Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.01.2011, 20:38:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Din cite stiu eu exista femei preoti la evanghelici.Nu discut politica altor religii insa eu stiu din cite am citit eu in biblie ca asa scrie ca femeia nu are voie sa invete barbatii despre religie, ci are voie sa intrebe acasa cind ajunge pe barbatul ei poate ne ajuta cineva si gaseste si pasajul cu pricina ...
Este din Sf. Ap. Pavel, un mesaj adresat comunitatii corintenilor, o comunitate care iubea foarte mult discutiile in contradictoriu fara sens, si in care femeile erau cam galagioase, vorbeau si comentau intr-una in biseirca, asa ca era mereu zarva. In acest context le spune Apostolul Pavel lor, si numai lor, pentru a face liniste, sa nu mai intrebe in biserica ci sa isi intrebe barbatii acasa. Epistolele Sf. Ap. Pavel au fost niste scrisori cu destinatar bine precizat, si se adreseaza unor probleme din timpul lui si din care putem invata si noi, ca de exemplu sa nu se vorbeasca in neoranduiala si in zarva in biserica, pentru ca, nu trebuie uitat ca pe vremea apostolilor, oricine putea comenta in biserica, nu era ceva rezervat doar preotului ca acum! Iar femeile corintene vorbeau mult mai mult ca si barbatii de bietii nu se mai auzeau. Asta nu inseamna ca femeia nu are voie sa il invete religie pe barbat, ca daca ar fi fost asa, nu ar mai fi avut loc multe convertiri in care femeia a fost cea care l-a adus pe barbat la credinta si avem chiar exemple de sfinte care i-a increstinat si pe mai marii invatati ai timpului lor! Si nu unul, ci multi!
  #92  
Vechi 17.01.2011, 20:38:58
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce nu vad femei preot(i) ?
De ce nu ti pui intrebarea :de ce barbatii nu pot face copii :)))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #93  
Vechi 17.01.2011, 20:41:24
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
=)))))) Iti poti imagina o femeie preot , slujind in biserica? Cred ca nu prea ar cadea bine, pur si simplu asa merg lucrurile , barbatii se pot face preoti, femeile nu
Eu am vazut femeie preot slujind, si este o femeie deosebita, face slujbe deosebite si toti enoriasii sai sunt multumiti! Si nici vorba sa tipe sau sa porunceasca, dimpotriva, este foarte blanda si calda si vorbeste atat de frumos despre iubirea si jertfa lui Hristos pentru noi, ca nu se poate sa nu fi fermecat de Hristos cand o auzi... Toti oamenii care vin in aceasta biserica pleaca voiosi si intariti si cu nadejde in Domnul...
  #94  
Vechi 17.01.2011, 20:42:53
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce nu ti pui intrebarea :de ce barbatii nu pot face copii :)))
Pai nici femeia nu poate daca nu ar fi barbatul, unul fara altul nu se poate, cu exceptia Sfintei Fecioare. De ce crezi ca in cazul asta barbatul ar putea face religie fara femeie?
  #95  
Vechi 17.01.2011, 20:43:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce nu sunt femei preot?

Poate are vreo legatura cu faptul ca Iisus era barbat si nu femeie.Daca Dumenzeu vroia sa aibe o fiica, probabil erau si femei preot...Mai mult, poate erau NUMAI femei preot!
  #96  
Vechi 17.01.2011, 20:48:35
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Poate are vreo legatura cu faptul ca Iisus era barbat si nu femeie.Daca Dumenzeu vroia sa aibe o fiica, probabil erau si femei preot...Mai mult, poate erau NUMAI femei preot!
Sa inteleg ca Iisus vrea mantuirea doar a barbatilor, ca daca o vroia si pe a femeilor Dumnezeu facea o fiica? Caz in care poate ca le dorea mantuite doar pe femei?
  #97  
Vechi 17.01.2011, 21:12:33
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
=)))))) Iti poti imagina o femeie preot , slujind in biserica? Cred ca nu prea ar cadea bine, pur si simplu asa merg lucrurile , barbatii se pot face preoti, femeile nu
Daca era invers, astfel incat barbatii sa nu aiba voie, si ar fi facut cineva asa un post, doar ca intreband "de ce doar femeile sunt preoti?" ai fi avut aceeasi reactie:

