Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.12.2008, 19:13:02
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dumnezeu poate crea oricând o lume noua.

Ecologia e o deviatie ca multe altele.

Desigur e placut ca natura sa fie nealterata, dar e o placere lumeasca. Dumnezeu ne cheama la vesnicie, nu la lumea trecatoare de acum.
cata ignoranta...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.12.2008, 19:35:45
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ai vazut tu vreo actiune ecologista sprijita de Biserica?

Mai gândeste-te înainte de a scrie.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.12.2008, 23:43:09
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ai vazut tu vreo actiune ecologista sprijita de Biserica?

Mai gândeste-te înainte de a scrie.
Mai Traditie, mai asta care iti place sa jignesti stiinta, ceea ce oamenii au muncit mii de ani pt a descoperi si pt a intelege fenomenele din jurul nostru, care au creat ceea ce tu numesti acum confort si care iti este indispensabil, ia las-o tu mai moale cu aberatiile tale. Ia traieste tu intr-o lume in care natura e distrusa sa vedem daca mai ajungi tu in rai si sa vedem daca iti ramane credinta la fel de puternica. Peste tot pe unde am citit ce scrii tu am dat numai peste fraze pline de egoism si mandrie, de ignoranta, de parca tu stii mai multe decat toti ceilalti. Nu ti se pare ca te cam umfli in pene? Vii aici cu teoriile tale ca nu exista atomi, ca natura e o placere lumeasca si alte prostii. Ia trezeste-te tu la realitate si uita-te putin in jurul tau si mai gandeste-te inainte sa scrii. Si daca ti se pare ca te-am jignit, asta e: m-a facut mama mai badaran de fel si mai putin educat.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.12.2008, 23:47:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Vad ca mi-ati citat primul post,dar in acelasi timp unii ori nu vor sa priceapa sau daca pricep,nu inteleg de ce distorsioneaza cuvintele si intentiile mele in asa hal.CU ce supara intr-atat acest topic,ca nu inteleg?
"Si atunci de ce acuzi crestini ca nu au o atitudine adecvata fata de natura?"-am acuzat eu crestinii?Ai citit dumneata undeva acest lucru?Te intreb...
Din cate tin minte am vorbit despre OM la modul general,fara nici o specificatie anume.
Da,am intrebat dintre cei care il iubesc pe Dumnezeu.
Dar daca doriti parerea mea personala,consider o aberatie sa afirmi ca il iubesti pe Dumnezeu,indiferent de ce religie esti,dar ca te preocupi doar de oameni,restul....poate sa se surpe ca nu conteaza.
Da,Pamantul ne-a fost dat in stapanire,dar nu sa ne batem joc de el,ci sa avem grija de acest dar.
"Daca e zi-mi cine? Defrisez eu paduri? Sau construiesc combinate chimice?
Si atunci?
Ce actiune a mea te deranjeaza in protectia naturii?"-Indiferenta!
Unii oameni ucid natura din interese meschine,iar altii prin faptul ca stau impasibili.
Nu zic sa incepem toti acum sa fim ecologisti inraiti sau sa ne implicam in protectia animalelor la eu stiu ce nivel.Dar macar atat:faceti fiecare ce va sta in putinta,acel putin pe care vi-l permiteti fiecare si pentru aceasta natura care plange si are nevoie de sprijinul ajutorul nostru.Nu realizati ca moartea ei va duce implicit si la sfarsitul omului?
In timp ce o mana de oameni extrem de influenti dirijeaza aceasta distrugere in masa...restul sunt fie marionete,fie indiferenti,ca sa nu zic inconstienti!Cred ca e timpul sa ne trezim...


E clar ca noi gandim diferit si vedem fiecare viata din alte puncte de vedere. Moartea nu e un blestem ci e un blestem sa nu mai fi iubit de Dumnezeu.


Scumpa este inaintea Domnului moartea cuviosilor Sai.
Necrestini se tem de moarte pt ca pierd lumea, pierd nepotii si rudele pierd viata si asta pt ca nu cred ca Hristos este VIATA vesnica, sau nu cred ca rudele si nepotii pot fi vii dupa ce mor.


Sarbatori fericite!
Sa te bucuri de familia ta si de Dumneze desigur !
Caci de natura te poti bucura doar cand ai cu cine sa te bucuri de ea, altfel ea iti poate deveni ca ghimpele unui trandafir : frumos dar foarte dureros.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.12.2008, 23:59:11
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Si te rog sa imi dai exemple clare prin care sa respect natura, inafara vorbelor goale de care dispun din abundenta.

Chiar astept sa vad cum imi pot indrepta indiferenta desi sunt cam "sceptic" .

Sunt multe exemple cand Dumnezeu a protejat natura (si animalele) ca sa se vada ca omul nu trebuie sa fie nepasator fata de ce il inconjoara, insa sincer din nestiinta si indiferenta(cum ai zis si tu) eu nu stiu vreo masura ca sa pot schimba raul de care zici.

