Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.07.2011, 21:53:16
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Tine minte ce ai spus de la inceput(cunoaste-ti dreapta de stanga)... Ai spus ca, cuvintele lui Iisus "cel ce crede in Mine chiar daca va muri va trai" sa refere la Inviere... pai cum sa se refere la Inviere daca criteriul Invierii de obste nu are nimic de-a face cu credinta in Hristos?Ca vor invia si credinciosii si necredinciosii.Si apoi .
Si apoi Hristos vorbea de cei ce cred in El, ca 'cel ce crede in Mine chiar daca va muri va trai'.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.07.2011, 22:01:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Tine minte ce ai spus de la inceput(cunoaste-ti dreapta de stanga)... Ai spus ca, cuvintele lui Iisus "cel ce crede in Mine chiar daca va muri va trai" sa refere la Inviere... pai cum sa se refere la Inviere daca criteriul Invierii de obste nu are nimic de-a face cu credinta in Hristos?Ca vor invia si credinciosii si necredinciosii.Si apoi spune ca nu va muri in veac... Cum intelegi termenii "nu va muri in veac" "moartea ce-a de-a doua" "invierea cea dintai" ?
Ce nu este clar? Una este invierea pentru viata vesnica ( a celor credinciosi) si alta este invierea pentru judecata si osanda si nimicire pentru totdeauna (a celor necredinciosi). Noi discutam despre prima INVIERE.

Termenii de "intaia inviere" sau "moartea a doua" ii gasiti in Sfanta Scriptura (Apocalipsa 20:6). Despre intaia inviere si a doua inviere v-am explicat.

Ce inseamna moartea intaia si moartea a doua:
- moartea intaia: este moartea aceasta (de o clipa de care toti avem parte si pe care Sfanta Scrptura o asemuieste unui somn fara constienta si de care nu trebuie sa ne fie teama pentru ca vom fi inviati
- moartea a doua: este pedeapsa finala si pentru totdeauna, de care au parte cei necredinciosi.


Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul

ca esti prost.
In sfarsit, primesc un raspuns concis si clar.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.07.2011, 22:02:48
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
De ce promitea Iisus ca va veni Imparatia lui Dumnezeu pe pamint daca ea venise deja? In ce sens venise deja?
Grasule,ia fii atent ce intreaba omul asta.O sa zic eu ceva si tu sa zici,fii amabil te rog, daca este corect ce spun sau nu.Da sa argumentezi biblic.Iti explic prin intermediul acestui post ce am vrut sa-ti spun.Sa ma critici fara mila:) ,ca dor nu isi va schimba nimeni credinta.As aprecia daca ai comenta si in asamblu,nu numai pe bucati,scosul din context este un playback ce poate sa il faca si o surdo-muta.Theo,frate,postul asta este pentru tine si pentru nadejdea noastra.

Hristos afirma Imparatia lui Dumnezeu pentru viitor.Pe de alta parte EL afima ca imparatia lui Dumnezeu deja a venit de vreme ce EL insusi impreuna cu Duhul Sfant a alungat moartea prin vindecarea bolii si invierea din morti in anticiparea biruintei asupra mortii pe care o va dobandi prin propria moarte.Practic din acel moment este timpul dintre ,,deja implinit"(Imparatia a venit,Duhul lucreaza)si ,,inca neincheiat"(moartea va fi distrusa complet la final:Apocalipsa 20:14).

Puterea datatoare de viata,adica Duhul Sfant,deja lucreaza in noi.Pavel foloseste termenul(versiunea Cornilescu) ,,parga"cu privire la Duh(Romani 8:23)dar il foloseste,sub forma de ,,incepatura" si pentru Isus insusi(I Corinteni 15:23).Omul din noi este innoit in fiecare zi,in acest timp intermediar,de catre Duhul Sfant(II Corinteni 4:16, Efeseni 3:16).A se retine,cu privire la acest timp,ca mesajul lui Hristos din Evanghelii a fost unul eshatologic,de sfarsit de lume(Matei 1:15).De fiecare data cand apare Duhul Sfant puterea mortii da inapoi chiar si din trup.Duhul este marea putere a vietii,elementul Invierii,de aceea se si spune ca pacatele contra Duhului nu pot fi iertate.In epoca,sa o numim a ,,Sfarsitului", in care traim, intrucat Hristos a invins moartea si inviat,fiind singurul trup de slava din istorie,singura materie duhovniceasca ,nestricacioasa,desi moartea continua sa existe,Duhul a pus stapinire pe omul interior in mod decisiv iar acesta ,,se inoieste din zi in zi"(II Corinteni 4:16).

