Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.07.2009, 20:38:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Într un interviu acordat de fostul Patriarh Teoctist, Dumnezeu să-l odihnească, spunea chiar că ce poate fi mai minunat să știm că Dumnezeu ar fi creat și alte lumi. Astfel răspundea la o întrebare , în legătură cu posibilitatea existenței altor civilizații. Nu este nimic de luat în batjocură această posibilitate și nu ne împiedică cu nimic în credința noastră . Dumnezeu a creat o lume văzută și nevăzută, știută și neștiută , iar gândirea noastră este mult prea limitată pentru a da veridicte categorice într o direcție sau alta. Susțin explicatile date de Florin, ce sunt foarte pertinente.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.07.2009, 16:28:30
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1Exista o inregistrare in care Parintele Cleopa il citeaza pe Gheorghe Chedrinos, care ne-a lasat un hronograf considerat din cate stiu 2apocrif, insa Cleopa face de multe ori 3trimitere la el. Acolo ni se povesteste ca Moise a urcat pe Sinai sa primeasca Legea, cei din vale asteptandu-l 40 de zile. Se spune ca in acest timp Moise a fost rapit la cer pentru o perioada, ca se se odihneasca... In sfarsit, ce vreau sa spun e ca pe la al patrulea cer a gasit o cladire enorma ca-ti trebuia 500 de ani sa mergi ca s-o pargurgi, atat era de mare; aceasta cladire este un fel de 4biblioteca in care stau depuse arhivele tuturor lumilor care au existat vreodata, create de Dumnezeu. [...]5De ce ai tu impresia ca eu cred ca viata a aparut in Univers spontan si fara interventie divina, spre deosebire de lumea noastra in care a coborat Insusi Dumnezeu pentru a ne aduce la existenta? Pai domnule, asa cum am fost noi creati de Hristos prin Duhul Sfant si cu voia Tatalui, asa si multe alte lumi e posibil sa fie 6create, tot de Unul Dumnezeu! Ce 8logic, ce stiintific?! Dumnezeu este autorul a toate, inclusiv al logicii si al legilor naturii in ansamblul ei. Vad ca ti-ai format o parere gresita despre conceptia mea relativa la creatie si la Creatorul ei... Si ma mai clasifici si ignorant - foarte interesant. Si pe deasupra mai postezi 9si teste persiflante ca sa nu zic altfel, plus indemnuri sa iau legatura cu nu stiu cine.
1. Sunt mai multe, nu am auzit inca de ele, dar am cautat cum ai zis, am dat de ele, mersi.
2. Apocrif nu stiu daca este, insa a fost destul sa citesc unele pasaje din el incat sa imi dau seama ca daca nu este vreun canon oficial ca sa spuna ca este apocrif, ar trebui sa fie.
3. Trimiterile la el pe care le face Cleopa sunt de natura temporala. In multe dintre convorbirile lui contra sectarilor il foleseste pentru a masura timpul. Insa sub o nicio masura
4. nu il vei auzi pe Cleopa sau alt parinte sa predice ceea ce ai spus tu acolo despre arhiva cu lumi. Cele mai multe trimiteri sunt de ordin temporal, insa tu ai tras concluzia ca daca parintele Cleopa a citat unele chestii din el, automat e valabil 100%. Daca esti atent cu trimiterile lui catre hronograf, vei fi surprins sa observi cum spune atent: "se spune ca fata lui stralucea ca soarele...", iar apoi, imediat, cum trece la Biblie.