Astept sfaturi practice.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.12.2008, 00:13:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Mai Traditie, mai asta care iti place sa jignesti stiinta, ceea ce oamenii au muncit mii de ani pt a descoperi si pt a intelege fenomenele din jurul nostru, care au creat ceea ce tu numesti acum confort si care iti este indispensabil, ia las-o tu mai moale cu aberatiile tale. Ia traieste tu intr-o lume in care natura e distrusa sa vedem daca mai ajungi tu in rai si sa vedem daca iti ramane credinta la fel de puternica. Peste tot pe unde am citit ce scrii tu am dat numai peste fraze pline de egoism si mandrie, de ignoranta, de parca tu stii mai multe decat toti ceilalti. Nu ti se pare ca te cam umfli in pene? Vii aici cu teoriile tale ca nu exista atomi, ca natura e o placere lumeasca si alte prostii. Ia trezeste-te tu la realitate si uita-te putin in jurul tau si mai gandeste-te inainte sa scrii. Si daca ti se pare ca te-am jignit, asta e: m-a facut mama mai badaran de fel si mai putin educat.
Si tu sari sa scrii fara sa gândesti.

Îti repet câteva lucruri pe care un crestin ar trebui sa le stie sau sa le vada:
-Dumnezeu a creat lumea din nimic, deci a crede ca e ceva de descoperit în legatura cu lumea prin forte proprii e o idee necrestina
-cunoasterea lui Dumnezeu e cea care aduce viata vesnica
-asa-zisa stiinta de obicei îndeparteaza oamenii de Dumnezeu insuflându-ne credinta în tot felul de basme, fara legatura cu Dumnezeu cel Viu

Aici nu vorbim despre binefacerile naturii ci despre ecologie. Eu nu am negat pe prima, citeste mesajele mele precedente.

Faptul ca am idei contrare ideilor tale nu înseamna neaparat egoism. Dupa logica asta, altruismul înseamna a adopta ideile celorlalti.

Daca îti place sa jignesti, continua, probabil nu o sa-ti mai raspund.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.12.2008, 21:28:28
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Fiecare dintre noi e egocentric. Acum depinde ce intelegi tu prin egosim. Toti facem ceea ce facem pt fericirea noastra, chiar si atunci cand iti doresti sa fie altii fericiti, intr-un mod indirect vei fi si tu fericit pt ca a-i ajuta pe altii inseamna sa fii fericit. Viata vesnica este fericire, tot ceea ce facem facem pt fericire, mantuirea inseamna fericire, totul se face pt a fi fericit. Tot ceea ce facem facem pt fercirea noastra, direct sau indirect.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.12.2008, 01:09:25
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Heaven, am citit 10 pagini de postari. La final cred ca vedem cu totii cum o intentie buna poate sa ajunga prilej de suparare. Ne ratacim asa usor in vorbe. Toti suntem de acord ca omul (in general) nu respecta creatia lui Dumnezeu. Omul si-a pierdut astfel armonia cu natura. Cineva expunea o situatie ipotetica: "Sa zicem ca maine toata omenirea ar orbi. Copiii nostri (care s-ar naste - ipotetic - tot orbi) ar afla de la noi despre fabuloasa creatie: cerul albastru, padurile verzi, apele cristaline ... Ar fi deja foarte greu sa descriem chiar si numai culorile. Dupa un numar de generatii oarbe relatarile orale despre creatia lui Dumnezeu probabil ca ar fi considerate ca basme. Putini ar mai putea totusi ajunge la adevar." Samanii, azi, sustin ca se poate comunica cu un copac sau cu un animal. Una din conditii ca sa poti ajunge la acest gen de comunicare ar fi - spun cu cuvintele mele - sa te reintegrezi in armonia creatiei din care ai facut parte 100%.

Heaven, durerea pe care o simti este durerea multora dintre noi. Eu cred ca nepasarea fata de distrugerea ecosistemelor naturale este o premiza solida pentru pacat. As vrea sa iti pot spune rezolvarea minunata a acestei probleme grave dar, cum nu o stiu pot doar sa iti marturisesc ca eu cred ca si aceasta problema se poate rezolva ca de altfel toate celelalte prin revenirea totala a omului la Dumnezeu. O astfel de reintoarcere ar reeduca noile generatii in armonie si cu natura. Dar cum sa intorci lumea intreaga cu fata la Dumnezeu? Educandu-ne copiii si nepotii in credinta fata de Dumnezeu. Incepem noi, apoi copiii nostri si, poate cu ajutorul lui Dumnezeu, vazand si altii ca se poate lucrurile isi vor reveni la matca lor fireasca.

Ne va fi mai bine sau mai rau in viitor functie de cat de nepasatori vom fi. Sper sa nu ajungem in viitor sa povestim despre minunatii disparute.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 13.12.2008, 15:03:52
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit natural

sincera sa fiu, unii rad cand ii vad pe altii cu bicicleta in loc sa mearga cu masina ca toti "smecherii", dar vreau sa va spun ca tatal meu este asistent medical si nu fumeaza si face sport destul, mai alearga uneori sau merge cu bicicleta si este sanatos tun nu ca altii care merg o gramda cu maisna, polueaza si natura si se imbolnavesc pe ei insisi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 21:59:41
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 17:56:18
CURIOZITATE Clausemi Generalitati 26 05.07.2008 08:54:07