De catre ori lucreaza Duhul Sfant se intimpla ceva ce echivaleaza cu o retragere a mortii,fie si temporara, o prevestire a sfarsitului ei.Nu poti cuceri decat daca invadezi teritoriul inamic.Duhul traieste in omul interior:,,Si daca Duhul Celui ce a inviat pe Isus dintre cei morti locuieste in voi" si prin urmare ,,Cel ce a inviat pe Hristos Isus din morti va invia si trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Sau, care locuieste in voi."(Romani 8:14).Hristos fiind ,,primul nascut dintre cei morti".Acu percutezi ideea? :) Invierea nu priveste numai trupul,acesta va fi o parte a unei intregi creatii noi ma: ,,Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea."(II Petru 3:13).

Nadejdea crestina,de care zici tu, se aplica nu numai la starea mea individuala ci la intreaga creatie care,la randul ei,asteapta izbavirea din acesta lume a pacatului,stricacioasa : ,,Pentru ca faptura asteapta cu nerabdare descoperirea fiilor lui Dumnezeu.Caci faptura a fost supusa desertaciunii - nu din voia ei, ci din cauza aceluia care a supus-o - cu nadejde,Pentru ca si faptura insasi se va izbavi din robia stricaciunii, ca sa fie partasa la libertatea maririi fiilor lui Dumnezeu."(Romani 8:19-21).Acesta izbavire va veni atunci cand Duhul Sfant va schimba toate lucrurile,cand Dumnezeu va elibera materia definitiv de ,,carne",carnea fiind puterea pacatului si prin ea puterea mortii asupra noastra.

Este un proces divin total,noi singuri nu putem face asta,o face altcineva pentru noi.Cand Dumnezeu l-a inviat pe Hristos a refacut actul creatiei de la inceput,un nou trup,de slava,care invinsese moartea de data asta,biruitor asupra pactului.Razboiul final contra satanei,mortii si pacatului a intrat in ultima perioada ma.Puterea lor a fost infranta,ce au vrut ei sa distruga a fost readus la viata prin Hristos,intr-un trup ce nu mai poate fi atins de morte.De aceea este ,,El este inceputul, intaiul nascut din morti, ca sa fie El cel dintai intru toate"(Coloseni 1:18).

Cei in Hristos il vor urma si din moment ce Domnul meu nu a fost inconstient in timpul mortii,lucru atesat de Apostolul Petru(I Petru 3:18-20) cum as putea eu sa cred,avand ,,parga Duhului Sfant"(nu ma refer la mine da vezi ce face Duhul in Romani 8:11)ca pe timpul mortii,chiar si daca as dormi cum ziceti voi,as putea sa fiu inconstient? Pai nu zice Pavel: ,,Ca daca traim, pentru Domnul traim, si daca murim, pentru Domnul murim. Deci si daca traim, si daca murim, ai Domnului suntem.Caci pentru aceasta a murit si a inviat Hristos, ca sa stapaneasca si peste morti si peste vii."(Romani 14:8-9).Cum puteti sa credeti ca Domnul ne-ar lasa prada mortii,asa cum sustineti ca erau vechii evrei?Pai ei aveau parga Duhului Sfant?Cum sa ne lase Domnul in ghearele mortii,cu duhoarea ei infecta,cand EL,pentru noi,a invins-o?Niciodata nu ne lasa ma singuri.

,,Caci sunt incredintat ca nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapanirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,Nici inaltimea, nici adancul si nici o alta faptura nu va putea sa ne desparta pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea intru Hristos Iisus, Domnul nostru."(Romani 8:39).

Acum iti repet si eu intrebarea pusa de catre Delia31:,,Daca sufletul apostolului L-a primit pe Datatorul Vietii vesnice in el, daca viata care izvoraste din Duhul Sfant e viata vesnica, atunci care ar fi motivul pt. care dupa incetarea functiilor biologice ale trupului, Duhul Sfant sa se retraga din acel suflet si astfel sufletul sa ramana lipsit de Viata, stiut fiind ca doar pacatul cauzeaza despartirea sufletului de Dumnezeu?"

