Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.09.2010, 15:11:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Unii zic ca ar fi un fals dar mie mi-se pare o abordare un pic superficiala.Nu exista posibilitatea testarii cu carbon sau ceva similar?Trebuie sa existe o metoda de a fi verificata,sa poata fi verificata autenticitatea sa.
Ceva similar o sa-ti dea varsta bolovanului din care e facut sculptura ceea ce poate sa insemne niste miliarde de ani.
Tot wikipedia ne salveaza pe noi scepticii de serviciu :D
Citat:
Its main entrance consists of 3 arcs, each leading to the 3 naves (sections) of the church. All three are richly carved. Among the ornate carvings on the façade is the incongruous likeness of an astronaut floating in space; it was added by an artist during restoration work in 1992 as a symbol of the 20th century.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.09.2010, 15:13:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca avea si harul proorociei. Martusisesc aceasta miile de oameni care au cunoscut pe Parinte. Pictura trebuie vazuta in ansamblul ei, precum si mesajele prvititoare la stiinta si la evenimentele politice si sociale din viitorul apropriat. Multe proorocii s-au implinit deja.
Nu contest harul proorociei, mai ales in ce priveste relatia cu oamenii.
Dar in ce priveste pictura in cauza, care este proorocia?
Cam tot ce se prezinta acolo era realitate in anii '70.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.09.2010, 15:15:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu contest harul proorociei, mai ales in ce priveste relatia cu oamenii.
Dar in ce priveste pictura in cauza, care este proorocia?
Cam tot ce se prezinta acolo era realitate in anii '70.
Secretul e sa prezici chestii care s-au intamplat deja! :)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.09.2010, 15:21:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Secretul e sa prezici chestii care s-au intamplat deja! :)
Asta asa este ...
Eu chiar nu vad care ar fi "proorocia".
Locuitul pe alte planete? Dar asta nu este o proorocie.
Par si vad, peste cateva sute de ani cand deja locuirea pe alte planete va fi ceva firesc, cum o sa apara cineva si o sa spuna: uite pr. Arsenie Boca a proorocit acum sute de ani ca vom ajunge aici ...
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.09.2010, 15:30:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu contest harul proorociei, mai ales in ce priveste relatia cu oamenii.
Dar in ce priveste pictura in cauza, care este proorocia?
Cam tot ce se prezinta acolo era realitate in anii '70.
Pictura trebuite privita in ansamblul ei, dar haideti sa nu divagam discutia si sa revenim la "dinozaurii" nostri, caci acesta este subiectul topicului :D
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.09.2010, 15:31:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Secretul e sa prezici chestii care s-au intamplat deja! :)
si vreti sa purtam un dialog serios... sau doar asa ca sa treaca vremea "la misto".
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.09.2010, 18:13:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Logic asa ar fi dar nimeni nu a lamurit inca problema.Un fals sau o marturie incredibila care,evident,ar deschide usa la multe interpretari.Pina la urma:de ce ar sculpta cineva un astronaut pe o catedrala?Ciudat.
Se pare ca astronautul is not in fact a hoax but an approved and modern addition of a contemporary symbol.
Vezi aici un articol despre restaurarea catedralei in 1992.
http://www.hoax-slayer.com/cathedral...-carving.shtml
nu stiu cat e de oficiala explicatia asta dar e mai plauzibila decat paleoastronautica.

aceeasi idee si intr-un compendiu on-line de ciudatenii http://atlasobscura.com/place/catedral

Built between 1513 and 1733, the Gothic cathedral underwent restoration work in 1992. It is a generally a tradition of cathedral builders and restorers to add details or new carvings to the facade as a sort of signature. In this case after conferring with the cathedral, quarry man Jeronimo Garcia was given the go-ahead to add some more modern images to the facade including an astronaut floating among some vines.
si cireasa de pe tort:
Among the other recently added images are a dragon/demon/monkey eating ice cream (daca astronautul e un simbol contemporan , asta n-am idee ce simbolistica o fi avand, daca cumva are vreuna) http://farm4.static.flickr.com/3097/...1a6fa2.jpg?v=0 a lynx, a bull, and a crayfish.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.09.2010, 18:32:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Parintii bisericii se exprima conform stiintei din vremea lor?!?! Nu se exprima conform Duhului Sfant?
Iar Duhul Sfant transmite mesaje si invataturi conform cu evolutia stiintei?

