Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.10.2009, 19:34:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iisus a fost batjocorit. Chiar si pe cruce.
(Pentru batjocura exista o vama speciala dupa moarte, din cate stiu. Este un pacat urat. Eu cred ca este opusul compasiunii si iubirii, vine din multa iubire de sine. Cine se pune in locul altuia nu poate batjocori).
Scuze, dar eu chiar nu inteleg..se vede ca iti place sa fii umilita, insa gandeste-te ca pe undeva poate fi si vina ta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.10.2009, 19:52:15
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuze, dar eu chiar nu inteleg..se vede ca iti place sa fii umilita, insa gandeste-te ca pe undeva poate fi si vina ta.
Doamne-ajuta!

Nimeni nu-si doreste sa fie umilit. Dar, de la un anume nivel este posibil sa simti ocara ca pe o lauda si lauda ca pe o ocara. Asta inseamna ca esti masochist sau ca ai ajuns la un nivel superior de intelegere a rostului tau prin aceasta viata?

Din nefericire, de prea multe ori confundam ce a facut Iisus Hristos cu ce a spus sa facem. Noi nu suntem aici cu misiunea cu care a venit Dumnezeu printre noi. Noi suntem aici impreuna cu Hristos, pentru a inmulti prin Hristos talantii primiti, in dezmarginirea noastra catre Hristos.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.10.2009 at 19:55:42.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.10.2009, 19:54:38
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Unhappy

Am aflat de curand ca soacra mea a facut farmece ca sa ma desparta de sotul meu, inca de la inceputul relatiei noastre si continuand chiar dupa nasterea fetitei noastre
Mi-a facut atat mie, dar si baietilor ei ca sa-i tina cat mai aproape de ea.
Nici nu stiu cum sa procedez, cui sa-i spun si ce sa fac...
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 30.10.2009 at 19:57:41.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.10.2009, 20:02:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Am aflat de curand ca soacra mea a facut farmece ca sa ma desparta de sotul meu, inca de la inceputul relatiei noastre si continuand chiar dupa nasterea fetitei noastre

Nici nu stiu cum sa procedez, cui sa-i spun si ce sa fac...
Doamne-ajuta!

Du-te cu nadejde la Boroaia si vorbeste cu parintele Alexandru Argatu, fiul si ucenicul Parintelui Argatu. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.10.2009, 20:06:15
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Multumesc, insa e prea departe de noi, am sa incerc sa vb cu un parintele nostru si sa vad ce ma sfatuieste.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.10.2009, 20:15:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuze, dar eu chiar nu inteleg..se vede ca iti place sa fii umilita, insa gandeste-te ca pe undeva poate fi si vina ta.
Sa stii ca m-am intrebat si eu asta, dar nu, nu este adevarat. Daca mi-ar placea, as rezista, dar nu mai rezist.. imi consuma resursele emotionale. Am intors problema pe toate fetele (are f multe fete, nu le expun aici). Nu sunt o victima de meserie.
Interesant ca acesta este un mod foarte convenabil de a gandi situatia: victima este de vina. Te pui oarecum la adapost de intrebari dureroase, te gandesti ca nu ti se poate intampla, ca durerea cuiva este meritata, in scop justitiar... in fine, anuleaza nedreptatea.
Gandeste-te ca daca cineva face un rau, nu ramane fara efect, cineva sufera pana la urma. Pot sa ma dau la o parte, sa ies din situatie, dar vor fi mai multe victime colaterale. (Asa ca mai bine ma doare pe mine. Este si asta un calcul).

Cat despre afirmarea sinelui.. poate sunt cam radicala, dar daca nu raman crestina (in adevaratul sens pe care tot incerc sa-l dibuiesc), orice altceva prea putin conteaza.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.10.2009, 20:20:11
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa creasca mare, sanatos si frumos la suflet si la trup si sa-ti umple sufletul de bucurie cat veti trai.
multumesc mult
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.10.2009, 20:21:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa stii ca m-am intrebat si eu asta, dar nu, nu este adevarat. Daca mi-ar placea, as rezista, dar nu mai rezist.. imi consuma resursele emotionale. Am intors problema pe toate fetele (are f multe fete, nu le expun aici). Nu sunt o victima de meserie.
Interesant ca acesta este un mod foarte convenabil de a gandi situatia: victima este de vina. Te pui oarecum la adapost de intrebari dureroase, te gandesti ca nu ti se poate intampla, ca durerea cuiva este meritata, in scop justitiar... in fine, anuleaza nedreptatea.
Gandeste-te ca daca cineva face un rau, nu ramane fara efect, cineva sufera pana la urma. Pot sa ma dau la o parte, sa ies din situatie, dar vor fi mai multe victime colaterale. (Asa ca mai bine ma doare pe mine. Este si asta un calcul).

Cat despre afirmarea sinelui.. poate sunt cam radicala, dar daca nu raman crestina (in adevaratul sens pe care tot incerc sa-l dibuiesc), orice altceva prea putin conteaza.
Anna, nu il poti totusi evita pe omul ala? sa nu imi spui ca e sotul tau...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.10.2009, 20:22:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Bingo. De aceea vorbesc de victime colaterale.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.10.2009, 20:34:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Bingo. De aceea vorbesc de victime colaterale.
Mi-am dat seama de asta cand ai spus ca si mama lui e la fel ca tine. in general, barbatii isi aleg femei care sa semene cu mamele lor. deci o iubeste si pe mama lui, te iubeste si pe tine, de vreme ce a ales sa aiba alaturi acest model de femeie. evident, va iubeste in felul lui... Cine se tachineaza se iubeste . Asta e crucea ta, el te tachineaza, il mai si tachinezi si tu putin, ar fi plictisitor sa fie numai linsite si armonie. oare nu poti sta de vorba cu el, sa ii spui: uite, ma doare cand imi spui ca sunt intarziata... Mergi si la spovedanie, incearca sa te rogi mai mult pentru el, sa il imblanzeasca Dumnezeu (uite, bunica mea avea o metoda: cand incepea bunicul cearta, ea venea usor pe la spatele lui, ii facea semnul crucii, fara sa simta si se ruga in sinea ei sa il potoleasca). Tu ce faci cand el incepe, stai si induri cu stoicism, ca o martira? Nu te rogi in timpul asta! ia incearca! foarte buna ideea cu satelitul Doamne! iubirea iti da rabdare si curaj si de toate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20