Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2012, 20:24:20
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ca tot burghezul societatii capitaliste romanesti, mi-am permis si eu un mic concediu de 1 mai, prin zona istorica a Maramuresului !

Am fost prin multe locuri din tara, de la Transilvania, la Banat, la Moldova, Campia romana si dobrogea...insa, putine locuri mi-au atras atentia in asa grad, ca aceasta zona extraordinara a tarii noastre !!!

Exista acolo, un fenomen, foarte interesant, pe o zona geografica destul de intinsa,ce cuprinde un numar apreciabil,dar nu extrem de mare, de comune,foarte mari,exista o prosperitate ce sfideaza ,prin opulenta,multe zone umile sau mediocre ale tarii !!!

In fiecare ograda de cetatean maramuresan, ce locuieste la sat, vezi, cel putin o casa noua cu multe etaje si multe camere, finisata dupa norme europene, si care denota in general un bun gust taranesc,fata de care chiar si un arhitect si-ar gasi inspiratia !!!

Nu mai zic,ca fiecare curte, chiar si din fundu' satului, e perfect organizata, neexistand nici macar un fir de iarba razlet,care sa nu fie supravegheat strict,de gospodar si sa creasca in devalamsie !!!

Iar gardurile la frontul strazii, sunt toate, din piatra si cu fier forjat ,desigur avand materialul cel mai scump pus pe ele !!!
In fiecare curte exista cel putin o masina noua, daca nu doua trei !!!
Fenomenal !

Insa, in tot acest ansamblu, mirific, zcic ca esti undeva ,prin Alpii Austrieci, exiata o nota profund discordanta...drumurile extrem de proaste !!!

Parca pentru a-si bate joc de acesti oamnei gospodari,a caror munca si ambitie a infrumusetat acest colt de romanie, pana la a ne face mandri de ea, statul roman, a gasit de cuviinta sa mentina in acea zona cai de acces extrem de proaste, presarate din mentru in metru cu craterte in care ai senzatia ca-ti rupi masina !!!

Statul roman, nu incurajeaza pe omul muncitor ci pe lenesul pramatie care asteapta paomana !!!
Fac pariu ca a furat banii de la oamenii astia din maramures, si i-a dus in alte zone, eventual prin sudul tarii, pentru a plati asistente soicale, unor oameni care nu vor sa munceasca si astepta etern pomana de la stat !!!

Aproape ca as zice in fata acestui stat prefid : Transilvania Libera, ca tara independenta si suverana !!!
Maramuresul e extraordinar, oamenii, jos palaria!

Vedeti, pana la urma ajungeti la concluzia mea ca oamenii sunt buni, guvernantii sunt rai si nu fac nimic! Exemplul cu drumurile este relevant pentru asta, degeaba sunt oamenii muncitori daca banii pentru drumuri se fura sau se dau in functie de politic, sau le dau bani astora daca eu guvernantul sunt din localitatea respectiva!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.05.2012, 20:40:43
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Maramuresul e extraordinar, oamenii, jos palaria!

Vedeti, pana la urma ajungeti la concluzia mea ca oamenii sunt buni, guvernantii sunt rai si nu fac nimic! Exemplul cu drumurile este relevant pentru asta, degeaba sunt oamenii muncitori daca banii pentru drumuri se fura sau se dau in functie de politic, sau le dau bani astora daca eu guvernantul sunt din localitatea respectiva!
is bune obs, dvs, insa ...ati uitat sa raspundeti la o intrebare implicita a expozeului meu : de ce in multe zone ale tarii nu intalnim oameni de acest tip, si astfel de gospodarii prospere ???

tot guvernantii sunt de vina ,sau uneori sunt si oamenii de vina, pentru ca nu sunt in stare sa munceasca mai mult ???

baniesc ca nu vine Basescu in fiecare seara ca sa ne bage-n straita cate-o pane, pantru ca sa avem ce manca a doua za !!!

Last edited by guardian knight; 04.05.2012 at 20:49:47.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.05.2012, 21:03:34
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
is bune obs, dvs, insa ...ati uitat sa raspundeti la o intrebare implicita a expozeului meu : de ce in multe zone ale tarii nu intalnim oameni de acest tip, si astfel de gospodarii prospere ???

tot guvernantii sunt de vina ,sau uneori sunt si oamenii de vina, pentru ca nu sunt in stare sa munceasca mai mult ???

baniesc ca nu vine Basescu in fiecare seara ca sa ne bage-n straita cate-o pane, pantru ca sa avem ce manca a doua za !!!
Nici nu ii cere nimeni lui Basescu asa ceva!

Cred ca ar fi o analiza mult prea grea de facut pentru mine, ca sa stiu de ce unii din alte zone ale tarii nu muncesc asa de mult, nici nu sunt sigura de asta, din moment ce n-am vazut cu ochii mei, una ca nu am vizitat toate zonele tarii, ca sa imi dau cu parerea, si nu am nici explicatiilee pentru acest fenomen!

