010 21:49:46