Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.04.2010, 14:17:49
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne, apara-ne de cel amagitor!

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
"Cristofor magul din Carpati" de Aryana Havanah si "Inuaki reptilianul din mine", de aceeasi autoare.
In ambele carti se trateaza subiectul : Cine suntem , de unde venim, cate universuri parale sunt si cum lucreaza Dumnezeu prin noi
Spui: "Cine suntem , de unde venim, cate universuri parale sunt", si apoi "cum lucreaza Dumnezeu prin noi" - pai ce legatura are una cu alta? Si mai citezi si din Psalmi!

Stii cum e asta? Ca si cum ai zice: "Hai sa mergem la o sedinta de spiritism, sa o intrebam si pe Mama Omida ce parere are, si, daca ne ramane timp, mai dam o tura si pe la biserica."

Ce universuri paralele? Ideea asta e paralela cu Ortodoxia. Nu trebuie amestecate nicicum. Daca ai indoieli, du-te si intreaba un preot ortodox, si vezi ce raspuns primesti.

Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne pazeasca de amagire si de amagitori!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.04.2010, 15:54:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

mishi, nu are rost sa critici..
probabil esti nou pe forum.. sa stii ca multi crestini citesc lucruri ciudate/aberante, eretice, vatamatoare de suflet etc.
exista crestini care cred in reincarnare (si NU glumesc deloc!), care cred in "energii", in extraterestrii (putini inteleg consecintele credintei in existenta extraterestrilor) etc... Asta este: semnul vremurilor!


Am cautat pe net MARSUL DISTRUGATORULUI. Nu am gasit decat fragmente (pe care le-am citit.. dar vreau cartea intreaga)
Are cineva link?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.04.2010, 15:59:43
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Carti dragi

Mi-a placut si m-am folosit mult de cartea Staretii despre vremurile din urma - o carte plina de miez, de invatatura, de cuvinte ale multor parinti duhovnicesti cu viata sfanta, parinti imbunatatiti si cu mare dragoste. O recomand cu multa caldura! Este de mare folos duhovnicesc, limpezind multe ape.
De asemenea, mi-au adus multa mangaiere cartile despre parintele Porfirie ("Bunicutul"), cartile cuviosului Paisie Aghioritul, si mult ma atrag si citesc cu tot sufletul carti despre sfinti apropiati noua: sfantul Nicolae, sfantul Nectarie, sfantul Ioan Iacob Hozevitul - despre viata lor, despre minunile lor. Oricand citesc cu drag din Pateric - oricare, nu doar cel egiptean.

Altfel de carti, adica din lume? Mi-a placut Ileana Vulpescu - Arta conversatiei, Arta compromisului, Ramas bun casei parintesti; mi-a placut si mie Panza de paianjen a Cellei Serghi, dar mi-a placut, intr-o perioada, si Rodica Ojog Brasoveanu - atat cartile politiste, cat si incercarile de romane istorice (Logofatul de taina). Din literatura straina, am fost apropiata de Galswarthy - Forsyte Saga dar si Sfarsit de capitol.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.04.2010, 16:08:38
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
mishi, nu are rost sa critici..
probabil esti nou pe forum.. sa stii ca multi crestini citesc lucruri ciudate/aberante, eretice, vatamatoare de suflet etc.
exista crestini care cred in reincarnare (si NU glumesc deloc!), care cred in "energii", in extraterestrii (putini inteleg consecintele credintei in existenta extraterestrilor) etc... Asta este: semnul vremurilor!

[/u]
Imi pare rau pentru tonul mai acid, dar nu-mi pare rau pentru cele spuse. Daca cineva este pe marginea prapastiei, si da sa cada, tu nu-i spui nimic, ca sa nu-l ofensezi?
Iar pe acela care crede in reincarnare, extraterestri, energii si alte asemenea erezii nu stiu cum am putea sa-l mai numim crestin.
Nu vreau sa critic! Vreau sa trezesc, sa atentionez! Daca fratele meu este in pericol de moarte si eu stiu in ce pericol este si totusi tac, nu mi se va cere mie socoteala? Daca tie ti se pare sau daca altcuiva i se pare ca exagerez, sa intrebe orice preot ortodox! Nu vorbesc de la mine! Si nu e de gluma cu lucrurile astea. Daca menajam sensibilitatea cuiva, dar prin asta ii punem in primejdie sufletul, care este folosul? Ereziile nu trebuie incurajate.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.04.2010, 16:19:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Imi pare rau pentru tonul mai acid, dar nu-mi pare rau pentru cele spuse. Daca cineva este pe marginea prapastiei, si da sa cada, tu nu-i spui nimic, ca sa nu-l ofensezi?
Iar pe acela care crede in reincarnare, extraterestri, energii si alte asemenea erezii nu stiu cum am putea sa-l mai numim crestin.
Nu vreau sa critic! Vreau sa trezesc, sa atentionez! Daca fratele meu este in pericol de moarte si eu stiu in ce pericol este si totusi tac, nu mi se va cere mie socoteala? Daca tie ti se pare sau daca altcuiva i se pare ca exagerez, sa intrebe orice preot ortodox! Nu vorbesc de la mine! Si nu e de gluma cu lucrurile astea. Daca menajam sensibilitatea cuiva, dar prin asta ii punem in primejdie sufletul, care este folosul? Ereziile nu trebuie incurajate.
Stiu..
Dar de obicei omul se supara pe tine.
Cand ajungi sa crezi (si credinta mea este foarte, foarte putina) in Iisus Hristos, in mod firesc renunti la toate lucrurile care te duc in alta parte.
Ca ortodoxia nu are nimic in comun cu yoga, cu budismul.. etc.. mi se pare de ordinea evidentei! Daca altcineva afirma contrariul, inseamna ca totusi NU a inteles deloc ce este ortodoxia, iar in acest caz efortul trebuie depus spre a apropia omul de ortodoxie (ca atunci automat va renunta la celelalte)
Cineva care se spovedeste si impartaseste stie macar din indreptarul de spovedanie ca nu se citesc carti eretice (este pacat)..