Nadejdea mea este in Hristos.Nu ma intereseaza nici daca toata lumea este impotriva mea,cu moarte cu tot.EL ne-a incredintat de ceva si niciodata,dar niciodata Hristos nu a fost inconstient,la propriu sau la figurat.Intrucat stiu ca Domnul meu a invins moartea si nimic nu ma poate desparti de dragostea Lui,nici nu ma intereseaza prin ce trec pana la acel moment,nu am motive sa-mi fie frica de nici un somn inconstient,abandonat in intuneric si nefiinta, pentru ca ,,Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine"(Psalmul 23:4).

Cineva a spus odata esenta nadejdii crestine:,,Eu sunt al lui Isus Hristos.Am trait intru Isus Hristos.Acum mor intru Isus Hristos.Dincolo de moarte nadejdea mea este in Isus Hristos."

Last edited by Scotland The Brave; 22.07.2011 at 08:36:51.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.07.2011, 22:12:57
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Logica asta adventista duce in permanenta la aceiasi concluzie: domnul nostru Isus Cristos, fiul Lui Dumnezeu, a mintit. El i-a spus tilharului din dreapta :chiar astazi vei fi cu Mine in Rai. Adventistii isi permit sa zica:
Adventistii zic ca Domnul Iisus se tine totdeauna de fagaduinte (inclusiv de cele referitoare la revenirea Sa si inviere). Talharul va fi inviat si va fi in rai cu Domnul. Dar, cum in moarte nu ai constienta timpului trecut, moartea este ca o "clipeala din ochi". Talharul stie ca a inchis ochii si in clipa urmatoare s-a trezit in prezenta Domnului Iisus Hristos. Pentru el este ca si cum in aceeasi zi (astazi) a murit si a inviat, fiind cu Domnul.

Se mai pune si problema semnelor de puctuatie. Stim ca Sfanta Scriptura, in original, nu avea virgule. Putem citi versetul amintit de dvs. asa: "Adevarat iti spun tie astazi,(virgula) vei fi cu Mine in rai".

In plus, cum explicati dvs. faptul ca Domnul marturiseste, dupa trei zile de la fagaduinta facuta talharului, ca "inca nu s-a suit la Tatal" (Ioan 20:17)? Daca ramaneti tributar doctrinei "sufletului nemuritor", nu veti putea gasi decat o explicatie, in care dvs. il faceti mincinos pe Mantuitorul. Astept explicatia dvs.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.07.2011, 22:13:07
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ce nu este clar? Una este invierea pentru viata vesnica ( a celor credinciosi) si alta este invierea pentru judecata si osanda si nimicire pentru totdeauna (a celor necredinciosi).

Noi discutam despre prima INVIERE.
Defineste Invierea pentru viata vesnica.

Deci avem doua Invieri si Doua Morti...

Completeaza tu :

O moarte e (a cui) .....
A doua moarte e (a cui) ....
Prima Inviere e (a cui)...
A doua Inviere e (a cui)...

De ce asa de strans legata invierea cea de a doua de doua morti?Si de ce e asa de strans legata Invierea cea dintai de o moarte?Explica-le in relatia asta.. De ce invierea de a doua = doua morti si de ce invierea dintai = o moarte?





Citat:
Termenii de "intaia inviere" sau "moartea a doua" ii gasiti in Sfanta Scriptura (Apocalipsa 20:6). Despre intaia inviere si a doua inviere v-am explicat.

Ce inseamna moartea intaia si moartea a doua:
- moartea intaia: este moartea aceasta (de o clipa de care toti avem parte si pe care Sfanta Scrptura o asemuieste unui somn fara constienta si de care nu trebuie sa ne fie teama pentru ca vom fi inviati
- moartea a doua: este pedeapsa finala si pentru totdeauna, de care au parte cei necredinciosi.



.
Au parte de moartea dintai necredinciosii?
Au parte de invierea dintai necredinciosii?
Au parte de moartea de a doua credinciosii?
Au parte de invierea de-a doua credinciosii?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.07.2011, 22:16:28
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Datori suntem cu o moarte, caci tarana suntem si in tarana ne ducem: trupul!
Si ... ce mai ramane daca suflarea de viata (care nu este ceva constient, activ si plin de simtiri) se duce la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.07.2011, 22:40:36
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Grasule,[i]ia fii atent
Sa fiu atent? Nu prea mai reusesc, mai ales cand am de-a face cu un articol (nu cu o postare). Sper sa nu te superi daca o sa-ti raspund, detaliat, cu alta ocazie (probabil maine). Trebuia sa fiu la nani mai de mult.