Totusi cred ca este jignitor pentru ca fiind romani sa afirmam despre fratii nostri din alte zone ca ar fi puturosi!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.05.2012, 21:08:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu stiu un singur lucru: PNL a facut troc cu PSD in acel moment. PNL a adoptat o masura eminamente de stanga contra sustinerii parlamentare a firavului guvern liberal. Cu reprezentarea pe care o avea in parlament, guvernul Tariceanu II nu ar fi avut cum sa reziste. Singurul colac de salvare a fost sustinerea tacita oferita de PSD.

Iar PSD, in prag de alegeri, a vrut sa faca un cadou pensionarilor, electoratul lor de baza. Hocus-pocus, gata pensiile. Pai cum sa nu-i iubiti, draga doamna?

Si-apoi a venit criza, si intreaga clasa politica iresponsabila s-a trezit ca nu au de unde sa mai dea pensiile alea umflate. Ba chiar s-au trezit ca trebuie sa taie din cheltuielile enorme pe care le avea aparatul statal supradimensionat, evident, acolo unde nu trebuie.

Dar ce sa-i faci? Aia de la putere au avut luciditatea sa taie si sa se imprumute, pentru ca au vazut cu ochii lor cat de grava era situatia, insa n-au stiut nici sa comunice cum trebuie populatiei aceste masuri, nici sa faca ceva eficient, fiind incompetenti.

Aia din opozitie au constatat ca n-au nimic de pierdut daca ii injura pe aia de la putere, ba chiar au de castigat, ceea ce-au si facut. Iar acum au ajuns la putere si deja nu stiu pe unde sa scoata camasa. De la "punem la loc ce-au furat" au ajuns la "stati sa vedeti, ca de fapt e mai urat decat credeam" - placa pe care am tot auzit-o de atatea ori.

Uneori ma infioara cat de cretin e electorul roman. Ii pune pe unii la putere, vede ca nu merge cu ei, ii schimba. Vede ca nu merge nici cu astia, ii aduce la loc pe cei de dinainte. Iar si iar. Memoria scurta face ravagii, iar bruma de demnitate pe care o avem ne-o vindem pe un kil de faina sau pe o galeata. Atata timp cat oamenii astia exista, voteaza si pot fi manipulati cu un minim de efort, vom avea politicienii pe care-i avem. Si pe care-i meritam.

Sincer va spun: unii din concetatenii mei fac sa-mi fie aerul irespirabil in tara asta. Ma gandesc din ce in ce mai des la emigrare.
Asta este adevarul PSD a facut atunci presiuni asupra guvernului Tariceanu.Dar ...
Hotararea a fost votata in unanimitate in parlament.Si chiar Basescu si-a facut propaganda electorala spunand tuturor cum a marit el pensiile.Ca sa nu mai aducem aminte de salariile din educatie sau cum era propaganda atunci "bani contra reforma "
Unde nu ai tu dreptate este ca nu banii pensionarilor ne-au bagat in criza.Faptul ca unii au furat cel putin la fel de mult dintr-un buget din ce in ce mai gol ne-a bagat in criza .Si faptul ca vedem in jurul nostru atatea masini de lux, atata risipa ,faptul ca proprietatile ajunsesera la acelasi pret cu cele din Paris,faptul ca Basescu a facut jocurile FMI ca sa mai ia inca un mandat, faptul ca Isarescu este intangibil, astea sant lucrurile care ne-au bagat in criza.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.05.2012, 21:19:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa-ti explic cum sta treaba.

Tu acum platesti pensie bunicilor si pe urma parintilor tai.

Dar pentru ca parintii tai si bunicii au crezut ca si tine ca "Statul" e un nene cu buzunare pline care nu se golsesc niciodata, n-au crezut de cuviinta ca trebuie sa aiba copii mai multi care sa se ingrijeasca de batranetile lor.

S-au culcat pe o ureche si au votat mereu cu aia care promiteau salarii si pensii mai mari, chit ca n-aveau de unde.

Acum, banii luati de la tine nu mai ajung pentru pensii, asa ca "Statul" se imprumuta in contul copiilor tai ca sa plateasca pensia bunicilor lor.

Cand tu ai sa fii pensionara, copiii tai o sa-ti plateasca tie pensia plus o sa trebuiasca sa dea inapoi banii imprumutati pentru pensii.

Asadar, care "Stat"?
Din pacate pentru tine lucrurile nu stau asa.
Tu acum pui bani deoparte pentru vremea cand vei fi pensionar. Ca statul utilizeaza banii aia sa plateasca pensia bunicilor si parintilor nu este treaba ta.
Daca statul nu isi poate plati obligatiile atunci desfiintam statul.Pentru ca statul a fost creat tocmai ca sa ne faca viata mai buna, nu ca sa gaseasca scuze ca sa comita abuzuri.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.05.2012, 21:36:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nici nu ii cere nimeni lui Basescu asa ceva!

Cred ca ar fi o analiza mult prea grea de facut pentru mine, ca sa stiu de ce unii din alte zone ale tarii nu muncesc asa de mult, nici nu sunt sigura de asta, din moment ce n-am vazut cu ochii mei, una ca nu am vizitat toate zonele tarii, ca sa imi dau cu parerea, si nu am nici explicatiilee pentru acest fenomen!

