Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.02.2011, 13:36:16
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Eu am scris impotriva adventilor m-au banat pe acel forum si a doua zi a venit un adventist sa-mi predice. Parca era satana era imbracat in ceva negru! Am vrut sa il iau la bataie (glumesc) si iam inchis usa in nas fiind foarte speriat! Mai bine stau cuminte in banca mea mai ales ca vecinii au zis ca la ei nu a venit nimeni!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.02.2011, 13:38:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ar fi frumos si in nord vest....In plus ne-am putea cunoaste face to face , iar asta inseamna mult...Daca Domnul vrea , totul e posibil !
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.02.2011, 13:43:21
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Eu am scris impotriva adventilor m-au banat pe acel forum si a doua zi a venit un adventist sa-mi predice. Parca era satana era imbracat in ceva negru! Am vrut sa il iau la bataie (glumesc) si iam inchis usa in nas fiind foarte speriat! Mai bine stau cuminte in banca mea mai ales ca vecinii au zis ca la ei nu a venit nimeni!
Parerea mea este ca a facut Dumnezeu putin misto de tine ca sa-ti dea o lectie cu morala de a nu mai fi impotriva oamenilor.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.02.2011, 13:45:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Mi-a placut, chiar mi-ai placut Pippo !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.02.2011, 13:58:54
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Calator prin ploaie am vazut eu ca esti ortodox cu numele. Tu ai citit mai bine ce a scris acel om? Eu nici nu vreau sa reproduc. De ce sa ne intalnim? Credeti ca aici sunt adevaratii crestini?In alta parte nu gasim decat aici? Eu zic sa fiti atenti si sa nu va dati intalniri mai ales cu cei care va nu sunt ca voi! Treaba fiecaruia!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.02.2011, 14:06:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Calator prin ploaie am vazut eu ca esti ortodox cu numele. Tu ai citit mai bine ce a scris acel om? Eu nici nu vreau sa reproduc. De ce sa ne intalnim? Credeti ca aici sunt adevaratii crestini?In alta parte nu gasim decat aici? Eu zic sa fiti atenti si sa nu va dati intalniri mai ales cu cei care va nu sunt ca voi! Treaba fiecaruia!

Ii stiu umorul...si mai stiu ca nu e om rau...EU nu am pretentia ca as fi ceva anume , dar cred in Dumnezeu, si iubesc OMUL, nu il judec pt optiunea lui religioasa, ceea ce NU inseamna ca m-as ralia ideilor sau preceptelor credintei lui....Si sa-ti mai soptesc ceva....Pentru mine , adevaratul crestin, nu se grozaveste c-ar fi asa, apoi nu arata cu degetul si nici nu judeca fara a cunoste ades, nici macar ce crede exact celalalt...Pt mine crestin, nu e cel ce merge la biserica duminecile si des urla fals la cantari, sau se inghionteste sa-l vada lumea....Nu...crestin este cel care daca are si doar 1 leutz la el, ii da saracului macar 0.50 de banuti, cel care ridica omul lovit si cazut in zapada , fara a stramba din nas ca acela este tigan....si lista poate continua....Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc si sa-i ierte si pe cei care ma judeca !
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.02.2011, 14:09:35
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Da din pacate daca nu te duci la biserica decat din an in paste esti crestin doar cu numele! In biserica te sfintesti Dumnezeu te i-a de mana! Imi place ca esti sincer si imi cer scuze daca te-am suparat . Dar sa sti ca sfintii parinti recomanda si fapta buna dar si dusul la biserica! Adica e mare pacat sa nu te duci la biserica!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.02.2011, 14:12:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ma bucur ca m-ai inteles si nu ma supar atat de usor....Cat despre biserica...eu chiar merg...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.02.2011, 14:15:32
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Mi-a placut, chiar mi-ai placut Pippo !
Noi punem asemenea "intamplari" in carca superstitiilor, actiunilor diavolesti, lasandu-ne cuprinsi de frica. Dar de fapt "intamplarea" nu exista, "coincidenta intamplatoare" nu exista. Prin aceste "coincidente", sau mai corect spus sincronicitati, Dumnezeu ne vorbeste, ne transmite mesaje. Unora le transmite mesaje care sa-i sperie si astfel sa-i indrepte pe calea cea buna. Altora le transmite altfel de mesaje, in functie de receptivitatea fiecaruia, de reactiile sale la diferiti stimuli. Atunci cand se intampla "coincidente" (sincronicitati), ar trebui sa stam mai mult pe ganduri si a incerca sa intelegem mesajul pe care Dumnezeu incearca sa ni-l transmita. In cazul baiatului de mai sus, mesajul e clar. Dumnezeu a incercat sa-l sperie putin ca sa nu mai fie agresiv cu oamenii, sa inteleaga ca este gresit.

Fiecare ar trebui sa combata ideile gresite si nu pe oamenii care le expun. Omul e supus greselii si oricum mintea niciunuia nu poate fi luminata cu forta. Atunci cand cineva refuza intentionat sa fie rational, singurul lucru de facut este sa-l lasam in plata Domnului si sa mergem mai departe.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.02.2011, 14:16:00
Iassy1er
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation :) cu drag

Ca raspuns la aceasta intrebare "ce-ati spune sa ne intalnim la fiecare in oras?", as fi foarte bucuros si onorat sa va prezint orasul meu, Iasi. Cu mare drag. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44