Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.01.2008, 16:54:18
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

:)Multumesc!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.01.2008, 00:33:33
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Fiecare este direct raspunzator pentru faptele sale. Din pacate ajungem sa combatem ca si nefolositor ceea ce intr-o oarecare masura ne macina in mod personal.Citesc acest forum de 1 an, adesea am intalnit aceasta problema.
Sunt metode ce dauneaza ortodoxiei afirmi tu corbule dar, daca imi perimti voi cita ( din memorie) o fraza ce am citit-o undeva prin pateric: Nepatimirea nu inseamna a indeparta patimile ci a supune trupul inimii. Fericiti cei ce traiesc in lume dar au ajuns la stadiul de nepatimire datorita smereniei.;) Sa lasam infirmii si batranii sa se bucure de Radio, si Liturghia transmisa prin intermediul lui.
Imi permit sa citez si eu, din,,Intrebari si raspunsuri asupra unor aspecte din viata crestina':
Parintele Ioan Mihaltan, in calitate de lector si duhovnic la Institutul Teologic Universitar din Sibiu:
'... Crestinii autentici nu fac propaganda, nu fac galagie si, de aceea, se pare ca nu exista. Pe cand cei rai sunt guralivi, incat fac impresia ca sunt numai ei, cu rautatea lor, acoperind pe ceilalti, dar in realitate nu este tocmai asa."
Cum credeti ca ar fi, pentru toti credinciosii-buni,rai, slabi, bolnavi, infirmi, batrani-ca toate lacasurile de cult din cartier sa transmita prin difuzoare slujbele la maxim, sub pretextul acesta, ca toti sa o asculte, indiferent unde sunt? Ortodocsi, catolici, protestanti, musulmani,budhisti, adventisti,penticostali,s.a.m.d., se pot intrece in folosirea celor mai performante statii de amplificare, incercand sa demonstreze ca a lor credinta este mai puternica, proportional cu volumul sunetului dat de difuzoare...
La radio si tv, la fel, sa se emita continuu, 24 din 24, numai emisiuni religioase, pe toate posturile, de catre toate confesiunile, cu drept de replica, urmarindu-se rating-uri,iar publicitate sa se faca numai la carti si obiecte religioase, emisiuni de teleshoping cu tema religioasa,etc.
Devenim astfel mai credinciosi? Ni se masoara credinta dupa cat de tare si de mult o strigam?
Credinta este proportionala cu target-ul de vanzari al magazinului virtual din Trinitas?


Incercam sa demonstram altora cat de credinciosi suntem noi, prin false metode si intentii, uitand ca este doar El in stare sa ne masoare credinta.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.01.2008, 10:59:38
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Corbule de vor tacea difuzoarele vor canta pietrele, pentru ca asta e Ortodoxia:D
Pentru budisti va vorbi Buda din statuia sa?:D:D Da in parte este adevarat ceea ce sustii tu, pentru o credinta dreapta nu e nevoie de strigate dar, te intreb frumos si civilizat pe tine unde ai auzit tu personal o slujba difuzata la maxim in piete sau la tv? Daca te deranjeaza postul schimba canalul, daca nu iti place cand treci pe langa o biserica ortodoxa, ca auzi cantand Doamne miluieste in boxe pune-ti mp3 pe urechi sau ocoleste strada.:D Corbule, ortodoxia este viata insasi pricepi? Si daca ea este viata, cum poti tu opri viata doar ca asa iti place tie?:angry::angry::angry:
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.01.2008, 11:02:53
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Si pe mine m-a dat in judecata vecina mea iehovista ca o deranjeaza foarte tare mirosul de tamaie cand trece pe la usa mea:D Da eu cu tamaie tot dau!:D
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.01.2008, 12:12:20
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Dumnezeu, familia, prietenii si ceilalti. In privinta televizorului, eu l-am desfiintat.
:)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.01.2008, 12:41:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corbu
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
folosirea mijloacelor masmedia e f.f.buna pt ca in biserica maieste lume care fiind in spate nu aude predica si slujba bine ,fiind la distanta ,si dc mai e si cu un grad de surzenie ,fiind mai in virsta ,babe si mosi ,si ei tre sa auda si sa inteleaga ,adica si cei din spate ,de mai departe de iconostas si cei mai in virsta la care auzul nu mai asa de fin ca la tineri
Ai spus f. bine ,,[b]in Biserica[/size]'.Eu sunt impotriva folosirii difuzoarelor [size=2]exterioare[/size], a difuzarii slujbelor si propovaduitorilor de toate soiurile la radio si tv. Nici una din aceste mijloace mass media nu ajuta cu adevarat la formarea si pastorirea unor adevarati si buni crestini.
Si pe strazi, in piata, intre blocuri daca s-ar pune difuzoare cu muzica psaltica ce bine ar fi:)

