Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.08.2013, 15:24:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu trebuie sa-l memorezi ci sa verifici daca stii bine o situatie inainte sa o arunci ca argument disperat intr-o controversa unde nu poti scoate ceva mai bun de atat.

Mai incearca.
Succes. :)
Ti-am raspuns asa pt ca stiam si eu ce au raspuns fariseii.
Si totusi de ce te deranjeaza comparatia mea ?
In definitiv multi suntem ca fariseii ,daca nu mereu ,macar in anumite situatii.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.08.2013, 15:28:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ce faci tu ca parinte dpdv educativ cu asta e de fapt problema, si realitatea jalnica este ca desi multi parinti sunt indopati cu sfaturi relativ bune, tot ce stiu este sa impinga lucrurile la extrem punand in locul a ceea ce este gresit (daca ar fi dus la extrem) o trauma sau/si o minciuna.
Ma intreb daca aceasta problema ,hipersexualitatea unui tanar se poate rezolva d.p.de vedere educational.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Tipica proasta intelegere a unor ortodocsi despre ce inseamna canonizarea unui sfant.

Daca Stefan cel Mare (si Sfant) a fost canonizat, nu inseamna ca e ok sa omori oameni la betie sau sa-ti iei mai multe femei.
Nu eu am pus problema canonizarii .Eu am parerea mea despre par.Arsenie Boca indiferent daca e sau nu canonizat ,ma refeream la ce a spus Theodor,poate el capata incredere in parintele dupa ce va fi canonizat.

Last edited by anita; 28.08.2013 at 15:35:58.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.08.2013, 15:39:35
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Are si prietenul lui o opinie, si daca ii place ideea e mai usor sa o exprime asa decat sa-si asume riscuri administrative exprinmand-o ca pe o opinie persoanala, nu? :)
Exact, e opinia amicului meu; nu e de mirare ca una din campioanele forumului in ceea ce numesc eu, in varianta politicioasa, "evlavie feminina", a sarit ca arsa.
Eu oricum nu mai cred in sfinti, deci...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.08.2013, 17:49:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Exact, e opinia amicului meu; nu e de mirare ca una din campioanele forumului in ceea ce numesc eu, in varianta politicioasa, "evlavie feminina", a sarit ca arsa.
Eu oricum nu mai cred in sfinti, deci...
Acum, da, sar ca arsa. Campioni pe forum? Ne luptam cu noi insine si cu fortele raului, iar intre noi schimbam doar opinii. Putem iesi invingatori sau invinsi oricare dintre noi.

Numai Dummnezeu e in masura sa stie cat mai am de maturat in propria ograda si cati serpi imi mai otravesc sufletul. Cautand raspunsuri pentru problemele in discutie, incerc sa-mi raspund si mie.

Numai Dumnezeu stie starea sufletelor plecate la El. Despre cei plecati, daca nu putem spune ceva de bine, mai bine sa nu spunem nimic, caci nu stim relatia tainica a lor cu Dumnezeu. Nu stim pocainta lor, nu stim cat i-a iertat Dumnezeu si cat i-a promovat in ierarhia ingerilor. Daca avem unele indicii care ne indreptatesc sa le cerem ajutorul, ca unor placuti ai Sai, o facem tot spre slava lui Dumnezeu Care astfel ii miluieste pe cei care fac voia Sa.

Mantuire!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.08.2013, 18:52:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ionut ,noi ascultam de sfintii parinti si par.Cleopa spunea ca la sf.Liturghie ne impartasim in mod tainic .La un moment dat se spune "harul Domnului nostru Iisus Hristos ,dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti "
Nici par.Cleopa nu era pt impartasania deasa ci cu vrednicie.
Sa stii ca nu imi fac griji pt par.meu duhovnic ,nu ajung eu nici la sfertul masurii lui ,Dumnezeu il binecuvanteaza cu har peste har ,chiar daca are aceste principii , dupa tine gresite.
Bine ar fi sa nu mai pacatuim numai ca ne impartasim des . Speram de la tine mai multa tevzie ,dar vad ca te iei de preoti.
Anita,

Scopul pentru care mergem la Liturghie e să ne împărtășim. De aceea se săvîrșește Jertfa, pentru iertarea păcatelor noastre, pentru comuniunea reală a tuturor creștinilor ortodocși din toate locurile și timpurile, pentru viața de veci, pentru sănătate șamd. Există într-adevăr mai multe metode de a primi harul și iertarea, dar Euharistia este cel mai deplin mod de a face părtășie cu Hristos și cu Trupul Lui care este Biserica.