5. Pentru ca extraterestri sunt o alternativa a lui Dumnezeu. In era stiintei, diavolul e cel mai diabolic savant ever. Conceptul de extraterestru a aparut ca urmare a mai multor teorii stiintifice (care nu sunt neaparat adevarate, si sunt contrare religiei). Uite: cu milioane de ani in urma, pe planeta noastra, s-a format prima celula vie, in conditii speciale. Celula aceea a evoluat in euglena verde. Din euglena verde au evoluat toate animalele, inclusiv omul, in decursul a mai multor milioane de ani. Universul, fiind mare si misterios, trebuie sa contina milioane de planete asemanatoare a noastre. Trebuie deci sa existe posibilitatea ca sa mai fie viata in univers. Asta e mecanismul conceptului de extraterestru. Si daca esti atent, o sa observi cum incuba mai multe teorii: teoria nasterii unei celule spontan, teoria evolutionista etc. si se vorbeste intr-un asa mod, incat interventia Domnului pur si simplu nu mai este necesara! Omul a a evoluat din maimuta, care a evoluat din reptilieni, care a evoluat dintr-o celula care s-a nascut de la ea putere, pe parcursul milioanelor de ani, nu a fost creat de Dumnezeu! Si daca spui ca" universul e infinit si misterios" asta nu e o dovada! Deci, de aceea spun eu, ca odata ce crezi in extraterestri, negi ideea de baza a lui Dumnezeu. Am mai spus intr-un post, faptul ca anumiti acizi s-au grupat intr-o anume forma pentru a da nastere primei proteine pentru prima celula vie a fost implinirea unui fapt care avea 1 sansa de implinire la 10^131. Fenomenele care au peste, inclusiv, 1:10^50 de a se produce sunt considerate de cercetatori ca fiind imposibile. Deci iata logica si stiinta mea: daca prima celula vie de pe pamant a fost un fapt de aproape de 3 ori imposibil fata de limita stiintific acceptata a probabilitatii de a se intampla, atunci cum iti explici aparitia altor celule pe alte planete? Eu, cu logica mea, imi explic ca a fost interventie divina. Ceea ce nu am vazut eu, e ca tu, (bazat pe unele interpretari de versete si unele convorbiri intelese gresit de tine ale unor parinti), puneai problema ca daca Dumnezeu a creat alte fiinte pe alte planete, nu ca acestea au evoluat de la sine, cum puneam eu problema. Imi cer scuze ca nu am vazut asta, si iti spun ca pentru asa ceva nu am argumente stiintifice; tot ce am gasit e argumentul logic ca daca Dumnezeu ar fi facut alieni, nu crezi ca ar trebui sa gasim in biblie niscai trimiteri spre ei? "Si atunci, Isus, rotindu-si privirile asupra fariseilor, spuse:"A, da, am uitat sa va spun, aveti si alti frati pe alte planete care va vor vizita, v-or sadi polemici intre voi, intrigi, etc insa voi sa sperati ce e mai bine, si sa va rugati impreuna cu ei la Mine". Iar apoi spune despre El Insusi ca el e Adevarul, si ca "cunoasteti adevarul si el va va slobozi". Eu spun ca odata ce nu se spune clar in Biblie asta, nu spune nici Iisus Adevarul omite asta, extraterestrii nu vin de la Dumnezeu. Si daca nu vin de la Dumnezeu vin de la dracu. Iar despre draci spune Iisus destul. Mai inca un motiv biblic pe care l-am acceptat: am cautat pentru tine cartea "Oameni si demoni" de parintele Rodion. Deci:
Citat:
In "Facere"" (capI, vers 1) citim: "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul", dupa aceea este descrisa originea a toate cate fiinteaza potrivit cu zilele crearii lor [...] si in ziua a sasea, ca o cununa a tuturor fiintelor, este creat omul - "...si a facut Dumnezeu pe om dua chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a fact..." Dupa aceasta procesul crearii ca atare a fost incheiat si nu s-a creat nimic mai mult. Caci se spune mai departe: "Si a sfarsit Dumnezeu in ziua a sasea lucrarea Sa, pe care a facut-o; iar in ziua a saptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a facut si le-a pus in randuiala (Facerea 2, 2-3). Prin urmare, in Biblie se arata ca la inceput a fost facut "cerul" prin care Sfintii Parinti (cum ar fi Sfantul Vasile cel Mare, Teodorit, Ioan Damaschin s.a.) inteleg crearea lumii ingeresti invizibile, a duhurilor imateriale, si abia dupa aceea a pamantului, a lumii materiale - lumina si intiderea (adica cerul in acceptia noastra). De niciun fel de alte civilizatii nu se vorbeste...