Totusi, am trecut peste articolul tau. Vreau sa dau un raspuns general. Stiti care este problema multora: nu pricep ce inseamna moartea intaia (cea din care exista inviere) si de aceea o resping, respingand astfel si fagaduinta INVIERII.

Pentru mine, moartea intaia nu inseamna o "despartire". Este doar ceva ca o clipeala din ochi (chiar daca din momentul mortii pana la inviere pot trece mii de ani - in moarte nu am constienta a nimic, nici macar a timpului). Nadajduiesc ca, daca voi muri, in clipa imediat urmatoare voi fi in fata Mantuitorului (pentru ca voi fi inviat pentru viata vesnica). Recunosc moartea asa cum o prezinta Cuvantul lui Dumnezeu. Dar, stiind ca evenimentul imediat urmator, dupa ce inchid ochii, este INVIEREA, nu are rost sa-mi pun problema mortii (nici Scriptura nu o pune). Doar o recunosc. Daca nu as recunoaste-o nu as avea nici marea nadejde a INVIERII data de Hristos.

Voi vreti sa fiti, pe timpul mortii, constienti si plini de vigilenta. De aici apar problemele. Credeti in nemurirea mortului si nu aveti nadejdea reala a INVIERII. Va chinuiti sa dati sens si plinatate mortii.


Mai vorbim. Noapte buna.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.07.2011, 22:50:05
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sa fiu atent? Nu prea mai reusesc, mai ales cand am de-a face cu un articol (nu cu o postare). Sper sa nu te superi daca o sa-ti raspund, detaliat, cu alta ocazie (probabil maine). Trebuia sa fiu la nani mai de mult.

Totusi, am trecut peste articolul tau. Vreau sa dau un raspuns general. Stiti care este problema multora: nu pricep ce inseamna moartea intaia (cea din care exista inviere) si de aceea o resping, respingand astfel si fagaduinta INVIERII.

Pentru mine, moartea intaia nu inseamna o "despartire". Este doar ceva ca o clipeala din ochi (chiar daca din momentul mortii pana la inviere pot trece mii de ani - in moarte nu am constienta a nimic, nici macar a timpului). Nadajduiesc ca, daca voi muri, in clipa imediat urmatoare voi fi in fata Mantuitorului (pentru ca voi fi inviat pentru viata vesnica). Recunosc moartea asa cum o prezinta Cuvantul lui Dumnezeu. Dar, stiind ca evenimentul imediat urmator, dupa ce inchid ochii, este INVIEREA, nu are rost sa-mi pun problema mortii (nici Scriptura nu o pune). Doar o recunosc. Daca nu as recunoaste-o nu as avea nici marea nadejde a INVIERII data de Hristos.

Voi vreti sa fiti, pe timpul mortii, constienti si plini de vigilenta. De aici apar problemele. Credeti in nemurirea mortului si nu aveti nadejdea reala a INVIERII. Va chinuiti sa dati sens si plinatate mortii.


Mai vorbim. Noapte buna.
Okie,comentezi cand vrei,nu-i graba.Problema este ca eu ti-am spus ca nici macar nu ma intereseaza sa fac teorii pe tema cum sunt pe timpul mortii,tocmai,ce ironie,pentru ca,,evenimentul imediat urmator, dupa ce inchid ochii, este INVIEREA"(te-am citat)iar pe parcursul acelei clipe,somn,stare intermediara,secole,judecata intermediara,cum vreti voi sa-i spuneti,stiu ca Domnul este cu mine.Este suficient sa stiu ca este cu mine.Las ca mai comentam amandoi in viitor,chiar am discutat recent subiectul acesta cu un amic din Herrnhuter Brüdergemeine.

Noapte buna.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.07.2011, 22:50:24
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sa fiu atent? Nu prea mai reusesc, mai ales cand am de-a face cu un articol (nu cu o postare). Sper sa nu te superi daca o sa-ti raspund, detaliat, cu alta ocazie (probabil maine). Trebuia sa fiu la nani mai de mult.

