Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.06.2014, 19:16:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Poate chiar face subiectul topicului.
"A doua mea convertire", adica descoperirea a ceea ce protestantii numesc, cu un termen nimerit, "Dumnezeu personal" (noi spunem mai des "Dumnezeul cel Viu" in contrast cu "Dumnezeul filozofilor") a avut loc la mai multi ani dupa trecerea mea la catolicism si nu cred ca are legatura cu acest lucru, insa ar putea avea legatura cu Impartasania.

Motivul aderarii mele la Biserica Romana Unita este off-topic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.06.2014, 21:33:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de mirela.t
Poate chiar face subiectul topicului.
"A doua mea convertire", adica descoperirea a ceea ce protestantii numesc, cu un termen nimerit, "Dumnezeu personal" (noi spunem mai des "Dumnezeul cel Viu" in contrast cu "Dumnezeul filozofilor") a avut loc la mai multi ani dupa trecerea mea la catolicism si nu cred ca are legatura cu acest lucru, insa ar putea avea legatura cu Impartasania.

Motivul aderarii mele la Biserica Romana Unita este off-topic.
Mulțumim de răspuns.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.06.2014, 22:27:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"A doua mea convertire", adica descoperirea a ceea ce protestantii numesc, cu un termen nimerit, "Dumnezeu personal" (noi spunem mai des "Dumnezeul cel Viu" in contrast cu "Dumnezeul filozofilor") a avut loc la mai multi ani dupa trecerea mea la catolicism si nu cred ca are legatura cu acest lucru, insa ar putea avea legatura cu Impartasania.

Motivul aderarii mele la Biserica Romana Unita este off-topic.
O alta intrebare off topic,v-ati mutat in Franta? cum va place ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.06.2014, 22:54:50
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O alta intrebare off topic,v-ati mutat in Franta? cum va place ?
Off-topic: e greu de tot in Franta, nu degeaba fac aia greva saptamanal, sunt jupuiti de bani saracii oameni, chiria la o garsoniera amarata de 20 mp este 800 euro / luna ... metroul si transportul in comun sunt foarte scumpe, mancarea e de cca 4 ori mai scumpa ca la noi ... berea la carciuma e 8/12/15 euro, e naspa rau, nu merita, am fost recent. Parisul arata bine doar la televizor ...

Last edited by AlbertX; 19.06.2014 at 22:57:03.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.06.2014, 11:21:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Motivul aderarii mele la Biserica Romana Unita este off-topic.
Ei bine, atunci poate ar fi fost mai bine sa nu aduceti subiectul in discutie, si sa ramaneti la partea cu convertirea la Hristos, nu-i asa?

Daca stai sa te gandesti bine, din perspectiva ortodoxa (ca si forumul) convertirea la BGC nu este acelasi lucru, nici pe departe, cu convertirea la Iisus, desi banuiesc ca de fapt asta era mesajul care doreati sa-l lansati, pana la urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.06.2014 at 11:23:57.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.06.2014, 11:40:42
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca stai sa te gandesti bine, din perspectiva ortodoxa (ca si forumul) convertirea la BGC nu este acelasi lucru, nici pe departe, cu convertirea la Iisus ...
Buna observatia !
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.06.2014, 12:54:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.241
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"A doua mea convertire", adica descoperirea a ceea ce protestantii numesc, cu un termen nimerit, "Dumnezeu personal" (noi spunem mai des "Dumnezeul cel Viu" in contrast cu "Dumnezeul filozofilor") a avut loc la mai multi ani dupa trecerea mea la catolicism si nu cred ca are legatura cu acest lucru, insa ar putea avea legatura cu Impartasania.
Se spune că toate lucrurile bune sunt trei :)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 20.06.2014, 21:18:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ei bine, atunci poate ar fi fost mai bine sa nu aduceti subiectul in discutie, si sa ramaneti la partea cu convertirea la Hristos, nu-i asa?
Aici e o confuzie. Eu sunt cea care am adus subiectul în discuție.

Citat:
Daca stai sa te gandesti bine, din perspectiva ortodoxa (ca si forumul) convertirea la BGC nu este acelasi lucru, nici pe departe, cu convertirea la Iisus, desi banuiesc ca de fapt asta era mesajul care doreati sa-l lansati, pana la urma.
Altă confuzie. Cum să vrea să lanseze mesajul ăsta? mie nu mi se pare deloc așa. A și spus că nu are legătură.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 20.06.2014, 23:02:15
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.06.2014, 04:16:05
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

In jur de 21-23 varsta cautarilor existentiale ale omului , tocmai cazuse regimu vechi si spiritualizarea navalea de peste tot prin carti conferinte Biserici cultura etc , am citit de toate si m-a sedus Ortodoxia , restul nu m-au captat de loc.Am mers cu colegii la Biserica si m-a rapit brusc harul, cu fericirile si torturile aferente inceputurilor.
Desi m-am apropiat profund de Hristos nu a fost o intoarcere totala ci doar la 90grade.
La 33-35 varsta maturizarii omului m-am pocait total , intoarcere 180 grade, prin strainataturi si m-am intors acasa ca fiul risipitor.De atunci ma tot intremez dupa atatea roscove rontaite.
Reply With Quote
Răspunde