Totusi cred ca este jignitor pentru ca fiind romani sa afirmam despre fratii nostri din alte zone ca ar fi puturosi!
Asta e o alta mare manipulare cu oamenii din zona X care sant muncitori si oamenii din zona Y care asteapta pomana.E o manipulare creata in special de pomanagii din zona X.
Ca sa vezi cat de prosteasca e uite un exemplu : La mine pe strada sant 20 de vile iar eu locuiesc intr-o cocioaba.Deci eu vin cu ideea geniala.Primaria ar trebui sa utilizeze banii pe care-i aduna de pe strada noastra tot pentru strada noastra adica de ce sa platesc eu pentru cei de pe strada vecina ?
La fel si cu Transilvania.Sant zone mai bogate acolo si zone foarte sarace cum ar fi Covasna.Dar teoreticienii separatismului iau Transilvania ca un tot si apoi intreaba de ce sa platim noi pentru Husi sau Vaslui ? Nu intreaba niciodata de ce sa platim noi pentru zonele sarace din Transilvania.Sau de ce Porumboiu sau alti magnati care au afaceri in zonele mai sarace ale tarii ar trebui sa plateasca pentru zonele mai sarace din Transilvania.
Personal nu cred ca oamenii din Maramures sant mai harnici ca cei din Covasna sau Vaslui.Sau ca cei din Bucuresti sant cei mai harnici pentru ca produc cei mai multi bani.Cred ca este un pic mai complicat si orice om intreg la minte nu ar trebui sa incurajeze separatismul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.05.2012, 21:58:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
faptul ca Isarescu este intangibil, astea sant lucrurile care ne-au bagat in criza.
Da, asta m-a mirat si pe mine, cum de nu-l misca nimic de-acolo...
dar am citit niste idei in acest sens, si tind sa le dau dreptate ... fmi... bm.. si olecuta de masonerie
Reply With Quote
  #98  
Vechi 04.05.2012, 22:11:39
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
Statul roman, nu incurajeaza pe omul muncitor ci pe lenesul pramatie care asteapta paomana !!!
735.000 de someri ("lenesi pramati'oshi") care asteapta pomana...de la statu' capitalisto-burghezo-social guvernat numa', da numa' de ilustri(i)sti in ale guvernarii...FMI-isto-UE-iste..in rest numa' burghezi cu 600-700-800 lei/luna, care se'ngesuie la sidex pentru niscavai hier forjat de'un gard, asa c'an alpii lu' helvetu'.
Bre, satulu' nu'l crede pe flamand,
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 04.05.2012, 22:30:33
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unde nu ai tu dreptate este ca nu banii pensionarilor ne-au bagat in criza.
Criza a venit din afara, nu de la noi. Problema e ca bruma aia de "profit" pe care o stransese tara pana la criza a fost cheltuita pe pensii si expansiunea sistemului bugetar. In orice organizatie, fie stat, fie firma cheltuielile cu personalul sunt printre cele mai mari.

Problema nu e ca s-a taiat din pensii, problema e ca au fost marite.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.05.2012, 22:54:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Criza a venit din afara, nu de la noi. Problema e ca bruma aia de "profit" pe care o stransese tara pana la criza a fost cheltuita pe pensii si expansiunea sistemului bugetar. In orice organizatie, fie stat, fie firma cheltuielile cu personalul sunt printre cele mai mari.

Problema nu e ca s-a taiat din pensii, problema e ca au fost marite.
Nu stiu cat de din afara a venit in cazul Romaniei.Poate doar prin faptul ca putinele firme care faceau export si-au redus exporturile.
Problema e ca bruma de " profit " era construita pe nimic si ca se fura foarte mult. Cum sa dau eu vina pe pensionar ca a primit un ban in plus cand eu vad niste hotii de neimaginat ?
Plus ca asa zisele masuri de "reforma " nu au insemnat nimic altceva decat taieri. Pai asta o puteam face si eu sau tu nu trebuia sa alegem niste oameni care pretind ca au solutii pentru dezvoltare.Adica daca am 100 de lei fur 30 si dau 70 fraierilor. Daca raman numai 70 fur 30 si dau 40 fraierilor. Cam asta a fost reforma la noi.
Ori reforma inseamna sa faci ceva ca sa ajungi din nou la 100 si apoi la 200...300...1000 etc. Si sa incerci sa furi numai 20 sau 10.
De ce statele nordice nu au problemele astea ? De ce ele pot oferi si educatie gratuita uneori si strainilor, si sanatate de top si somaj de vis si concediu maternal de vis si pensie de ajuns ? Si nici nu-ti cer sa te inscrii la pensii private sau asigurari de sanatate private si nici n-or sa-ti spuna vreodata ca nu sant bani sa-ti plateasca ce-i al tau. Numai la noi statul se aseaza pe o pozitie de forta. Adica nu sant bani si gata.Ce-o sa-mi faci bai sarantocule ? Si noi inghitim mizeria asta in loc sa-i luam la suturi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CIA a colaborat in 1960 cu Mafia din SUA spre a asasina pe Fidel Castro mihailt Generalitati 13 08.01.2013 12:56:35
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57