Totusi, am trecut peste articolul tau. Vreau sa dau un raspuns general. Stiti care este problema multora: nu pricep ce inseamna moartea intaia (cea din care exista inviere) si de aceea o resping, respingand astfel si fagaduinta INVIERII.

Pentru mine, moartea intaia nu inseamna o "despartire". Este doar ceva ca o clipeala din ochi (chiar daca din momentul mortii pana la inviere pot trece mii de ani - in moarte nu am constienta a nimic, nici macar a timpului). Nadajduiesc ca, daca voi muri, in clipa imediat urmatoare voi fi in fata Mantuitorului (pentru ca voi fi inviat pentru viata vesnica). Recunosc moartea asa cum o prezinta Cuvantul lui Dumnezeu. Dar, stiind ca evenimentul imediat urmator, dupa ce inchid ochii, este INVIEREA, nu are rost sa-mi pun problema mortii (nici Scriptura nu o pune). Doar o recunosc. Daca nu as recunoaste-o nu as avea nici marea nadejde a INVIERII data de Hristos.
Ba da avem : "Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie, Amin".

Citat:
Voi vreti sa fiti, pe timpul mortii, constienti si plini de vigilenta. De aici apar problemele. Credeti in nemurirea mortului si nu aveti nadejdea reala a INVIERII. Va chinuiti sa dati sens si plinatate mortii.


Mai vorbim. Noapte buna.
doar ca cine crede in Hristos nu va muri in veac..
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.07.2011, 22:55:47
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Evanghelia Pacii este non-canonica, asa cum v-a spus.

" Cum putem noi, oare, sa citim legile lui Dumnezeu, în alta parte decât în scripturi? Unde sunt ele în alta parte scrise? Citeste?ni-le si arata?ni-le unde le vezi Tu, pentru ca noi nu cunoastem nimic altceva decât scripturile cele vechi, pe care le-am mostenit de la stramosii nostri. Spune? ne despre legile divine de care ne vorbesti, pentru ca, auzindu-le, sa le respectam si sa fim îndreptati si vindecati".

Iisus a spus: "Voi nu întelegeti cuvintele vietii, pentru ca acum prin pacatele voastre voi sunteti în moarte. Întunericul greselilor va acopera ochii, iar urechile voastre sunt astupate de surzenie. Nu va este de nici un folos sa cugetati la scripturi daca, prin toate faptele voastre, îl huliti pe cel care v-a dat scripturile. Dumnezeu si legile Lui divine nu sunt deloc prezenti în ceea ce faceti. Ele nu sunt niciodata prezente în lacomie si nici în pofta de a bea, nici în vietile voastre perverse si agitate, nici în desfrâu, nici în cautarea de bogatii, nici în ura contra dusmanilor vostri, pentru ca toate aceste lucruri si multe altele care sunt rele, sunt departe de adevaratul Dumnezeu si de îngerii Sai. Caci toate aceste lucruri vin numai din împaratia întunericului si de la regele tuturor relelor! Toate aceste lucruri rele si pacatoase le purtati permanent în voi însiva; si astfel, din aceasta cauza, cuvântul adevarului si puterea divina a lui Dumnezeu nu intra deloc în voi, pentru ca numai relele de toate felurile si toate spurcaciunile îsi au locuinta în trupul vostru, în sufletul vostru si în mintea voastra. Daca vreti cu adevarat ca cuvântul lui Dumnezeu cel viu si puterea Sa divina sa poata intra în voi, nu spurcati trupul vostru, sufletul vostru si mintea voastra! Trupul este templul sufletului si sufletul este templul Spiritului cel nemuritor al lui Dumnezeu. Purificati de aceea aceste temple, pentru ca Domnul cel vesnic al templului sa poata locui acolo înauntru si sa ocupe un loc care sa fie demn de El. Si din fata tuturor ispitelor corpului, sufletului si mintii vostre, care vin de la Satana, retrageti-va pentru totdeauna sub umbra cerului lui Dumnezeu.