Dacă îi critic pe unii preoți o fac în mod constructiv, bazîndu-mă pe învățătura Sfinților Părinți. Pentru că noi, românii în special, am ajuns într-o atît de jalnică convingere că e suficient să ne împărtășim de cîteva ori pe an și preoții nu suflă o vorbă ca să ne încurajeze concret să ne apropiem cît mai des de Potir, în același timp ei împărtășindu-se de fiecare dată fără a respecta miturile postirii obligatorii de nu știu cîte zile înainte și toate celelalte. Pentru asta nu voi tăcea, deși publicul va crede că păcătuiesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.08.2013, 19:00:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Par.Arsenie Boca recomanda abstinenta trupeasca atunci cand femeia alapteaza.
Pentru copil.
Nu am auzit sa alpatezi un copil pana la 2 ani .
O recomandă doar. Nu e ceva obligatoriu, ci depinde de hotărîrea celor doi.

Îmi pare sincer rău că nu ai auzit de alăptarea prelungită. Chiar și OMS o recomandă. Soția intenționează să alăpteze pînă copilul se va înțărca singur. Oricum, deocamdată nu are toți dinții ca să poată mînca orice fără să bea lapte de la maică-sa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 28.08.2013, 19:02:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Prea multa autoritate acordata cuiva care NU a fost, inca cel putin, canonizat. Un bun amic de-al meu, ortodox practicant, il defineste scurt ca vrajitor. Si, oricum, "chiar" sfintii fac greseli. Deci...
Theodor,

Acel prieten de-al tău riscă mult spunînd așa ceva. Sfinții fac greșeli, e clar, dar să spui așa ceva despre Boca e lipsă de bun simț.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.08.2013, 20:31:38
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adică strict de post întreb: carnea este oprită numai de la mâncat, nu și de la... ”preparat”?

Eu știu că a dat, de comun acord cu Duhul Sfânt:
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)

Și nu doar în post ; dar cine nu poate să postească...

... decât cu femeia lui.
In partea mea de mesaj il citam pe dl. Florin Ionut; acele pareri nu imi apartin; poate modificati citarea.

Last edited by arwein; 28.08.2013 at 20:36:46.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.08.2013, 23:15:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Exact, e opinia amicului meu; nu e de mirare ca una din campioanele forumului in ceea ce numesc eu, in varianta politicioasa, "evlavie feminina", a sarit ca arsa.
Eu oricum nu mai cred in sfinti, deci...
Stiind care e atmosfera pe forum si specificul lui, ar fi fost mai bine sa te retii sa o exprimi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.08.2013, 23:27:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă îi critic pe unii preoți o fac în mod constructiv, bazîndu-mă pe învățătura Sfinților Părinți. Pentru că noi, românii în special, am ajuns într-o atît de jalnică convingere că e suficient să ne împărtășim de cîteva ori pe an și preoții nu suflă o vorbă ca să ne încurajeze concret să ne apropiem cît mai des de Potir, în același timp ei împărtășindu-se de fiecare dată fără a respecta miturile postirii obligatorii de nu știu cîte zile înainte și toate celelalte. Pentru asta nu voi tăcea, deși publicul va crede că păcătuiesc.
Critica ta este generalizatoare si bazata pe o judecata pripita.

Impartasatania nu se da des doar pentru ca cineva flutura stelutzeul cu impartasania deasa.

Din ce ai spus pe tema asta, nici un cuvintel despre riscuri, care nu or fi chiar cum zice opozitia, dar exista.

Te-ai gandit ca nu se practica poate pentru ca la majoritatea, riscurile (si ce sa zicem, direct, dezavantajele) depasesc virtualele avantaje?

Curand ai sa ne spui ca si oprirea de la sfanta impartasanie nu e corecta, pentru ca de fapt asta si este impartasirea care nu se practica obligatoriu-saptamanal cum o intelegi tu.

Omului i se ofera o perioada de "recuperare duhovniceasca" in care trebuie sa arate ca a valorificat ceea ce a primit pana in acel moment.

Sunt sigur ca daca cineva are perceptia duhovniceasca a ceea ce ii ofera concret Sf. Impartasanie si duce lipsa, preotul nu-i va refuza impartasirea mai deasa.

Dar asa, sa o administrezi des, la gramada, doar dintr-un motiv pretins teo-logic, si mai mult, plasand o data cu asta o buna parte a responsabilitatii spirituale de pe umerii duhovnicului pe cei poate prea firavi ai ucenicului (ai argumentat ca se poate face si fara spovedanie de fiecare data) nu este tocmai in regula.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde