Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.01.2008, 16:32:55
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

vrajmasul rade de noi cand vede ca deznadajduim, sau dam crezare prezicerilor sau viselor de exmplu. Diavolul poate vedea in viitor si prin intermediul unei vrajitoara poate prezice, nu neaparat numai adevarul iar noi cand vedem ca ceva se implineste , ca si cu visul, ziceam ia uite mai chiar asa a fost, deci magia alba exista si ele vad in viitor.
Ce cred eu este ca incearca sa te faca sa crezi pana la urma pe ghicitoare, sa sa deznadajduiesti. Cand iti mai vine in minte cuvintele ei, spune rugaciunea mintii neincetat.
si pe mine m-a pacalit vrajmasul cu un vis. si cica era semn rau sa visez asa. parca imi era teama sa nu se intample ceva celor dragi mie. dar apoi mi-am adus aminte ca am citit un interviu al parintelui Cleopa despre vise. a explicat atat de frumos incat ma simt asa prost ca era cat pe ce sa cred un vis de la vrajmas.

Ai mare grija de tine si stai linistita. Nu esti singura, ingerul tau pazitor e de-a dreapta ta si Maicuta Domnului vegheaza asupra ta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.01.2008, 16:55:16
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

uite ce am gasit pe un alt site ortodox.


Biserica a condamnat nu numai astrologia, ci toate formele de ghicire a viitorului. Nimeni in afara de Dumnezeu nu poate sti viitorul. Atunci cum se face ca in atatea cazuri premonitiile s-au adeverit? Cum despre asasinarea lui Kennedy, de exemplu, au mai stiut si altii in afara de Dumnezeu?

Raspunsul pe care il da Biserica este simplu: toate "profetiile" facute prin mediumi, toate cazurile in care viitorul a coincis cu ceea ce se ghicise mai inainte prin diferite metode, nu sunt altceva decat iscusite lucrari ale amagitorului. Este adevarat ca Biserica poate sa para, si de aceasta data, supusa unor conceptii retrograde. Dar, ca in cazul fiecarei rataciri de natura spirituala, trebuie repetat ca a alege calea mantuirii nu inseamna doar a accepta ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu venit in lume pentru mantuirea oamenilor; inseamna a accepta si ca drumul spre Împaratie presupune purtarea crucii, nu te afli pe acest drum daca nu crezi ca invataturile Bisericii sunt adevarate.

Raspunsul pe care il da Biserica in problema prevederii viitorului nu este un raspuns pripit, ci este un raspuns cu radacini adanc infipte in Sfanta Traditie. Întreaga Traditie afirma ca, desi diavolul nu cunoaste viitorul, poate sa insufle oamenilor anumite "profetii", dintre care unele se implinesc. La prima vedere aceasta afirmatie ar avea aceeasi valoare ca aceasta: "desi paharul era gol, am baut pana m-am saturat" . Logica pare sa excluda ca ambele afirmatii pot fi simultan valabile.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.01.2008, 16:56:56
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

in primul meu mesaj am scris ca diavolul poate vedea in viitor. imi cer scuze nu asta vroiam sa zic dar nu am stiut cum sa ma exprim. Asa ca am cautat citatul pe care l-am dat in al 2-lea mesaj
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.01.2008, 08:57:29
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Va multumesc ...pt ca mi ati raspuns...duc o lupta foarte grea ...dar am speranta ca Maica Domnului ma va ajuta indiferent daca se va intampla sau nu...sa-mi port crucea...
As dori sa merg sa vorbesc cu parintele Ciprian de la Manastirea Sihastria...voi ce spuneti...?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2008, 09:12:31
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga vsovi,

Mi-ai pus cateva intrebari si am sa-ti raspund. Am 25 de ani si cand s-a intamplat accidentul a condus sotul...eu ma cam feream sa conduc, chiar am condus pe o distanta mare pe un timp rau si am stat cu teama crezand ca dintr-un moment in altul o sa se produca ceva...dar atunci nu s-a intamplat nimic...Iar despre chist abia l-am descoperit pe 15.01.2008 am programare la medic si probabil ca o sa i urmareasca evolutia...o sa vad ce-mi spune...doctorita care mi l a descoperit nu e medic ginecolog si nu mi-a spus decat ca este un folicul de 12mm...adica un chist de un cm...care nu s-a spart si trebuie urmarit...cand o sa vin de la medic o sa postez...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2008, 10:18:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, pacatoasa draga, poi dar daca o sa ai mai multe acidente? ca de exemplu te potzi accidenta shi dumneata voit de cate un copac, sau daca o sa-tzi mai apara un chist sau o tumoreta? ca astea apar shi din senin, atunci la care s-o fi referit tziganca, hmm? aste-as prostii ca sa-tzi pierzi atentzia de la problemele tale. Dar daca toate ar fi adevarate, atunci cum am reactziona? precis ca tot la fel ca shi cand n-ar fi adevarate, ca ni s-a impietrit ochiul cel drept shi s-a facut de sticla, deci ce-tzi pasa ca mori ca shi asha nu te v-a plange nimeni... ca mult prea putzini te iubesc cu adevarat. Shi chiar daca te iubesc, te duc pe cai streine... asha ca... ???
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.01.2008, 22:03:36
llorry llorry is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna...mama a avut 2 chisturile la ambele ovare...unul de 35 de cm si altul de 25 cm ...avea burta de gravida...intrase la menopauza de cativa ani buni si ii vendea din 2 in 2 sapt...a fost operata ..a facut citostatice...doctorii nu i-au dat mai mult de 2 ani...INSA AU TRECUT 6 ANI si mami e bine...si se misca si e energica si vesela :) asa ca capu sus...si cu multa incredere si ambitie vei reusi. Mai ales ca al tau e micutz... pupu si ai grija :)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.01.2008, 10:45:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mi-as permite cateva sfaturi pentru cei aflati in suferinta. Sfantul MASLU este extrem de important pentru cel bolnav. Daca exista posibilitatea, sa avem cat mai multe pomelnice date la Sfantul Maslu. Cel bolnav sa aiba acasa ulei sfintit de la cat mai multe Sfinte Masluri, cu care se va unge ori de cate ori poate si simte nevoia. Rugaciune catre Prea Sfanta si Curata Fecioara Maria, este extrem de importanta, utila si facatoare de minuni, cand este spusa cu multa dragoste din suflet si inima. Cel bolnav mai poate sa citeasca zilnic din Acatistul Sfantului Mucenic doctor fara de arginti Pantelimon. Toate acestea precum smerenia si rabdarea ne pot aduce vindecarea sufleteasca si trupeasca.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.01.2008, 21:42:27
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc Llorry, multa sanatate mamei tale!:)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 02.03.2008, 20:39:49
stefanbogdan stefanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2008
Mesaje: 7
Implicit

va rog spuneti-mi si mie unde e manastirea sihastria?
va rog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48