8. Si iata cum te abati, spunand ceva filozofic ce nu are relevanta pentru discutia noastra, doar cu scopul de a privi trunchiat spusele mele. Iti replic, tot atat de filozofic (adica fara sens): daca Domnul a creat logica, asta nu inseamna ca nu ne-a dat-o sa o vedem, ci a creat-o ca fiind exterior noua, deci a creat-o in plus, in timp ce noi, creati dupa chipul Sau, suntem intr-o mocirla de prostie coplesitoare. Asa-i?
9. Jur ca trec la adventisti daca testul propus de mine a fost in bataie de joc. Il consider chiar un test bun, compus dupa cat a putut mintea mea, si acum il si updatez:

1. Ce religie sau credinte ai?
2. Ai participat in ultima vreme la practici magice, sedinte de spiritism etc?
3. Ai facut yoga sau ai avut contact cu orice fel de metode de meditatie?
4. Ai fost vreodata hipnotizat?
5. Folosesti droguri?
6. Memoriile privind rapirea ta de extraterestri sau vedenia ta cu OZN-ul ti-au fost revelate cu ajutorul hipnozei?
7. Esti un om singuratic? Esti un om agitat?
8. Obisnuiesti sa petreci mult timp singur? la pescuit, la ferma, in natura etc?
9. Ai experimentat senzatii de genul ca o sa mori parasit, nimeni nu te baga in seama, esti o umbra in orasul tau, simti cum timpul se scurge repede si amenintator si tu nu ai facut nimic cu viata ta? Visezi mult cu ochii deschisi?
10. Ce studii ai si care a fost relatia ta cu colegii tai in scoala?
11. Ai avut probleme cu alcoolul? Bei alcool des?
12. Ai avut vreodata probleme neuro-psihice?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.07.2009, 16:29:15
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit continuare

Trebuie sa mai fac inca o observatie cu privire la declaratiile unor teologi asupra existentei vietii extraterestri. O sa spun din start ca ma refer la cei catolici (nu vreau sa ma refer direc la ortodocsi nostri), pentru ca sunt cunoscuti pentru ereziile lor datorate din incercarea de adecva religia la mediul lumii actual. Or, ortocsii, pastreaza nemiscat aceeasi invatatura de 2000 de ani. Pe scurt, se numeste politica. Intr-o lume in care mai toti cred in , trebuie ca si sefii lor spirituali sa arate ca nu sunt "incuiati", ca gandesc si ei rational etc. Si spun asta, citand o povestire peste care am dat intamplator cu 3 min inainte de postul acesta:
Citat:
Avva Agathon l-a întrebat , odată , pe avva Alonios : " Cum să-mi săpânesc limba, ca să nu mai spună minciună ? " . Avva Alonios i-a răspuns : "Dacă nu vei spune minciuni, multe păcate ai să faci". "Cum adică?", întrebă celălalt . Bătrânul îi zice : "Doi oameni au omorât în fața ta, și unul dintre dânșii a fugit în chilia ta. Dregătorul îl caută și te întreabă : "În fața ta s-au întâmplat acestea ? " . Dacă nu minți , îl trimiți pe om la moarte. Mai bine-l lași în fața lui Dumnezeu, cu mâinile dezlegate, căci El le știe pe toate. << Pateric , ediția Polirom, 2005 >>
Si iarasi, asta demonstreaza ca tu nu esti atent! Ia citeste mai bine cum declara teologii nostri! Parintele Staniloae s-a pronuntat ca nu se stie daca exista sau nu viata in Univers in afara de noi. Într un interviu acordat de fostul Patriarh Teoctist, Dumnezeu să-l odihnească, spunea chiar că ce poate fi mai minunat să știm că Dumnezeu ar fi creat și alte lumi. Nimeni nu declara fatis ca ar exista extraterestri, si nimeni dintre ei nu spune clar ca ei cred in ei. De fapt, daca ma intrebati pe mine, eu cred ca ei nu cred, ci e doar politica la mijloc. http://www.crestinortodox.ro/mitropo...cut-teolog-rus


