Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.09.2011, 13:20:27
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am vrut sa va articulez … remember? :) 2:1
http://www.youtube.com/watch?v=AJaOp...eature=related
Nu-mi place cum arată și nici ce face... și dumneata ai putea folosi butonelul ăla cu un glob și cu un infint la bază, ca să nu văd atâtea litere absurde și să fac de la ele apocaliplexie... (uite că te-am articulat și eu acolo unde te doare mai rău, la rușinea înaintea gLumii, că precis n-ai învațat unde va fi adevărata rușine și când anume, așa că o să te superi și o să te jignești și tu)

Și carevasăzică ai ținut minte cum te-am articulat data trecută, și ai ținut în tine ca să te răzbuni, ai iertat dar n-ai uitat... noa lasă, nu-i bai.

...așa pățim toți cei ce rămânem cu ochii sufle-țelului privind aiurea, privind pierdut... direct... la mall.

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 13:22:34.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.09.2011, 13:31:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
uite că te-am articulat și eu acolo unde te doare mai rău, la rușinea înaintea gLumii, că precis n-ai învațat unde va fi adevărata rușine și când anume, așa că o să te superi și o să te jignești și tu)
Multumesc "pentru că m-ai articulat, de data asta foarte corect... dar nu așa cum ai crezut tu, ci după descifrare și decriptare am ajuns să aflu ceea ce a vrut să-mi transmită Iisus prin gura ta...Și asta-i Înțelepciiiiunea." (vsovivi)

Last edited by ioanna; 08.09.2011 at 13:36:41.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.09.2011, 13:45:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Multumesc "pentru că m-ai articulat, de data asta foarte corect... dar nu așa cum ai crezut tu, ci după descifrare și decriptare am ajuns să aflu ceea ce a vrut să-mi transmită Iisus prin gura ta...Și asta-i Înțelepciiiiunea." (vsovivi)

Păi uite ceea ce a vrut Domnul să-ți transmită, și nu ceea ce ai crezut tu, căci cel ce pricepe și înțelege încă n-a priceput nimic și încă nu știe, fiindcă ceea ce știe i se pare că știe, și ceea ce înțelege i se pare că înțelege, pentru că a rămas doar un spioner... un viitor comunist împuțit.

Tu însă văd că m-ai citat acolo... dar mulțumești dejabba dacă nu ai rămas cu ceva bun.

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 14:05:07.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.09.2011, 13:55:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
vsovivi: Și carevasăzică ai ținut minte cum te-am articulat data trecută, și ai ținut în tine ca să te răzbuni, ai iertat dar n-ai uitat... noa lasă, nu-i bai.
Articularea mea n-are nicio legatura cu razbunarea ,asa cum n-am perceput ca acte vindicative "articularile" dmv. pe care le-ati impartit cu generozitate pe forum. Ar fi fost mai bine sa intelegeti bine intr-o mica masura, decat sa intelegeti total gresit.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.09.2011, 14:13:10
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Eu sunt fățornic și dumneata supărat, oare chiar îți pare rău că i-am scos bârna din ochiul tău?
De ce crezi că ai scos bârna din ochiul cuiva? Poate mai mult ți-ai îndesat-o în ochiul tău atunci când ai crezut c-ai și făcut o faptă bună.
Citat:
Dacă tot mă fățărniciși așa în direct... ia spune și la mine, cum ți-ai dat seama, cum ai reușit, sau vrei să te cred sincer pe cuvântul tău de spioner?
Așa e. Am greșit citatul. Trebuia doar să zic că râde ciob de oală spartă
Citat:
Și cine a zis că el mi-e frate?
Nu vă închinați aceluiași zeu?
Citat:
''Cei ce fac voile Tatălui Nostru Carele este în ceruri, acela este fratele meu și mama mea și prietenul meu...'' iar cei ce fac cruci din omul lui Dumnezeu, aceia sunt doar niște impostori, niște huligangs.
Tu n-ai păcătuit niciodată? Nu știi ce spun părinții creștinismului? Cu fiecare păcat de-al nostru îl răstignim pe Iisus încă o dată. Deci după logica ta și tu ești un impostor. Sau crezi că faci voia Tatălui? De unde știi care e ea?
Citat:
Deci mai înainte de a deschide gurița, privește în sus la Cer, să vezi dacă nu cumva îți cade o pară mălăiață în gura lui nătăfleață...
Eu așa mi-am umplut o desagă întreagă
Cred că una te-a izbit direct în frunte..
Citat:
Fățarnice? Nuuuuuu-i voie... Dar dumneata te-ai simțit jignit în locul lui... pentru că ție ți-e milă de gLume... de aia.
De fapt am fost surprins cum unul la fel de... original ca Man Teo îi atrage atenția că e dus pe ulei. Și mai spui că
Citat:
mai înainte de a atrage tu la altul atenția pe care ți-e ți-a furat-o buba veselă, învață cum trebuie să procedezi tu mai întâi, uite așa: dă-ți jos masca și ochelarii de orb, și atunci vei vedea Lumina ce vine de sus.
E clar că tu nu percepi culorile care trebuie...
Citat:
Eu am zis foarte bine ce i-am zis narcomanului
De unde știi că-i narcoman? Asta ai văzut tu în.. lumină?
Citat:
Păi n-am spus cu dreptate ce am spus?
Nu prea..
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.09.2011, 14:23:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Articularea mea n-are nicio legatura cu razbunarea ,asa cum n-am perceput ca acte vindicative "articularile" dmv. pe care le-ati impartit cu generozitate pe forum. Ar fi fost mai bine sa intelegeti bine intr-o mica masura, decat sa intelegeti total gresit.