"Numai fundamendalistii inteleg altceva" - la ce te referi?
Nu asta am vrut sa zic. Atat scriptura cat si parintii (in alt fel) au fost inspirati de sf. Duh. Scriptura este universala, dar se poate citi diferit in diferite timpuri (de altfel este valabil, la nivel uman, si cu marele texte ale literaturii clasice; altfel il citim noi pe Shakespeare acum si altfel il citeau cei din vremea lui).
Cand parintii comentau scriptura ei tineau sema de modelele cosmologice din vremea lor. Noi astazi putem extrage ce este spiritual din, scrierile lor si relativiza ce este efemer, adica acele referinte la filozofii si teorii din vremea lor.
Noi trebuie sa interpretam Biblia in duhul parintilor, nu sa luam litera lor si sa o transpunem orbeste in zilele noastre, cum facfundamentalisto-patristicii de pe forum si de prin lume.
Exista in ortodoxie o patro-latrie. Nu este bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.09.2010, 21:28:01
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Se pare ca astronautul is not in fact a hoax but an approved and modern addition of a contemporary symbol
Ei bine Delia tocmai asta ma pune pe ganduri.Nu stiu cat de bine ii stiti voi pe catolici dar din ce stiu eu sunt extrem de atenti,meticulosi si rigurosi cand este vorba de o catedrala.Mai ales sunt extrem de rigurosi cu metodele/imaginile care sunt ,,inovatoare" sau ,,moderne"pe acesta tema.In plus acel termen ,,approved" inseamna ca cel care a facut asta a avut acordul catolic ceea ce nu este chiar asa de usor,in sensul ca nu orice idee care ii trazneste unuia prin teasta se transpune automat pe o catedrala.

Si nu in ultimul rand,daca nu au avut aprobarea iarasi este ciudat pt ca lucrarile de acest tip sunt extrem de metodic si atent supravegheate.Cum spuneam scepticismul meu va deveni mai devreme sau mai tarziu proverbial:) Nu am gasit nici o declaratia in acest sens din partea artistilor responsabili.Totul pluteste cam in ceata.Bineinteles ca argumentul care s-ar aduce ar fi,,daca nu au aprobat asta de ce nu au dat jos sculptura respectiva pe stil Neil Armstrong".Ce sa zic, poate ca si-au dorit un element inovator desi genul acela de element pe o catedrala ma depaseste complet fie si din punct de vedere al semnificatiei.

Sunt convins ca au existat aprobari si planuri referitoare la aceea catedrala si mi-ar face o deosebita placere sa ma plimb putin prin arhivele Vaticanului dar,din pozitia mea,ar fi cam dificil sa obtin aprobarea.Banuiesc ca profesorul Langdon ar fi avut mai mult succes :) PS>in enciclopedia catolica http://www.newadvent.org/cathen/13391b.htm
nici un cuvant despre astronaut. Ciudat pentru ceva aprobat si care a starnit un asemenea interes.

Okie,merg pe mina voastra(tu si ai2)si spun si eu ca este doar o idee moderna transpusa in practica.E pur si muove.. :)

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 21:33:34.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.09.2010, 21:42:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nu stiu cat de bine ii stiti voi pe catolici dar din ce stiu eu sunt extrem de atenti,meticulosi si rigurosi cand este vorba de o catedrala.Mai ales sunt extrem de rigurosi cu metodele/imaginile care sunt ,,inovatoare" sau ,,moderne"pe acesta tema.In plus acel termen ,,approved" inseamna ca cel care a facut asta a avut acordul catolic ceea ce nu este chiar asa de usor,in sensul ca nu orice idee care ii trazneste unuia prin teasta se transpune automat pe o catedrala.
Dragă Scoțiene, ai avut destule contribuții interesante dar de data aceasta trebuie să recunoști că ești în eroare. Pe orice site serios vei vedea că acel astronaut e realizat în 1992.


Cât despre conservatorismul catolic, iarăși greșești, și încă profund. Te invit să te delectezi cu o colecție de sute de imagini care demonstrează exact opusul conservatorismului la catolici, deschiderea spre orice năzbâtie, nu o dată în mod blasfemiator sau hedonist. Toate acestea au apărut după conciliul vatican 2, un fel de congres al 12-lea unde s-a decis că biserica catolică trebuie să caute să atragă oamenii nu prin niscaiva pilde de viață sfântă ci dimpotrivă, folosindu-se de atracția pentru distracții și prostii lumești a populației. Iată galeria de imagini:
http://www.traditioninaction.org/Rev...chRevIndex.htm
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59