De multe ori am trecut pe lanaga o Biserica in care am intrat tocmai fiindca am auzit slujba la difuzoare de la intrare.
Inflexiunile cantarilor bisericesti au ceva dumnezeiesc in ele, deaceea au puterea de a misca imediat inima si firea noastra cea buna, primita de la Dumnezeu! spre a face tot bine...
Iar cand am fost departe de biserica urmaream Sfanta Liturghie la tv, radio, internet. Deci chiar si auzite prin tv si radio etc au acelasi efect binefacator, caci gandul e acolo in biserica desi trupul nu e, lucru de care se oftica, se teme Satana, care ar vrea ca acestea sa-i slujeasca numai lui...

Daca slujbele ortodoxe trebuie sa ramana in biserica atunci si satana sa-si tina adeptii departe de massa-media, stati in bordeluri si discoteci si nu mai scoateti nasul afara, spurcand si pe altii. Deci, mai Aghiuta, mai lasa-ne in pace cu ideile intunericului, cum ca nu sunt bune slujbele la tv etc...

Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.01.2008, 13:50:31
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

omnule, nu-l intereseaza pe ala rau slujbele shi altele, ci e ca un vierme pragmatic shi ergonomic focalizat doar pe telul lui.... shi nimic altceva.... deci nici nu te ia nici pe tine in seama chiar daca ar parea.... ca face aidoma lui Hristos doar ca spre distrugere shi nu spre mantuire... ultra pragmatic shi doar alea pe care nici nu le shti shi nici nu tzi le spune, doar te trezeshti la un moment dat ca eshti asemenea lui, cu chip de fiara shi antihrist chiar daca tzie ti se pare ca eshti oitza buna, defapt nu te lasa sa te vezi ce eshti defapt shi nu vezi de patimi, mergand tu insutzi spre orbire, surzire, auto-suicid, ca asta ashteapa sa cazi singur in groapa.... in aceiashi groapa.... shi sa nu te mai ridici in veac.... ca pacatul zaislit prin obijnuintza devine patima shi patima itzi devine robie, shi robia nu mai se poate inlatura in graba....... ca vrei ca nu vrei, ca itzi place sau ca nu-tzi place.... ne infashoara practic in robia lui, care devine robia noastra.... si o propaga cu strashnicie in toate vazduhurile....
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.01.2008, 16:34:44
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Si pe mine m-a dat in judecata vecina mea iehovista ca o deranjeaza foarte tare mirosul de tamaie cand trece pe la usa mea:D Da eu cu tamaie tot dau!:D
Iarta-ma, dar cred ca Hristos ar fi mai multumit daca ai fi vecina buna si nu ti-ai enerva si supara aproapele, oricare ar fi el. La o adica o cantitate moderata de tamaie nu are cum sa raspandeasca mirosul pana dupa usa.Calitatea si nu cantitatea conteaza. Bunavointa catre ceilalti conteaza si mai mult. Dracul fuge de tamaie, dar fuge si din fata oamenilor buni care raspandesc bunatate in jurul lor. Ah, da, si vine cand este harta si cearta. Deci ai grija.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.01.2008, 22:05:38
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de corbu
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
folosirea mijloacelor masmedia e f.f.buna pt ca in biserica maieste lume care fiind in spate nu aude predica si slujba bine ,fiind la distanta ,si dc mai e si cu un grad de surzenie ,fiind mai in virsta ,babe si mosi ,si ei tre sa auda si sa inteleaga ,adica si cei din spate ,de mai departe de iconostas si cei mai in virsta la care auzul nu mai asa de fin ca la tineri
Ai spus f. bine ,,[b]in Biserica[/size]'.Eu sunt impotriva folosirii difuzoarelor [size=2]exterioare[/size], a difuzarii slujbelor si propovaduitorilor de toate soiurile la radio si tv. Nici una din aceste mijloace mass media nu ajuta cu adevarat la formarea si pastorirea unor adevarati si buni crestini.
Si pe strazi, in piata, intre blocuri daca s-ar pune difuzoare cu muzica psaltica ce bine ar fi:)