"=)))))) Iti poti imagina un barbat preot , slujind in biserica? Cred ca nu prea ar cadea bine, pur si simplu asa merg lucrurile , femeile se pot face preoti, barbatii nu"

La fel cum si bunicamea se tot mira ca-si pun barbatii cercel in ureche. "cine-a mai auzit asa ceva?". Pai daca era invers moda, nu se mira de femei? E simpatic ca nu va dati seama de lucrurile astea.. Ma rog, ea e in varsta si ... a trait intr-o anumita perioada dar.. Voi nu cred c-aveti 85 de ani si poate-ar trebui sa va deschideti mintea.
  #98  
Vechi 17.01.2011, 21:22:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu inteleg ce e atat de greu de inteles ca femeia are anumite daruri, iar barbatul altele. Pe acestea trebuie sa le respectam. Dupa cum nici Tatal nu are atributul de nascut, si e doar Tata nu si Fiu, tot astfel nici barbatul nu are capacitatea de a naste. Stiu, noua de dragul egalitatii ne place confuzia. Asa ca purcedem la a amesteca femininul cu masculinul.
  #99  
Vechi 17.01.2011, 21:48:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pantsless Vezi mesajul
Daca era invers, astfel incat barbatii sa nu aiba voie, si ar fi facut cineva asa un post, doar ca intreband "de ce doar femeile sunt preoti?" ai fi avut aceeasi reactie:

"=)))))) Iti poti imagina un barbat preot , slujind in biserica? Cred ca nu prea ar cadea bine, pur si simplu asa merg lucrurile , femeile se pot face preoti, barbatii nu"