Ionutz, vreau sa iti propun ceva. Tu crezi ca e posibila existenta extraterestrilor, eu nu. Feynman, laureat nobel la fizica a spus: experimentele fizice dau mai multe rezultate decat filozofii adanci in interiorul casei asupra fenomenului in cauza. Eu iti propun sa parasim casa, sa intram in laborator, si sa studiem extraterestrii cu o metoda stiintifica. Si pentru ca oamenii sunt cei care au raportat OZN-uri, rapiri, extraterestrii etc, o sa studiem veribilitatea spuselor acestora. Partea ta e sa cauti pe net (e usor) relatariile celor care au vazut OZN-uri. Eu o sa le comentez si o sa caut pe forumuri persoane care sustin ca au vazut extraterestrii, si o sa le fac intr-un mod diplomat testul propus de mine. Postam rezultatele aici. Ce zici?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.07.2009, 16:34:48
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Într un interviu acordat de fostul Patriarh Teoctist, Dumnezeu să-l odihnească, spunea chiar că ce poate fi mai minunat să știm că Dumnezeu ar fi creat și alte lumi. Astfel răspundea la o întrebare , în legătură cu posibilitatea existenței altor civilizații. Nu este nimic de luat în batjocură această posibilitate și nu ne împiedică cu nimic în credința noastră . Dumnezeu a creat o lume văzută și nevăzută, știută și neștiută , iar gândirea noastră este mult prea limitată pentru a da veridicte categorice într o direcție sau alta. Susțin explicatile date de Florin, ce sunt foarte pertinente.
1. Ce spune P.T. nu e o declaratie propriu-zisa, nu este un raspuns, nu raspunde la absolut nicio intrebare. Este un fel de "daca ar fi..." si se termina cu "... si in cazul acesta tot pe Domnul il laudam".
2. Ba da, este de luat in balon acest lucru. Pentru ca implica mai multe lucruri haioase in care trebuie sa crezi. Unul dintre ele, cel mai tare, este prabusirea unui OZN pe... pamant, un OZN care leviteaza cu tehnologii antigravitatie, care manipuleaza spatiul si timpul etc.
3. Gandirea noastra limitata se rezuma la partea noastra limitata. Inca o data, e haios sa spui ca Dumnezeu ne-a impus o limita, si apoi ca a incalcat aceasta limita, trimitandu-ne stoluri de OZN-uri pe care noi "nu le intelegem" .
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.07.2009, 20:06:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
1. Ce spune P.T. nu e o declaratie propriu-zisa, nu este un raspuns, nu raspunde la absolut nicio intrebare. Este un fel de "daca ar fi..." si se termina cu "... si in cazul acesta tot pe Domnul il laudam".
2. Ba da, este de luat in balon acest lucru. Pentru ca implica mai multe lucruri haioase in care trebuie sa crezi. Unul dintre ele, cel mai tare, este prabusirea unui OZN pe... pamant, un OZN care leviteaza cu tehnologii antigravitatie, care manipuleaza spatiul si timpul etc.
3. Gandirea noastra limitata se rezuma la partea noastra limitata. Inca o data, e haios sa spui ca Dumnezeu ne-a impus o limita, si apoi ca a incalcat aceasta limita, trimitandu-ne stoluri de OZN-uri pe care noi "nu le intelegem" .