De multe ori am trecut pe lanaga o Biserica in care am intrat tocmai fiindca am auzit slujba la difuzoare de la intrare.
Inflexiunile cantarilor bisericesti au ceva dumnezeiesc in ele, deaceea au puterea de a misca imediat inima si firea noastra cea buna, primita de la Dumnezeu! spre a face tot bine...
Iar cand am fost departe de biserica urmaream Sfanta Liturghie la tv, radio, internet. Deci chiar si auzite prin tv si radio etc au acelasi efect binefacator, caci gandul e acolo in biserica desi trupul nu e, lucru de care se oftica, se teme Satana, care ar vrea ca acestea sa-i slujeasca numai lui...

Daca slujbele ortodoxe trebuie sa ramana in biserica atunci si satana sa-si tina adeptii departe de massa-media, stati in bordeluri si discoteci si nu mai scoateti nasul afara, spurcand si pe altii. Deci, mai Aghiuta, mai lasa-ne in pace cu ideile intunericului, cum ca nu sunt bune slujbele la tv etc...
Sunt doua posibilitati: 1.citesti mesajele numai in diagonala sau din trei in patru;
2.nu tii cont de confesiunea in a carei Biserica intri, atras doar de inflexiunile cantarilor bisericesti, ca un fluture atras de orice bec sau lumanare. :dozingoff:
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.01.2008, 22:27:01
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Corbule de vor tacea difuzoarele vor canta pietrele, pentru ca asta e Ortodoxia:D
Pentru budisti va vorbi Buda din statuia sa?:D:D Da in parte este adevarat ceea ce sustii tu, pentru o credinta dreapta nu e nevoie de strigate dar, te intreb frumos si civilizat pe tine unde ai auzit tu personal o slujba difuzata la maxim in piete sau la tv? Daca te deranjeaza postul schimba canalul, daca nu iti place cand treci pe langa o biserica ortodoxa, ca auzi cantand Doamne miluieste in boxe pune-ti mp3 pe urechi sau ocoleste strada.:D Corbule, ortodoxia este viata insasi pricepi? Si daca ea este viata, cum poti tu opri viata doar ca asa iti place tie?:angry::angry::angry:
,,Iar daca cei mai cazuti de la Dumnezeu au fost siliti sa-L marturiseasca, cum n-o sa faca acest lucru piatra cea fara de vina, care se supune orbeste voii lui Dumnezeu ?'
Se va ajunge sa se spuna ,,uciga-l difuzoarele', in loc de ,,uciga-l toaca'.
Cu respect, cititi mesajele cuvant cu cuvant:Cum credeti ca ar fi, pentru toti credinciosii-buni,rai, slabi, bolnavi, infirmi, batrani-ca toate lacasurile de cult din cartier sa transmita prin difuzoare slujbele la maxim, sub pretextul acesta, ca toti sa o asculte, indiferent unde sunt?
In ceea ce priveste acoperirea urechilor sau ocolirea strazii, indemnul mi se pare urat si necivilizat-nu cred ca a trebuit sa procedati astfel cand ati trecut pe langa biserica oricarei alte confesiuni.Respectul trebuie sa fie reciproc, crestinilor!
Cititi si mesajul lui NOESIS, sustine aceleasi idei:...,,cred ca Hristos ar fi mai multumit daca ai fi vecina buna si nu ti-ai enerva si supara aproapele, oricare ar fi el. La o adica o cantitate moderata de tamaie nu are cum sa raspandeasca mirosul pana dupa usa.Calitatea si nu cantitatea conteaza. Bunavointa catre ceilalti conteaza si mai mult. Dracul fuge de tamaie, dar fuge si din fata oamenilor buni care raspandesc bunatate in jurul lor. Ah, da, si vine cand este harta si cearta. Deci ai grija.':)
Reply With Quote
Răspunde