Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.03.2012, 10:53:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Scuze, am realizat ulterior ca nu se lauda nimeni, ci faceti un plan...
Momentan nu vreau sa fac o promisiune pe care sa nu o pot tine. dar o sa incerc dupa puteri sa vad ce pot face.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.03.2012, 11:44:45
MirelaMarius MirelaMarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 4
Implicit apel la rugaciune pentru o fetita bolnava

Cu ajutorul lui Dumnezeu va pot ajuta eu la rugaciune pentru restul zilelor ramase. sunt noua pe forum si nu stiu sa il utilizez.... revin cu completare.... am descoperit de curand binefacerile rugaciunii si am inceput sa ma rog in fiecare zi cate putin, acatiste, psaltire...; eu sunt in strainatate momentan si nu pot ajunge la o Biserica Ortodoxa deci nu pot sa o pomenesc la Sfanta Liturghie sau Sfantul Maslul.. dar o pot pomeni la rugaciunile mele si va puteti baza pe mine pentru toate zilelele ramase de completat chiar si Miercurea si Vinerea Mare. Doamne ajuta sa se insanatoseasca fetita!

Last edited by MirelaMarius; 17.03.2012 at 11:49:51.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.03.2012, 12:10:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit 13 APRILIE- Vinerea Sfintelor si Infricosatoarelor Patimi

Daca nu incurc pe cineva sau daca nu stic rostul cuiva si mai ales daca nu deranjez pe cine , in ziua de

13. aprilie- Vinerea Mare ma rog eu pt prunca Diana !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.03.2012, 13:39:52
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Smile

pe 3/4/5 aprilie le-aș putea lua eu...!

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.03.2012, 18:55:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca nu incurc pe cineva sau daca nu stic rostul cuiva si mai ales daca nu deranjez pe cineva , in ziua de

13. aprilie- Vinerea Mare ma rog eu pt prunca Diana !
Și eu, din nou, în Sâmbăta lui Lazăr, pe 7 Aprilie. Am să o pomenesc la Biserica Nativității din Bethleem. Așa să ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.03.2012, 22:49:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cu ajutorul Domnului, lista s-a completat si acum arata asa:

1. 7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
2. 8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
3. 9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
4. 10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
5.11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
6. 12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
7. 13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8. 14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
9. 15 martie - Myself - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
10. 16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
11. 17 martie - Rodica 50 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
12. 18 martie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
13. 19 martie - anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
14. 20 maYasminartie - LaraG - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
15. 21 martie - Daniela87 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
16. 22 martie - Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
17. 23 martie - Danabt catistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
18. 24 martie - yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
19. 25 martie - Albinutza + Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
20. 26 martie -Arwein + Beliver - acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
21. 27 martie - Geomica + Beliver - acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
22. 28 martie - Ioan Cezar + Beliver - acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
23. 29 martie - Glykys + Beliver - acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
24. 30 martie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
25. 31martie - Beliver -Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
26. 1 aprilie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
27. 2 aprilie - Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
28. 3 aprilie - Beliver + Myself - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
29. 4 aprilie - Beliver + Myself Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
30.5 aprilie - Beliver + Myself Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
31. 6 aprilie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
32. 7 aprilie (Sambata lui Lazar) - Beliver Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
33. 8 aprilie (Floriile) Beliver Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
34. 9 aprilie (Lunea Mare) - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
35. 10 aprilie (Martea Mare) - anonim Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
36. 11aprilie (Miercurea Mare) - Mirela Marius - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
37. 12 aprilie (Joia Mare) - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
38. 13 aprilie (Vinerea Mare) - Zaharia 2009 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
39. 14 aprilie (Sambata Mare) glykys Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
40. 15 aprilie (Invierea) - glykys + .......


Daca am sarit pe cineva sau daca mai doreste cineva sa se roage intr-o anumita zi, sa posteze! Iata ca sunt zile in care avem planificati si cate doi rugatori!

Mirela Marius, v-am trecut in Miercurea Mare. Daca doriti sa fiti planificata si in alta zi, sa imi spuneti, va rog.

La acestia se adauga o inimoasa anonima care ne insoteste cu acatistele zilnic, de cand am initiat demersul si poate or mai fi si altii, nestiuti. Dumnezeu sa le rasplateasca jertfa si sa ii daruiasca vindecare fetitei PATRICIA-DIANA-MARIA, pentru mijlocirile Maicii Domnului PAntanassa si ale Sf. Nectarie.

Nu indraznesc sa va cer tuturor membrilor din acest grup de rugaciune sa cititi si in a 40-a zi, in ziua Invierii, cele doua acatiste, pentru ca imi dau seama ca veti avea multe de facut. Voi citi eu si sunt sigura ca se vor gasi si altii, dornici sa jertfeasca cu bucurie un ragaz de o ora. Insa v-as ruga sa fiti cu toti prezenti in noaptea de Inviere la biserica, sa o treceti si pe fetita pe pomelnic si sa faceti o milostenie, cat de mica, pentru ea. Sa ne ajute Dumnezeu sa ii multumim atunci si pentru ca vom fi dus la bun sfarsit actiunea!

EDIT: Inteleg ca sunt persoane care sunt nevoite sa lucreze in noaptea / ziua de Pasti si din acest motiv nu pot ajunge la biserica. Ma gandesc ca si acestea pot fi alaturi de noi in rugaciune. Se poate lasa mai din timp un pomelnic parintelui, cu rugamintea de a fi citit la liturghia de Pasti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.03.2012 at 01:13:33.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.03.2012, 23:26:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Sa nadajduim si sa incercam totusi !

Glykys, daca ai pus peoblema in acest fel pt. ultima zi , cea a Invierii Domnului , atunci incearca sa propui o ora pt. rugaciunea comuna si 'om vedea citi putem sa ne stringem . Eu unul sunt disponibil doar atit ca ora aleasa trebuie sa tina cont de faptul ca liturghia se va termina in jur de orele 03-04, iar apoi de la 12.00 la 13.30 (acestea sunt cele mai mprobabile ore se slijba, desi nu pot fi singurele) va fi vecernia zile invierii (asa numita , a doua inviere) . Apoi masa de prinz , apoi odihna ...
Deci cred ca acea ora ar trebui sa fie dupa orele 17.30 .
Poate reusim macar citiva sa facem acest lucru.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.03.2012, 01:03:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am notat propunerea aceasta :). Frumos ar fi daca s-ar putea sa ne strangem cativa la aceeasi ora!
Dar pentru asta e bine sa stim cine mai doreste sa se roage pentru fetita in a 40-a zi, de Inviere si ce propuneri de ore se mai fac...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 18.03.2012, 01:47:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata ca sunt zile in care avem planificati si cate doi rugatori!
N-am știut că Beliver deja avea în gând să citească acatistele pe 30 martie și 7 Aprilie. Las-o te rog numai pe ea pe lista aceasta.
Desigur, asta nu înseamna că nu voi zice și eu o rugăciune, două, acolo, cum o da Domnul.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 18.03.2012, 21:15:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am notat propunerea aceasta :). Frumos ar fi daca s-ar putea sa ne strangem cativa la aceeasi ora!
Dar pentru asta e bine sa stim cine mai doreste sa se roage pentru fetita in a 40-a zi, de Inviere si ce propuneri de ore se mai fac...
credeam ca e stabilit ca in ultima zi sa ne rugam toata lumea; problema era cu ora...dupa amiaza, Zaharia a zis 17:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43