Reînnoiti-va prin cele divine cât mai repede. Adevarat va spun, Satana si toate chinurile sale nu pot fi alungate decât prin post, aspiratie si rugaciune. Duceti-va fiecare în natura si postiti singuri si nu va aratati postul nici unui om. Dumnezeu cel viu va va vedea atunci si mare va fi rasplata voastra. Postiti, plini de credinta în Dumnezeu, pâna când Belzebut si toate relele sale pleaca de la voi si toti îngerii Mamei divine a Naturii vin si va slujesc. Si iarasi va spun, daca nu postiti plini de umilinta, nu veti fi niciodata eliberati de puterea Satanei si de toate bolile care vin de la Satana. Postiti si rugati-va cu ardoare, cautând neîncetat puterea Dumnezeului cel viu, pentru vindecarea voastra. Când postiti, ocoliti Fiii cei pacatosi ai Oamenilor si cautati sa atrageti spre voi îngerii Mamei divine a Naturii, pentru ca numai cel care cauta, pâna la urma va gasi. Cautati aerul proaspat al padurii si al câmpiilor si acolo, în mijlocul lor, veti gasi pe îngerul aerului. Scoateti-va în întregime îmbracamintea si permiteti îngerului aerului sa va îmbratiseze tot trupul gol. Apoi respirati adânc si rar, pentru ca îngerul aerului sa poata fi adus înlauntrul vostru. Îngerul aerului va alunga repede afara din trupul vostru toate necurateniile, care l-au pângarit atât pe dinafara cât si pe dinauntru. Si astfel, toate lucrurile rau mirositoare si necurate vor iesi în curând afara din voi, asa cum fumul iese din foc si se rasuceste în sus, pentru a se pierde în marea aerului. Pentru ca va spun cu adevarat, sfânt este îngerul aerului, care curata tot ce este necurat si care face parfumate toate lucrurile rau mirositoare. Nici un om nu poate veni în fata lui Dumnezeu, daca îngerul aerului nu l-a lasat sa treaca. Toti trebuie sa va nasteti din nou prin aer si prin adevar, pentru ca trupul vostru sa respire aerul Mamei noastre divine Natura, iar mintea sa respire la rândul ei adevarul Tatalui nostru Ceresc.

Dupa îngerul aerului, cautati acum îngerul apei. Scoateti-va din nou toata îmbracamintea si permiteti îngerului apei sa va îmbratiseze tot trupul. Aruncati-va cu totul în bratele sale pure si cuprinzatoare si, tot atât de des pe cât miscati aerul cu respiratia voastra, miscati acum si apa cu trupul vostru. Îngerul apei va arunca, la rândul sau, repede afara din trupul vostru, toate necurateniile care v-au pângarit atât pe dinafara cât si pe dinauntru. Si toate lucrurile necurate si rau mirositoare vor curge repede afara din voi, la fel precum necuratiile hainelor murdare, spalate în apa, curg si se pierd în curentul râului. Adevarat, adevarat va spun, sfânt si pur este îngerul apei, care curata tot ce este necurat si face parfumate toate lucrurile rau mirositoare. Nici un om nu va putea veni în fata lui Dumnezeu, daca îngerul apei nu-L lasa sa treaca. Toti trebuie sa va nasteti din nou din apa si din adevar, pentru ca trupul vostru sa se scalde în râul vietii pamântesti si mintea voasrtra sa se scalde în râul vietii vesnice. Pentru ca, de fapt, voi primiti sângele vostru de la Mama voastra divina, Natura si adevarul de la Tatal divin Ceresc.

Sa nu credeti cumva ca este destul ca îngerul apei sa va îmbratiseze numai pe dinafara; fiindca necuratia dinauntru este adeseori cu mult mai mare decât necuratia dinafara. Si cel care se curata doar pe dinafara, dar pe dinauntru ramâne necurat, este asemenea mormintelor care, pe dinafara sunt frumos vopsite, dar pe dinauntru sunt pline de tot felul de necuratii oribile si dezgustatoare. De aceea este bine sa permiteti îngerului apei sa va boteze chiar si pe dinauntru, pentru ca sa va puteti elibera repede de pacatele voastre trecute, pentru a putea deveni grabnic, si în interior, la fel de puri ca spuma cea minunata a râului în lumina soarelui.