La fel cum si bunicamea se tot mira ca-si pun barbatii cercel in ureche. "cine-a mai auzit asa ceva?". Pai daca era invers moda, nu se mira de femei? E simpatic ca nu va dati seama de lucrurile astea.. Ma rog, ea e in varsta si ... a trait intr-o anumita perioada dar.. Voi nu cred c-aveti 85 de ani si poate-ar trebui sa va deschideti mintea.
Perfect deacord! Iti multumesc de ajutor!!
Pantsless, ceea ce o sa scriu in continuare este pentru ceilalti, profit de ocazie. :) Chiar daca poate o sa zica ca vorbesc la fel de mult ca si corintencele
Ideea este ca ei sunt convinsi ca asa a fost voia lui Dumnezeu sa fie doar barbati preot pentru ca este greu de inteles planul de mantuire care nu este rezervat doar lor, barbatilor, dar care a trebuit sa treaca MAI INTAI prin ei DOAR la capitolul propovaduire in biserica, din cauza ca planul de mantuire nu a urmarit distrugerea unei civilizatii si inlocuirea ei cu o alta, ci TRANSFORMAREA celei existente cu mijloacele avute la dispozitie de aceasta. Iar cum in cea existenta acum 2000 de ani, barbatii erau cu inima dura, dupa cum ii califica Insusi Domnul din cauza ca o cam exploatau pe femeie, emblema fiind faptul de a-si lua si a-si expedia sotia, sau mai bine zis sotiile, dupa bunul plac, fara ca asta sa fie voia lui Dumnezeu desi era scris in Scriptura ca aveau voie sa o faca, asa ca de la ei a trebuit sa inceapa propovaduirea in sinagoga, de acolo de unde inima fiind mai dura si-a rezervat exclusivitatea celor sufletesti. Sunt atatea parabole insa in care Domnul spune femeii ca bine face sa se preocupe si ea de cele sufletesti ascultand Cuvantul lui Dumnezeu, Cuvant care pana atunci era rezervat barbatului de legea iudaica, numai el avea dreptul (si obligatia) sa citeasca si sa cunoasca Scripturile, dar mai apoi, aratandu-se Domnul MAI INTAI FEMEILOR (!!) dupa Inviere, aratandu-se lor si trimitandu-le sa vesteasca evanghelia bunei vestiri la chiar apostolii lor (care de altfel nu le-au crezut nici pe femei si nici pe altii !!), si avand in vedere ca Domnul este drept si da dupa dreptate, iata cine erau mai pregatite sa primeasca mesajul Invierii, femeile, de aceea nu-i de mirare ca si pe Golgota a fost urmat de multime de femei si un singur barbat, bisericile sunt pline de femei, iar cel mai mare intre sfinti este o femeie... Cum a zis o data un parinte si imi pare rau ca nu mai stiu exact care parinte, ca in Biserica femeia este discriminata din cauza slabiciunii barbatului... Din pacate asa este. Cel care crede ca este puternis si o apara, de fapt din cauza slabiciunii proprii o asupreste iar ea trebuie sa indure de dragul lui Hristos, asa cum si Hristos a indurat din cauza noastra. Insa asa cum Hristos nu s-a limitat la a indura ci a incercat din toate puterile sa ii invete pe oameni iubirea tocmai ca sa nu mai fie nimeni care sa indure pe nedrept, asa ma simt si eu datoare sa fac. Trebuie iubita si respectata si femeia, in egala masura ca si barbatul, si nu doar in Cer unde nimeni nu va mai putea trece peste vointa lui Dumnezeu pentru a-si injosi vecinul, ci si aici, pe pamant. Domnul a facut foarte mult bine si pe pamant, nu s-a limitat doar la a propovadui binele din Cer...
  #100  
Vechi 17.01.2011, 21:55:55
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu inteleg ce e atat de greu de inteles ca femeia are anumite daruri, iar barbatul altele. Pe acestea trebuie sa le respectam. Dupa cum nici Tatal nu are atributul de nascut, si e doar Tata nu si Fiu, tot astfel nici barbatul nu are capacitatea de a naste. Stiu, noua de dragul egalitatii ne place confuzia. Asa ca purcedem la a amesteca femininul cu masculinul.
Darul mantuirii este dat tuturor in egala masura!! Duhul Sfant sufla unde vrea! Avem daruri diferite chiar si femeile intre ele, si barbatii intre ei, ca nici barbatii nu sunt toti preoti, ce legatura are nasterea aici? Poate o femeie singura, fara barbat, sa nasca?? Ce legatura are nasterea cu sufletul omului? Femeia daca naste nu mai are suflet si inteligenta, este doar o bucata de carne in care se pune o samanta si care apoi naste? Este o mare desconsiderare a femeii de care insa vad ca nu va dati seama, ca daca v-ati da, nu ati mai spune asa ceva. Si Domnul a zis: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac"...
Toti avem doua brate si doi ochi, etc, nu? Chiar daca unii suntem femei si altii barbati, unii profesori si altii muncitori necalificati. Am si eu dreptul sa merg chiar daca nu sunt atlet de performanta, nu? Si am dreptul sa imi folosesc picioarele chiar daca alerg mai incet decat un barbat, nu? De ce nu imi spui ca eu nasc asa ca sa stau toata ziua in pat si sa nu imi folosesc picioarele pentru ca nu am darul de a alerga atat de iute ca tine? Iar cei care sunt handicapati, la care le lipseste o mana de exemplu, inseamna ca nu mai au dreptul la viata si la mantuire doar pentru ca nu au acelasi dar fizic ca si majoritatea? Ce legatura are una cu alta??
Si sa inteleg ca o femeie care nu naste nu este femeie ci barbat, iar un barbat care nu este preot, nu este barbat ci femeie??

Last edited by Adriana3; 17.01.2011 at 22:02:39.
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04