(mai stai pe-aici pe forum si o sa vezi despre ce crestini vorbesc. Unora le-am atras atentia in mod repetat, totusi. si am fost acuzata de bigotism, ura fata de alte religii, intoleranta, prostie.. :)))) Sunt new ageisti... nu ai ce sa le faci: gasesc placere multa in "deschiderea lor intelectuala si spirituala"! In general ei sunt cei care vorbesc foarte mult despre iubire! )
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.04.2010, 16:23:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Postarea lui Mishi mi-a amintit de o carte care mie mi-a placut (si cred ca inca se gaseste in librarii):
"Ereziile contemporane - o adevarata amenintare" de par. Arsenie Vliangoftis.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.04.2010, 16:30:41
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Mie imi place foarte mult Dostoievski, ''Fratii Karamazov'' este una dintre cartile mele favorite pe care o recitesc intotdeauna cu aceeasi placere.
Si cand simt ca mandria din mine vrea sa ma invinga, recitesc ''Spovedania omului launtric'' din Pelerinul rus.
O alta carte pe care o recomand tuturor ca remediu este '' Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei'' a Sf.Siluan Athonitul - recomandata si de alti useri ai acestui forum.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.04.2010, 16:31:21
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Pace!

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiu..
Dar de obicei omul se supara pe tine.
Cand ajungi sa crezi (si credinta mea este foarte, foarte putina) in Iisus Hristos, in mod firesc renunti la toate lucrurile care te duc in alta parte.
Ca ortodoxia nu are nimic in comun cu yoga, cu budismul.. etc.. mi se pare de ordinea evidentei! Daca altcineva afirma contrariul, inseamna ca totusi NU a inteles deloc ce este ortodoxia, iar in acest caz efortul trebuie depus spre a apropia omul de ortodoxie (ca atunci automat va renunta la celelalte)
Cineva care se spovedeste si impartaseste stie macar din indreptarul de spovedanie ca nu se citesc carti eretice (este pacat)..

(mai stai pe-aici pe forum si o sa vezi despre ce crestini vorbesc. Unora le-am atras atentia in mod repetat, totusi. si am fost acuzata de bigotism, ura fata de alte religii, intoleranta, prostie.. :)))) Sunt new ageisti... nu ai ce sa le faci: gasesc placere multa in "deschiderea lor intelectuala si spirituala"! In general ei sunt cei care vorbesc foarte mult despre iubire! )
Pace, Anna! Pot ei sa spuna orice, daca tu stii in inima ta unde esti si cine esti; daca stii incotro mergi si Cui vrei sa urmezi... atunci ok! Numai ca, daca e posibil, sa spunem si altora, pentru ca ni se cere marturie, cu atat mai mult cu cat putem ajuta - indiferent de bobarnacele pe care le incasam. Ce mare problema, un bobarnac? Lasa sa nu ma "deschid" eu nici intelectual, nici spiritual, dar sa raman acolo unde trebuie!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.04.2010, 19:28:19
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit ma iertati

stie cineva mai multe amanunte despre asezamantul petru voda...daca este sau nu sat de crestini?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.04.2010, 19:35:48
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

In legatura cu cartile, a auzit cineva de o carte numita "Ingerul cu aripi de aur"? Si de unde se poate procura?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum se numeste cartea care descrie legatura dintre pacate? cred_cu_adevarat Generalitati 5 24.04.2012 11:10:50
Preotii care deschida cartea Laurentiu Generalitati 39 29.03.2012 20:17:17
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00
Cartea care binecuvântă cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2009 22:21:57