Păi dacă am priceput total greșit pentru ce te tot justifici și te dezvinovățești? Chiar crezi că ai să scapi ușor de circ? Nu scapi dacă nu te lași vindecată prin articulările mele cu care nu numai că te vindec dar te și altoiesc... nu pentru mine ci ca să dai roade, firește, vrednice de pocăința ta.

Pentru cine-s oare frunzele smochinului fragede? Când veți vedea că se frăgezesc să știți că e vara aproape... deci privegheați și luați pildă de la smochin.

Știu că ai înțeles perfect. :))(

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 14:34:59.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.09.2011, 14:52:26
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Topic...

Asez pe masa un pahar...
astept apa...
si ispitele il coloreaza, si taiosii il seaca...

care e titlul topicului, si unde se tinde?
spre ce?

In general, pe un forum crestin se discuta despre dorinta de a fi crestin.
sau despre cartea ce ii uneste.
dar se pare ca tara aceasta e un mare turn babel...
cu o mie de credinte, si nici una ca alta.

ramane ttitlul, atat ramane...ramane
caci apa curgand se murdareste!

Last edited by Man Teo; 08.09.2011 at 14:55:21. Motiv: caci aici ferestrele sunt inchise...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.09.2011, 15:12:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Asez pe masa un pahar...
astept apa...
si ispitele il coloreaza, si taiosii il seaca...

care e titlul topicului, si unde se tinde?
spre ce?

In general, pe un forum crestin se discuta despre dorinta de a fi crestin.
sau despre cartea ce ii uneste.
dar se pare ca tara aceasta e un mare turn babel...
cu o mie de credinte, si nici una ca alta.

ramane ttitlul, atat ramane...ramane
caci apa curgand se murdareste!
Viața ta poate fi un poem
pe care ai să-l spui Domnului
în prima zi fără noapte

El îl știa deja
precum știa și capcanele
limbajului
în care te-aruncai voluptos
însă în ziua fără de noapte
poate va dori să-l audă
rostit de tine
ca o declarație de iubire.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.09.2011, 15:17:31
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

răspuns către szmeul Kronos

De ce crezi că ai scos bârna din ochiul cuiva? Poate mai mult ți-ai îndesat-o în ochiul tău atunci când ai crezut c-ai și făcut o faptă bună.

Pentru că nu mai folosesc ceasul solar și nici nu mi-e frică dacă iese din inele și ajunge peste limba mare și peste limba mică, la 12 fix. Folosesc numai ceasul lui Har-apA-lb.

Așa e. Am greșit citatul. Trebuia doar să zic că râde ciob de oală spartă

Mai degrabă ciorb de boală spartă... că cine scapă groapa altuia musai el și-o sapă.

Nu vă închinați aceluiași zeu?
Păi el e un fel de răspopit care s-a îndrăgostit de pileoso-fie, nu mă amestec, treaba lui, dar i-am zis că nu ține mituirea cu lingușeli și auto-alintări.

Tu n-ai păcătuit niciodată? Nu știi ce spun părinții creștinismului? Cu fiecare păcat de-al nostru îl răstignim pe Iisus încă o dată. Deci după logica ta și tu ești un impostor. Sau crezi că faci voia Tatălui? De unde știi care e ea?

Păi de impostura și fățărnicia mea voiam să te scap, iar voia Tatălui e clară: Milă voiesc și nu jertfă... adică milă de Dumnezeu, așa că n-ai cum să n-o știi, doar dacă te prefaci un fel de pui de pui, preluând impostura neștiutorilor care sunt fățarnici față de poruncă.

Cred că una te-a izbit direct în frunte..
Așa este, și era așa mălăiață încât i-a stropit pe toți de jur împrejur. Iar pe mine m-a răcorit zeama ei cea dulce și de atunci mi-a revenit auzul.


De fapt am fost surprins cum unul la fel de... original ca Man Teo îi atrage atenția că e dus pe ulei. Și mai spui că

Nu i-am atras atenția că nu mă joc la bară... cu focool, ci am vrut să-i zic altceva, că în ceea ce face el e vorba de grăsime animală, de slănină.

E clar că tu nu percepi culorile care trebuie...
Păi voi le percepeți viceversa... și e vai de cel ce spune dulcelui amar și viceversa... sau albului negru și viceversa... sau de cel ce face din țânțar armăsar și din babă pe gunoi o văduvă de război, că ăla era doar cojocul lui Iov...


De unde știi că-i narcoman? Asta ai văzut tu în.. lumină?

Fiindcă-și repetă iluziile de parcă le-ar pricepe profunzimea... de parcă ar scoate apă din asfalt sau din nisip. Dar nu e apă ci e goana după cireș.

Nu prea..
Ba da... doar că-ți place să mă contrazici, că n-ai ce face și atunci simplifici.


Dar la întrebări n-ați răspuns niciunii:

1. De ce nu mai aveau untdelemn cele 5 fecioare nebune?
2. Cum se frăgezesc frunzele smochinului... și pentru ce oare?

La asta să dați răspuns.

Last edited by vsovivi; 08.09.2011 at 15:19:55.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.09.2011, 15:20:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pe unde o fi the_Listener?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arminianismul sau Pelagius se intoarce: inceputul invataturii apostate. Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 31 25.07.2011 20:04:38
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22