Cautati, de aceea, un tâlv mare, cu tulpina lunga cât înaltimea unui om [n.n. tâlvul este o planta asemanatoare cu un dovleac]. Umpleti-i interiorul cu apa din râu si dupa ce soarele a încalzit?o, agatati-L apoi de ramura unui copac si îngenuncheati pe pamânt în fata îngerului apei si permiteti capatului tulpinii tâlvului sa intre în partile voastre de dinapoi, pentru ca apa sa poata curge prin toate maruntaiele voastre si sa le curete. Dupa aceasta, ramâneti îngenuchiati pe pamânt, în fata îngerului apei si rugati-L pe Dumnezeu cel viu sa va ierte toate pacatele voastre trecute si rugati-L apoi, cu umilinta, pe îngerul apei, sa va elibereze trupul de orice boala si necuratie. Apoi, lasati .apa aceea sa se scurga complet afara din trupul vostru, ca sa poata scoate din interiorul vostru toate lucrurile necurate si rau mirositoare ale Satanei; veti vedea atunci cu ochii vostri si veti mirosi cu nasul vostru toate spurcaciunile si toate necuratiile care v-au spurcat templul trupului. Toate acestea erau pacate care locuiau în trupul vostru, chinuindu-va cu tot felul de dureri. Botezul launtric cu aceasta apa va elibereaza grabnic de toate acestea. Reînnoiti-va mereu botezul cu apa în fiecare zi a postului vostru, pâna în ziua în care veti vedea ca apa care curge afara din voi este la fel de pura ca si spuma râului. Duceti-va corpul la râu si, acolo, lasati-va în bratele îngerului apei, aduceti cu umilinta multumiri lui Dumnezeu cel viu, care v-a eliberat de pacatele voastre. Acest botez sfânt prin îngerul apei este renasterea voastra într?o viata noua. Pentru ca prin ea ochii vostri vor vedea de acum încolo cele ascunse si urechile voastre vor auzi cele tainice. Nu mai pacatuiti deloc dupa aceea, dupa botezul vostru, pentru ca îngerii aerului si apei sa poata de-a pururea locui în voi si sa va slujeasca cu putere, tot mai mult. Si daca, chiar si dupa aceea, ceva din pacatele si necuratiile voastre trecute mai ramân, cautati îngerul luminii Soarelui. Scoateti-va toata îmbracamintea si permiteti îngerului al luminii sa va îmbratiseze tot trupul gol. Apoi respirati adânc si cât mai rar, pentru ca îngerul luminii soarelui sa poata fi de asemenea adus înauntrul vostru. Si îngerul luminii soarelui va alunga astfel din trupul vostru toate lucrurile necurate si rau mirositoare care v? au spurcat atât pe dinafara cât si pe dinauntru. Si toate lucrurile necurate si rau mirositoare vor iesi atunci afara din voi, asa cum întunericul noptii se topeste si dispare în fata stralucirii minunate a soarelui care rasare. Pentru ca va spun cu adevarat, sfânt este îngerul al luminii soarelui, care curata toate necuratiile si face parfumate toate lucrurile rau mirositoare. Nimeni nu poate veni în fata lui Dumnezeu, daca îngerul luminii soarelui nu l-a lasat sa treaca. Toti trebuie sa va nasteti din nou din soare si adevar, pentru ca trupul vostru sa stea purificat în lumina soarelui Mamei divine Natura si mintea voastra sa stea în lumina soarelui adevarului Tatalui Ceresc. Îngerii aerului, apei si luminii soarelui sunt mereu înfratiti. Ei au fost daruiti Fiului al Omului pentru ca sa-L slujeasca si pentru ca el sa poata merge de-a pururea, de la unul la altul, atunci când are trebuinta. Sfânta si purificatoare este îmbratisarea lor. Ei sunt copiii nedespartiti ai Mamei divine. Tocmai de aceea, nu trebuie sa despartiti pe cei pe care Pamântul si Cerul i-au facut sa fie de fapt Unul. Lasati-i pe acesti îngeri frati sa va îmbratiseze în fiecare zi si lasati-i mai ales sa locuiasca în voi, în tot timpul postului vostru.

etc.
Da p-asta da unde ati mai scos-o? Tare diferit limbajul din asa zi-sa evangelie a pacii a lui Ioan fata de cel din Evanghelia canonica dupa Ioan. Prea flagranta diferenta. Penibil... E ceva de genu "calde si gustoase, cine mai pofteste?" Dar na dupa evanghelia lui iuda trebuia sa apara si cea dupa Ioan "a pacii". Care urmeaza?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08