Nu mai face te rog confuzia asta , cu fenomenul O.Z.N. Ufologia SFnu are nimic de a face cu existența sau neexistența altor lumi. Imaginația omului e și ea la rându-i fără limite. Fenomenul O.Z.N este mai mult o născocire, un vis , o iluzie , dar nu o certitudine. Să nu confundăm planurile . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.07.2009, 22:14:28
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Hronograful (Cronograful) lui Chedrinos nu este decat o lucrare istorica intocmita in Imperiul Bizantin de catre Chedrinos, normal , care scrie o istorie a lumii de la creatie pana la zilele lui, iar de la asta pana formula unele adevaruri de credinta pe baza informatiilor din el e cale lunga valorea acestui Cronograf e pur istorica si si aici mai da rateuri caci contine si multe inexactitati
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.07.2009, 11:01:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
1. Ce religie sau credinte ai?
2. Ai participat in ultima vreme la practici magice, sedinte de spiritism etc?
3. Ai facut yoga sau ai avut contact cu orice fel de metode de meditatie?
4. Ai fost vreodata hipnotizat?
5. Folosesti droguri?
6. Memoriile privind rapirea ta de extraterestri sau vedenia ta cu OZN-ul ti-au fost revelate cu ajutorul hipnozei?
7. Esti un om singuratic? Esti un om agitat?
8. Obisnuiesti sa petreci mult timp singur? la pescuit, la ferma, in natura etc?
9. Ai experimentat senzatii de genul ca o sa mori parasit, nimeni nu te baga in seama, esti o umbra in orasul tau, simti cum timpul se scurge repede si amenintator si tu nu ai facut nimic cu viata ta? Visezi mult cu ochii deschisi?
10. Ce studii ai si care a fost relatia ta cu colegii tai in scoala?
11. Ai avut probleme cu alcoolul? Bei alcool des?
12. Ai avut vreodata probleme neuro-psihice?
N-o sa mai continui polemica, dar o sa-ti fac hatarul sa raspund la testul tau daca insisti:

1. ortodox fara deviatii spre altceva
2-5. nu
6. n-am fost rapit, n-am avut vedenii, n-am vazut OZNuri
7-9. nu
10. 18 ani de scoala, sunt inginer in domeniul telecomunicatiilor
11-12. nu

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.08.2009, 16:05:04
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Acel chestionar nu era pentru tine, nu cred ai inteles ce am scris! Acest chestionar ti l-am dat ca pe o arma impotriva celor care spun ca au vazut cu ochii lor extraterestrii sau OZN-uri!
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.08.2009, 16:42:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Asa de greu imi este sa-mi imaginez ca exista alte lumi, pe alte planete cu alte nivele de evolutie... etc etc... toata povestea SF cu OZN bla bla bla.... si ca Fiul Lui Dumnezeu Iisus Hristos a venit totusi pe pamant sa se jertfeasca pentru salvarea omului, ca din toate lumile OMUL era cel mai prapadit si mai pacatos, restul fiind extrem de evoluati nu avea nevoie de asta.....
Pai in imagineatia mea Universul e atat de vast ca sa ne puna noua credinta la incercare. Daca era o cutiuta imediat stiai ca cineva te-a inchis acolo, unde mai era libertatea omului pe care din dragoste Dumnezeu i-a dat-o?
Pe unde am citit am vazut numai: Lumea vazuta si Lumea nevazuta nicidecum LUMI... Ce nu vedem nu sunt fiinte evoluate ci sunt duhuri. Daca gresesc m-o lumina si pe mine DUmnezeu sa aflu...

Last edited by FiulRisipitor; 12.08.2009 at 16:46:25.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 13.08.2009, 10:17:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai in imagineatia mea Universul e atat de vast ca sa ne puna noua credinta la incercare. Daca era o cutiuta imediat stiai ca cineva te-a inchis acolo, unde mai era libertatea omului pe care din dragoste Dumnezeu i-a dat-o?
Acea cutiutza,este,in realitate,propria noastra minte limitata in care am dori sa inchidem toata creatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23