Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.07.2013, 12:24:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Spelt

si asta e un grau f. bun, se cultiva si la noi dar nu stiu unde se poate gasi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Durum
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.07.2013, 18:29:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Bună dimineața,

Mi s-a recomandat să mănânc grâu încolțit (într-o anumită combinație cu diverse semințe și polen) și am probleme cu încolțirea grâului.
Cel mai probabil am cumpărat grâu prea vechi.
Rețeta recomandată este să îl țin 24 h într-un castron acoperit cu apă, apoi îl scot în strecurătoare și îl ud la 4-6 h, până încolțește. Dar durează mai mult de 3 zile și nu încolțește tot uniform. Prima recoltă a fost neașteptat de gustoasă (cred că am ținut-o mai multe zile), dar pe a doua am atacat-o prea repede, se pare (nu toate boabele au muguraș), și e mai ciudată.
Voi ce experiență aveți în acest sens?
În cât timp obțineți grâul încolțit? Și câte zile mâncați din el? Mie mi s-a spus să îl consum în doar două zile. Oare este dăunător să fie de alaltăieri? Dar dacă nu este bine încolțit?

Aștept să merg la țară să iau grâu de anul acesta. Dar până atunci? Pe acesta l-am luat de la Plafar, fiind și bio, dar...

Mulțumesc și o zi bună!
Salut Annyta,

Cam asta ar fi rețeta, dar nu prea am experiență în încolțit semințe... Poate în viitor voi mai încerca. Dintre toate, quinoa încolțește cel mai repede, în cîteva ore.

Totuși cine ți-a recomandat să mănînci grîu încolțit? Din cîte am înțeles, omnivorii nu prea au voie să consume așa ceva și vegetarienii (veganii) abia după vreo 2 ani de mîncare exclusiv vegetală. Asta din cauză că mîncarea despre care vorbim are factor de creștere foarte mare și favorizează dezvoltarea tumorilor care sînt în fază incipientă sau avansată, accelerînd cancerul. Deci semințele încolțite sînt excelente, dar pentru oamenii sănătoși! :)

Cam din același motiv nu e voie să consumi lapte de vacă, tot din cauza factorului de creștere mare, dar nu atît de mare ca la semințele încolțite.

Caută și tu pe net discuții, vorbește cu nutriționiștii, interesează-te în continuare și ia o decizie dacă e bine sau nu, în cazul tău, să mănînci așa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.07.2013, 21:28:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Totuși cine ți-a recomandat să mănînci grîu încolțit? Din cîte am înțeles, omnivorii nu prea au voie să consume așa ceva și vegetarienii (veganii) abia după vreo 2 ani de mîncare exclusiv vegetală. Asta din cauză că mîncarea despre care vorbim are factor de creștere foarte mare și favorizează dezvoltarea tumorilor care sînt în fază incipientă sau avansată, accelerînd cancerul. Deci semințele încolțite sînt excelente, dar pentru oamenii sănătoși! :)
Nu stiu unde ai citit ca ar favoriza dezvoltarea tumorilor, eu nu am citit niciunde asa ceva. Doar ca nu se recomanda sa le ia cei ce au hormoni estrogeni in exces, atat. Dimpotriva, spune chiar ca e indicat in cazul cancerului.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.07.2013, 21:30:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
În cât timp obțineți grâul încolțit? Și câte zile mâncați din el? Mie mi s-a spus să îl consum în doar două zile. Oare este dăunător să fie de alaltăieri? Dar dacă nu este bine încolțit?
Eu am folosit alta reteta, se pune in apa si se tine doua zile, schimbi apa la 12 ore. Dupa doua zile deja incepe sa incolteasca, il scoti si il tii in frigider. Se poate pastra si o saptamana. Grau am gasit de doua feluri la magazinele naturiste, sunt bune toate.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.07.2013, 22:38:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu unde ai citit ca ar favoriza dezvoltarea tumorilor, eu nu am citit niciunde asa ceva. Doar ca nu se recomanda sa le ia cei ce au hormoni estrogeni in exces, atat. Dimpotriva, spune chiar ca e indicat in cazul cancerului.
http://romaniaraw.freeforums.org/pos...r%20grau#p2729

Recomand saitul de mai sus celor interesați de sănătatea lor și a celor din jur.

http://www.lyme.ro/forum/viewtopic.php?id=6

Caută în partea de jos ”superalimentele trebuie consumate cu prudență pentru că ele conțin factori de creștere [tumorală]” și ceea ce urmează.

Probabil că ceea ce spune antiortodoxul Mărginean e preluat din altă parte. De căutat și în engleză, sînt sigur că se vor găsi multe surse.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.07.2013, 09:33:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florin Ionut, mulțumesc pentru răspuns, totuși nu pot să cred tot ce scrii. Sunt de acord cu comentariul lui Cătălin.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.07.2013, 13:20:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Caută în partea de jos ”superalimentele trebuie consumate cu prudență pentru că ele conțin factori de creștere [tumorală]” și ceea ce urmează.
Probabil că ceea ce spune antiortodoxul Mărginean e preluat din altă parte. De căutat și în engleză, sînt sigur că se vor găsi multe surse.
Am citit, e o completare, scrie ca Marginean s-a referit la cei de peste 55 de ani care, spune el, ar avea tumori incipiente la varsta asta. Eu nu cred nici asta, am cautat pe net despre factorii de crestere, sunt celule benefice in organism si chiar regleaza inmultirea celulelor. In concluzie, se pare ca e bine ca ar contine factori de crestere (daca asa este intr-adevar).
In celalalt articol scrie cineva ca nu cosuma grau incoltit alaturi de altele (nuci, etc.) pentru ca a a avut o tumora si ar contine proteine.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.07.2013, 13:23:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Brewer's yeast does not contain vitamin B12, an essential vitamin found in meat and dairy products. Vegetarians sometimes take brewer's yeast mistakenly believing that it provides B12, which can be lacking in their diet.
http://umm.edu/health/medical/altmed.../brewers-yeast
Insa mai trebuie cautate surse de informatie.
Depinde se pare si de procesul tehnologic.
Exista ceva vegetal care are cantitati mai mari de vitamina B12 chiar decat ficatul (cu 250%), este spirulina care se gaseste la orice magazin naturist.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.07.2013, 13:49:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista ceva vegetal care are cantitati mai mari de vitamina B12 chiar decat ficatul (cu 250%), este spirulina care se gaseste la orice magazin naturist.
Spirulina is not considered to be a reliable source of Vitamin B12. Spirulina supplements contain predominantly pseudovitamin B12, which is biologically inactive in humans.[11] Companies which grow and market spirulina have claimed it to be a significant source of B12 on the basis of alternative, unpublished assays, although their claims are not accepted by independent scientific organizations. The American Dietetic Association and Dietitians of Canada in their position paper on vegetarian diets state that spirulina cannot be counted on as a reliable source of active vitamin B12.[12] The medical literature similarly advises that spirulina is unsuitable as a source of B12.[11][13]

http://en.wikipedia.org/wiki/Spiruli...12_controversy

De vazut si:

http://www.sanatateplus.ro/content/s...a-vitamina-b12
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.07.2013 at 13:52:34.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.07.2013, 13:50:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Florin Ionut, mulțumesc pentru răspuns, totuși nu pot să cred tot ce scrii. Sunt de acord cu comentariul lui Cătălin.
Si eu am rezerve, daca nu gasesc o sursa de incredere pentru informatia in cauza nu o cred, cu atat mai putin ca o zice M.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde